Şimdi Ara

Ryzen 7 1700 - 1 yıllık kullanımdan sonraki izlenimler (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
313
Cevap
10
Favori
17.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ryzen5 1600'ü Gigabyte B350 Gaming 3 üzerinde voltaja dokunmayıp çarpanı 38 yaparak 3.8ghz ile sorunsuz kullanıyorum. Ramler G Skill Flare X 3200mhz. XMP Profil 1 yaparak üzerine çarpanı 29.33 yaparak 2933mhz sorunsuz çalışıyor. 3200 yapınca hata veriyor biosa dönüyor. F5 ile 3200mhz oluyorMUŞ yabancı forumlarda öyle yazıyor ama o zaman da sıcaklıkları 20 derece fazla gösteriyormuş. F7 ile düzene girecek sanırım.

Kendi yaptığım (Ghos Recon Wildlands ve Dirt Rally) testlere göre işlemci için 3400 ile 3800mhz arasında oyunlarda %6'lık bir fark oluşuyor. 3.8 ile 4.0 arasında yaklaşık %3'lük bir fark oluşur bu mantıkla. Bunun için harcanan elektrik ve soğutma işlemine değeceğini düşünmüyorum.

Çarpanı 38 yaparak 3.8Ghz otomatik voltaj ile işlemci 1.26V civarına kadar kullanıyor. Aida64 ve bios üzerinde de aynı şekilde gösteriyor. 1.30 V'u geçmedi hiç. Bu voltaj değerinde işlemci stok soğutucuyla 56dereceyi anakart 30 dereceyi geçmiyor stres testinde.

Çarpan kilidini 39 yapınca stres testinde hata verip reset atıyor. Sanırım bu dediğiniz voltaj dalgalanmasından. Tam ince ayarlara hakim olmadığım için çarpanı 38 yaparak 3.8ghz ile sorunsuz kullanmak benim için kafi görünüyor.

4.0ghz'a zorlamak gibi bir düşüncem yok en azından şimdilik. Stabil 3.8ghz veya 3.9ghz için önereceğiniz özellikle işlemci voltaj ayarı için ince ayarlar var mıdır? Resimlerle açıklayıp biraz daha detaylı bir şekilde paylaşabilirseniz benim gibi bu konuda çok tecrübesi olmayanlar için güzel bir kaynak olur.

• quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

quote:

Orijinalden alıntı: Knisath

quote:

Orijinalden alıntı: BalistikBomba

Şu Agesa mayıs güncellemesi gelse de sistem stabil olsa! Ramlerimi 3200 Mhz'de çalıştırdım. CL14 1.35V ile çalıştılar. Sistem reset bootu ediyor, onda sorun yok! Ama PSU'nun powerini arka anahtardan kapatıp açtığımda ise bir daha boot etmiyor. Ancak biosu sıfırlamak gerekiyor. O zaman tekrar açıyor haliyle! Yani bir stabilite yok.

Ama şunu kesin söyleyeyim: Ram hızı 2133 Mhz'de Far Cry 4'te 1080p, ultra ayarlarda, SSAO SSCB ayarda ortalama 40 Fps verirken, 3200Mhz'de aynı ayarlarda Ortalama 75 FPS veriyor! Bu da gösteriyor ki, Ryzen'lerin verimi, Ram hızıyla birebir doğru orantılı! Ram alacaklar buna mutlaka dikkat edip, yüksek frekanslı ve mümkünse düşük CL değerli Ram alsınlar!

Dipnot: Ekran kartım MSI RX460 4GB'dir. Vega'lar gelene kadar idareten aldım.

CL14-CL15-CL16 arasında 3000Mhz ise çok fark yok. Hatta yüksek hızlı olup yüksek gecikmeli diye düşünmenize gerek yok.

2133Mhz CL14 yerine 3200Mhz CL14-CL15-CL16 tercih edilebilir ama 3000Mhz CL16 alıp keşke CL14-CL15 alsaydım demek yanlış olur.

Vega'yı bende bekliyorum.

Hocam, Asus mu kullanıyorsun anakart olarak?

hayır gigabyte ab350 gaming 3 anakartını kullanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: darkangelevo

Ryzen5 1600'ü Gigabyte B350 Gaming 3 üzerinde voltaja dokunmayıp çarpanı 38 yaparak 3.8ghz ile sorunsuz kullanıyorum. Ramler G Skill Flare X 3200mhz. XMP Profil 1 yaparak üzerine çarpanı 29.33 yaparak 2933mhz sorunsuz çalışıyor. 3200 yapınca hata veriyor biosa dönüyor. F5 ile 3200mhz oluyorMUŞ yabancı forumlarda öyle yazıyor ama o zaman da sıcaklıkları 20 derece fazla gösteriyormuş. F7 ile düzene girecek sanırım.

Kendi yaptığım (Ghos Recon Wildlands ve Dirt Rally) testlere göre işlemci için 3400 ile 3800mhz arasında oyunlarda %6'lık bir fark oluşuyor. 3.8 ile 4.0 arasında yaklaşık %3'lük bir fark oluşur bu mantıkla. Bunun için harcanan elektrik ve soğutma işlemine değeceğini düşünmüyorum.

Çarpanı 38 yaparak 3.8Ghz otomatik voltaj ile işlemci 1.26V civarına kadar kullanıyor. Aida64 ve bios üzerinde de aynı şekilde gösteriyor. 1.30 V'u geçmedi hiç. Bu voltaj değerinde işlemci stok soğutucuyla 56dereceyi anakart 30 dereceyi geçmiyor stres testinde.

Çarpan kilidini 39 yapınca stres testinde hata verip reset atıyor. Sanırım bu dediğiniz voltaj dalgalanmasından. Tam ince ayarlara hakim olmadığım için çarpanı 38 yaparak 3.8ghz ile sorunsuz kullanmak benim için kafi görünüyor.

4.0ghz'a zorlamak gibi bir düşüncem yok en azından şimdilik. Stabil 3.8ghz veya 3.9ghz için önereceğiniz özellikle işlemci voltaj ayarı için ince ayarlar var mıdır? Resimlerle açıklayıp biraz daha detaylı bir şekilde paylaşabilirseniz benim gibi bu konuda çok tecrübesi olmayanlar için güzel bir kaynak olur.

GTX 1080 ile 4.0Ghz'de matıken hesapladığınız %3'den daha fazla performans artışı sağlıyor. 4Ghz Ryzen serisinin en iyi noktası yabancıların deyimi ile sweet spot.

3.8'de 1.26V kullanıyorsa, R7 işlemcileri ile aynı V değerinde başlıyor olsa gerek. 3.9 ve sonrası için ciddi Voltaj ihtiyacı duyuyor. 3.9 için 1.35-1.38 arasını deneyin muhtemelen 1.36V civarı stabil bir seviye yakalamış olursunuz ancak vram'ler ciddi miktarda ısınacaktır. Hwinfo'dan gözlemlemeniz gerekir.

Anakart marka/model yazan kısımda ilk önce sıcaklıklara bakın sonra o.c yaptıktan sonra karşılaştırın. Artan değerler gördüğünüzde tam yükte eğer 85 dereceyi geçen bir vram kısmı var ise 3.9'u günlük kullanımda tavsiye etmem.

4.0Ghz için ise 1.44 - 1.48 gibi uçuk Voltaj ihtiyacı duyuyor. Özellikle b350 anakartların stabilitesi bu hızlar için uygun değil. x370 anakartlar 4.0Ghz için daha uygun.

Elinizde Rx 480-580 olsaydı 3.8'e bile gerek yok derdim ama GTX 1080 olunca 3.8GHz, b350 ile gayet makul ve iyi bir seviye. Daha fazlası için anakart değiştirmelisiniz.

Ya da ciddi bir soğutma sistemi ile vram kısımlarına soğutucu plaka ekleyebilir ( garanti dışı kalacaktır ) veya kasanız elverişli ise fan ekleyebilirsiniz.

• Overclock konusunda voltajı ayarlamak için internetten referans alabilirsiniz aynı islemci kaç ghz de ne kadar voltaj vermişler yazıyor ona göre ayarlarsiniz ama bunlar harici ayarlar da gerekebilir genel olarak nasıl overclock yapılır araştırın bu tip konular bulabilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Knisath kullanıcısına yanıt
    1600 için stok hız ile 4.0ghz karşılaştırması yapan videolar var. Çok ciddi bir fark göremedim ben.

Akşam bakayım Hw monitörle vram sıcaklık değerlerine.
    3.8Ghz benim için yeterli duruyor. Ramleri 3200mhz çalıştıramadım GSkill flare X olmasına rağmen. F5 biosunu denesem mi diye düşünüyorum sırf aradaki performans farkını görmek için.

Sistem tamamlanmadan önce emanet kingston 2133Mhz vardı. Sonradan Gskill Flare X geldi. 2133mhz ram ile 2933mhz ram arasındaki fark baya vardı.
    Ghost Recon Wildlands için %15 civarında farketti. Dirt Rally ise çok daha fazla.
    Ryzen 7 1700 - 1 yıllık kullanımdan sonraki izlenimler

• quote:

1600 için stok hız ile 4.0ghz karşılaştırması yapan videolar var. Çok ciddi bir fark göremedim ben.

Akşam bakayım Hw monitörle vram sıcaklık değerlerine.
    3.8Ghz benim için yeterli duruyor. Ramleri 3200mhz çalıştıramadım GSkill flare X olmasına rağmen. F5 biosunu denesem mi diye düşünüyorum sırf aradaki performans farkını görmek için.

Sistem tamamlanmadan önce emanet kingston 2133Mhz vardı. Sonradan Gskill Flare X geldi. 2133mhz ram ile 2933mhz ram arasındaki fark baya vardı.
    Ghost Recon Wildlands için %15 civarında farketti. Dirt Rally ise çok daha fazla.

2133 ile 2993 arasında ciddi fark olduğu doğru ama 2999 ile 3200 arasında çok ciddi farklar yok.

Yanlış hatırlamıyorsam 3-4 ay önce G.skill ya da bir başka firma 3800Mhz veya 4000Mhz DDR4 çıkarmıştı. 3000Mhz ile 4000Mhz arasında FPS anlamında 2133 mhz ile 2993Mhz gibi iyi fark vardı.

Biosta işlemciye biraz voltaj vermeyi denedim. Ramleri de 3200 yaptım boot etmedi her seferinde geri biosa düştü ama ramleri 3200 olarak çalışıyor gördü bios. Sonra ayarları eksi haline getirdim. Ram profilini 26.66 yapıp windowsa girdim tataaaahttp://valid.x86.fr/xpp3fr
    Ramler 3200mhz olarak çalışıyor. Hemen Dirt rally farkını deneyeyim dedim ve sonuç;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fractal design -- 20 Nisan 2017; 20:38:3 >

• quote:

Biosta işlemciye biraz voltaj vermeyi denedim. Ramleri de 3200 yaptım boot etmedi her seferinde geri biosa düştü ama ramleri 3200 olarak çalışıyor gördü bios. Sonra ayarları eksi haline getirdim. Ram profilini 26.66 yapıp windowsa girdim tataaaahttp://valid.x86.fr/xpp3fr
    Ramler 3200mhz olarak çalışıyor. Hemen Dirt rally farkını deneyeyim dedim ve sonuç;

Yani beklenen sonuç. Max'da vereceği FPS yükseliyorken önemli olan minimumdaki FPS 1-2 FPS oynamış.

Önemli kıstasımızda min FPS zaten.

Biosta 26.66 profili var mı bu arada ? Belki ram farkından kaynaklıdır bende tek profil var.

Profil 1 tane var. Profil 1 seçip çarpanı manuel olarak 26.66 girdim. Bu arada Gigabyte sitesinde 3200 üzeri hızlar için PCI Expres Gen 2 seçmek gerekli diyor.
    https://joom.ag/VTtW/
    O şekilde 3400 denedim ama 32den yukarı çıkmıyor çarpan. 32 yaptım önce boot etmedi ama rami 3200 olarak çalışıyor gördü biosta sağdaki açılır pencerede. Sanırım 3200 kapısını bu şekilde açtım. Sonrasında 29.99 ile de boot etmedi ama sürekli ram 3200 olarak görünüyordu. 26.66 yapıp windowsa girdim yine 3200 olarak çalışıyor.
  • quote:

Profil 1 tane var. Profil 1 seçip çarpanı manuel olarak 26.66 girdim. Bu arada Gigabyte sitesinde 3200 üzeri hızlar için PCI Expres Gen 2 seçmek gerekli diyor.
    https://joom.ag/VTtW/
    O şekilde 3400 denedim ama 32den yukarı çıkmıyor çarpan. 32 yaptım önce boot etmedi ama rami 3200 olarak çalışıyor gördü biosta sağdaki açılır pencerede. Sanırım 3200 kapısını bu şekilde açtım. Sonrasında 29.99 ile de boot etmedi ama sürekli ram 3200 olarak görünüyordu. 26.66 yapıp windowsa girdim yine 3200 olarak çalışıyor.

3200'den fazlasını da destekliyormuş ama eskilerden FSB olarak kullandığımız şimdi HOST olarak geçen çarpanı yükselterek elde ediyorsun diye not düşmüşler.

B350'de host clock çarpanı kapalı olarak geliyor, şu anda bildiğim kadarı ile b350 kullanıcılarını açılmıyor bu özellik. Ayrıca HOST hızlarını arttırıldığında, anakarta takılı her bileşene daha fazla güç gitmesi gerekir. Ekran kartı olsun, USB'ler olsun vs.

Vega çıktığında performansından memnun kalırsam x370'e geçip 4000Mhz'lik ram alarak host değerlerini arttırabilirim. Şimdilik 3000Mhz gayet yeterli duruyor performans olarak.

4000 Mhz hız mevcut durumda ram desteklese bile Ryzen sistemlerde çıkılabilen bir hız değil, boşa para harcama diye söylüyorum :)

Tahminimce 3600Mhz ulaşılabilir olur ama bunun üzerinde sadece bir kaç kullanıcı gördüm şu anda çıkabilen.
  • AB350 gaming 3 ve ryzen 1700 ile ilk garip kitlenmemi yaşadım. Ancak olduğu koşullar yüzünden önemsemedim. Sisoft sandra son sürümü kurdum. Sistemi programın istediği şekilde yeniden başlattım.http://www.techspot.com/downloads/160-sisoftware-sandra-lite.html Burda mevcut. Hardware kısmında önce computer overview seçeneğine tıkladım ve bekledim. Bu arada olan ilginçlik realtek audio manager ses jackı takıldı mesajıydı... Liste geldi. Daha sonra onboard devices seçeneğinden mainboard seçeneğine tıkladım... Yanlış hatırlamıyorsam sonuç verene kadar yine realtek audio managerden yine ses jakıldı mesajı geldi... Liste geldi. Daha sonra On-board devicesten Processors'a tıkladım ve sistem kitlendi. Sistem kaynaklarını kurcalayan bir program olduğundan ve doğal şartlarda hiçbir kitlenme yaşamadığımdan (sistem stabil) önemsemedim. Makineyi kapatıp açtıktan tekrar sisoftu açtım bu sefer direk onboard devicesten processor a tıkladım bu sefer kitlenmeden direk listeyi verdi.
    Bu arada ekran kartınızda coil whine var mı yok mu test etmek istiyorsanız sisoftta benchmarks kısmında video shader compute seçeneği(ardından f5 tuşu) çok iyi bir test aracı.

sonradan edit: bugün 2nci kilitlenme kodi video izleme programından çıkışta oldu. alt-f4 ile programı kapattım kilitlendi. öteden beri kodide (eski adıyla xbmc) programdan çıkışta problemler çıkabildiği için(linuxtakide dahil) bunuda önemsiz grubuna ekledim. daha sonra tekrar kodiden çıkışı denedim kilitlenme olmadı ama buda olabilir kilitlenmeler içinde. extra not: sistemde kötü driver'ı olan bir usb wifi bağlı düşük bir ihtimal sistemi etkiliyor olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 22 Nisan 2017; 1:49:57 >

• Knisath dostum overclock problemi çıkarmayan driver sürümü "Crimson ReLive Edition 17.4.3" mü yoksa daha yeni birşey mi ? Daha yeni birşeyse nerden edinebiliriz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

Knisath dostum overclock problemi çıkarmayan driver sürümü "Crimson ReLive Edition 17.4.3" mü yoksa daha yeni birşey mi ? Daha yeni birşeyse nerden edinebiliriz ?

Crimson ReLive Edition 17.4.3 sorun çıkarmıyor. Düzeltmişler. Gönül rahatlığı ile kurabilirsiniz. Bir önceki sürüm sorunluydu.
    Cevap için sağol dostum. Tek kafamı kurcalayan cihazımın iki kere kilitlenmiş olması ve aynı işlemi tekrar yapınca kilitlenmemesi. (overclock yok) Bir kere sisoftta işlemci özelliklerine bakmak isteyince bir kerede kodi'den çıkmak isteyince kitlendi.(Tıklamamla anında) Ram problemi gibi değil durup dururken belli sıklıklarla olmuyor. İkidir bir işlemi yapmak isteyince oldu. Sistem devamlı kitleniyor gibi bir durumda yok kullanımı engelleyecek bir sıkıntı yok ama niye bunu yaptı kafamı kurcaladı.
  • Sysprep kullanıp driverları silerek formatsız sistemimi kullanmak istiyorum.
    Ryzen işlemcilerin win7 yi desteklemediği söyleniyor? KUllanan var mı?
    Yoksa format şart mı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kralAY

Sysprep kullanıp driverları silerek formatsız sistemimi kullanmak istiyorum.
    Ryzen işlemcilerin win7 yi desteklemediği söyleniyor? KUllanan var mı?
    Yoksa format şart mı.

Elinizde eski yani 2016 aralık - 2017 Ocak ayına ait sürümü varsa sorunsuz kullanabilirsiniz. Güncellemeleri kapatın. Yeni güncelleme ile Microsoft desteği kapattı yoksa destekliyordu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

Cevap için sağol dostum. Tek kafamı kurcalayan cihazımın iki kere kilitlenmiş olması ve aynı işlemi tekrar yapınca kilitlenmemesi. (overclock yok) Bir kere sisoftta işlemci özelliklerine bakmak isteyince bir kerede kodi'den çıkmak isteyince kitlendi.(Tıklamamla anında) Ram problemi gibi değil durup dururken belli sıklıklarla olmuyor. İkidir bir işlemi yapmak isteyince oldu. Sistem devamlı kitleniyor gibi bir durumda yok kullanımı engelleyecek bir sıkıntı yok ama niye bunu yaptı kafamı kurcaladı.

Belki benim yaşadığım gibi sizinde yaşadığınız voltaj dalgalanması sebebiyle olmuştur.

Program bütün çekirdekleri kullanıyor muydu ? Kullanıyorsa, stabil olmayan voltaj girişi yüzünden kitleniyordur, handbrake, vray ve corona benchmark'ta yaşadım ben bunu. +0,024V vererek işlemciye çözüm buldum.

Bundan öncede 3.64Ghz'ye sabitlemiştim işlemciyi o da bir çözüm oldu.

• Cevap için teşekkürler Knisath.
    Aldığım 1700 işlemciye ASUS ROG CROSSHAIR VI HERO ve G.Skill TridentZ F4-3200C15D-16GTZ 2x8 Gb almaya karar verdim. Deneyimlerimi paylaşırım.
  • Alıryorken ram seçimine dikkat edin bence, 3200mhz cl14 olmasında fayda var hatta mümkünse flarex olsun. 3200 cl 15 samsung e-die chipsetli olması lazım, b-die chipsetli ram tercih edin. İmzamdaki konu başlığında son sayfalarda hangi ramler hangi chipsetli olduğu konusunda bilgi paylaştım, oradan bakabikirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.