Şimdi Ara

Ryzen 7 1700 - 1 yıllık kullanımdan sonraki izlenimler (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
313
Cevap
10
Favori
17.015
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Bilgi için teşekkür ederim. Bu şekilde Dynamic Vcore(DVID) ayarını +0,024 yaptım ama kodi çıkışta yine kilitledi. Kodi zaten kullandığım bir uygulama değil çokda önemsemiyorum ama sebebini bulsam fena olmazdı. Ama sebebini bulmasamda olur. (Kodi'ye girip video kaynağı ekleyip bir videoya biraz bakıp ileri geri sarıp çıkınca oluyor.)
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

Bilgi için teşekkür ederim. Bu şekilde Dynamic Vcore(DVID) ayarını +0,024 yaptım ama kodi çıkışta yine kilitledi. Kodi zaten kullandığım bir uygulama değil çokda önemsemiyorum ama sebebini bulsam fena olmazdı. Ama sebebini bulmasamda olur. (Kodi'ye girip video kaynağı ekleyip bir videoya biraz bakıp ileri geri sarıp çıkınca oluyor.)

Rica ederim, yazılımsal bir sorun olsa gerek. Bir yerde Ryzen serisinin sahip olduğu kod uzantılarının bazılarının yazılımlara yeni olduğunu bazı problemler çıkarabileceğini yazmışlardı. Belki öyle bir sorundur.
  • 4.0ghz için boşu boşuna anlamsız yere zorluyorlar. 1600x belli koşullarda zaten kendini turboluyor. Ama millet performans %5 artacak diye 4.0ghz yapıp güç tüketimi ve sıcaklığın fırlamasına sebep oluyor. 1600-1700 olur. 3.7-3.8 e kadar oc yaparsın anlarım da 1600x-1800x için tamamen gereksiz. Boş işler.
  • Sistemi oyun ağırlıklı kullanmak için kurmadım ama azda olsa oynarım dedim. Sistem ryzen 1700 + rx 470. Windows 10 ve son bioslar driverlar yüksek performans modu v.s. hepsi tamam. GTA V build 8xx online 1.36 gibi bir sürüm kullanıyorum. FPS yi çok düşüren 2-3 seçeneğe hiç dokunmadan ayarları maxlıyorum. Benchmark yapınca 50 fps ile 85 fps arasında gözüküyor ortalamada 60 civarı.Oyunu oynamaya başlayınca ender olarak 5-10 saniyeliğine fps çok düşüyor sonra toparlıyor. Ek olarak haritanın bazı yerlerinde gece gündüz durumununda etkisiyle fps'nin düştüğü yerler oluyor. GTA V'in orjinal son sürümünü kullanan arkadaşta windows 7 +i5 6600k+gtx 960 var. Ekran kartı olarak benden düşük sistem benchmarktada benim skorları yakalamıyor ama aynı hatta bir tık üst detayda çok daha sabit fps veriyor. AMD kendi işlemcisiyle uyumlu yapar kendi işlemcisine göre driver geliştirir diye düşünüp komple amd sistem kurdum ama GTA IV de benchmarkta pek sorun yok ama oyun alanında sıkıntılar var. Bir miktar ince stutteringde görüyor olabilirim.

Yeni driver yeni bios'a kadar GTA V'i ellemiyim diyorum. Herşey çok yeni inşallah geliştirirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 24 Nisan 2017; 14:35:51 >

• quote:

Sistemi oyun ağırlıklı kullanmak için kurmadım ama azda olsa oynarım dedim. Sistem ryzen 1700 + rx 470. Windows 10 ve son bioslar driverlar yüksek performans modu v.s. hepsi tamam. GTA V build 8xx online 1.36 gibi bir sürüm kullanıyorum. FPS yi çok düşüren 2-3 seçeneğe hiç dokunmadan ayarları maxlıyorum. Benchmark yapınca 50 fps ile 85 fps arasında gözüküyor ortalamada 60 civarı.Oyunu oynamaya başlayınca ender olarak 5-10 saniyeliğine fps çok düşüyor sonra toparlıyor. Ek olarak haritanın bazı yerlerinde gece gündüz durumununda etkisiyle fps'nin düştüğü yerler oluyor. GTA V'in orjinal son sürümünü kullanan arkadaşta windows 7 +i5 6600k+gtx 960 var. Ekran kartı olarak benden düşük sistem benchmarktada benim skorları yakalamıyor ama aynı hatta bir tık üst detayda çok daha sabit fps veriyor. AMD kendi işlemcisiyle uyumlu yapar kendi işlemcisine göre driver geliştirir diye düşünüp komple amd sistem kurdum ama GTA IV de benchmarkta pek sorun yok ama oyun alanında sıkıntılar var. Bir miktar ince stutteringde görüyor olabilirim.

Yeni driver yeni bios'a kadar GTA V'i ellemiyim diyorum. Herşey çok yeni inşallah geliştirirler.

MSAA yerine FXAA deneyin. Yaklaşık 10-15 FPS daha iyi performans alacaksınız.

85 FPS yerine 100 FPS civarını görmeniz, taban FPS'nin de 55-58 civarı olması gerek. RX 480 ile her şey açık MSAA x2 ile ortalama 60-70 FPS en yüksek 115FPS civarını gördüm son driver ile.

FXAA kullanımdığımda ortalama 67-78 gibi rakamlara sahip oluyorum. Diğerlerin hepsi max, ultrada.

• Knisath kullanıcısına yanıt
    Dostum MSAA kapalı. Birde ani fps düşüşüne sebep olan içinde "AMD CHS", NVIDIA Pxxx gibi, softer, softest gibi seçenekler olan option da fps düşürmeyende. GTA IV nin kendi içindeki benchmarktada sorun yok. Oyun içinde fps rakamınada bakmıyorum ama fps nin birden çok düştüğü yerler var animasyondan anlaşılıyor. Haritanın ender belli yerleri, yada ağaç gölgelerinin yansıdığı yol gibi fps'nin fazla düşebildiği yerler var. Dediğim türde heryerdede olmuyor sık değil ender ama var. Oyunu ilk görüşte aaa yağ gibi akıyor dersin ama haritada iyice dolaşınca enderde olsa fps nin fazlaca düştüğü yerler var. Bide ender olarak 6-7 saniye kadar fps garipleşip sonra toparlıyor.

Oyunun ilk versiyonunu yüklediğimde çok incede olsa stuttering hissediyordum sonra bulabildiğim son versiyona güncelledim ve o stutteringleri pek hissetmedim. Benim fps'yi çok stabil gördüğüm makinede orjinal gta v var ve ennn son sürüm. Bu durumu oda etkileyebilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 24 Nisan 2017; 16:39:11 >

• eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    Selam, arka tarafta açık sistem monitoring tool varsa kapatıp dener misiniz? Örneğin HWinfo, HWmonitor gibi.

GTA serisinde özellikle çayır çimen olan sahnelerde, tüm sistemlerde ciddi FPS düşüşü olduğu söyleniyor, sizde de aynı şekilde ise genel bir sorun olarak değerlendirebilirsiniz.
  • batuhano B kullanıcısına yanıt
    Çayır çimende pek yapmıyor. Denizin kıyısında fabrika gibi biryer var etrafındada yol var. Özellikte polisten kaçarken falan oraya ulaşıyorum bazen sıyrılmış oluyorum. Orda gece şartlarında yapıyor. Hepsinde değil ama bazen yola ağaç gölgeleri yola yansıyorsa yapıyor. Çayır çimende pek karşılaşmıyorum özellikle dağa tepeyede çıkınca olmuyor. win 7+orjinal son güncel gta v+i5 6600k+gtx 960'da oynadım detay açınca benim ki kadar yüksek fps vermiyor ama oyun içindede ani düşüş olan yerler yok. bide stuttering olmaması açısından daha pozitif izlenim aldım. durum güncel gta v ve windows 7 veya 10 ilede alakalı olabilir.

Arkaplanda çalışan uygulama: AMD control panel, Samsung magician(m2 yi gösteren) ve logitech fare utility si. Birde ek olarak gigabyte'ın app center'ı kimi gigabyte utilityleri yüklü. Arkaplanda oyunu rahatsız edecek uygulamam yok.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 24 Nisan 2017; 17:11:14 >
  • Dün tombriderda benzer anlık düşüşler yaşadım, hwinfo kullanıyorum kapatınca düzeldi. Arka planda benzer başka bir yazılım da yapıyor olabilir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Dostum MSAA kapalı. Birde ani fps düşüşüne sebep olan içinde "AMD CHS", NVIDIA Pxxx gibi, softer, softest gibi seçenekler olan option da fps düşürmeyende. GTA IV nin kendi içindeki benchmarktada sorun yok. Oyun içinde fps rakamınada bakmıyorum ama fps nin birden çok düştüğü yerler var animasyondan anlaşılıyor. Haritanın ender belli yerleri, yada ağaç gölgelerinin yansıdığı yol gibi fps'nin fazla düşebildiği yerler var. Dediğim türde heryerdede olmuyor sık değil ender ama var. Oyunu ilk görüşte aaa yağ gibi akıyor dersin ama haritada iyice dolaşınca enderde olsa fps nin fazlaca düştüğü yerler var. Bide ender olarak 6-7 saniye kadar fps garipleşip sonra toparlıyor.

Oyunun ilk versiyonunu yüklediğimde çok incede olsa stuttering hissediyordum sonra bulabildiğim son versiyona güncelledim ve o stutteringleri pek hissetmedim. Benim fps'yi çok stabil gördüğüm makinede orjinal gta v var ve ennn son sürüm. Bu durumu oda etkileyebilir.

oyun steam'den alınma ise, sağ tıklayıp ayarlardan başlangıç ayarları kısmına tırnak işareti hariç "-high" tamam diyerek açılan pencereyi kapatın.

Bu ayar işlemcinizin, sisteminizin ilk olarak GTA V'e önem vereceğini, ilk başta işlemciyi onun kullanması gerektiğini belirtmiş olacak.

Şayet hala bir değişim olmazsa, 8 işlemciyi elle seçerek ( Process Lasso Programı ) GTA V'e atayabilirsiniz. Geri kalan 8 izlek boşta kalabilir veya 4 çekirdek 4 izlek atayabilir, geri kalan 4 çekirdek 4 izlek boşta kalabilir.

FPS droplarının önüne geçecektir diye düşünüyorum. Muhtemelen işlemci kullanımının tam olarak ölçeklendirememesinden kaynaklı bir sorun yaşıyorsunuz. Windows 7 ile alakalı olabilir.

Kullandığım oyun steam'dan değil korsan. Bulabildiğim son korsan oyun güncellemesini yaptım. Sistemimde son güncel windows 10 var. Görüp fps stabiltesini beğendiğim sistemde ise windows 7. orjinal son güncel gta v, i5 6600k, gtx 960 var. Orjinal son güncel gta olanla korsanı kıyasladığım içinde aslında anlattığım okadarda tutarlı değil. Process lasso v.b. uygun uygulamalarla birşeyler denerim.

Sonradan edit: Process lasso ile ilk 8 çekirdeği kullan yada sadece fiziksel çekirdekleri kullan(yine 8 tane, 0,2,4,6... şeklinde) şekillerinde denedim. Çözüm bulamadım. Trevorun görevlerin ikincisindeyim sanıyorum. Oyun yüklenince trevor evinde başlıyor ve çıkınca çabuk hava kararıyor. Ordan çıkınca göl benzeri biryerler var yanında dolaşırken yer yer fpsnin orta düzeyde düştüğü hissediliyor. MSAA hep kapalıydı bu sefer "yansıma MSAA"(bende türkçe patchi var) özelliğinide kapattım. Olay ryzen işlemciden çok GTA V de nvidia amd gpu farkından oluyor sanıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 24 Nisan 2017; 19:43:10 >

size zahmet kullandiginiz ramin linkini atabilrmisiniz

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: jam&jam

size zahmet kullandiginiz ramin linkini atabilrmisiniz

http://www.corsair.com/en-gb/vengeance-lpx-16gb-2x8gb-ddr4-dram-3000mhz-c15-memory-kit-black-cmk16gx4m2b3000c15
  • ryzen işlemcime anakart ve ram için son kararımı vererek sistemimi toparladım;
    Ryzen 7 1700 + Wraith Soğutucu
    Asus Crosshair VI Hero
    2x8 Gskill TridentZ RGB 3600Mhz
    MSI GTX 1070

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kralAY -- 25 Nisan 2017; 22:28:30 >
  • kralAY kullanıcısına yanıt
    Sistem güzel olmuş güle güle kullanın. Gskill ramler güzel seçim, performansından memnun kalırsınız ama RGB yazılımı kullanımı ciddi sıkıntılara yol açabiliyor, dikkatli olun.
  • Teşekkür ederim.
    ledsiz olanını bulamadığım için bunu aldım. led ışıkların benim için önemi yok (soğutmayada zararı var) uyarın için teşekkürler. Kasam da kapalı zaten :)
  • Amd forumunda radeon rx 4xx de yer yer düşük fps sıkıntısı yaşıyorum diyene bir öneri sunmuşlar. Ben denedim pek fayda görmedim ama ciddi bir ayar olarak gördüm ondan burada paylaşıyorum.https://community.amd.com/thread/195150 wattmann ayarlarında power limiti maximuma çıkarın demiş. Gpu ya göre +50 ve +20 olabiliyormuş ve gpu nun tam kapasitesine ulaşmasını sağladığından bahsediyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 27 Nisan 2017; 2:21:2 >
  • quote:

Amd forumunda radeon rx 4xx de yer yer düşük fps sıkıntısı yaşıyorum diyene bir öneri sunmuşlar. Ben denedim pek fayda görmedim ama ciddi bir ayar olarak gördüm ondan burada paylaşıyorum.https://community.amd.com/thread/195150 wattmann ayarlarında power limiti maximuma çıkarın demiş. Gpu ya göre +50 ve +20 olabiliyormuş ve gpu nun tam kapasitesine ulaşmasını sağladığından bahsediyor.

ilginç. bugün yarın denerim ancak şu andaki performansından memnunum şayet performansı artarsa ek olarak benim için bonus olur

• FPS göstersin diye frapsı kurdum. Videoyuda amd relive ile kaydettim. Oyunda video çektikten sonra oyun çıkışı siyah ekrana düşüyor sistem tamamen kilitlenmiyor ama sistemi kullanmak için kapatıp açmaktan başka çare kalmıyor. Relive problemi yada fraps ile uyumsuzluk yaptı orası dert değil yeni sürümlerde düzeltirler.

Oyundaki grafik detayı ayarlarınıda video gösterdim. Vsync açık asla kapatmam 60 fps'nin üstüne ihtiyacım yok zaten. GTA V Build 877/Online 1.36 sürümü. Benim fps düşüyor dediğim yerlerde fps 45 lere iniyormuş. Diğer bir denemede 43 leride gördüm zorlasam 40'a kadar düşer sanırsam. Benim fps düşmüyor demem için oyunun minimum fps'inin 60 olması gerek ki sanıyorum daha yüksek bir kart olmadan bu zor.

Video linki:

https://streamable.com/oe5zq

• quote:

FPS göstersin diye frapsı kurdum. Videoyuda amd relive ile kaydettim. Oyunda video çektikten sonra oyun çıkışı siyah ekrana düşüyor sistem tamamen kilitlenmiyor ama sistemi kullanmak için kapatıp açmaktan başka çare kalmıyor. Relive problemi yada fraps ile uyumsuzluk yaptı orası dert değil yeni sürümlerde düzeltirler.

Oyundaki grafik detayı ayarlarınıda video gösterdim. Vsync açık asla kapatmam 60 fps'nin üstüne ihtiyacım yok zaten. GTA V Build 877/Online 1.36 sürümü. Benim fps düşüyor dediğim yerlerde fps 45 lere iniyormuş. Diğer bir denemede 43 leride gördüm zorlasam 40'a kadar düşer sanırsam. Benim fps düşmüyor demem için oyunun minimum fps'inin 60 olması gerek ki sanıyorum daha yüksek bir kart olmadan bu zor.

Video linki:

https://streamable.com/oe5zq

Herhangi bir performans artışı göremedim.

Relive kullanmayı ben de seviyorum ama birçok oyunda farklı farklı sorunlar çıkartıyor. Bazen dediğiniz gibi ekran siyah oluyor, bazen sesi kaydı bozuluyor, bazen oyunlar sadece pencere üzerinde yani tam ekran çalıştırılmadığında çalışıyor.

O yüzden relive kullanmayı bıraktım, zaten 8c/16t var. 2 çekirdek 2 izleği obs'ye ayırıyorum 6c/12t ile oyunlar sorunsuz çalışıyor.

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.