Şimdi Ara

Ryzen Benchmarkları Konusu(Akıllara zarar CPU-Z test sonuçları eklendi! Bakmadan geçmeyin!) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
264
Cevap
0
Favori
12.732
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • http://cpu.userbenchmark.com/Compare/Intel-Core-i7-7700K-vs-Intel-Core-i7-6950X/3647vs3604

Mesela şu cok güzel bir örnek ben yanlış biliyormuşum hatta single core da yüzde 20 daha hızlıymış ama multi corede yüzde 105...
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Fanboy lukta çığır açmışsın birader hayır fakir olabilir bir insan ama başarıyı takdir etmekte fayda vardır diye düşünüyorum.Ama sen çatlamak üzeresin

Ben gayet net bir şekilde açıklamamı yaptım bilgisayar mühendisi adayı olduğum için bu konulara ilgi duyan bir insanım edindiğim bilgilerin hepsi yabancı kaynaklı eğer yanlış olduğum bir nokta varsa elbette bunu bilmek isterim fakat boş laf yapmak tarzım değildir

• Ha bu arada işlemcim fx 6300 ekran kartım gtx 650ti
  • ErmanSin37 kullanıcısına yanıt
    Kast ettiğin şey AMD'nin SMT uygulamasının Intel'in Hyper Threding'inin iki katı performans verdiği mi

Yok öyle bir şey. Zannedersem AMD'nin SMT uygulaması Intel'inkinden(Sıfırdan yeni bir tasarım olması sebebiyle) biraz daha verimli ancak Intel 6 HT izleğinden toplam 1,8 gerçek çekirdek performansı alıyorsa AMD'de bu rakam 2 çekirdek performansı olur. Senin savunduğun i5'lerin çarpan kilitleri kapalı ve frekansları çok düşük. Bu durumda Intel AMD'den aynı frekansta %10 daha fazla performans sunsa bile(Ki %5-6 olacağı söyleniyor bu rakamın, ayrıca Integer ve Floating Point gibi oyunları en çok etkileyen testlerde aynı saat hızında Zen mimarisi Skylake'yi bile geçiyor) AMD işlemcileri 200 Mhz OC edip i5leri geçer konuma getireceksiniz, hem de neredeyse yarı fiyata. Eğer daha az fiyata aynı performans değil de aynı fiyata daha çok performans tercihinde bulunursanız, i5 7600k alacağınızı R5 1600x alırsınız 4,5 Ghz'e getirirsiniz bütün oyunları cayır cayır oynarsınız. Kim 4790k'sini upgrade ediyor ki? Mesela Intel 4790k'lerin fiyatını 800 TL'ye satsa şimdi millet koşturmaz mı? E onlar da Skylake'den %6-7 daha düşük performans veriyor aynı frekansta? Olay bu. Hep söylüyorum kimse Titan X Pascal ile SLI yapmıyor. Aldığınız kart en fazla GTX 1070. Onu da 6 çekirdek 12 threadli Ryzen uçurur. Kaldı ki DX12 oyunlar ve yeni oyun motorlarının hepsi 10-12 izleğe kadar destek veriyor artık. Battlefield 1, Star Wars Battlefront vs. Cryorig de batmazsa yeni oyun motorunda bu trende uyacaktır. Piyasa bu yönde gidiyor. Zaten Intel 1 jenerasyon sonra tüketici seviyesindeki i7'leri 6 çekirdek 12 thread yapacağını duyurdu. Hala 4 çekirdek yeter de artar muhabbeti yapıyorsun. Ayrıca herkes sadece oyun oynamıyor CPU'larıyla. Sadece oyun oynayacaksan RYZEN 3 1100 al sen.

Sen git biraz L3'ün Intel'deki önemini araştır da 20MB L3'lü işlemciyi 8MB L3'lü işlemciye çerez etmemeyi öğren. 1500TL'lik işlemciyi 7500 TL'lik işlemciden Intel ayıramıyorsa herhalde orada faaliyetsel sıkıntı var demektir. Milyonda bir olasılıkta senin hakikaten büyümüş de küçülmüş olman ihtimal dahilinde. O yüzden sana peşin peşin bravo, kimselerin aklına gelmeyen şey sana mâlûm olmuş diyebiliriz sanırım.
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    SMT mantığı kaynağı biraz daha artırıp ekstra performans elde etmek evet gayet başarılı fakat benim burda söylediğim single threaddeki yüzde 15 daha güçsüzlük değil bazı testlerde 6700kdan yüzde 50 daha düşük performans almış işlemciler var (doğru olmayabilir elbette) bu durumda her zaman en iyi performansta çalıştırmayabilir gta 5 bf 1 gibi çevre modellemesi gelişmiş oyunlarda sıkıntı çıkarmayacağı kesin ama ben hala oyun testlerini görmeden bişey söylemenin erken olacağını savunuyorum.Çıkmasınıda merakla bekliyorum eğer güzel performans verirse zaten ilk ben alacağım.
    Merak etme ne olduğunu iyi biliyorum zaten amd de artık intel gibi güçlü l2 l3 bellek mantığına geçti sen kafana çok yorma yanar
    He bu arada fiyatın 7500 tl olması faaliyetsel sıkıntı değil intel tekel ayağına fiyatı şişirmesidir artık yapamayacak tabi ama extreme sınıfı için
    Userbenchmark'ı güvenilir bir yabancı test kuruluşu olarak vermene çok güldüm kardeş... Sen biraz daha ilgilen CPU mimarileriyle. Bol bol öğren. Hoş bilgisayar mühendisliği dediğin şeyin CPU mimarisinden anlaması gerekmiyor çok da.

Şimdi 6950x dediğin işlemci 3 Ghz baz frekanstaki bir işlemci. Tabi ki 4,2 Ghz'lik 7700k'den daha düşük tek çekirdek performansı verecektir. İkisini de 4,2 Ghz'de çalıştır 7700K'nin turbosunu kapat bakayım arada %5 bile fark kalmadığını gör. 7700k alıp 5,2 Ghz'de kullanıp evin doğalgaz faturasına da katkı sağla sen. Ryzen'in çıkmasıyla birlikte, komple bütün i3'ler, çarpan kilidi kapalı i5'ler ve çarpan kilidi kapalı i7'ler tamamen çöp olacak. 2 kat para verdiğin i7 7700k'nin(iki işlemcinin de full OC'li olduğunu varsayıyorum) frekans kaynaklı %10-12 tek çekirdek performans fazlası olacak o kadar. Benim bildiğim "En iyisinden bir bilgisayar toplayayım" diyen para konusunda derdi olmayan insanlar Broadwell-E serisine yöneliyor. Yani hiç de öyle dediğin gibi "-E serisi işlemcilerle oyun oynanmaz yeaaa" falan şeklinde değil durum.

Ghz e göre kıyaslama yapmak hımm peki kardeş kolay gelsin o zaman ne diyeyim umarım umduğunu bulursun(z)

He bu arada mikroişlemci diye bir ders var oldukça detaylı yani tavsiye ederim
    Ağlama, AMD hâlâ eskisi gibi işliyor. L2 işlerliği ve L3 taşım önbelleğiyle yine ne başarıyorlarsa başarmışlar. Az biraz takdir et hanzo. 512K önbelleği çekip çevirip %10 küçük zar hacmiyle aynı isabet oranına getirmişler Intel ile.
    Fan kuruntuları bilgisayar mühendisi adayıyım diyen birinin ağzına hiç yakışmıyor. Senin bu nedenle forumun ağır apaçi tayfalarından olduğunu varsayıyorum.
    https://en.wikipedia.org/wiki/Instructions_per_second

bak şurda çok güzel bir formül var

Neyse ben kaçtım giohertz mastürbasyonunuzda başarılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: ErmanSin37

Şimdi hocam sorun şu bak multi core performansında amd nin çok iyi iş çıkardığı aşikar fakat bu benim bi işime yaramaz yani ben napayım 16 tane threadi bana oyun işlemcisi lazım ama dönüp bakıyorum fiyatı 7700k dan daha yüksek olan işlemci single threadingde yüzde bazında baya geride kalmış doğal olarak i5 lere göre avantajsız oluyor çünki i5 lerin fiyat daha ucuz.

Şimdi bu durumda o zaman ben gider ya uygun fiyatlı ryzen alırım(r3) yada i5 e para veririm çünki diğer türlüsü beni ilgilendirmiyor

Bunu söyleyebilmek için işlemcinin çıkıp oyun testlerinin yayınlanması gerekiyor. Ortada hiçbir şey yokken sadece sızıntı testlerine bakarak bu kanıya varamayız. Amd yaptığı sunumda Battlefield testi yapmıştı 6900k'yı geçmişti bu bize bir şey anlatıyor. Ayrıca bir işlemcinin tek çekirdek performansını konuşmak ne kadar doğru neredeyse fanboyların çoğu buradan konuşmaya başlıyorlar. Artık devir değişiyor Vulkan, Dx 12 gibi yeni yeni teknolojiler hayatımıza giriyor, bunların amacı işlemci çekirdeklerinin hepsini verimli kullanıyor ve yakın gelecekte piyasadaki hemen hemen tüm oyunlar Dx 12 destekli olacak, ayrıca Intel'in Vulkan hamlesi de Vulkan'ın baya yaygınlaşacağını bir işaret.

Kudurmaya devam diyosun he o zaman aç amd nin tanıtım etkinliği izle gör ne yapmışlar ve hala bana fanboy demen çok garip hayatımda intel kullanmamışım adamım ama dediğim gibi kudurmaya devam :D

2 yıl önce cigolaytına göre ekran kartı alan senin gibi dızzoların abilerine böyle laf yapmaları üzüyor bea

He bu arada bi kıskançlık seziyorum sanki su ürünleri galiba hocam

• Bak intele göre göreceli bi kıyaslama yapmadım paylaşılan testlerin üzerinden yorum yaptım yoksa ben gerçek testleri bekliyorum elbette ama biraz fazla şişirildiği düşünüyorum
    Bak sen, "Çok şişirilmiş!" diyor klavye âlimi. Yaz sen, ne de olsa burada senden başka mürekkep yalamış kimse yok bizzâtihi...
    Öf! Eğlence çıktı valla.
    Evet "Clock" değişkeni birinde 1 diğerinde 1,5 olan iki işlemciyi karşılaştırıp IPC hesaplamaya çalışıyorsun :)
    Gerçekten anlamak konusunda bir sıkıntın var zannediyorum. Aynı frekansta çeşitli işyüklerinde iki mimari birbirlerine oranla +-%5 performans veriyorsa o iki mimarinin IPC'si eşittir. Broadwell için bu geçerli. Skylake'nin IPC'si Broadwell'den %4 civarı daha fazla olduğu için Zen'den de en iyi ihtimalle %7-8 yüksek olacaktır. Bu durumda istediğin oyunda Zen mimarisinin saat hızını %7 arttırdığında Sky-Kaby/Lake'leri geçecektir. Zen mimarili bütün işlemcilerin çarpan kilitleri tamamen açık olduğu için çarpan kilidi açık olmayan Intelleri (i3/i5'lerin büyük bir kısmı) %7'lik bir OC ile geçecektir. Kaldı ki Ryzen işlemcilerin her bir çekirdeğinde Voltaj Regülatör Modülü(VRM) olduğundan istediğin çekirdeği tek başına OC edebileceksin. Yani tek çekirdeği çok önemsiyorsan 8 çekirdekli bir Ryzen işlemcide 6 çekirdeği kapatıp 2 çekirdeği 5+ Ghz'de çalıştırabilirsin. Al sana tek çekirdek performansı :)

• quote:

Orijinalden alıntı: ErmanSin37

Bak intele göre göreceli bi kıyaslama yapmadım paylaşılan testlerin üzerinden yorum yaptım yoksa ben gerçek testleri bekliyorum elbette ama biraz fazla şişirildiği düşünüyorum

Amd ürününü piyasaya çıkartırken reklamını yapacak, bir beklenti oluşturacak elbette bu çok doğal bir durum. Ayrıca yayınlanan fiyatlandırmalara bakarsak en hızlı işlemcisi 499 dolar ve sızıntılara göre Intel'in en üst seviyesindeki işlemcilere iyi ayar veriyor. Mesela ben de Intel'in çok şişirildiğini düşünüyorum, fiyatlarına baktığım zaman 7xx serisiyle 6xxx serisi arasında hiçbir fark yokken, fanboyların bunu eleştirmesi yerine gelip her Amd konusunda saçma yorumlarını okumak zorunda kalıyoruz mesela.
    Dediğiniz doğru eywl kabulüm fakat 380 dolara ben 7700k dan daha güçlü fizik performansı tek çekirdek performansı görmek isterdim ve hala iddaa ediyorum sıkıntı çıkaracağı oyunlar olacaktır.

Fakat dediğiniz şey çok mantıklı ona katılıyorum.

Bide mimari konusunda intelin transistörleri daha gelişmiş diye biliyorum(daha küçük ve kapı aralığı daha dar)
  • İntel 2xxx serisinden beri işlemcileri adam gibi güçlendirmiyor sebebi tekellik amd bunu kıracak o konuda zaten hemfikirim
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.