Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
Şimdi Ara

Ryzen 5 3600'ü Daha Stabil Voltaj ve Performansta Çalıştırma Rehberi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: acura07 Daha Az
1 Kayıtlı Üye, 2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı, 1 Mobil Kullanıcı ( 1 Mobil Cihaz )
525
Cevap
61
Favori
28.481
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> İşlemci >> Ryzen 5 3600'ü Daha Stabil Voltaj ve Performansta Çalıştırma Rehberi
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    338 Mesaj
    Önemli Not: Forumda, Ryzen işlemcilere overclock yaptığınızda, her an bozulabileceğine dair somut verilere dayanmayan yanlış bir iddia var. Bu konu hakkında bilgi verme gereği duydum. Bir kere konuya referans olarak verilen yabancı kaynaklarda, güvenli sayılabilecek voltaj limitlerinden bahsedilmiş ve bu değerlerin aşılması durumunda degrade (aşınma) olduğundan bahsedilmiş. Tabii, bu araştırmaya konu olan işlemciler 2. nesil Ryzen'lar. Konuyu açan arkadaş ise hem overclockun işlemciyi tamamen bozabileceği şeklindeki yanlış bilgiyi vermiş hem de bu yanlış bilgiyi, konuyla alakası olmayan 3. nesil Ryzen'lara yansıtmış.

Öncelikle, 3. nesil Ryzen'ları ele alacak olursak, AMD teknik ekibi tarafından verilen bilgiye göre 3. nesil Ryzen işlemciler 1.500V voltaja kadar dayanabiliyor fakat elbette ki bu voltajı önermiyoruz. Bu değer, ekstrem overclocklar ve aşırı sağlam soğutma sistemleri için geçerli. Bu sebeple, 1.5 aydır Reddit'te, overclock.net'te ve sweclockers.com'da yaptığım uzun araştırmalar, incelemeler ve yabancı arkadaşlarımla konuşmalarım sonucunda en güvenli ve temiz voltajın, maksimum 1.325V olduğu sonucuna vardım. Bu doğrultuda da bu konuda verdiğim maksimum voltaj tavsiyesi 1.325V'tur ve bu voltaj ile degrade (aşınma) ya da herhangi bir problem yaşama ihtimaliniz binde bir bile değil.

Ayrıca şöyle de bir durum var ki: 3. nesil Ryzen işlemcileri overclock etmeyip, kendi haline bıraktığınızda çıktıkları maksimum voltaj değeri 1.469V civarı. Yani 3. nesil bir Ryzen'a overclock yapıp, daha güvenli bir voltaja sabitlemek, şayet degrade (aşınma) riski olacaksa, bu "riski" daha da düşürüyor. İşlemciyi stock, yani default haliyle kullandığınızda degrade (aşınma) durumu olacağını düşünmüyorum fakat sonuçta daha düşük voltaj ile yüksek performans alabilme imkanı varken, bunu kullanmak gerekiyor. Mesela ben, 4.12GHz ve 1.322V'a (LLC High) overclock yaptım. Stock halinde bıraksam, hem yüke girdiğinde 3.900MHz ile 4.150MHz arasında kararsız bir grafik çiziyor ve sabit hızda çalışmıyor hem de yüke girmediğinde 1.469V voltaja kadar çıkıyor. Yüke girdiğinde ise, 1.037V'lara kadar düşüyor. Yani stock haliyle hem 1.469V'lara kadar çıkıyor hem de ani voltaj dropları yaşanıyor. Overclock yaptığımda ise, işlemci en ağır yükte 1.290V civarında, boşta ve normal kullanımda ise 1.312V - 1.319V'da seyrediyor.

Stock halinin voltaj durumu için görsel (Soldan sağa olacak şekilde; anlık voltaj, minimum voltaj, maksimum voltaj ve ortalama voltaj. Sistem çalışmaya devam ettikçe, averaj voltaj değeri de daha çok yükseliyor. Sistemin ilk açıldığı sıralarda ortalama 1.318V olan işlemci, ilerleyen saatlerde 1.386V ortalamasını çok rahat geçiyor. Arada hem 0.432V'luk gereksiz bir agresif iniş-çıkış var hem de overclocklu halinin averaj voltaj değeri, PC uzun süreli çalıştıkça daha stabil ve yaklaşık ortalama 1.294-1.296V bandını geçmiyor.)

Burada da 1 saatlik oyun sonrasında, 4.12GHz, 1.316V - LLC "High" profilindeki voltaj değerini görebilirsiniz (Bu testi, voltajı 1.322V'a çıkarmadan önce yaptım. Cihazı 24 saat açık tutacağım ve RealBench'te 8 saatlik testten, sorunsuz geçebilmesi için voltajı bir tık artırdım... Soldan sağa olacak şekilde; anlık voltaj, minimum voltaj, maksimum voltaj ve ortalama voltaj. Görüldüğü üzere, 1 saatlik kullanımın sonunda, ortaya 1.294V'luk bir ortalama değer çıkıyor ve işlemcide agresif inişli-çıkışlı voltaj seyri yok. Stock halinde, 1.037V'a kadar düşmesi sizi yanıltmasın çünkü işlemci, sık sık 1.400V ve üzerine fırlıyor. Bu da ortalamayı yükseltiyor. Özellikle de PC'yi kullanmayıp, açık bırakırsanız, voltajı daha çok sömürüyor.)

Özet ile "en azından şu anki koşullarda", bu işlemcide overclock yapmanın faydası şu ki: işlemci, Cinebench R15 ve Cinebench R20 gibi benchmark testlerinde, stock haliyle daha az benchmark skorları alıyor. Overclock yaptığınızda ise bu skorlar hatrı sayılır bir biçimde artıyor. Hem de bu skor avantajını, stock halinden daha düşük voltajla elde ediyorsunuz. Öte yandan işlemci, oyunlar gibi sağlam yüke gireceği yazılımlarda 3.900-4.150MHz'ler arasında gezinirken, overclock yaptığınızda ise sabit bir saat hızında çalışıyor. Böylece çok daha kararlı bir grafik çiziyor. Bu konunun açılma amacı da bu kazanıma dayanıyor.

Yani telaş yapılacak bir durum yok. Eğer telaş yapılması gerekiyorsa, 3. nesil Ryzen'ları stock haline bıraktığınızda telaş yapmak lazım :) Kaldı ki 2. nesil Ryzen'lar ile 3. nesil Ryzen'lar arasında karakteristik farkı var. Birbirleriyle kıyaslamak net tabirle yanlış olur.

NOT: Lütfen, söylediğim ayar ve voltaj değerlerinin dışına çıkmayınız. Ayrıca X570 çipsetinin altında bir çipset kullanıyorsanız ve CPU soğutucusu, kasa havalandırması gibi konularda kafanızda soru işaretleri varsa, öncelikle bu konu altında sorunuz. Voltaj limitini kendi kafanıza göre aşarsanız, herhangi bir sorumluluk kabul etmem. 1.325V ve altında kaldığınız sürece, işlemciniz ve çipsetiniz güvende olacaktır. Ayrıca güç kaynağınızın kalitesinden de emin olmanızda fayda var.

Merhaba arkadaşlar,

1.5 ay önce sistemimi yükselttim ve Ryzen 7 3700X ile Ryzen 5 3600 arasında kalmışken, fiyatına göre muazzam bir performans göstermesi sonucunda, Ryzen 5 3600'ü tercih ettim. 1440p ve üzerindeki oyunculukta Ryzen 7 3700X ile arasında hemen hemen hiç fark yokken, 1080p oyunculukta aralarında %3-5 fark var. Hatta birçok oyunda fark olmuyor bile. Kafamdaki tek soru işareti, Twitch'te yayın açtığım zamanki göreceğim kaliteydi fakat Ryzen 5 3600, bu konuda da yarı yolda bırakmadı. Eski sistemimde Ryzen 5 1600 vardı ve 1080p'de akıcı bir yayın yapabiliyordum (x264 encoder ile). Ryzen 5 3600 ile ise 1440p çözünürlükte oynayıp, 1080p çözünürlükte yayın verebiliyorum ve arkaplanda Spotify, Discord, Opera, Steam, Origin, Kaspersky, klavye ve mouse yazılımları açıkken, tek bilgisayardan çok rahat yayın yapabiliyorum (x264 encoder ile). Yayın testlerini Battlefield V, GTA V, Rainbow Six Siege, Overwatch, Apex Legends ve Assassin's Creed: Odyssey oyunlarıyla yaptım.

Sonuç olarak, Ryzen 5 3600 ile çok rahat oyun ve çoklu işlem deneyimi elde edileceğinin garantisini veriyorum. AMD, Ryzen 5 3600'ü ortada konumlandırmış fakat ortaya ilginç şekilde high-end seviyede bir işlemci çıkmış. Dolayısıyla, saf render gücü gerektiren ya da workstation performansı gerektiren bir işle uğraşmıyorsanız, AMD kanadında Ryzen 5 3600 size fazlasıyla yeterli gelecek bir işlemci. Ryzen 5 3600'ün render performansı da iyi fakat Ryzen 7 3700X, özellikle de Ryzen 9 3900X sınıfındaki işlemciler bu iş için daha uygun.

Bu bilgiyi verdikten sonra, şu an kullandığım sistemin bilgisini vereceğim ve Ryzen 5 3600 ile stabiliteyi yakaladığım ayarları paylaşacağım. Öncelikle şunu belirteyim ki, bu ayarların herkeste aynı sonucu vermesi beklenemez. Çünkü işlemciler aynı bile olsa, herkese denk gelen işlemci silikon kalitesi farklı ve buna sektörde silicon lottery deniliyor. Bu, işlemci üreticilerinin farklı üretim bandından ve farklı kalitede çıkan işlemcileri, sınıflandırıp, parti parti olarak satmalarından kaynklanıyor. Dolayısıyla, stabiliteyi farklı voltajlarda ya da farklı saat hızlarında yakalayabilirsiniz.

Ben, stabiliteyi 4.12GHz (41.25), 1.322V voltaj ve CPU Vcore Loadline Calibration: High (X570 Aorus Elite'de, 5. seviye) ile yakaladım. Stabiliteyi, 4.2GHz, 1.350V dolaylarında da yakaladığımı söyleyebilirim fakat Ryzen serisi işlemciler için 1.325V voltajdan yukarısını vermeyi tavsiye etmiyorum. Gerçi 4.2GHz, 1.325V ve LLC High ya da Turbo'dayken de gerçek dünya kullanımında ve oyunlarda bir problemle karşılaşmadım ama orta yolu bulmak adına hem sentetik testlerden geçen hem de oyun testlerinden geçen bir saat hızında, yani 4.12GHz'de karar kıldım.

Zaten elinize altın değerinde bir silikon denk gelirse, 1.325V ile 4.2GHz'i, hatta 4.3GHz'i çok rahat yakalayabilirsiniz fakat bu tarz bir işlemcinin denk gelme olasılığı düşük ve şansınıza bağlı. Bu yüzden ortalama üstü bir işlemciye sahip olduğunuz düşünüldüğünde, Ryzen 5 3600 için benim tavsiyem, 4.12GHz (41.25) ile 4.15GHz (41.50) civarında bir saat hızı olacaktır. Çünkü hem 4.2GHz ile 4.12GHz arasında ciddi bir fark görmedim hem de düşük voltaj sayesinde daha serin bir işlemci performansı elde ettim. Silikon kalitesinin durumuna göre 4.1GHz, hatta 4.0GHz'e kadar düşürebilirsiniz. Ayrıca stock soğutucu kullanıyorsanız, 4.0GHz ve 4.1GHz gibi bir saat hızı makul olacaktır. Gerekli olan voltaj daha da düşeceği için, serin bir işlemci kullanımı olur.

Peki overclock yapmalı mıyım? diye soracak olursanız, işlemciyi default ayarlarda bıraktığınızda siyah ile beyaz kadar bir dezavantaj görmezsiniz fakat işlemci default ayarlarda maksimum 1.469V voltaj değerlerine kadar çıkabiliyor ve PBO özelliği, şimdilik kararsız çalışıyor. Bu da stabilite açısından tercih edilmeyen bir durum. AMD, 3. nesil Ryzen işlemcilerin 1.500V voltaja kadar güvencede kaldığını söylüyor fakat üstün bir soğutma sisteminiz yoksa, bu değerlere çıkmanızı tavsiye etmem. Ekstrem değerlere ulaşmak istiyorsanız, üst limitiniz 1.375V olsun fakat uzun ömürlü ve stabil kullanım için, dediğim gibi 1.325V voltajı geçmeyin. Sonuç olarak, overclock basit bir işlem ve bahsettiğim voltajın üzerine çıkmazsanız, işlemcinize ya da anakartınıza zarar vermeniz gibi bir şey söz konusu bile olamaz. Tabii, anakartınızın da overclocka müsait olması gerekiyor. Overclock için B450'nin üst segmenti, X470 ve X570 anakartları tavsiye ederim. Ayrıca anakartların VRM ve MOSFET kalitesini de göz önünde bulundurmayı unutmayın.

NOT: İşlemciyi stock haliyle 3.6GHz taban hızında kullandığınızda, yüke girdiği esnada her zaman 4200MHz'de çalışmıyor. Overclock yaptığınızda ise, sizin girdiğiniz saat hızında çalışacak. Yani işlemcinin, yüke girdiğinde tepe seviyesinde çalışmasını sağlamış olacaksınız. Aynı şekilde stock haliyle aldığı CinebenchR15 / R20 tekli ve çoklu çekirdek benchmark sonuçları da overclocklu haline oranla daha düşük. Kısacası Ryzen 5 3600'ü daha serin ve daha performanslı çalıştırmak için, overclock ile voltaj sınırlaması ve düzenlemesi yapmak gerekiyor (En azından şimdiki BIOS güncellemeleriyle).

4.2GHz'i görüp, dalgalı voltaj ve dalgalı bir performans elde edeceğime, 4.12GHz'de, daha düşük voltaj ile stabil bir işlemci kullanımını tercih ettim. Çünkü işlemciyi stock haline bırakırsanız, 1.469V voltaj değerlerine kadar çıkıyor. Bana göre gereksiz bir voltaj.

Burada, X570 çipseti için, ASRock, ASUS, Gigabyte ve MSI markalarının VRM kalitelerini gösteren görselleri paylaşıyorum:

Fiyat/performans açısından bakıldığında, X570 çipsetinde, Gigabyte ciddi bir performans ortaya koymuş. Yabancı kaynaklı forumlarda, MSI'ın X570 çipsetlerde beklenen performansı veremediği geri bildirimlerinde bulunuyorlar. Bu sebeple, eski bir MSI B350 PC Mate kullanıcısı olarak, X570 çipsetinde, tercihimi Gigabyte X570 Aorus Elite'den yana kullandım.

SİSTEMİM:

CPU: AMD Ryzen 5 3600

CPU Soğutucusu: Arctic Freezer 34 eSports DUO ve Arctic MX-4 Termal Macun

Anakart: Gigabyte X570 Aorus Elite (BIOS: F5b)

GPU: ASUS RTX 2080 DUAL 8GB OC

RAM: Adata XPG Spectrix D41 RGB 2x8GB 3600MHz Dual (Samsung B-Die Bellek)

Kasa ve Fanlar: Cougar Panzer S - 4x Be quiet! Pure Wings 2 140mm PWM (61.2 CFM) ve 1x Cougar CFD 120mm (64.37 CFM)

PSU: High Power Super GD 850W 80+ Gold

BIOS Ayarları (Görsel, 1.322V'a yükseltmeden önceki zamana aittir)

Öncelikli olarak, CPU Clock Ratio ve CPU Vcore Voltaj ayarlarını değiştirmeniz yeterlidir. CPU Vcore Loadline Calibration ayarı ise, overclockunuz stabil olmazsa, devreye sokabileceğiniz çok yararlı bir özellik. LLC, Vdroop dediğimiz, voltajın düşük kalması durumundaki senaryolarda etkili oluyor. Örneğin: Siz BIOS'tan voltajı 1.316V olarak veriyorsunuz fakat HWiNFO gibi monitoring programlarında, voltaj 1.312V olarak gözüküyorsa, buna Vdroop deniliyor. Sistem yüke girdikçe, minimum voltaj daha da düşüyor. Vdroop dediğimiz olay, her anakartta oluyor. Bu, anakart üreticilerinin aldığı bir güvenlik önlemidir. Vdroop sayesinde, gerilimin sınırları aşması engellenir.

Sizin burada dikkat etmeniz gereken şey, overclocku yaptıktan sonra, stres testi yaptığınız esnada, HWiNFO gibi bir monitoring programıyla "Maximum voltage" ile "Minimum voltage" arasındaki farka bakmak. Dediğim gibi, voltaj, işlemci yüke girdiği zaman düşer ve fazla düşmesi durumunda sistemde kilitlenmeler, mavi ekran vermeler gibi durum oluşur. Overclockun felsefesini de bu oluşturuyor. Amacımız stabil voltajı bulmak ve voltaj dropu yememek. Benim size tavsiyem, işlemcinin yüke girdiği en ekstrem durum sonucunda, maximum voltage ile minimum voltage arasındaki farkın 20-25'ten fazla olmaması yönünde olacaktır. Fark ne kadar büyükse, o kadar voltaj dropu yaşanıyor demektir.

İşte LLC (Loadline Calibration), dediğimiz olay da burada ortaya çıkıyor. LLC'nin özelliği, işlemcinin voltajını düzene sokmak ve bir güvenlik önlemi olan Vdroop'un handikaplarını ortadan kaldırmaktır. LLC'nin seviyesi yükseltildikçe, anakart otomatik olarak, işlemcinin her voltaj kaybında bir miktar voltaj verir. Her anakart üreticisinin, LLC seviyelendirmesi farklıdır ve voltaj düzeni de farklılık göstermektedir. LLC'yi mümkün olduğunca düşük vermek gerekiyor fakat işlemci voltajının yetersiz geldiği durumlarda, anakartınız için sorun teşkil etmeyecek bir seviyede LLC seçimi yapmanız uygundur. Kendi anakartımdan örnek verecek olursam, Gigabyte için, X570 çipsetinde "güvenilir" olarak nitelendirilebilecek LLC seviyesi, maksimum olarak High'tır. Turbo ve Extreme seviyelerini de kullananlar var fakat benim tavsiyem, High'ın üzerine çıkmamak olur. Farklı anakart üreticilerinde, farklı derecelendirme sistemi oluyor. Benim anakartımda High, 5. seviyeye denk geliyor. Sizin anakartınızda ne kadar seviye varsa, bu seviyeye oranlayarak bir seviye seçebilirsiniz. Öncelikli olarak en düşük seviyeden başlamanızı, eğer stabilite kaybı olursa, kademeli olarak yükseltmenizi tavsiye ederim.

Burada LLC'nin faydasını gösteren, basit bir görsel göstereceğim (görsel alıntıdır)

Görselde; kırmızıyı idealimizdeki voltaj durumu, turuncuyu gerçekte olan voltaj durumu ve maviyi de Vdroop etkisi altındaki voltaj durumu olarak düşünebilirsiniz. LLC ile, Vdroop kontrolü bizlere veriliyor ve bunu manuel olarak ayarlamış oluyoruz. Olayın özeti budur. LLC'yi yükselttikçe, Vdroop azalır fakat agresif akım ihtimali artar. Bu sebeple, kararında bir seviye seçmeniz gerekir. (Eğer, anakartınızın VRM'i güçlüyse, seviyeyi orta değerin 1-2 tık üzerine çıkarabilirsiniz).

Evet arkadaşlar, yaptığım ayarların açıklamaları bu şekilde. BIOS ayarlarındaki 3. görselde yer alan diğer ayarları "auto" olarak bıraktım. Eğer sanal makine ve emulator kullanıyorsanız, SVM'i açmanızı tavsiye ederim. İşlemcinizin sanallaştırma özelliğini aktif hale getirir.

Tüm ayarları yaptıktan sonra, işlemcinizin stabilite testini yapmanız gerekiyor. Yıllarca Prime95 ile Blend Test yapılması önerildi fakat Prime95 real world dediğimiz, gerçek dünya sonuçlarını yansıtmıyor ve işlemcinizi haddinden fazla zorluyor. Benim size tavsiyem, kesinlikle Asus RealBench programını kullanmanızdır. Oyun oynarken karşılaştığım hatalarla, Asus RealBench stres testinde aldığım sonuçlar her zaman paralel oldu. Prime95 Blend Test'te 8 saat hata almayıp da oyunda crash yediğim durumlar da oldu. Bu sebeple, işlemcinizi saatlerce ve defalarca stres testlerine sokmanızın kesinlikle lüzumu yok. Çünkü bunun bir dezavantajı var. İşlemcide "degrade" dediğimiz, aşınma durumu meydana gelebilir ve sonucunda da önceden X voltajında gördüğünüz Y saat hızını artık göremeyebilirsiniz. 1-2 saatlik Asus RealBench stres testi yeterli olacaktır. Kullanmakta karar kıldığınız saat hızı ve voltaja ikna olduğunuz andan sonra da PC'nizi 12 saat ve üzerinde açık tutan bir kullanıcıysanız, 8 saatlik bir RealBench testi iyi olacaktır. Bu program ekran kartınızı, RAM'inizi, disklerinizi ve işlemcinizi eş zamanlı olarak zorluyor ve gerçekçi sonuçlar veriyor.

Asus RealBench'ten de önce, Cinebench R15 ve Cinebench R20 programlarıyla, art arda 5-6 kere multi-threaded benchmark testi yapmanızı öneririm. Bu sayede işlemciniz gerçekçi bir şekilde zorlanacaktır. Bu testin ardından bir problem çıkmazsa, Asus RealBench'e geçin. İçinize sinmezse, IntelBurnTest ile Stress Level "Maximum", Times to Run "10" ve Threads "All" seçerek test yapmanız yeterli olacaktır. Ayrıca AIDA64 Extreme ile sadece "FPU" seçeneğini işaretleyip test yaparak, işlemcinizin çıkabileceği en ekstrem sıcaklık değerini görebilirsiniz fakat AIDA64'e çok da güvenmiyorum. Çünkü 8 saat hata almadığım testin ardından, oyunda hata almıştım. İlle de Prime95'i test etmek istiyorum derseniz, seçeneklerden tüm AVX ayarlarını "disabled" edin. Böylece işlemciniz, haddinden fazla gerçek dışı bir yüke maruz kalmayacak.

Sentetik testleri yaptıktan sonra, HWiNFO programını açın ve en çok oynadığınız oyunu 3-4 saat oynayın. Sıcaklıkları, voltaj durumlarını gözden geçirin. HWiNFO'da, özellikle de "CPU Core Voltage (SV12 TFN)" ve CPU sıcaklık değerlerini gözlemleyin. Voltaj stabilse, sıcaklık değerleri iyiyse ve gerçek kullanımda da hatalarla karşılaşmıyorsanız, overclockunuz başarılı demektir. Şunu da unutmayın, %100 stabil bir overclock yoktur. Ara sıra hatalar görebilmeniz olası bir durum. Önemli olan günlük kullanımınızı engellememesi.

Bu arada sıcaklık konusuna da değinmek istiyorum. Ryzen 5 3600, 4.12GHz overclock ile boşta 35-37 derece, masaüstü kullanımında 45-47 derece ve Battlefield V, Assassin's Creed: Odyssey gibi oyunlarda ortalama 60-62 derece sıcaklık görüyorum. İşlemcinin pik yaptığı en üst nokta 71-72 derece (anlık). Dolayısıyla fazlasıyla kabul edilebilir ve makul bir değer. Ryzen işlemcilerin güvenilir olarak kabul edilen sıcaklık limiti 95 derece olduğu düşünüldüğünde, iyi bir soğutucunuz varsa, sıcaklık konusunu kafanıza takmayın. Ayrıca şunu da belirteyim, normalde overclock yaptığınızda daha fazla sıcaklıkla karşılaşmanız mümkünken, bu overclocktan sonra, işlemcinin stock halinden daha stabil ve serin bir performans elde ettim.

Burada Cinebench R15 ve Cinebench R20 benchmark testlerinde aldığım tekli ve çoklu çekirdek sonuçlarını görebilirsiniz:

4.12GHz, 1.322V - LLC "High" CPU-Z Benchmark Sonucu:

Stock CPU-Z Benchmark Sonucu:

Bu da 7 saatlik Battlefield V testinden görüntü. İşlemcinin gerçek dünya sonuçlarını görebilmek adına, 7 saat boyunca oynadım. Bu arada "maximum voltage" olan kısımda 1.306V yazıyor. Bu testi yaptığım sırada, voltajı 1.310V olarak vermiştim ve Windows'ta ufak bir kararsızlık gördüğümden dolayı, voltajı 1.316V olarak güncelledim. Yani grafikte yer alan "maximum voltage" kısmını 1.312V olarak düşünün (LLC High ayarıyla birlikte, anakartımda gördüğüm Vdroop kaybı 0.004V... Ekleme: Sonrasında 1.322V'a yükseltilmiştir).

Burada da 1 saatlik Asus RealBench testi yer alıyor. Siz yine "maximum voltage" değerini 1.312V olarak düşünün. Bu testleri 4.12GHz için 1.310V voltaj verdiğimde yapmıştım. Şu an 1.316V.

Ekleme: Voltajı 1.322V yaptıktan sonraki 8 saatlik Asus RealBench test sonucu:

Evet arkadaşlar, durum böyle. Size de stabil voltaj ve kararlı bir performans adına overclock yapmanızı tavsiye ederim. İşlemciden ciddi anlamda memnunum. 4.12GHz, yani 4125MHz ile i5 9600K'nın stok halini (turbo 4.60GHz) ve 4.8GHz'li overclocked halini çok rahat geçiyor (1080p'de). i5 9600K'yı 5.0GHz'e overclock edebilirseniz, FPS açısından gözle görülür şekilde ancak o zaman geçebilirsiniz (1080p'de). Kaldı ki olaya sadece FPS açısından bakmayın. İşlemci kullanımı yüzdesine odaklanın. Çünkü i5 9600K gibi işlemciler, saf işlemci gücü isteyen senaryolarda tıkanıyorlar ve Ryzen işlemciler farkını ortaya koyuyor. Hem oyun oynamak hem de arkaplanda farklı işlemlerle uğraşmak ya da yayın yapmak gibi senaryolarda Intel, dezavantaja dönüşüyor.

Overclock ayarlarım ve tavsiyelerim bu şekilde. Eğer kafanıza takılan soru olursa, yanıtlamaya ve yardımcı olmaya çalışacağım.

GÜNCELLEME: Konu içerisinde, voltaj ve sıcaklık değerlerini gözlemleme konusunda sıkıntı çeken arkadaşlar için bu ekleme yazısını yazmak istiyorum.

Gözlemleme yapmak için, AMD'nin kendi yazılımı olan Ryzen Master ve NASA tarafından da referans gösterilen HWiNFO yazılımlarını kullanmanız fazlasıyla yeterli olacaktır. Özellikle de HWiNFO çok verimli ve faydalı bir yazılım. İhtiyacınız olan her veriyi, doğru bir biçimde gösteriyor. Aşağıdaki görselde, bakmanız gereken başlıca değerlerin altını çizdim:

NOT: Bana gelen özel mesajlarda, HWiNFO ya da farklı yazılımlar üzerinden "VID" voltaj değerlerine baktıklarını görüyorum. "VID" değeri bir anlam ifade etmiyor. "CPU Core Voltage (SV12 TFN)" voltaj değerine bakmanız gerekiyor. HWiNFO'nun sensör tablosu, sol alttaki ok işaretleriyle genişletilip, daraltılabiliyor. Oradan birçok doğru veriye ulaşabilirsiniz.

Stres testi yapmak için de ASUS RealBench yazılımını öneriyorum. Overclock işlemlerimde, gerçek dünyada, yani gerçek kullanımda aldığım hatalar, sadece ASUS RealBench yazılımıyla paralellik gösterdi. Test yaparken, RAM'inizin tamamını seçip, test saatini de yaklaşık 1 ya da 2 saat olarak seçerseniz, yeterli ve verimli bir stres testi gerçekleştirmiş olursunuz. Özellikle de ilk 30 dakika çok önemli. Hataların %80 kadarı ilk 30 dakikada, %20 kadarı da sonrasında ortaya çıkıyor. Bu testte ekran kartınız da %90 ve üzerinde kullanılacağı için, oyun oynamak gibi gerçekçi senaryolarda daha iyi sonuçlar veriyor. Aynı şekilde RAM'inizi de %95'in üzerinde kullanacaktır. Prime95, gereksiz bir stres oluşturuyor ve oluşturduğu strese de değmiyor. Çünkü yukarıda da bahsettiğim gibi, Prime95 Blend testinden geçip de hata aldığım birçok overclock senaryosu olmuştu ama yok arkadaş, ben ille de Prime95 ile test etmek istiyorum derseniz, ayarlardan tüm AVX seçeneklerini disabled edin ve Prime95 Blend testini de en az 15 dakika çalıştırın. Çünkü hataların %90'ı 15. dakika ve sonrasında ortaya çıkıyor. Bana sorarsanız, Prime95 ile pek de vakit kaybetmeyin.

ASUS RealBench'ten örnek bir görsel:

Oyun içi gözlemleme yapmak için ise, MSI Afterburner yazılımını öneriyorum. Bu yazılım sayesinde ekran kartınızın sıcaklığı, ekran kartı kullanım yüzdesi, ekran kartı saat hızı, ekran kartı bellek hızı, RAM'lerinizin kullanımı, işlemci saat hızı, işlemci kullanım yüzdesi ve FPS gibi değerleri görebilirsiniz. Özellikle AMD tabanlı sistemlerde, MSI Afterburner'da işlemci sıcaklığı gözükmüyor. Onun için de HWiNFO yazılımını, MSI Afterburner'a entegre ederek, işlemci sıcaklığını da gösterebilirsiniz. Aşağıda onun da açıklamasını yapacağım.

MSI Afterburner'da oyun içi istatistikleri açmak için:

Yukarıda kırmızı renkle altını çizdiğim istatistikler, sizin için yeterli olacaktır. Aktifleştirmek için, başlarındaki tik işaretinin aktif olduğundan emin olun ve sonrasında "OSD'de göster (Bilgi Ekranı)" kısmına tik işareti koyup, "TAMAM"a tıkladıktan sonra aktifleştirebilirsiniz. Ayrıca "Grup Adını Üstüne Yaz" kısmından, istatistiklerin hangi adla gözükeceğini ayarlayabilirsiniz. Yukarıdaki görsellerde yer alan; "GPU Sıcaklığı" ekran kartınızın sıcaklığını, "GPU Kullanımı ekran kartınızın kullanım yüzdesini, "Bellek Kullanımı" ekran kartınızın bellek kullanımını, "İşlemci Hızı" ekran kartınızın saat hızını, "Bellek Hızı" da ekran kartınızın bellek saat hızını gösterir. "CPU Usage" işlemcinizin tüm çekirdeklerinin ortalama kullanım yüzdesini, "CPU Clock" da işlemcinizin saat hızını gösterir. "RAM Usage" RAM'inizin kullanım yüzdesini, "FPS" ise FPS değerinizi gösterir.

NOT: Oyun içi değerlerinizi görebilmek için, MSI Afterburner programını açıp, " - " butonuyla sistem tepsisine küçültmeyi unutmayın.

Bu istatistiklerin arasına bir de işlemci sıcaklığını eklemek için, aşağıdaki görseli takip edebilirsiniz:

Yukarıda da görüldüğü üzere, "Aktif Donanım İzleme Grafiği"nin sağ tarafındaki üç noktaya tıkladığınızda, "HWiNFO" yazılımını entegre edebileceksiniz. Başındaki tik işaretini işaretlemeyi unutmayın. Ayrıca "Setup" kısmından, sadece göstermek istediğiniz değerleri bırakıp, kaldırmak istediğiniz değerleri "Remove" edebilirsiniz.

Sonrasında, yukarıda gösterdiğim listenin arasında "CPU Temperature" değeri de gözükecek. Tik işareti attıktan sonra, onu da diğer istatistikler gibi ekleyebilirsiniz.

NOT: İşlemci sıcaklığınızı görebilmeniz için, MSI Afterburner programıyla birlikte HWiNFO programını da açmayı unutmayın.

Örnek görsel:

MSI Afterburner için tüm bu işlemleri yaptıktan sonra, istatistiklerin ekranınızın hangi tarafında, hangi boyutta vb. gözükmesini istiyorsanız, masaüstünüzün sağ alt köşesinde bulunan "Gizli simgeleri göster" tırnağı üzerinden, "Riva Tuner Statistics Server" yazılımına tıkladığınızda, ayarlamaları yapabilirsiniz. Bu yazılım, MSI Afterburner'a entegre olarak gelmektedir ve istatistiklerin çalışabilmesi için gereklidir.

Örnek görseller:

Son olarak da işlemcinizin çıkabileceği maksimum sıcaklık hakkında fikir sahibi olmak ve işlemcinizi Prime95 kadar zorlamayacak ama tam yükte çalıştırabilecek bir test istiyorsanız, AIDA64'ün sadece "FPU" seçeneğini işaretlediğiniz testini tavsiye edebilirim. Bu testi saatlerce ve defalarca yapmanıza gerek yok. İşlemcinizin çıkabileceği maksimum sıcaklık ve soğutmanızın kalitesi hakkında fikir edinebilmeniz açısından faydalı bir testtir.

Örnek görsel:

Ayrıca bahsettiğim yazılımları indirme linkleri için:

> AMD Ryzen Master

> HWiNFO

> ASUS RealBench

> MSI Afterburner

> AIDA64 Extreme

NOT: Eğer görseller açılmazsa, sayfada biraz bekleyin ya da sayfayı yenileyin. Yukarıdan aşağıya sırasıyla tüm görsellerin linkleri için:

* https://store.donanimhaber.com/e1/a4/93/e1a49370ff1734d087af7e53dea1833c.png

* https://store.donanimhaber.com/df/54/96/df54969c868fa3c0677e9b27c641bcb7.png

* https://store.donanimhaber.com/e8/bd/f1/e8bdf1556c3755d5de8b3a80e76e0b17.png

* https://store.donanimhaber.com/74/05/3a/74053ae12dd5a6c04b9f37db036f5bd6.png

* https://store.donanimhaber.com/bf/f4/41/bff441dafb1126c0eded6b3af2f35794.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/36/61/16/366116b11d8c1cb0c1c1940341f7208c.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/76/03/02/760302c2a735de941d8fc74d20f95239.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/1c/cf/d3/1ccfd3fc49d61e05cda7feffea17cbab.png

* https://store.donanimhaber.com/2e/ba/d6/2ebad60b26703f9a476e4598d1fe3429.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/3f/a2/2d/3fa22d22093169780aed8f1692eaeeb1.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/b4/36/94/b4369414751a85a074b1882d0f0aa08f.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/5d/d5/c5/5dd5c5777c8b00b8c6dbc027101c6c7f.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/de/fd/01/defd01e335c89b5b052bcc475be6618f.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/ea/6a/0b/ea6a0b78533278e77f54fa9352f384fc.jpeg

* https://store.donanimhaber.com/5d/58/a6/5d58a699d8e3d1952ef90914b63c4523.png

* https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1331254/5e61c8d7-55a9-4278-bfdf-1f67c961e871.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images/upfiles/1331254/7992e822-b820-4ae4-859c-732af0118327.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/019b7819-f731-4554-909c-5824c741a129.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/99daee10-34cb-47b5-8b96-1497bad82cc3.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/3b057657-4dd5-47e7-9477-277fbffc9f43.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/61667198-15b3-4c10-b236-d3455450b597.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/33a6dd11-50f5-4986-8d2f-12e1fc0dae1d.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/b3b9a2ab-0e0d-4bbe-9202-ec0b74754d2f.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/9cc19c79-4f9d-4098-9009-a212026e0a8b.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/308172d2-2ea3-40e2-bf5e-a4c9513347ed.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/89e8c22f-4975-443d-9832-75f951d9d96a.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/f2e89030-619b-42bd-96e6-4162f6aba050.jpeg

* https://forum.donanimhaber.com/images//upfiles/1331254/189e01b2-caff-4776-8261-2f7e88b50b2b.jpeg

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 22 Ekim 2019; 22:1:4 >

ASUS RTX 2080 DUAL 8GB OC / AMD Ryzen 5 3600 / Arctic Freezer 34 eSports DUO / Gigabyte X570 Aorus Elite / Adata XPG Spectrix D41 RGB 16GB(2x8) 3600MHz DDR4/ Samsung 860 Evo 500GB M.2 SSD / Samsung 860 Evo 500GB SATAIII SSD / WD Blue 1TB 7200RPM / Corsair K70 RGB MK.2 Rapidfire MX Speed / Razer Deathadder Elite / Steelseries QckPlus / SteelSeries Arctis 5 RGB / Logitech C922 Pro / MSI Optix MAG271CQR 27" 2K 144Hz 1Ms / Cougar Panzer S (4x Be quiet! BL040 Pure Wings 2 PWM 140mm, 1x Cougar CFD 120mm) / High Power Super GD 850W 80Plus Gold

• Eski donanımhaber tadı yaratan güzel ve çok faydalı inceleme. Emeğinize sağlık. Bu konu arada öne çıkarılmalı diğer üyelerce ki unutulup kaybolmasın

Farklı sistemlerde farklı sonuçlar alınabilir ama şu yazdıklarınızı ayrıca önemli buldum

" Ryzen 5 3600 ile ise 1440p çözünürlükte oynayıp, 1080p çözünürlükte yayın verebiliyorum ve arkaplanda Spotify, Discord, Opera, Steam, Origin, Kaspersky, klavye ve mouse yazılımları açıkken, tek bilgisayardan çok rahat yayın yapabiliyorum. Yayın testlerini Battlefield V, GTA V, Rainbow Six Siege, Overwatch, Apex Legends ve Assassin's Creed: Odyssey oyunlarıyla yaptım. Sonuç olarak, Ryzen 5 3600 ile çok rahat oyun ve çoklu işlem deneyimi elde edileceğinin garantisini veriyorum. AMD, Ryzen 5 3600'ü ortada konumlandırmış fakat ortaya ilginç şekilde high-end seviyede bir işlemci çıkmış"

Ryzen 3600'ün olayı ve 6/6 işlemcilerden farkı budur. Böyle bir işlemcinin 1300 liraya alınabilmesi ise kullanıcılara sağlam bir AMD hediyesidir. Değeri bilinmeli

Testler zaten gerçek. Eşek gibi pişmansan, git 4.8GHz'de dahi darboğaz yiyen i5 9600K'yı al. Daha da çok pişman ol.

https://www.youtube.com/watch?v=-1oWopN0k8A&feature=youtu.be

Mesela 04:12'yi izle. İşlemci %100'de tepiniyor. O işlemciyle arkaplanda farklı yazılımlar açmaya ya da streaming yapmaya kalksan patates olur.

Ben sana yardımcı olana kadar, kafana göre 50 tane ayar yaptın. İnanmayan arkadaşlar, yorumlarına bakabilirler. Madem PC kullanmayı bilmiyorsun, o zaman bu işlemlere de girmeyeceksin. Bak, ben konuya koskoca R5 3600 yazmışım ve sen gelmiş sayfalarca R7 3700X sorusu sormuşsun.

Ben niye problem yaşamadım? Kağıt üzerinde diye iddia ettiğin performansı nasıl reel kullanımda da görebiliyorum? Üstelik işlemciyi 1.5 aydır kullanıyorum. 2017'de aldığım Ryzen işlemcimde de vaad edilen performansı aldım ve overclock ile de hiçbir sorun yaşamadım.

Senin gibi insanlar Ryzen almasın zaten. Siz kazıklanmaya ve enayi yerine konulmaya alışkınsınız. Size her sene eski işlemci teknolojilerini ısıtıp ısıtıp önünüze süren Intel lazım. Ne de olsa öpen(!) seviliyor.

Adam burada iyi kötü, bir çıkar gözetmeksizin emek vermiş, rehber hazırlamış, konuyla alakasız kendi donanım bilgisi yetersizliğinden dolayı 3700X alıp sorun yaşayan biri konuyu ağlama duvarına çevirmiş, konu çöp olmuş.

İşte bu yüzden bende artık forumda bilgi içeren şeyler paylaşmıyorum, on çöp mesajın yanında senin mesajın kaybolup gidiyor, ihtiyacı olan adam bilgiye ulaşamıyor.

Güzel yorumun için teşekkür ederim hocam. İlk AMD işlemcim, 2017'de aldığım Ryzen 5 1600'dü. 2017'e kadar sürekli Intel kullandım. 1. nesil Ryzen'dan sonra, 3. nesil Ryzen'da ilerleme görmeseydim, Intel tercih ederdim fakat AMD öyle bir şey yaptı ki 1. nesil ile 3. nesil arasında ciddi bir fark var.

Ryzen 5 3600, daha geçen yazın en iyi streaming ve oyun işlemcisi olan i7 8700K tadında bir işlemci. 65W TDP, 7nm ve 12 threads de artıları. En önemli artısı da aralarında 2.800 TL fark var. Bu efsane bir şey. Şu an sadece bu forumda değil, tüm forumlarda bir Intel fanboyluğu var ama bunun olmaması gerekiyor. Çünkü AMD bu yaz, Intel'in tekelliğini devirdi ve ilk defa tekli çekirdekte enseledi. Özellikle de Eylül 2016'dan, günümüze kadar, 3 senedir aynı soketi (AM4) sunması oyuncular için muhteşem bir fedakarlık örneği. Bu da tüm oyunculara ve PC kullanıcılarına fayda sağlayacak bir olay. Çünkü rekabet ne kadar artarsa, fiyatlar düşüyor ve işlemcilerin teknolojisi gelişiyor.

Taban yapıları aynı ya da değil. Ortada somut veriler var. Sonuçta ben overclockun ardından, oyunlarda ortalama 60 derece sıcaklık görüyor muyum? Bitti. Bu, Ryzen işlemci için, yükte fazlasıyla iyi bir değer. Yok Noctua daha iyi, yok Arctic daha iyi... Bu, senin gibi insanların yapacağı yarıştırma biçimi. Ben 300 TL'ye alınabilecek bir soğutucu tavsiyesi verdim. Burada 700-1000 TL aralığında (Türkiye'de maalesef 1.300 TL. 700-1000 TL aralığında, anca dışarıdan yakalayabilirsin) bir soğutucu ile 300 TL değerinde bir soğutucunun sidik yarışını yapıyorsun ve aralarında siyah ile beyaz kadar fark yok. Ben insanların cebi için, uygun bir tavsiye verdim. 3-5, hadi senin güzel hatrına 7 derece için, +700 TL kadar para verecek kafadaysan, senin işin yaş zaten.

Arctic Freezer 34 eSports DUO, kule tipi, 2 fanlı (120mm) soğutucular sınıfında, high-tier listesinde yer alıyor. İstediğin kadar araştır. Bu sonuca ulaşacaksın. NH-D15 ile Arctic Freezer 34 eSports DUO aynı sınıfta değil zaten. O, yapısı itibarıyla daha büyük soğutma bloğuna ve fana sahip bir soğutucu. Fiyatı da kat kat fazla (Her kasaya da sığmaz).

LİSTEYE BURADAN BAKABİLİRSİN: https://linustechtips.com/main/topic/891730-cpu-cooler-performance-tier-list/

Sen konuyu mahalle ağzına çevirip, arka tarafınla gülmeye devam et. Görselde bahsedilen alan, işlemci soğutması için yeterli alandır. Tüm çekirdek tabanı orada yoğunlaşıyor. Benim konumu trollüğünle kirletmeye devam etmemen adına engelliyorum. İşi sidik yarışına döküyorsun. Baban Noctua'nın sahibiymiş gibi tavırlar sergileme. İyi günler.

• Yüzbaşı
    338 Mesaj

Buradaki amaç şu: İşlemciyi stock halinde bıraktığın zaman, yüke girdiği esnada kafasına göre MHz artırıp, azaltıyor ve bu esnada da inişli çıkışlı voltajlar veriyor. Manuel overclock sayesinde, yüke girdiği zaman sabit olarak, girdiğiniz saat hızında çalışacak ve voltajı da dalgalanmayıp, stabil olacak.

Gerçek hayata yansımasına bakıldığında, yazıda da belirttiğim üzere 4.2GHz ile 4.12GHz arasında gözle görülür bir fark görmedim. Render performansına etkisi ise minimal değerler. Yazıda paylaştığım Cinebench R15 ve R20 sonuçlarında, 4.2GHz ile yaptığım testler de var. Cinebench R15'te çoklu çekirdek testinde, 4.20GHz ile 1651 puan alırken, 4.12GHz ile 1637 puan aldım. Aynı şekilde testlere dikkat edersen, 3.6GHz default haliyle daha düşük benchmark skorları alıyor.

Kısacası Ryzen 5 3600'ü daha serin çalıştırmak için, manuel overclock ile voltaj sınırlaması ve düzenlemesi yapmak gerekiyor (En azından şimdiki BIOS güncellemeleriyle). 4.2GHz'i görüp, dalgalı voltaj ve dalgalı bir performans elde edeceğime, 4.12GHz'de, daha düşük voltaj ile stabil bir işlemci kullanımı tercih ettim. Çünkü işlemciyi stock haline bırakırsan, PBO'yu açtığında 1.420V voltaj değerlerine kadar çıkıyor. Bana göre gereksiz bir voltaj.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 16 Ekim 2019; 23:50:4 >
    |
    |
    No Way Out kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    ASUS RTX 2080 DUAL 8GB OC / AMD Ryzen 5 3600 / Arctic Freezer 34 eSports DUO / Gigabyte X570 Aorus Elite / Adata XPG Spectrix D41 RGB 16GB(2x8) 3600MHz DDR4/ Samsung 860 Evo 500GB M.2 SSD / Samsung 860 Evo 500GB SATAIII SSD / WD Blue 1TB 7200RPM / Corsair K70 RGB MK.2 Rapidfire MX Speed / Razer Deathadder Elite / Steelseries QckPlus / SteelSeries Arctis 5 RGB / Logitech C922 Pro / MSI Optix MAG271CQR 27" 2K 144Hz 1Ms / Cougar Panzer S (4x Be quiet! BL040 Pure Wings 2 PWM 140mm, 1x Cougar CFD 120mm) / High Power Super GD 850W 80Plus Gold

• Yüzbaşı
    311 Mesaj
    Eski donanımhaber tadı yaratan güzel ve çok faydalı inceleme. Emeğinize sağlık. Bu konu arada öne çıkarılmalı diğer üyelerce ki unutulup kaybolmasın

Farklı sistemlerde farklı sonuçlar alınabilir ama şu yazdıklarınızı ayrıca önemli buldum

" Ryzen 5 3600 ile ise 1440p çözünürlükte oynayıp, 1080p çözünürlükte yayın verebiliyorum ve arkaplanda Spotify, Discord, Opera, Steam, Origin, Kaspersky, klavye ve mouse yazılımları açıkken, tek bilgisayardan çok rahat yayın yapabiliyorum. Yayın testlerini Battlefield V, GTA V, Rainbow Six Siege, Overwatch, Apex Legends ve Assassin's Creed: Odyssey oyunlarıyla yaptım. Sonuç olarak, Ryzen 5 3600 ile çok rahat oyun ve çoklu işlem deneyimi elde edileceğinin garantisini veriyorum. AMD, Ryzen 5 3600'ü ortada konumlandırmış fakat ortaya ilginç şekilde high-end seviyede bir işlemci çıkmış"

Ryzen 3600'ün olayı ve 6/6 işlemcilerden farkı budur. Böyle bir işlemcinin 1300 liraya alınabilmesi ise kullanıcılara sağlam bir AMD hediyesidir. Değeri bilinmeli

• Yüzbaşı
    404 Mesaj
    güzel konu teşekkürler

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |

Güzel yorumun için teşekkür ederim hocam. İlk AMD işlemcim, 2017'de aldığım Ryzen 5 1600'dü. 2017'e kadar sürekli Intel kullandım. 1. nesil Ryzen'dan sonra, 3. nesil Ryzen'da ilerleme görmeseydim, Intel tercih ederdim fakat AMD öyle bir şey yaptı ki 1. nesil ile 3. nesil arasında ciddi bir fark var.

Ryzen 5 3600, daha geçen yazın en iyi streaming ve oyun işlemcisi olan i7 8700K tadında bir işlemci. 65W TDP, 7nm ve 12 threads de artıları. En önemli artısı da aralarında 2.800 TL fark var. Bu efsane bir şey. Şu an sadece bu forumda değil, tüm forumlarda bir Intel fanboyluğu var ama bunun olmaması gerekiyor. Çünkü AMD bu yaz, Intel'in tekelliğini devirdi ve ilk defa tekli çekirdekte enseledi. Özellikle de Eylül 2016'dan, günümüze kadar, 3 senedir aynı soketi (AM4) sunması oyuncular için muhteşem bir fedakarlık örneği. Bu da tüm oyunculara ve PC kullanıcılarına fayda sağlayacak bir olay. Çünkü rekabet ne kadar artarsa, fiyatlar düşüyor ve işlemcilerin teknolojisi gelişiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 17 Ekim 2019; 0:27:54 >
    |
    |
    Rennes10 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

• Yüzbaşı
    496 Mesaj
    Hocam bende 1600 den 3600 e geçtim. İşlemci soğutucularımız aynı. Anakart olarak eski moba’mı b350 Tomahawk 1003 Abba Beta bios ile kullanıyorum. 4.1Ghz 1.235 V sabitledim. PBO kapalı, Sıcaklık Değerlerimiz aynı vs aynı. 3 derece kadar daha serin sanırım sistemim, stabil bir şekilde kullanıyorum. Daha düşük voltaj vermeyi denediniz mi

Orijinalden alıntı: SM0K

Hocam bende 1600 den 3600 e geçtim. İşlemci soğutucularımız aynı. Anakart olarak eski moba’mı b350 Tomahawk 1003 Abba Beta bios ile kullanıyorum. 4.1Ghz 1.235 V sabitledim. PBO kapalı, Sıcaklık Değerlerimiz aynı vs aynı. 3 derece kadar daha serin sanırım sistemim, stabil bir şekilde kullanıyorum. Daha düşük voltaj vermeyi denediniz mi
    Bende de 1.0.0.3 ABBA Beta BIOS var. 4.05GHz'de LLC açmadan 1.316V voltajda stabiliteyi yakalamıştım. LLC açsam, muhtemelen voltajı daha çok düşürebilirdim. Sizlerin sistemlerde çok fark etti mi bilmiyorum ama benim sistemimde LLC'yi aktif hala getirmek ciddi anlamda etki ediyor.

Mesela, 4.1GHz - 1.304V - LLC Turbo denemiştim ve stabiliteyi yakalamıştım. 4.12GHz'e çıkayım diye, daha altındaki voltajları denemedim. Bu arada bahsettiğim saat hızlarını ve voltajları Prime95'te AVX kapatmadan, blend test ile denemiştim fakat bunun yanlış olduğuna sonradan kanaat getirdim. Çünkü Prime95 testi hiçbir şey ifade etmiyor. Şu an %100 eminim ki 4.12GHz - 1.310V - LLC High'ta stabiliteyi yakalamış olmama rağmen, Prime95 Blend Test'e soksam, bir süre sonra hata verir fakat ben deneyimlerime göre Cinebench, RealBench ve oyun testlerine itimat ediyorum.

Dolayısıyla, yeniden bir kombinasyon arayışına girsem, muhtemelen ben de 4.1GHz'de bahsettiğin voltaja yaklaşabilirim ya da stabiliteyi bir miktar üzerinde yakalayabilirim (LLC'yi açmak kaydıyla. Dediğim gibi LLC, benim sistemimde çok etki ediyor). 4.12GHz için soracak olursan, LLC High olarak seçiliyken, 1.316V voltajdan aşağısı kurtarmıyor. 1.310V oyunlarda ve stabilite testinde başarılı sonuç verdi fakat ara sıra Windows'ta takılmalar gördüğüm için, voltajı bir kademe yükselttim. LLC'yi Turbo'ya alırsam, 4.12GHz'de kesinlikle 1.286V, 1.304V civarlarında stabiliteyi yakalarım diye düşünüyorum ama LLC'yi High'tan yukarıda konumlandırmak istemiyorum. Bu biraz da BIOS güncellemesine ve tabii ki de silikon kalitesine bağlı. Şimdilik böyle kullanıyorum.

Bu arada demene göre, senin işlemciden 0.25GHz daha yükseğe almama ve arada yaklaşık 0.078V fark olmasına rağmen 3 derece fark olması, soğutucumuzun daha yüksek saat hızı ve daha yüksek voltajlarda da işini çok iyi yaptığını gösteriyor.

Yeni BIOS'u bekliyorum fakat şu bir gerçek ki 4.1GHz ya da 4.12GHz'in üzerine çıkmaya gerek yok diye düşünüyorum. GHz/voltaj ve performans bağlamında baktığımızda, bu değerler daha sağlıklı ve stabil gözüküyor.

Ek olarak: 4.1GHz, 1.235V için LLC açtın mı ve hangi testleri yaptın?

Not: Yeni BIOS güncellemeleri geldikçe, overclock deneyimlerimi ve bilgilendirmeleri burada paylaşacağım. Sen de geri bildirimlerini paylaşabilirsin hocam. En azından Ryzen 5 3600 üzerine bir fikir alışverişi dönsün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 17 Ekim 2019; 13:48:22 >

• Binbaşı
    1927 Mesaj
    Arkadaşlar r5 3600(henüz elime ulaşmadı ptt kargo sağolsun) Tuf b450m pro Noctua NH-U12S SE sogutucu
    ile kullanacam iyi soğutulduğunda 4.3 ghz görüyormu çoğunluk
    Asus TUF B450M-Pro - Ryzen 3600 - Noctua NH-U12S SE - Sapphire RX 5700 XT - Corsair 2x8GB DDR4 3000 MHZ - Samsung 860 EVO M.2 SSD 250GB - Samsung 840 PRO SSD 128GB - WD HDD1TB - Corsair 200R - Corsair RM650X - MSI MAG241C
  • Yüzbaşı
    338 Mesaj

Öncelikle işlemcin hayırlı olsun. Makul bir voltaj seviyesinde 4.3GHz'i görebilmen için, eline gerçekten de altın niteliğinde bir silikon denk gelmesi gerekiyor ve bu ihtimal çok düşük. Reddit'te bir kişiye denk gelen işlemci 1.325V, 4.3GHz'de çalışmıştı fakat dediğim gibi, bu çok düşük bir şans ve ihtimal. Ryzen işlemcilerin overclock kabiliyeti kısıtlıdır fakat önemli olan mimarisi olduğu için, Intel'e kıyasla daha düşük saat hızlarında, daha iyi sonuçlar veriyor. İşlemci geldiğinde, bir test edersin. Umarım memnun eder.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 17 Ekim 2019; 14:0:11 >
    |
    |
    ömr0681 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Yarbay
    3691 Mesaj
    Ryzen 3000 serisi autoda daha iyi fps alınıyor.

quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

Ryzen 3000 serisi autoda daha iyi fps alınıyor.
    Hepsini denedim. Manuel overclock daha verimli. Nereden baksan, 6 günümü kombinasyonları denemekle geçirdim. Cinebench R15 / R20 gibi sentetik benchmark testlerinde de oyunlarda da manuel overclock daha verimli sonuçlar veriyor. Ayrıca tek FPS'e değil, aynı zamanda da işlemci performans grafiğindeki iniş ve çıkışlara da dikkat et. Manuel overclock, FPS ve voltaj droplarının önüne geçiyor. Ek olarak, manuel haliyle Prime95 (AVX açık) testine soktuğumda 85 derece gören işlemci, manuel overclock ile 80 derece gördü (Sabit değil, pik değer).

Her şeyi bir kenara bırakalım. Manuel haline bıraktığımda, voltaj hareketleri çok dengesiz ve 1.420V'lara fırlıyor. Stabil bir voltajı tercih ederim. Ayrıca yukarıda da belirttiğim gibi, işlemciyi manuel haline bıraktığında, işlemci her uygulama ve oyunda tam yüke girmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 17 Ekim 2019; 14:16:42 >
    |
    |

• Binbaşı
    1927 Mesaj

Autoda takip ettiğim kadarıyla soğutmaya bağlı olarak yükte 4.150 mhz civarı çalışıyor bunu 4.2 ye veya 4.3 sabıtlemek daha ıyı olmuyormu hocam oncekı serilerdeki gibi max bootun az ustune sabıtlemek bu serıde getırı saglamıyormu
    |
    |
    MogoLKhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
    Asus TUF B450M-Pro - Ryzen 3600 - Noctua NH-U12S SE - Sapphire RX 5700 XT - Corsair 2x8GB DDR4 3000 MHZ - Samsung 860 EVO M.2 SSD 250GB - Samsung 840 PRO SSD 128GB - WD HDD1TB - Corsair 200R - Corsair RM650X - MSI MAG241C
  • Yüzbaşı
    311 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Arkadaşlar r5 3600(henüz elime ulaşmadı ptt kargo sağolsun) Tuf b450m pro Noctua NH-U12S SE sogutucu
    ile kullanacam iyi soğutulduğunda 4.3 ghz görüyormu çoğunluk
    Soğutucun çok iyi. Ryzen işlemcilerde şu an PBO bir anlamda bozuk. Ona rağmen PBO ile oto overclock yaptığında iyi soğutucularda gayet iyi değerlere çıkıyor 2-3 çekirdek. O da oyunlarda fps farkı yaratıyor. Anakartın fazla voltaj vermiyorsa PBO'da tutabilirsin o soğutucu ile.

Yeni bir bios geliyor yakın zamanda ABBA üstüne. PBO tam da söz verdiğimiz gibi çalışır olacak diyorlar artık doğru mudur yine sallıyorlar mı bilemem

Daha uzun süreli tepe frekans görme gibi 100den fazla iyileşme gelecekmiş ama küçük ama büyük

Overclock yapıp kitlesen bile yeni bios çıkınca biraz bekle insanlar yüklesin denesin sistemleri çökertiyor mu yeni bios bir bak Çökertmiyorsa yükle ve PBO'da dene. İşlemci her türlü güzel de o soğutucu ile belkide daha da iyi sonuç alırsın

Hıza da fazla takma. İşlemcinin IPC değeri yani mimarisi çok iyi. Her türlü yardırıyor. İyi soğutucu ile iyi soğutursan iyice yardırıyor sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rennes10 -- 17 Ekim 2019; 14:15:31 >

• Yüzbaşı
    338 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: ömr0681

Autoda takip ettiğim kadarıyla soğutmaya bağlı olarak yükte 4.150 mhz civarı çalışıyor bunu 4.2 ye veya 4.3 sabıtlemek daha ıyı olmuyormu hocam oncekı serilerdeki gibi max bootun az ustune sabıtlemek bu serıde getırı saglamıyormu

Alıntıları Göster
    Auto'ya bıraktığın zaman, yer yer 4.150MHz çalışıyor, yer yer de 4.000MHz. Genellikle yük gerektiren işlemlerde sabit bir hızda çalışmıyor ve bu da voltaj droplarına neden oluyor. Zaten "auto" halinde çalışırken, voltaj değerlerini takip edersen 1.300V'lara inip, 1.420V'lara çıkıyor. Bu tercih edilebilecek durum değil. O yüzden makul bir voltaj ile makul bir değere sabitlemek en mantıklısı (En azından yeni BIOS güncellemeleri gelene kadar).

• Yüzbaşı
    338 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: Rennes10

Soğutucun çok iyi. Ryzen işlemcilerde şu an PBO bir anlamda bozuk. Ona rağmen PBO ile oto overclock yaptığında iyi soğutucularda gayet iyi değerlere çıkıyor 2-3 çekirdek. O da oyunlarda fps farkı yaratıyor. Anakartın fazla voltaj vermiyorsa PBO'da tutabilirsin o soğutucu ile.

Yeni bir bios geliyor yakın zamanda ABBA üstüne. PBO tam da söz verdiğimiz gibi çalışır olacak diyorlar artık doğru mudur yine sallıyorlar mı bilemem

Daha uzun süreli tepe frekans görme gibi 100den fazla iyileşme gelecekmiş ama küçük ama büyük

Overclock yapıp kitlesen bile yeni bios çıkınca biraz bekle insanlar yüklesin denesin sistemleri çökertiyor mu yeni bios bir bak Çökertmiyorsa yükle ve PBO'da dene. İşlemci her türlü güzel de o soğutucu ile belkide daha da iyi sonuç alırsın

Hıza da fazla takma. İşlemcinin IPC değeri yani mimarisi çok iyi. Her türlü yardırıyor. İyi soğutucu ile iyi soğutursan iyice yardırıyor sadece

Alıntıları Göster
    İşlemci mimarisi o kadar iyi ki PBO'ya bile ihtiyaç duymuyorsun. Şimdilik manuel overclock daha mantıklı. Yeni BIOS güncellemesi gelene kadar böyle kullanacağım. Bu arada işlemciyi kendi, manuel ayarlarına bıraktığın zaman PBO aktif oluyor değil mi?

CPU soğutucusu olarak, Arctic Freezer 34 eSports DUO'yu da öneririm. Bu kadar verimli çalışacağını düşünmüyordum. 2 tane fan ile 1800 RPM'lere kadar çıt çıkmıyor. Ancak 2000 ve 2200 RPM'lerde fan/rüzgar sesi belirginleşiyor.

Fiyatına bakıldığında, ciddi anlamda F/P.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Viktor R3znov -- 17 Ekim 2019; 14:23:54 >

• Yarbay
    3691 Mesaj

Sizdeki anakart Tuf Pro daha düzenli voltaj verecektir autoda Msi anakartda gereksiz yere yüksek voltajlar veriyor burada 2600e bile 1.45 voltaj verebilen msi anakartlardan bahsediyoruz. Bench testlerini inceledigimizde autoda daha iyi değerler alinmış bu ne demek arada bazı çekirdeklerin boost hızına ulaştığı anlamına geliyor.

|
    |
    ömr0681 kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

b450 VRM tier list e göre Anakartın vrm leri orta kalite sayılır.
    r5 2600 ile manuel voltajda LLC yi ayarladıgımda 0.010-0.020 oynama oluyor yukte.
    1.31v verıldıgınde yukte 1.29-1.30 arası takılıyor yuksek voltaj verecegını pek sanmıyorum ancak denemeden belli olmaz benım aklımdan gecen 1.30v ile 4200 mhz yakalarsam o şekılde kullanıcam inşallah.
    |
    |
    Viktor R3znov kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1927 Mesaj

Auto da fazla voltaj vermiyor 2600 ile denedım
    |
    |
    MogoLKhan kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  • Binbaşı
    1927 Mesaj

Hocam 2600 ü aldığımda esport duo sparişi geçtim teslimatı çok uzattılar iptal ettim stokla kullanırım dedim sonrasında forumda bır arkadaştan sıfır sayılacak şekilde az kullanılmış NH U12 S SE denk gelınce esport parasına yakın bı fiyata noctua aldım esportun nh d15 yakın degerler verdıgı kısmına gelırsek attıgınız tabloyu sipariş sürecimde bende gördüm nh d14 kullanmış biri olarak bana pek inandırıcı gelmedi açıkcası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ömr0681 -- 17 Ekim 2019; 14:42:59 >
    |
    |
    Viktor R3znov kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Veri Merkezi;Metro Ethernet;Cloud Sunucu
google reklamları
son dakika
haberler
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
1,980
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.