Şimdi Ara

Ryzen 5 3600, 24 GB 3000 MHZ Ram ve 1080p (120Hz) sisteme RTX 3060 takılır mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
2
Favori
787
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Başlıkta yazdığım gibi Ryzen 5 3600, 24 GB 3000 Mhz Ram'li 1080p sistemim var. Monitörün tazeleme hızı önemli mi bilmiyorum ama 120 Hz o da.

Bu sistemde Palit RTX 2070 Super kullanıyordum ama arızalandı (inanılmaz memnundum karttan). Garantiye göndereceğim ama cevap ne olur bilmiyorum ve dolar alıp başını gidiyorken yeni bir ekran kartı almayı düşünüyorum. 2070 Super geri gelirse yedekte durur.

Şimdi RTX 3060 almayı düşünüyorum. Darboğaz yapar mı yapmaz mı diye bakıyorum ama bu işten birşey anladıysam arap olayım. Darboğaz yapıyor denen videolarda oyunlarda en ufak bir takılma, yavaşlama, donma görmüyorum. Bu darboğaz ne yapar anlamıyorum o yüzden.

Rekabetçi oyunlar oynamıyorum asla (engelliyim ve kesinlikle rekabet edemem inanın). En çok FPS ve TPS tarzı oyunlar oynuyorum. Multiplayer modunu oynadığım tek oyun Gears 5. Onunda Kaçış ve Sürü modlarını yani PvE denilen modlarını oynuyorum. Çok nadir karşılıklı moduna girerim.

Ha derseniz ki bunları oynarken arada takılma, donma falan yaşarsın. Zaten yaşıyorum ve bunu gayet normal karşılıyorum. Bu tarz takılmaları şu an siteme takılı olan GTX 1060'ta da yaşıyorum ve zaten oyunun multiplayer modunda "ağda gecikme var" simgesi nerdeyse sürekli görünüyor. Bu takılma ve donmalar oyunun oynanmasını imkansız hale getirecek seviyede olmuyor hiçbir zaman. Arada sırada oluyor sadece.

Yani oyunlarda ciddi yavaşlama, takılma, donma olmayacaksa, yani oyunun oynanmasını imkansız hale getirmeyecekse ve sistemde herhangi bir donanıma zarar vermeyecekse benim problemim olmaz.

Bir de şöyle birşey var:

https://gpu.userbenchmark.com/page/captcha?dest=https%3A%2F%2Fgpu.userbenchmark.com%2FCompare%2FNvidia-RTX-3060-vs-Nvidia-RTX-2070S-Super%2F4105vs4048

2070 super 3060'tan daha güçlü görünüyor ben yanlış anlamıyorsam (böyle şeylerden de anlamam çok). Ben 2 yıldır darboğazlı oyunlar mı oynuyorum demek bu?

Ne dersiniz, RTX 3060 alayım mı yoksa -RTX 2070 super görünmüyor hiçbir yerde- RTX 2060 Super mi alayım?

Bir de şu darboğaz mevzusu hakkında görüşlerinizi alabilir miyim?

• 2070S'ten memnunsan, rtx 3060 ile'de memnun olabilirsin, çünkü 3060, 2060S ve düz 2070 ayarında 1 kart.

1080p'de 2070S'den o işlemciyle, kartın tam performansı'nı alamıyordun muhtemelen ve üzerine 24Gb bellek var demişsin, bu bellek'ler 3 adet 8gb stick ise, belki'de dual ch. bile çalışmıyor olabilirler (cpuZ ile bakmak lazım,) öyle 1 durum varsa 2070S'ten aldığın performance daha'da düşük olur.

Kısaca 3060 almak istiyorsan, alır ve yine sorunsuz kullanırsın v.s.

• Conar-XP kullanıcısına yanıt

Çoook teşekkür ederim. Yukarıda da anlatmaya çalıştığım gibi, oyunları çalıştırmada ve oynamakta sıkıntı yaşamadıktan sonra kartın tam performansını almışım, yarım performansını almışım umurumda değil.

Ram'lerin ikisi dual stick, biri tek. aslında o da dual stick ama işlemci soğutucusunun AMD yazan tarafını ram slotunun olduğu tarafa takmışım dikkat etmeden, sökmeye uğraşmak istemedim. O yüzden 24 GB kaldı.

Anakart Asus prime-plus b350 ve son gelen BIOS güncellemesi ile ryzen 5000 serisi işlemci desteğini aldı. Yani birkaç ay sonra işlemciyi ryzen 5 5600'de yapabilirim zaten (Ram'i de 32 GB yapabilirim böylece nihayet   ).

İçimi rahatlattığınız için tekrar çok teşekkür ederim.

Saygılarımla...

• 24 gb belleği ben denedim bir süre ama sıkıntılıydı. Çıkardım sonra tek 8 gb'ı. Siz de çıkartın bence ya da 8 daha ekleyin ama bios'tan değerlerine bakın. Donmaların sebebi bellekler olabilir. Yazdığınız gibi geçebiliyorsanız 5600'e de geçin.

• Kestenbetsa K kullanıcısına yanıt

Hocam ben ryzen5 2600 ve 75hz monitörde rtx 3060 ti kullanıyorum sıkıntı yok gayet memnunum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fubo -- 15 Ekim 2022; 15:52:53 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Size rtx 3070 yakışır.

• Arkadaşlar RTX 3060'ı alıp kurdum birkaç gün önce. Şimdilik Gears 5 ve Doom Eternal oynuyorum ve hiçbir problem yok.

@Black_Wolf14:

24 GB bellekle şimdiye kadar hiçbir problem yaşamadım ben. Bahsettiğim donmalar hep multiplayer modunda olduğu için ağdan kaynaklı diye düşünüyorum. Single player oyunlarda hiçbir sıkıntım yok. Şu anda doom eternal'da mesela, en ufak bir sıkıntı yok.

@fubo:

ryzen5 2600 ile rtx 3060 ti kullanılabiliyorsa bu darboğaz mevzusuna boşuna kafa yoruyoruz demektir. Bilgilendirdiğiniz için teşekkürler.

@salvatore_volkan:

ben rtx 2070 super yerine ta o zaman rtx 3070 almak istedim. ama internette 1080p'de o işlemciyle 3070 kullanılmaz diye öyle bir yaygara var ki, problem yaşarım diye alamadım. Yukarıda da söylediğim gibi, oyunlarda sıkıntı yaşamadıktan sonra ha ekran kartının performansının yarısını almışım ha tamamını almışım umurumda değil benim.

Mesela monitörüm 12 yıl önce aldığım BenQ XL2410T 120Hz monitör. Freesync, G-Sync falan hiçbirşey desteklemez. 120Hz'yi sadece Dual Link DVI portundan verebilir, HDMI'den 60Hz verebilir. Ekran kartına dönüştürücü ile bağlı. Hiçbir problem yok, Freesync, G-Sync umurumda değil ve kullanıyorum. Tek derdim 120Hz tazelemesi.

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim arkadaşlar.

Saygılarımla...

• bence rtx3060 almanı tavsiye ederim sistemine göre bence mantıklı tercih olur model olrak asus tuf 3060 modellerini düşünebilirsin

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.