Şimdi Ara

Ryzen 3600 Voltaj Dalgalanması

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
277
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba işlemcimi sabit frekans ve voltajda daha düşük sıcaklıklarda kullanmak için Ryzen Master programı üzerinden denemeler yapıyordum ardından Cinebench ve Hwinfo ile sonuçları takip ediyordum gözüme çarpan bir şey oldu 4100 mhz ve 1.25v girdiğimde hwinfoda doğru şekilde 1.25v gözüküyor ancak Cinebenchi açtığımda birden 1.12 volta düşüyor ve sanırım buda sonuçların düşük çıkmasına neden oluyor, aynı şekilde 4200 mhz ve 1.325v girdiğimde 1.288 volta düşüyor ve bazı çekirdeklerde hafif voltaj dalgalanmaları oluyor anlık olarak 1.30 a çıkıp inmeler gibi peki bu neden oluyor acaba yardımcı olabilir misiniz?

Anakartım B450 Tomahawk Max ve voltajın düşmesine neden olacak herhangi bir ısınma problemi gözlemlemedim Cinebench testinde 66 dereceyi geçtiği olmadı yukarıda belirttiğim voltajlarda.

• Yine daha başta yapılan yanlışlar...

CPU Voltage'i için VID'e bakmayacaksın bakman gereken voltaj CPU Core Voltage (SVI2 TFN).

Ayrıca default 3600'ün r20 skoru 3600'dür az alıyorsun hata yapıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi No Way Out -- 23 Mayıs 2020; 0:44:0 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: No Way Out

Yine daha başta yapılan yanlışlar...

CPU Voltage'i için VID'e bakmayacaksın bakman gereken voltaj CPU Core Voltage (SVI2 TFN).

Ayrıca default 3600'ün r20 skoru 3600'dür az alıyorsun hata yapıyorsun.
    Yardımınız için teşekkür ederim peki neden az puan alıyorum voltaj düşüklüğünden mi yoksa başka kaçırdığım bir ayrıntıdan mı acaba
  • Draqonn kullanıcısına yanıt
    Undervolt yapacam diye az voltaj verirsen bu sefer performans düşer, sweet spotu var.
  • Voltaj dalgalanmasını Load line calibration(LLC) ayarı ile önlersin.Kullandığın tomahawk anakarttan bu özellik var.

BIOS'ta DIGIALL+ menüsü altında CPU load line calibration ayarını aç.
    1'den 10'a kadar seviye olması lazım.Orta değer olan 5'den başla. 4 ve 3 doğru sırasıyla test ederek denersin.

1 ve 2. seviyede ayarlanan voltajdan fazlasını veriyor diye hatırlıyorum, riskli olabilir.

Overclock işlemini yazılımla yapma BIOS'dan yap.Turbo CPB ve PBO gibi boost-otomatik overclock ayarları da kapalı olsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor Arhentir

Voltaj dalgalanmasını Load line calibration(LLC) ayarı ile önlersin.Kullandığın tomahawk anakarttan bu özellik var.

1'den 10'a kadar seviye olması lazım.Orta değer olan 5'den başla. 4 ve 3 doğru sırasıyla test ederek denersin.

1 ve 2. seviyede ayarlanan voltajdan fazlasını veriyor diye hatırlıyorum, riskli olabilir.

Overclock işlemini yazılımla yapma BIOS'dan yap.Turbo CPB ve PBO gibi boost-otomatik overclock ayarları da kapalı olsun.
    bende bunu söyledim özel mesajda llc yi high ya da turbo ayarına getireceksin

soc da high da kalacak yoksa kalibre edilmemiş voltaj vrm yapısından dolayı aşağı düşer yüke girince vdrop olunca bazen makina kapatır kendini
  • quote:

Orijinalden alıntı: Executor Arhentir

Voltaj dalgalanmasını Load line calibration(LLC) ayarı ile önlersin.Kullandığın tomahawk anakarttan bu özellik var.

Teşekkürler dediğiniz gibi yaptım şuan llc 2 de 1.2375v verince aşağıda ki sonuçları alıyorum 4100 mhz de voltajda 1.231-1.244 aralığında dolaşıyor min-max bence iyi gibi sizce sapma aralığı fazla mı ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Draqonn -- 23 Mayıs 2020; 3:19:0 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.