Şimdi Ara

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:) (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
540
Cevap
76
Favori
32.289
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • r5 3600 alan herkes bu sorunlarla uğraşmak durumunda mı? bilmediğimden soruyorum.
  • neyseneya kullanıcısına yanıt
    Konuya çok hakim değilim ama bu bir sorun değil diye düşünüyorum. Sadece 3600 ü daha verimli kullanmak için yapılan işlem olmasıdır. Tabi bu işleri pek bilmediğimiz için ve her işlemcinin üretim bitim işlemi aynı olmadığı için farklı sonuçlar verebilmekte.
    Konunun uzmanlarından dinlemek daha mantıklı. Ben konuyu takip ettiğim kadarıyla yaptığım yorum 🙂

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 6/12 çekirdekli pentium işlemci kullanıyormuşsunuz gibi düşünün, bütün sorunlarınız geçer gençler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2E449A54C -- 27 Ocak 2020; 17:39:43 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RmzBurak

Konuya çok hakim değilim ama bu bir sorun değil diye düşünüyorum. Sadece 3600 ü daha verimli kullanmak için yapılan işlem olmasıdır. Tabi bu işleri pek bilmediğimiz için ve her işlemcinin üretim bitim işlemi aynı olmadığı için farklı sonuçlar verebilmekte.
    Konunun uzmanlarından dinlemek daha mantıklı. Ben konuyu takip ettiğim kadarıyla yaptığım yorum 🙂
    bence zaten bu başlı başına bir sorun. farklı sonuçlar yani.
  • münşi kullanıcısına yanıt
    Hocam bende stock fan var. Aida64 stress testinde 15 dk da 93 dereceyi gördüm. Montajda bir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum. Macunda iyi. Aizde nasıl 80 küsür oluyor anlamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sericly kullanıcısına yanıt
    80 küsur sayılmaz. Anlık 81i gördü sonra 78 79 değişti 80 olmadı tekrar. Soğutucum kaliteli demekki. FSP Windale 4 soğutucu bloğu MX4 2019 Edition termal macun ile montaj yapıp üzerine Bequiet marka çok kaliteli bir fan taktım. Silent Wings 3 BL070 kodlu PWM kontrollü 2200rpm bir fan. Çok sessiz ve 1800rpm i geçmiyor oyunlarda. Stres testinde de 2200rpm dönerek 79derecede tutabildi.
    Kasam Phanteks p350x hava akışı da çok iyi ayrıca
    Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi münşi -- 1 Şubat 2020; 22:58:36 >

Anladım hocam. O soğutucuyu görmüştüm. Güzel sistemmiş. Stock fan sanırım çok kötü. Bende bir kule tip soğutucu alcam sanırım. Çünkü 3.9 ghz i zorundan görüyor sıcaklıktan dolayı işlemci. Neden böyle bir soğutucu koydular bu kutuya büyük soru.

• quote:

Orijinalden alıntı: neyseneya

bence zaten bu başlı başına bir sorun. farklı sonuçlar yani.

Alıntıları Göster
    Gösterildiği gibi büyük sorunlar yok. En büyük sıkıntı insanların bilgisayar bilgisinin biraz düşük olması ve araştırmayı sevmemesi. Burada arkadaşın ilk mesajda anlattığı manuel OC Intel işlemcilerde de yapılıyor. Öyle intel 9900k da tak-çalıştır yapınca tam performansını sunmuyor. Birkaç ayar yapmak yine de gerekiyor.

Ryzen serisi yeni olduğu için olgunlaşması gerekiyor. Umarım olgunlaşır. Kendim takoz fx 6100 işlemciyi 6 yıl boyunca 40x çarpan ve auto voltaj da kullandım. Sonrasında 2600x'e geçtim. Bu sefer biraz daha araştırıp voltajı da deneme yaparak optimuma ayarladım. Şu an 3600 kullanıyorım. Yine aynı şeyi yaptım. Değiştirilecek birkaç değer ile herkes ryzen işlemcisini gayet serin ve stabil kullanabilir. Fazla abartmaya gerek yok. Önce işlemciyi sonra da rami oc yaptım. 3200lük ramleri 3600 MHz'de kullanıyorum. Biraz uğraşınca herşeyi başarabilirsiniz.

• sericly kullanıcısına yanıt
    Biosunu güncelledin mi 2007 versiyona?

• quote:

Orijinalden alıntı: Kan Turalı

Gösterildiği gibi büyük sorunlar yok. En büyük sıkıntı insanların bilgisayar bilgisinin biraz düşük olması ve araştırmayı sevmemesi. Burada arkadaşın ilk mesajda anlattığı manuel OC Intel işlemcilerde de yapılıyor. Öyle intel 9900k da tak-çalıştır yapınca tam performansını sunmuyor. Birkaç ayar yapmak yine de gerekiyor.

Ryzen serisi yeni olduğu için olgunlaşması gerekiyor. Umarım olgunlaşır. Kendim takoz fx 6100 işlemciyi 6 yıl boyunca 40x çarpan ve auto voltaj da kullandım. Sonrasında 2600x'e geçtim. Bu sefer biraz daha araştırıp voltajı da deneme yaparak optimuma ayarladım. Şu an 3600 kullanıyorım. Yine aynı şeyi yaptım. Değiştirilecek birkaç değer ile herkes ryzen işlemcisini gayet serin ve stabil kullanabilir. Fazla abartmaya gerek yok. Önce işlemciyi sonra da rami oc yaptım. 3200lük ramleri 3600 MHz'de kullanıyorum. Biraz uğraşınca herşeyi başarabilirsiniz.

Alıntıları Göster
    anladım. yine de herkes sizin gibi bu işlerden anlamadığı için ryzen sıkıntılı diyebilirim kendi açımdan. intel de de tak çalıştır olmuyordur tam performans için muhakkak ama ryzen kadar da değil. okuduklarımdan anladığım bu. voltaj düşür vb.. gibi şeyler okumuyorum intel tarafında.

Msi ın sitesinden som biosu kurdum. Bir şey değişmedi.

• 1.21875 voltajda 4.1ghz de sistem stres testinde reset atıyor bende voltajı 1.28 yükseltim 20dk lık teste sıcaklık 75-76c lerde gezindi herhangi bir sıkıntıda çıkmadı.
    1.28 voltaj fazlamıdır 4.1ghz için daha az voltajla 4.1 stabil tutmayı deneyeyim mi ?
  • güncelleme :
    4.1ghz yi en düşük 1.264 voltaj ile alabildim daha alt voltajda sistem stres testinde kitleniyor. Benim işlemci veya anakart dan biri takoz çıktı
    cpu z ile test ediyorum aidia 64 ile sıcaklıklara bakıyorum. işlemci 30dk dır teste 68C yi aşmadı kule tipi soğutma ile termal macunum çin malı birşeydi idarelik sürmüştüm onuda değiştiğim zaman sıcaklıklarım birkaç derece daha düşecektir tahminim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi subaru.sti -- 2 Şubat 2020; 15:26:37 >
  • usta sen anlıyon bu islerden bi baksana

benimki 4.2ghzye minimum 1.4v ile çıkıyor.
    anakart gig. b450 s2h

soğutucuda ve sıcaklıklarda sıkıntı yok 6lı kule.

• Merhaba arkadaşlar redditte şöyle bir tartışma var. https://www.reddit.com/r/Amd/comments/ceakbs/if_you_want_to_save_powerreduce_thermals_reduce/

quote:

As discussed quite thoroughly here, undervolting reduces power consumption and thermals, but at the cost of performance due to clock stretching and other vdroop mitigation.

I've seen a few people say they will undervolt anyway, since they are happy to give up some performance in order to save power/thermals. However, this is a very inefficient way of saving power/thermals.

Instead, you should adjust PPT (package power tracking). According to AnandTech, this is set by default to 88W for 65W TDP processors, and 142W for 105W TDP processors.

This tweet by @vpcf90 shows their testing of undervolting vs cinebench vs power consumption and reducing PPT vs cinebench vs power consumption. Specifically, you should pay attention to this graph.

We can see that reducing PPT is a significantly more efficient way of reducing power consumption while retaining as much performance as possible, even if the reported clocks are lower.

As an example, consider the datapoint of -0.1375v: this drops the cinebench score from nearly 5000 down to 4000, and reduces total system power consumption from ~137w to ~110w.

Now consider the datapoint of setting PPT to 48W. This reduces cinebench down to the same ~4000 score, however now system power consumption is ~75w! - so we're getting the same performance at 35w less system power.

I would guess this is because dropping PPT Limit actually causes the CPU to use the more efficient V/Hz curve points at the cost of reduced performance, whereas undervolting still uses the aggressive ~4Ghz voltage curve point (less efficient), but still loses performance regardless due to clock stretching.

Kısaca diyor ki voltaj ile oynamayın, direk verilen watt değerini düşürün diyor. Örneğin 3600 için 65 olan değeri 45 yapın keyfinize bakın diyenler var. Benim gibi stok soğutucuya sahip kişiler için core performance kapatmak değil de bunu yapmak daha mı iyidir sizce? Yoksa normal voltaj düşürme işlemi yapıp geçmek mi?

• psychomax13 kullanıcısına yanıt
    PPT iyi ama 30 mikrosaniyelik aralıklarla sıcaklık aşımı yapabilme özelliği var ryzende. O sebeple akımı, edc yoluyla engellemek de iyi bir yöntem.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar şu edc ppt vs ayarlarla alakalı bir rehber hazırlayacakmısınız yoksa bilgilerinizi kendinize mi saklamayı düşünüyorsunuz

• aemless A kullanıcısına yanıt
    Var ki, edcyi pptnin %90'ı yapıyorsun.
    [" Ryzen Master Rehberi: 3700X ile en uygun PBO ayarları]

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    üstad şimdi bende crosshair 7 hero ve 3600 mevcut
    bu kombinasyonda uygulama nasıl olacak?
  • aemless A kullanıcısına yanıt
    65w çiplerde değerler ppt için 88w, edc içinse 90a. Bunu 80a diye güncelliyorsunuz. Biraz daha hız aşırtırım diyorsanız yine aynı oranda xy sayı doğrusundan seçer gibi edcyi kafadan bir sayı seçip pptyi 1.1x katı yapıyorsunuz. Genelde sıcaklıkla dert oluyor. Sıvı metal alabilirsiniz. Çok yararı olur. Soğutucu zemini çok dar, çipin ısısının büyük bölümü 7x10mm gibi bir zeminden yükseliyor. Bu ısıyla başetmek neredeyse mümkün değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 8 Şubat 2020; 23:55:43 >
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.