Şimdi Ara

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:) (13. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
540
Cevap
76
Favori
32.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: L.J

Kaça kadar çıkıp çıkmadığını hiçbir zaman limitlerini zorlamadığım için kestiremiyorum. Ancak kendi işlemcimde rahatlıkla eriştiğim voltaj/hız değerlerine absürt voltajlarla erişebiliyorsa aynı işlemci muhtemelen ya degrade olmuştur ya da cidden bir problem vardır.
    hocam silikon kalitesiyle alakalı olabilir mi acaba, ben islemciyi sifir kutulu almıştım ama herkes 1.28 ile felan 4.1 ler 4.2 ler gorurken ben 4 goruyorum ki llc en üst sevide bide, ozaman benim islemci ya fabrika çıkışlı degrade olmus yada silikon olarak takoz denk gelmiş yada islemci bozuk, böyle ise cok ilginç

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • deep14100 kullanıcısına yanıt
    O da olabilir ama bu kadar bariz fark olur mu ki? Ben şimdiye kadar çok sayıda ryzen 3600'lü pc yaptım. Sizimki gibi 4.1 ghz 4.0ghz civarı için bu kadar yüksek voltaj isteyen işlemciye denk gelmedim. Belki de anakart kaynaklıdır.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: L.J

O da olabilir ama bu kadar bariz fark olur mu ki? Ben şimdiye kadar çok sayıda ryzen 3600'lü pc yaptım. Sizimki gibi 4.1 ghz 4.0ghz civarı için bu kadar yüksek voltaj isteyen işlemciye denk gelmedim. Belki de anakart kaynaklıdır.
    belkide olabilir, gerçekten cok voltaj istiyor bendeki ve forumda bir kaç kişi daha var benim gibi yanlış hatırlamıyorsam

• quote:

Orijinalden alıntı: deep14100

hocam silikon kalitesiyle alakalı olabilir mi acaba, ben islemciyi sifir kutulu almıştım ama herkes 1.28 ile felan 4.1 ler 4.2 ler gorurken ben 4 goruyorum ki llc en üst sevide bide, ozaman benim islemci ya fabrika çıkışlı degrade olmus yada silikon olarak takoz denk gelmiş yada islemci bozuk, böyle ise cok ilginç

Alıntıları Göster
    Hocam aman LLC'yi son seviyede kullanmayın. Extreme Overclocker'lar , yani işini bilenler için bir ayar o. Orta seviyenin bir tık altı tavsiye ediliyor bizim gibi ev kullanıcıları için. İşlemcinin yükte voltajının düşmesi gerekli, extreme LLC ile yükte voltaj daha da artıyor, ki bu işlemciyi çok uzun sürmeden yıpratacağınız ya da bozacağınız anlamına geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FrontLiner -- 9 Mart 2020; 14:57:53 >

• quote:

belkide olabilir, gerçekten cok voltaj istiyor bendeki ve forumda bir kaç kişi daha var benim gibi yanlış hatırlamıyorsam

Alıntıları Göster
    1.21V ile 4.1Ghz
    1.30V ile 4.2Ghz
    Stabil kullanabiliyorum.
    Stres testlerinden de (Prime95 small fft dahil) geçiyorum.
    LLC Level 3'de (Max 8)

4.1 Ghz'de bıraktım. Max sıcaklık olarak 4.2'ye göre 5 derece daha serin. Idle sıcaklıkları aynı (33 derece)
  • Konu sahibi beyefendinin kitlenme" den kastı nedir acaba tam anlamadım. Sistem donuyor mu yani? Chipset nedir ben hiç kurmadım kurarsam ne değişir? Anakartın içinden cd çıktı ona hiç dokunmadım sadece bios güncel mi diye kontrol ettim güncelmiş ve hiçbir şey indirmedim. Bşraz açıklarmısınız kızmadan. Forumda soru sorarken çekinmeye başladım kime merak ettiğim bir şey sorsam azar yiyorum nedense.kızmayın rica ediyorum

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: FrontLiner

Hocam aman LLC'yi son seviyede kullanmayın. Extreme Overclocker'lar , yani işini bilenler için bir ayar o. Orta seviyenin bir tık altı tavsiye ediliyor bizim gibi ev kullanıcıları için. İşlemcinin yükte voltajının düşmesi gerekli, extreme LLC ile yükte voltaj daha da artıyor, ki bu işlemciyi çok uzun sürmeden yıpratacağınız ya da bozacağınız anlamına geliyor.

Alıntıları Göster
    uyarın için teşekkür ederim hocam, llc yi ortanin bi altina çektim voltajida bi tik uste alip 1.28 yaptim bu sekilde sikinti yok gibi real bench ve cb20 de sıkıntı cikarmadi, prime ise sokmadim böyle bıraktım

• quote:

uyarın için teşekkür ederim hocam, llc yi ortanin bi altina çektim voltajida bi tik uste alip 1.28 yaptim bu sekilde sikinti yok gibi real bench ve cb20 de sıkıntı cikarmadi, prime ise sokmadim böyle bıraktım

Alıntıları Göster
    1.28'de kaç ghz aldınız? 4.2 ise muazzam. 4.1 ise bir tık fazla.
  • quote:

Orijinalden alıntı: edlerbest1907

Konu sahibi beyefendinin kitlenme" den kastı nedir acaba tam anlamadım. Sistem donuyor mu yani? Chipset nedir ben hiç kurmadım kurarsam ne değişir? Anakartın içinden cd çıktı ona hiç dokunmadım sadece bios güncel mi diye kontrol ettim güncelmiş ve hiçbir şey indirmedim. Bşraz açıklarmısınız kızmadan. Forumda soru sorarken çekinmeye başladım kime merak ettiğim bir şey sorsam azar yiyorum nedense.kızmayın rica ediyorum
    Chipset, anakart üzerindeki modülleri, veri yollarını, birimler arası iletişimi vs gibi şeyleri kontrol eden, anakartın beyni diyebileceğimiz bir modül. B450, X570 diye anakart modellerinde gördüğünüz şeyler aslında chipset modelleri. Chipset sürücüsü de, adından da anlaşılabileceği gibi bu modülün yazılımı. Sürücülerin yazılımının da güncel olması sistem stabilitesi, güç yönetimi,
    performans vs gibi açıklardan önemli. AMD'nin chipset sürücüleri sayfasından kendi chipsetiniz neyse (B450 , X570) en güncel sürümü bulup indirmeniz tavsiye edilir.

Sen o azarlayan ergenleri de boşver :)

• quote:

Orijinalden alıntı: FrontLiner

1.28'de kaç ghz aldınız? 4.2 ise muazzam. 4.1 ise bir tık fazla.

Alıntıları Göster
    4ghz hocam, 4.1 olmuyor, 4.1 icin baya bi cikmam gerek daha once denemistim 1.38v llc son seviye felan istiyordu bende gereksiz buldum böyle yeterli bana gtx 1070 ile kullanıyorum fakat en kötü islemcilerden birinin bana geldiği kesin:)

• FrontLiner F kullanıcısına yanıt
    Çok teşekkür ederim eline sağlık.

• quote:

Orijinalden alıntı: edlerbest1907

Konu sahibi beyefendinin kitlenme" den kastı nedir acaba tam anlamadım. Sistem donuyor mu yani? Chipset nedir ben hiç kurmadım kurarsam ne değişir? Anakartın içinden cd çıktı ona hiç dokunmadım sadece bios güncel mi diye kontrol ettim güncelmiş ve hiçbir şey indirmedim. Bşraz açıklarmısınız kızmadan. Forumda soru sorarken çekinmeye başladım kime merak ettiğim bir şey sorsam azar yiyorum nedense.kızmayın rica ediyorum
    Verilen voltaj istenen frekans hizina yetmedigi durumlarda pc ya hic acilmaz ya da yuk altina girince kitlenir kalir. Bundan bahsettim.

Chipset baska, chipset driver baska sey. Chipset driver su yazilim:https://www.amd.com/en/products/chipsets-am4

Chipset nedir:https://tr.wikipedia.org/wiki/Chipset

Kurmadiginiz durumlarda islemci bosta iken ani sicaklik yukselmeleri yasayabiliyor bazi anakartlarda, bu tip sikayeti olanlar icin cikartildi aslinda. Guc ayarlarindan AMD Ryzen icin ozel guc ayarlari secmeye yariyor winwods 10'da.

Anakarttan cikan cd ile isiniz yok.

Kizilacak hicbir sey yok hicbirimiz bunlari anamizin karnindan ogrenmedik.

• 4.1ghz 1.25v. Sıcaklıklar normal mi acaba?
    Özel sıvı soğutma kullanıyorum.

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)
  • SuperMert kullanıcısına yanıt
    Boştaysa hayır

• Sanal Dilenci S kullanıcısına yanıt
    Sizin probleminiz kasa hava akışı kötü hangi kasayı kullanıyorsunuz bilmiyorum ama ya fan az yada dediğim gibi kasada sıkıntı var

• bblokee B kullanıcısına yanıt
    Kardeş sen şaka yapıyorsun değil mi?
    Değerleri hiç incelemedin muhtemelen...
  • bblokee B kullanıcısına yanıt
    MSI kasa var ve evet kasada sorun var. Ön ve üst akşamda çok az hava kanalı var. Plakaları sökünce ne fan sesi ne de ısı oluyor. Kasa seçimi yaparken hava akışının bu kadar verimsiz gelebileceğini düşünemedim.
    MSI Gungnir 100p
    Gorseldeki işaretledigim yerlerden hava geçişi var sadece.
    Ön kapağı çıkarınca süper soğuk oluyor

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)

• Suppordle kullanıcısına yanıt
    Hocam yıllardır laptop kullanıcısıyım. Bı kaç yıl içinde çöp oluyor yenilemesi tek seferde maliyetli oluyor diye kasa toplamaya karar vermiştim.
    Laptop alırken 3 - 5 teknik veri ve ergonomiye bakıp alıyordum.
    Yaklaşık iki aydır kasa için araştırma yapıyorum hergun kafayı yicem ve araştırırken hem iş hemde oyun için kullanacağım kasa optimizasyonunda en mantıklı 3600x gibi görünüyordu.
    Daha önce laptoplar da AMD kafası olmadığı için bende intelciydim. Alıp bakmiodum arkama hiç ancak şimdi f/p olarak AMD alayım derken senin bu yazdıkların korkuttu açıkçası

• quote:

Orijinalden alıntı: bltwesty

Hocam yıllardır laptop kullanıcısıyım. Bı kaç yıl içinde çöp oluyor yenilemesi tek seferde maliyetli oluyor diye kasa toplamaya karar vermiştim.
    Laptop alırken 3 - 5 teknik veri ve ergonomiye bakıp alıyordum.
    Yaklaşık iki aydır kasa için araştırma yapıyorum hergun kafayı yicem ve araştırırken hem iş hemde oyun için kullanacağım kasa optimizasyonunda en mantıklı 3600x gibi görünüyordu.
    Daha önce laptoplar da AMD kafası olmadığı için bende intelciydim. Alıp bakmiodum arkama hiç ancak şimdi f/p olarak AMD alayım derken senin bu yazdıkların korkuttu açıkçası
    3600x ile 3600 arasinda hicbir islemci farki yok. 3600x, 3600'un onceden overclocklanmis hali ve icinden cikan sogutucu biraz daha agir ve kalin tek fark bu. Yani 3600 alip yanina fan alsaniz daha ideal sonuclar elde edersiniz.

AMD stock da kullanilabilir bunda bir problem yok ancak optimize edildiginde 10 derece kadar soguk calistirmak mumkun.

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.