Şimdi Ara

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:) (10. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
540
Cevap
76
Favori
32.290
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
48 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    C6 state enabled olursa da çekirdekler boşta kendini park haline alabiliyormuş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 13 Şubat 2020; 18:53:43 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar, bugün itibari ile 3600 kullanıcıları arasına katıldım ben de. İlk mesajda bahselidiği gibi program ile voltaj seviyelerini ayarladım 4.2 de 1.25V ile stabil durumda.

Ryzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)
  • Merhabalar,

Öncelikle içerik için teşekkürler deneyip sonucu yazacağım ancak bir kaç sorum olacak size. Bios'tan Core performance boost ayarını kapatma gibi durumlardan da bahsetmişler bu ayarın etkisi ve sizin çözümünüz arasındaki fark nedir acaba?

Çözüm sonrası akabinde fan ayarı vb. de yapmamız gerekiyor mu? Bir de onlarla uğraşmak istemiyorum

ryzen 5 3600 stok soğutucu, rtx2060S 8 gb ile 1 saatlik kullanım sonrası anlık takılmalar yaşadım pubg'de. Sebebi ısınmadır diye tahmin ediyorum.. Oyun sorunlu onu biliyoruz ama ben yeni sistemimde problem arıyorum ki öyle gibi duruyor.

Gördüğüm değerler işlemci 80-90
    Ekran kartı 70-75 dereceler..

Son olarak çözümünüzün yanında önerebileceğiniz işlemci fanı var ise ilk mesajda da düzenlerseniz almak isteyen kullanıcılar için daha da faydalı olabilir diyerek ben de öneride bulunayım :)

Teşekkürler

• .Tolga . kullanıcısına yanıt
    Herhangi bir 4 bakır borulu 120mm fanlı soğutucu stok soğutucuya yük altında 10 derece fark atar eşit voltaj ve hızlarda.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • L.J kullanıcısına yanıt
    Soğutuculara baktın mı sen? Baktığım diğer süper soğutucuların fan tercihleri iyi gelmedi gözüme. İyi soğutucular sanırım scythe marka. Yerli bulunabiliyor olmasını büyük şans olarak görüyorum. Yakın zamanda avrupa ofisi yeniden yapılanacak dediklerinde bilememiştim ne çıkacağını.
    Kotetsu 2, 95w 4-8 çekirdek işlemciler için, mugen 5 130w 12-16 çekirdekler için iyi gözüküyor. En iyi performans da ninja 5'de gibi 3-4 derece daha iyi olmak şartıyla; yalnız fanlarını değiştikten sonra. Kendininkiler çok sessiz.
    Rakipleri fsp 6'nın fanları eski tip, cooler master modelleri ise çok gürültülü, arctic serileri de ancak yüksek hızda denk. Rakipleri görebildiğim kadarıyla ya 95w sınıfında iyiler veyahut 130w sınıfında son güç çalışırken kendilerini gösteriyorlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mete Can Karahasan

Soğutuculara baktın mı sen? Baktığım diğer süper soğutucuların fan tercihleri iyi gelmedi gözüme. İyi soğutucular sanırım scythe marka. Yerli bulunabiliyor olmasını büyük şans olarak görüyorum. Yakın zamanda avrupa ofisi yeniden yapılanacak dediklerinde bilememiştim ne çıkacağını.
    Kotetsu 2, 95w 4-8 çekirdek işlemciler için, mugen 5 130w 12-16 çekirdekler için iyi gözüküyor. En iyi performans da ninja 5'de gibi 3-4 derece daha iyi olmak şartıyla; yalnız fanlarını değiştikten sonra. Kendininkiler çok sessiz.
    Rakipleri fsp 6'nın fanları eski tip, cooler master modelleri ise çok gürültülü, arctic serileri de ancak yüksek hızda denk. Rakipleri görebildiğim kadarıyla ya 95w sınıfında iyiler veyahut 130w sınıfında son güç çalışırken kendilerini gösteriyorlar.
    Her cooler master fan gurultulu degil aslinda. Mesela bende H411R var 92mm bir yerlerden gecti elime, o kadar gurultulu degildi. Ancak su sogutma ustunde gelen fanlari tikirti yapiyor. Farkli modellerde farkli sonuclar veriyor. 212 Evo da gurultulu sayilmaz. Arctic hic kullanmadim ama islemci ustune gelen kismin cok kucuk oldugu yonunde elestiriler var, bilemiyorum kullanmadim. Bende Noctua NH-L12S var low profile ve ebatlarina ve agirligina gore cok cok iyi sonuc verdigini soyleyebilirim. 120mm slim fan var ustunde. Zaten hangi Noctua sogutucuyu kullanirsaniz kullanin memnun kalirsiniz.

Scythe kullanan herkes cok begeniyor ve ovuyor, incelemelerde de iyi sonuclar veriyor. Birkac arkadas Kaze model fanini kullaniyor memnunlar.

Cryorig H5 Ultimate kullandim 2600x ile beraber oldukca memnun kaldim, guzel sonuc veriyor. Yalniz montaji sikintili, 14cm lik tornavida lazim yoksa montaj imkansiz. Normalde kutusundan cikiyordu ancak ben outlet olarak aldigim icin tornavida yoktu kutuda, ureticiye mail attim postayla gonderdiler bir tornavida.

Yine Be Quiet Dark Rock ve Dark Rock Pro bunlar premium seri fanla geliyor(Silent Wings 3) bunlar da baya iyi sonuc veriyor.

Be quiet'ı unutmuşum onu çok ayrı tutuyorum, tabii.
    [hardware.info]
    Şurada son çıkan modellerini listeledim. Zaten hepsinin fanları kaliteli olduğu için ortak zemin oluşturuyor kıyaslamakta. Eğer 65w listesini öne çıkarırsak, hangisinin ısı borusu fazlaysa, o performansını 130w listesinde de dik tutabiliyor. Tam olarak bu orantıyla testlerde bir tesir yakaladım.

Coolermaster'ı da listeledim ama öyle aman aman değil. 130w için başka şeylere bakmalı.

Burada da Noctua'lar.

Bunlar da hardware.info'nun seçtiği son test edilen en iyiler. Listenin yarısı eski testte sıralanmış, o nedenle eksikler mevcut.
    [En iyiler]

Sanırım alınabilecek ucuz en iyilerini şöyle listeleyebilirim;
    [300tlden ekonomikler]
    Dikkat ederseniz bazı çok iyilerin arasında fan seçeneği zayıf kalanlar mevcut. Bundan dolayı Scythe Kotetsu 2>Cryorig H7>CM212 Black>CM212 Black Rgb>CM 212X>CM212 LED(us)>Arctic Freezer 34 diyip bırakıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 15 Şubat 2020; 2:11:8 >

• Arkadaşlar, cooler master için de önerilerimi dikkate almanızı dilerim. Kullanılan kasa fanları ömürlük. 212 led hele hele... bir bakmanızı öneririm!

• Yalnız Arctic Freezer 34 de 200tl'den ucuz. Bu iki tercih size yıllarca hizmet edecektir. Kesinlikle fazlasına gerek görmüyorum. Daha yüksek meblağlar için Scythe Kotetsu 2 düşünmenizde yarar var.

• Arkadaşlar galiba bende durum vahim gözüküyor ilk sayfadaki çözümü yaptım voltaj olarak ama 7 dk'lık testte olan sonucu görebiilirsiniz.

Ne yapsam bilgisayar montajlı geldi kendim mi söküp tekrar taksam acaba işlemciyi?

edit:boştayken 40-50 arası geziyor. (chrome vb. açıkken)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi .Tolga -- 15 Şubat 2020; 12:35:17 >

• .Tolga . kullanıcısına yanıt
    stok soğutucu ile dahi max değerler yüksek 105c nedir

kontrol edip termal macu yenileyip deneyin olmazsa acilen soğutucu alın derim
  • quote:

Orijinalden alıntı: aemless

stok soğutucu ile dahi max değerler yüksek 105c nedir

kontrol edip termal macu yenileyip deneyin olmazsa acilen soğutucu alın derim
    test sonucu neden öyle çıktı bilmiyorum ama 45 dk aralıksız oyunda 70 dereceyi geçmedi takılma da olmadı ilginçRyzen 3600 ile Sorun Yasayanlar Gelin Biktim Sizden:)

• quote:

Orijinalden alıntı: .Tolga

test sonucu neden öyle çıktı bilmiyorum ama 45 dk aralıksız oyunda 70 dereceyi geçmedi takılma da olmadı ilginç

Alıntıları Göster
    kasa modeliniz nedir?

• 2600x işlemci ve Nzxt soğutucu mevcut. Isınmadığı için ellemedim. Boşta 1.42-1.44 arası voltaj verdiği oluyor, bunun zararı oluyor mu? Bir ara Amd firması sorun yok demişti.
  • awsalli kullanıcısına yanıt
    Boşta kısa süreli o voltajları vermesi bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak 1.4 volt sürekli verip tam kapasitede kullanırsanız birkaç sene içinde degrade olacaktır. 2700x'i bu voltajda birkaç hafta kadar aralıksız %100 kullanımda bozan biri vardı, deney yapıyordu böyle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi L.J -- 16 Şubat 2020; 11:47:45 >
    Render esnasında 3950 mhz ve 1.325 voltaja sabitliyor. 57-60 arası bir sıcaklıkta çalışıyor.
  • verılen her voltaj denedım bende hepsınde de reset attı pc ıslemcı mı bozuk ne anlamadım kı
    3700x için dediğin gibi voltaj ayarlarını yaptım. 1.250 ile 4100'de işlemci sorunsuz çalıştı. 2-3 saat test yapılacak, bu süreçte kilitlenme olmazsa, aynı değerleri bios'a girmeyi planlıyorum. Bios'ta sadece voltaj ve çarpan kilidini değiştirsem yeterli olur mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi awsalli -- 16 Şubat 2020; 17:57:53 >

• Hepimiz günlük kullanım ve oyun oynuyoruz bu kadar takılmayın sıcaklıktı voltajıydı .

• awsalli kullanıcısına yanıt
    O da core performance boost olayını kapatıyormuş ama onun ayrı seçeneğini de görüp kapatın. Cc6'yı da aktifleştirin.

• 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.