Şimdi Ara

Ryzen 3600 bile 9900K yi tokatliyormus ... (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
79
Cevap
2
Favori
5.242
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hala Aorus b450 elitede r7 2700x kullanılamadığına dair iddanı kanıtlamanı bekliyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • AMD ne yapmış böyle? Gerçek ise dehşet ama tabii ki esas kullanıcı incelemelerini beklemek gerekir.

Ryzen 3600 bile 9900K yi tokatliyormus ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LordMurat55 -- 29 Haziran 2019; 17:54:32 >

• Biladerim cahil olduğun çok belli babama ryzen 7 2700U lu laptop aldık intel'den daha soğuk ve daha sessiz ve daha hızlıhttps://www.acer.com/ac/tr/TR/content/models/laptops/nitro5
    link bu mobil işlemci çıkaralı aylar oluyor intel fanboy'luğu yaparsan böyle daha güçlü markaları küçümsersin
  • Geber kan emici intel

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • bluedevil866 B kullanıcısına yanıt
    Mesajındaki "500 euroluk 9900k" yazını gördükten sonra bilgi seviyeni ve kafa yapını çözdüğüm için devamını okumadım bile mesajının. Daha işlemcinin kurunun dolar olduğunun bilinci olmayan birisinin mesajının içeriğinin boş olduğu baştan belli.
    Hiçbir şey bilmiyorsun araştırmadan kulaktan dolma bir bilgi ile yorum yapıyorsun, ana konu mesajına istinaden yazıyorum bunu.
    İnterneti bir şeyleri araştırma için kullanmanı tavsiye ederim, boş işler için değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: wert95

Mesajındaki "500 euroluk 9900k" yazını gördükten sonra bilgi seviyeni ve kafa yapını çözdüğüm için devamını okumadım bile mesajının. Daha işlemcinin kurunun dolar olduğunun bilinci olmayan birisinin mesajının içeriğinin boş olduğu baştan belli.
    Hiçbir şey bilmiyorsun araştırmadan kulaktan dolma bir bilgi ile yorum yapıyorsun, ana konu mesajına istinaden yazıyorum bunu.
    İnterneti bir şeyleri araştırma için kullanmanı tavsiye ederim, boş işler için değil.
    cok konusma genc ...
    https://www.mindfactory.de/product_info.php/Intel-Core-i9-9900K-8x-3-60GHz-So-1151-TRAY_1280055.html

• BoşnakAğa kullanıcısına yanıt
    Fanboy olarak algılama ama tek bir şey sormak istiyorum.
    i9 9900k şuan 490 dolara satılıyor, yüzde 15 indirim neresinde bunun?
    Türkiye fiyatını kast ediyorsan eğer %15 indirim aldı diye orada çok fazla erken var şimdi dolar kuru + gümrük vergisi + ötv + KDV + kâr gibi. Bütün bunlar sadece bizim ülke için geçerli orantılı olup dediğiniz %15 indirimi gelmiş olabilir ama bunlar demek değildir ki intel AMD 3000 serisine karşı panik yapıp indirime gitti diye.
    Global fiyatını inceleyip yorumlayın.

Daha ne demek istediğimi anlamamışsın bile, bir teknolojik ürün fiyatından bahsedilirken kendi üretici fiyatı baz alınır. Daha doğrusu bahsi o şekilde geçer.
    Başka ülkenin vergilendirme şekline veya satan aracı firma kârına göre fiyatı değişiyorsa bu kimseyi ilgilendirmez. Kur her gün her saat değişir çünkü.
    Bizim ülkedeki fiyatını dolar euro olarak yazsak 620 dolar ya da 545 euro olur ama üründen bahsedilirken 500 dolar olarak bahsedilir. (üretici kârı bulunan ham satış fiyatı)
    Daha fiyat yazma konusunda bu bilince sahip olmayan birisinin kalkıp eleştiri yaptığı mesajı kaileye bile almam. (önceki mesajda da bunu anlatmak istedim ama anlamayınca uzun açıkladım artık anlarsınız diye düşünüyorum.)

https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/186605/intel-core-i9-9900k-processor-16m-cache-up-to-5-00-ghz.html

• quote:

Orijinalden alıntı: wert95

Daha ne demek istediğimi anlamamışsın bile, bir teknolojik ürün fiyatından bahsedilirken kendi üretici fiyatı baz alınır. Daha doğrusu bahsi o şekilde geçer.
    Başka ülkenin vergilendirme şekline veya satan aracı firma kârına göre fiyatı değişiyorsa bu kimseyi ilgilendirmez. Kur her gün her saat değişir çünkü.
    Bizim ülkedeki fiyatını dolar euro olarak yazsak 620 dolar ya da 545 euro olur ama üründen bahsedilirken 500 dolar olarak bahsedilir. (üretici kârı bulunan ham satış fiyatı)
    Daha fiyat yazma konusunda bu bilince sahip olmayan birisinin kalkıp eleştiri yaptığı mesajı kaileye bile almam. (önceki mesajda da bunu anlatmak istedim ama anlamayınca uzun açıkladım artık anlarsınız diye düşünüyorum.)

https://ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/186605/intel-core-i9-9900k-processor-16m-cache-up-to-5-00-ghz.html
    hala zorluyorsun ... farkindasin degil mi?

• MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Doğru demiş mevcut vrmleri ve soğutmasıyla 2700x gibi bir işlemci o anakart takılmaz. Stok haliyle intel burn teste soksan throttle eder tüm çekirdekler 3.7ghzin altına iner. Çok denemek istiyorsan alır yaparsın. Ya da bak burda YouTube incelemesi var. Vrm sıcaklıklarını gösteriyor. Neden r7 işlemci alacak insanlara msi board önerdiğimizin de göstergesi olur.

https://www.youtube.com/watch?v=EqQcgwz1hYA&feature=youtu.be

Bu da caps. Stok r7 2700x de tüm çekirdekler yük altına bindiğinde x470 crosshair 7 ile x470 gaming plus arasında bile 250mhz fark oluşuyor. Senin bahsettiğin anakart ta ise artık aynı işlemci 3.4ghzlere kadar iner tahminim.

Bu arada o testte kullanılan gigabyte anakart senin bahsettiğin anakart ile aynı vrm ve soğutmaya sahip.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brokengineer -- 30 Haziran 2019; 18:25:34 >

• quote:

Orijinalden alıntı: brokengineer

Doğru demiş mevcut vrmleri ve soğutmasıyla 2700x gibi bir işlemci o anakart takılmaz. Stok haliyle intel burn teste soksan throttle eder tüm çekirdekler 3.7ghzin altına iner. Çok denemek istiyorsan alır yaparsın. Ya da bak burda YouTube incelemesi var. Vrm sıcaklıklarını gösteriyor. Neden r7 işlemci alacak insanlara msi board önerdiğimizin de göstergesi olur.

https://www.youtube.com/watch?v=EqQcgwz1hYA&feature=youtu.be

Bu da caps. Stok r7 2700x de tüm çekirdekler yük altına bindiğinde x470 crosshair 7 ile x470 gaming plus arasında bile 250mhz fark oluşuyor. Senin bahsettiğin anakart ta ise artık aynı işlemci 3.4ghzlere kadar iner tahminim.

Bu arada o testte kullanılan gigabyte anakart senin bahsettiğin anakart ile aynı vrm ve soğutmaya sahip.
    bir soru da ben sorayim.

ben 3800x alsam 65watt olanindan ... msi 450 alsam sorunsuz calisir degil mi? boost ettiginde ulasacagi sicaklik, ana kart tarafindan sorun cikarmaz degil mi?

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    Hocam bende b450 aourus pro var. Doğrudur hava akımı yokken vrm leri aşırı ısınıyor. Ama düzgün bir hava akımı ile 2700x sorunsuz çalışır. Şu an bende 1600x var, 1.42 voltla 3.95 ghz de kullanıyorum. Bu haliyle 120 - 130 watt civarı çekiyor olması lazım. Mosfetler prime 95 de 70 dereceyi geçmedi. Yani 2700x stok olarak sorunsuz, oc ile de dikkat edilerek kullanılır. Burada işin püf noktası, işlemciyi su soğutma ile soğutuyorsak ya da vrm bölgesine doğrudan hava gelmeyecek şekilde soğutma sistemi kurduysak, mutlaka vrm soğutucusuna doğrudan üfleyen bir fan takmalıyız. Ha derseniz ne uğraşıcam bunlarla, o zaman gigabyte ın hiçbir b450 kartı ile (aslında çoğu markada böyle) işinizin olmaması lazım. Diğer türlü mosfetler yavaş yavaş kendini fırınlarken "aaa bak hiçte bişi olmadı güzel güzel çalışıyor" diye kendinizi kandırırsınız.

Not: Bütün anlatılanlar 2700x içindir. 65 watt ve altı için tak kullan yapılabilir.

B450 almak zorundaysanız tabii ki MSI tomahawk veya gaming pro carbon alın. Daha iyisi yok çünkü. Ama 12 çekirdek overclockunu kaldırabilip kaldıramayacakları muamma. İşlemciler çıkmadan kesin bilemeyiz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 30 Haziran 2019; 16:29:27 >
  • Sağolasın finali yapıp en doğru bilgiyi canlı örnek olarak bizlere verdin 1.42v ile kullandığınız işlemcide bunu kanıtlar nitelikde.

Ben yazarken referans aldığım birkaç nokta var ona göre cevaplandırmada bulunuyorum. Normal şartlarda oc yapılmış bir r7 2700x i rahatlıkla kaldırabilecek 2 tane anakart var bunlar
    B450 tomahawk
    B450 gaming pro carbon ac

Bunlarla aynı oc frekansında çalıştırabileceğin bir r7 3700x normal şartlarda daha az güç tüketir. Bu sebeple rahatlıkla bahsettiğim anakartlarda çalışır. Ancak 3700x zorlandığında 2700x den fazla asılıyorsa bilemem ancak o durumun gerçekleşeceğini buildzoid düşünmüyorum diye belirtmişti. En sağlıklısı bekleyip görmek. Mevcut X570lerin en azından msi gaming plus modelinde bile x470l ile karşılaştırıldığında 4+2 den 8+2 faz sayısına çıkmasında en büyük etken 8c 16t işlemcilerden 16c 32t işlemcilere geçiş olması tahminimce.

• Aktif soğutma tabiki etkili olacaktır. Hatta sıvı soğutma bloğu koy 50 dereceyi de geçmez. Bunlar istisnai durumlar. Normal şartları göz önünde bulundurarak olursak bu mobolardan uzak durmak lazım.

• brokengineer kullanıcısına yanıt
    3.4ghz leremi iner ? öyle bir şey olmaz biosla kurcalamadığın süürece eğer kaldırmazsa ram hatasına benzer sorunlar yaşarsın youtub izleyen konuşuyor :D
  • MogoLKhan kullanıcısına yanıt
    Arkadaşım throttle olur işlemci vrm gibi bazı parçalar yüksek sıcaklığa çıkınca bu gayet basit. Eğer sıcaklık ani yükselirse ve belli bir seviyenin üstüne çıkarsa aniden kapanır. Aynı durum intel işlemcilerde de geçerli. YouTube izliyorsam ne olmuş hem YouTube inceleme yapılan profesyonel kanalların bulunduğu ana mecradır.
    Gamers nexus
    Actually hardcore overclocking
    Hardware unboxed
    Derbauer
    Gibi profesyonellerin videoları görüşleri burda mevcut. Yok bir de tiye alıyorsun sanki akademik makale okuyorsun. Sen tabi muhtemelen onların ne ne demek istediğini anlamaktan aciz olduğundan burada bilmediğinin düşmanlığını yapıyorsun maharetmiş gibi. Şu forumda az çok bilgiye sahip her eleman senin fikirlerine muhalif.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.