Şimdi Ara

Ryzen 3000 serisinin ısınmasında endişe edecek bir durum olmadığını açıklayan resmi noctua linki.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
2
Favori
2.862
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • öncelikle bu linki bulan arkadaşa teşekkür ederiz. amd daha iyi aklanamazdı.
    https://noctua.at/en/why-is-my-ryzen-3000-processor-getting-so-hot-why-are-ryzen-3000-cpus-running-hotter-than-previous-generation-ryzen-cpus-with-the-same-tdp-rating-is-there-anything-wrong-with-my-cooler

İngilizcesi:

Why is my Ryzen 3000 processor getting so hot? Why are Ryzen 3000 CPUs running hotter than previous generation Ryzen CPUs with the same TDP rating? Is there anything wrong with my cooler?

The latest Ryzen 3000 processors (except APU models) differ from previous Ryzen generations in that they are no longer based on a single, large chip but use a multi-chip approach with smaller chips instead. Depending on the exact model there can be one (6 and 8-core models) or two (12 and 16-core models) actual CPU-Dies (CCD) on the package. Each processor also uses an I/O-Die (IOD), which contains things like the memory controller, PCIe controller, connections to the motherboard chipset and other functions.

Because of this design change and the switch to a smaller 7nm manufacturing process, the heat distribution of the overall processor is much different from older 14nm and 12nm based single-chip Ryzen processors with a similar power draw.

Depending on the exact CPU model, its specified TDP value and possibly extended power limits (precision boost overdrive), a single CPU-die can create a heatload of up to 130W easily, whereas the I/O-die usually creates a heatload of about 10W. Due to the small size of the CPU-die, the heat density (W/mm²) of this chip is very high. For example, a 120W heatload at a chip-size of 74mm² results in a heat-density of 1.62W/mm², whereas the same heatload on an older Ryzen processor with a chip-size of 212mm² gives a heat-density of just 0.57W/mm².

This large difference in heat-density is the reason why newer Ryzen 3000 processors become much warmer at similar heatloads than their predecessors.

Furthermore, Ryzen 3000 CPUs are using the rated temperature headroom (up to 95°C) quite aggressively in order to reach higher boost clocks. As a result, it is absolutely no problem and not alarming if the processor runs into this temperature limit. The clock speed and supply voltage will be adjusted automatically by the processor itself in order to remain within AMD’s specifications and to prevent overheating.

Due to the higher heat density, higher thermal limits and more aggressive boost clock usage, it is perfectly normal that Ryzen 3000 CPUs are reaching higher temperatures than previous generation Ryzen CPUs with the same TDP rating. Higher CPU temperatures are normal for Ryzen 3000 processors and not a sign of that there is anything wrong with the CPU cooler.

Türkçesi:

Ryzen 3000 işlemcim neden bu kadar ısınıyor? Ryzen 3000 CPU'lar neden aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha sıcak çalışıyor? Soğutucumda bir sorun mu var?En son Ryzen 3000 işlemcileri (APU modelleri hariç) önceki Ryzen nesillerinden farklıdır, çünkü artık tek, büyük bir yongaya dayanmazlar, bunun yerine daha küçük yongalarla çoklu yonga yaklaşımı kullanırlar. Kesin modele bağlı olarak pakette bir (6 ve 8 çekirdekli modeller) veya iki (12 ve 16 çekirdekli modeller) gerçek CPU Kalıpları (CCD) olabilir. Her işlemci ayrıca bellek denetleyicisi, PCIe denetleyicisi, anakart yonga setine bağlantılar ve diğer işlevler gibi şeyleri içeren bir I / O-Die (IOD) kullanır.

Bu tasarım değişikliği ve daha küçük bir 7nm üretim sürecine geçiş nedeniyle, genel işlemcinin ısı dağılımı benzer bir güç çekicili eski 14nm ve 12nm tabanlı tek çipli Ryzen işlemcilerden çok farklıdır.Tam CPU modeline, belirtilen TDP değerine ve muhtemelen genişletilmiş güç sınırlarına (hassas güçlendirme aşırı hız) bağlı olarak, tek bir CPU-die kolayca 130W'a kadar bir ısı yükü oluşturabilir, I / O-die genellikle yaklaşık bir ısı yükü oluşturur 10W. CPU-kalıbının küçük boyutu nedeniyle, bu çipin ısı yoğunluğu (W / mm²) çok yüksektir. Örneğin, 74 mm²'lik bir yonga boyutundaki 120W'lık bir ısı yükü, 1.62W / mm²'lik bir ısı yoğunluğuna neden olurken, 212mm²'lik bir yonga boyutuna sahip daha eski bir Ryzen işlemcideki aynı ısı yükü sadece 0.57W'lık bir ısı yoğunluğu verir. / mm.Isı yoğunluğundaki bu büyük fark, daha yeni Ryzen 3000 işlemcilerinin benzer ısı yüklerinde öncekilerden çok daha sıcak olmasının nedenidir.Ayrıca, Ryzen 3000 CPU'lar daha yüksek takviye saatlerine ulaşmak için nominal sıcaklık tavan boşluğunu (95 ° C'ye kadar) oldukça agresif bir şekilde kullanıyor. Sonuç olarak, işlemcinin bu sıcaklık sınırına girmesi kesinlikle sorun değil ve endişe verici değildir. Saat hızı ve besleme voltajı, AMD'nin teknik özelliklerinde kalmak ve aşırı ısınmayı önlemek için işlemcinin kendisi tarafından otomatik olarak ayarlanacaktır.Daha yüksek ısı yoğunluğu, daha yüksek termal limitler ve daha agresif takviye saati kullanımı nedeniyle, Ryzen 3000 CPU'ların aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha yüksek sıcaklıklara ulaşması kesinlikle normaldir. Daha yüksek CPU sıcaklıkları Ryzen 3000 işlemciler için normaldir ve CPU soğutucusunda bir sorun olmadığını göstermez.

ÖNEMLE BELİRTTİĞİMİZ KISIM:

"Ryzen 3000 CPU'ların aynı TDP derecesine sahip önceki nesil Ryzen CPU'lardan daha yüksek sıcaklıklara ulaşması kesinlikle normaldir. Daha yüksek CPU sıcaklıkları Ryzen 3000 işlemciler için normaldir ve CPU soğutucusunda bir sorun olmadığını göstermez."

• Ben bu CPU sıcaklığına takılan arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. mimari gereği nekadar sıcakta çalışacagı bellidir, ve bu sıcaklıklar işlemciye zarar vermez.

İşlemci zaten belkide en dayanıklı komponentlerden biridir. Yıllarca IT işi yaptım genelde anakartlar bozuldugu için uygun soket bulunamadığından işlemcileri emekli ettik. işlemci bozulduğu için parça değişikliği neredeyse hiç hatırlamıyorum.
  • Adamlar işlemci ısınıyor bizim suçumuz yok minvalinde açıklama yapmışlar Noctua gibi bir firmaya bile şu açıklamayı yaptırdın ya amd aah aah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2E449A54C

Adamlar işlemci ısınıyor bizim suçumuz yok minvalinde açıklama yapmışlar Noctua gibi bir firmaya bile şu açıklamayı yaptırdın ya amd aah aah.
    İnsanlara overclock olan K modeli satıp birde overclock yapmayın dememişler, 3-5 derece fark olur sıkıntı yapmayın demişler.

Ryzen 3000 serisinin ısınmasında endişe edecek bir durum olmadığını açıklayan resmi noctua linki.

Sıcak basan fanboylar için ayrıca vantilatör, yetmezse firmaya mail atarız güzel bir tane üretirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 2 Ocak 2020; 19:26:39 >

• quote:

Bu mesaj silindi.
    Çok overclock yapma bak Intel uyarıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-AEF248198

Çok overclock yapma bak Intel uyarıyor.

Alıntıları Göster
    Ben 3700x kullanıyorum. downclock yaparak kullanıyorum çünkü 4.4ghz çıkabildiğini iddia eden işlemciyi herkes ancak 4.2'de stabil kullanabiliyor.

• quote:

Ben 3700x kullanıyorum. downclock yaparak kullanıyorum çünkü 4.4ghz çıkabildiğini iddia eden işlemciyi herkes ancak 4.2'de stabil kullanabiliyor.

Alıntıları Göster
    4.4'e çıkamıyorsa stabil olmuyorsa sat işlemciyi geç Intel platformuna seni engelleyen mi var? 9700k iyi model bak onu alabilirsin hem daha pahalı hem daha güçsüz.

• Bi halt bildiği yok boşver imzamdaki sistemde cinebench r20 de 62 derece prime 95 de 78-79 derece oyunlarda ise 45-53 derece arasındayım. İşlemci oyunlarda 55 derece üstünü görmemiş gelmiş burda ryzen ısınıyor bi kaç konusundan nem kapmış. Cinebench gibi programda 62 yi geçmemişim prime95 de 80 i görmemişim ne anlatıyor bi anlasam

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • La bu yukaridaki intel fanboyu ne işsiz öyle istinasiz her amd konusunda var eleman :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SturmpioneeR -- 3 Ocak 2020; 9:48:50 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • SturmpioneeR kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/en-cok-satan-islemciler--141464801

intelden para alıyorlar ama nafile :D amd inteli hoplatıyor :D
  • Ben bu CPU sıcaklığına takılan arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. mimari gereği nekadar sıcakta çalışacagı bellidir, ve bu sıcaklıklar işlemciye zarar vermez.

İşlemci zaten belkide en dayanıklı komponentlerden biridir. Yıllarca IT işi yaptım genelde anakartlar bozuldugu için uygun soket bulunamadığından işlemcileri emekli ettik. işlemci bozulduğu için parça değişikliği neredeyse hiç hatırlamıyorum.
  • lemartes kullanıcısına yanıt
    dostum aslında donanım haberin müdavimleri özellikle bu ısı konusuna takanların amd mühendislerine ders vermesi gerek. böylece inteli tamamen tarih sahnesinden silebiliriz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: lemartes

Ben bu CPU sıcaklığına takılan arkadaşları anlamakta zorluk çekiyorum. mimari gereği nekadar sıcakta çalışacagı bellidir, ve bu sıcaklıklar işlemciye zarar vermez.

yahu şu 3000 serisini kullanmayan adamlar lütfen yorum yapmasın. deneyimlemediğiniz işlemciler hakkında niye bu kadar konuşuyosunuz?

kim ister masaüstünde 60-65 derece işlemci kullanmayı? hemde kış ayında. takılmayacak gibi bir sıcaklık mı bu? masaüstünde 60 dereceden bahsediyoruz ve insanlar buna normal diyor
  • 60-65 derece normal degilmiymiş yani, 80'e çok alışmıştım ben :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Ryzen 3600 4.1 1.225 voltaj rdr2 max 60 derece gördüm oda fan dönüyor 50ye düşüyor o ara ama işlemci hepsini kullanmıyor tabii oyunda stres test gibi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • brnk kullanıcısına yanıt
    gayet güzel değerler.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.