Şimdi Ara

Ryzen 2700x Prime95 Test Esnasında Monitörün Kapanması GPU / PSU Kaynaklı mı? (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
0
Favori
2.502
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hocam malesef o kadar hakim değilim. Özel bir ayara ihtiyaç var mıdır, yoksa bu kadarı yeterli midir emin değilim. Ama soğutma işini biraz daha iyileştirirseniz iyi olur. Daha önceki anakartımda sadece seviye ayarı vardı ve ben en iyisine (extreme) ayarlayıp bırakıyordum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Eğer default ayarlarda sorun çıkmıyorsa muhtemelen verdiğiniz voltaj yetersiz kalıyor. Hepsi 1.25V ile 4.0ghz olacak diye bir şey yok. Bendeki takoz R5 2600 1.32V ile ancak 3.9 Ghz de stabil kalabiliyor. X olanlar biraz daha iyi oluyor. 1.3V verip aşağı doğru inin. En son stabil voltajın bir kademe üzerine çıkın.
  • Soğutma için ayrı olarak 2 egzoz fan almıştım. Zaten çekirdekleri uzun süre %100 tutmuyorum, render ile işim yok. Bir şekilde idare edeceğim artık.
  • Methoxyphenyl kullanıcısına yanıt
    Eğer render veya stabilite testinde çakılıyor ise oyunlarda çakılma ihtimali de yüksek. Hatta benim daha önce kullandığım 1600x stabilite testini geçip ortalama %50 işlemci kullanan oyunda patlıyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 19 Nisan 2019; 22:54:49 >
  • LLC level 3 getirdim. 1.244 voltaj verdim 4.0 Ghz'e. Şu an sorun yok kapanmıyor test sırasında. 1.210 voltaj oluyor yük altında. Şimdilik iyi bir değer buldum, sonrasında soğutucu alırsam 4.2 Ghz deneriz artık :)
  • PSU nin gidik olma ihtimali

-Random Reset atar
    - Kasada statik elektrik oluşuyor,elini çarpar
    - Boot sırasında bazen 2-3 loop döner

Hwinfo64 indirip 12V 5V 3.3 V değerlerine bak yükteki drop una

Oyunda system freeze / reset

-CPU voltaj yetersiz
    - GPU mem oc fazla
    - Oyun motoru ile ilgili sıkıntı ( bu düşük ihtimal)

PSU nun 12V raile çok güç binip yetersiz kalması. Attığın youtube videosunda yorumları okursan 1000W upgrade ile sorunu çözmüş
  • StreamRolleR kullanıcısına yanıt
    Sistem daha yeni, elbet yakın zamanda bir sorun var mı yok mu diye uzmanına göstereceğim. Şu an problem yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Methoxyphenyl

Sistem daha yeni, elbet yakın zamanda bir sorun var mı yok mu diye uzmanına göstereceğim. Şu an problem yok.
    sistemin yeni olması bir anlam ifade etmiyor.

DOA denilen bir kavram var. Dead on Arrival.

Sana yazdığım şeyleri uygula. Göstereceğin uzman hem paranı alacak hemde bizim sana söylediklerimizden öte bişi bilmez/ anlamaz.
    Loop şeyini yeni gördüm. Evet 2-3 hafta önce 3 kere kapanıp açılıyordu ilk açışta, sonrasında BIOS'a atıyordu. BIOS'u default yapıp düzeliyordu. Bayadır bu sorun yok ama. Tekrar yaşarsam servise vermeli miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Methoxyphenyl -- 19 Nisan 2019; 21:58:48 >
  • quote:

Loop şeyini yeni gördüm. Evet 2-3 hafta önce 3 kere kapanıp açılıyordu ilk açışta, sonrasında BIOS'a atıyordu. BIOS'u default yapıp düzeliyordu. Bayadır bu sorun yok ama. Tekrar yaşarsam servise vermeli miyim?
    PSU yu yolla RMA aç bence.
    Anakart gibi diğer parçalarda da bu sorun olabilir mi? Bayadır bu sorun yok, test edilip 30 gün sonra bir şey yok bunda diyip geri yollama ihtimalleri de var.
  • quote:

Anakart gibi diğer parçalarda da bu sorun olabilir mi? Bayadır bu sorun yok, test edilip 30 gün sonra bir şey yok bunda diyip geri yollama ihtimalleri de var.
    anakartı RMA açmak zahmetli bütün sistem sokulcek, PSU gibi görünüyor bence
    Hepsiburada'dan almıştım. Daha garantisi uzun süre var. Aynı sorun tekrarlarsa video çekip en azından kanıtıyla yollarım. Umarım bir sıkıntı yaratmaz.
    Mevcut yaptığın ayarlarda sistem açılmıyor sebebi o. Genelde ram ayarlarından olur. Eski bios ta bende de vardı. Bios eski ise güncelle

• Kuzey köprüsü o.c da yük altında korumaya geçiyodur. Eski anakartlarda bazı chispetlerde hatirlayin o.c ile pci-ex mhzi de artardı. Sonraki nesilde ve farklı chipsetlerde bunu cözmüşlerdi etkilenmiyordu. Benzer durumlar yaşaniyor olabilir kullandığınız chipsetten kaynaklı.

• quote:

Piyasadaki en kaliteli diye gösterilen bir PSU aldım. Yüksek voltajda deneyeceğim bir de.https://www.teknobiyotik.com/donanim/psu-guc-kaynagi-power-supply/seasonic-focus-plus-650w-80-gold-tam-moduler-guc-kaynagi-ssr-650fx.html

Core boost açınca değerler 1.45 voltage'a yükseliyor. Ayrıca stok soğutucu kullanıyorum, pek dayanmaz. X470 Strix-F'de bir kaç kişi daha sorun yaşamış başka nedenlerle, son BIOS stabil değil diyorlar. BIOS downgrade için de pek bilgim yok.

Ben de kitlenme yok, sadece monitör de görüntü gidiyor monitörde kırmızı ışık yanıp sönüyor. Şöyle bir şey de var. Mesela yan oda da lambayı yaktığımda bazen monitör yanıp sönüyor göz kırpıyor. Acaba sorun evde mi diye düşünmeye başladım :)
    Bios downgrade de pek matah bir şey yok. Sadece önceki sürümü bulup indirin. Flaşa atın güncelleme şeklinde yapın önceki sürüme dönecektir.

• elindeki işlemci stok ayarda auto oc ile 4.2 ye çıkıyor diye biliyorum oc yapmaya ne gerek var

neyse bende millete bakıp 1800x işlemci voltajını düşüreyim dedim 1.3 yaptım açılmadı bile 1.32 yaptım açıldı ama cinebech testi sonunda aynı seninki gibi ekran gitti ama pc çalışıyor sonra işlemci voltajını autoya aldım sorun kalmadı. kısaca senin sorunda işlemci voltajı yetersiz geliyor gibi
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Evet sorun voltajdan kaynaklıymış. Ben de auto da kullanmak isterim ama fan noise beni rahatsız ediyor. Yakın zamanda Noctua hava soğutucu veya Corsair sıvı soğutucu almayı düşünüyorum. Bir de auto da voltajlar 1.45'i görüyor, sıcaklıkda anormal artış oluyor. Tabi tek çaresi dediğim gibi soğutucu almak. O zaman 4.25 4.30 gibi hızda kullanırım diye düşünüyorum.
    ben kasa fanlarını fan kontrolcüye bağladım dert olmuyor sadece ntcua 12 se soğutucunun 2 fanı anakarta bağlı 1.5 verse de arada ısı artmıyor bende
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Sorunu tam anlamıyla öğrendim. Vdroop diyorlar forumlarda. Yük altında iken bu problem olabiliyormuş. Tek çaresi LLC seviyesini yükseltmekmiş.
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.