Şimdi Ara

Ryzen 2700x Msi B450 Pro Carbon Ac Ram Uyumsuzluğu - Yeni Ram Tavsiye

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
976
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Msi b450 pro carbon ac anakart ile 2700x kullanıyorum. Ancak sistem toplarken ram konusunda genel olarak problemler aşıldı çok sorun yaratmaz düşüncesiyle üzerinde durmadan F4-3200C16D-16GTZR modelini aldım. Bir iki oyunda fps drop yedikten sonra araştırmamda x takılı amd optimizasyonlu modeller olduğunu gördüm.
    Sorun tam olarak ram mi bilmiyorum açıkçası ama ram dışında uyumsuzluk yaratacak bir parça donanım arızaları dışında şuan aklıma gelmiyor. Amd optimizasyonlu ayrı modeller de üretildiğine göre sorun ramdan kaynaklı diye düşünüyorum. Herhangi bir darboğaz gözükmüyor sistemde. Fps sınırlamasını kaldırdığımda Gpu kullanımı 97-99 ları buluyor.(Rtx 2070)
    Sistemi aynı zamanda mimari çizim, modelleme amaçlı kullanıyorum herhangi bir problemle karşılaşmadım bu anlamda. Ama bazı oyunlarda (BF V) yaşanan droplardan dolayı rami satıp yeni kit almak istiyorum. Aradaki fiyat farkına değmesi için de 32 gb a yükseltmek istiyorum.

İlk alımda yaptığım hatayı tekrar yapmamak için iyice araştırıp almam zorunlu hale geldi. Şuanda iki model var aklımda.
    https://www.nanokatalog.com/GSkill-Trident-Z-RGB-For-AMD-F4-3200C16D-32GTZRX-32-GB-DDR4-3200-MHz-Bellek-RAM-F4-3200C16D-32GTZRX,PR-859509.html
    https://www.nanokatalog.com/Corsair-Vengeance-CMW32GX4M4C3200C16-32-GB-DDR4-3200-MHz-Bellek-RAM-CMW32GX4M4C3200C16,PR-859519.html

Gskill amd optimizasyonlu ancak anakartın uyum listesinde gözükmüyor. Corsair listede var ancak side bölümünde single yazıyor. 4 adet 8gb single yazması bir problem yaratır mı?. Tam anlayamadığım için arada kaldım. Single dual channel farkı ortada bu kitte her ram birbirinden bağımsız mı çalışacak?

Bunlar dışında sıkıntı yaratmayacak performanslı ram önerisine ihtiyacım var. İkinci defa daha fazla para ödeyip aynı hatayı yapmak istemiyorum. Teşekkürler.

• Ilk seciminizde de hata yaptiginizi dusunmuyorum. Sorun ram kaynakli degil bence.

1) BIOS'a girip XMP profilinden RAM'in kendi hizini sectiniz mi? Mem Try It! e bulasmayin, XMP profili ile 3200Mhz secmeniz kafi.

2) BF5 te hangi ayarlarda bu droplari yapiyor? DX12 ise DX11 e alin, drop sorununun cozuldugunu goreceksiniz.

3) Baska hangi oyunda bu tip bir drop ile karsilastiniz? Eger oyun HDD'ye yuklu ise HDD'nin arada teklemesi sebebi ile bu tip sikintilar yasayabilirsiniz. Drop yasadiginiz oyunu SSD'ye kurup deneyin.

Siz yine de satip alacaksaniz tabii ki degerlendirin 32gb'i ama illa listeden secmek zorunda degilsiniz, listeler en guncel ram modellerini icermiyor genelde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CCaaNN

Ilk seciminizde de hata yaptiginizi dusunmuyorum. Sorun ram kaynakli degil bence.

1) BIOS'a girip XMP profilinden RAM'in kendi hizini sectiniz mi? Mem Try It! e bulasmayin, XMP profili ile 3200Mhz secmeniz kafi.

2) BF5 te hangi ayarlarda bu droplari yapiyor? DX12 ise DX11 e alin, drop sorununun cozuldugunu goreceksiniz.

3) Baska hangi oyunda bu tip bir drop ile karsilastiniz? Eger oyun HDD'ye yuklu ise HDD'nin arada teklemesi sebebi ile bu tip sikintilar yasayabilirsiniz. Drop yasadiginiz oyunu SSD'ye kurup deneyin.

Siz yine de satip alacaksaniz tabii ki degerlendirin 32gb'i ama illa listeden secmek zorunda degilsiniz, listeler en guncel ram modellerini icermiyor genelde.
    1) XMP profil 1, profil 2, xmp siz
    2) BFV te Low, medium, ultra, dx11, dx12, rtx açık, rtx kapalı, tüm kombinasyonlar
    2) Oyun ssd ye kurulu sorun ssd de olabilir diye düşünüp hdd ye taşıma

Hepsini denedim hocam. Tek sabit olan fps drop oldu. Başka bir ram ile de deneme şansım olmadı. Sorun ne gerçekten bilmiyorum ama artık çözmek istiyorum. Aklıma gelen ram oluyor sadece.

Bu arada sistemler benzer şuan farkettim. BFV oynuyorsanız bir sorun yaşadınız mı ve kullandığınız ramler hangileri öğrenebilir miyim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi IslakOtostopçu -- 20 Eylül 2019; 15:50:17 >

• IslakOtostopçu kullanıcısına yanıt
    Yerinizde olsam oncelikle su konudaki adimlari takip eder ve Frametime - CPU usage - GPU usage grafiklerini incelerdim. Bu dediginiz Droparin oldugu durumlarda herhangi birisinde anormal bir hareket varsa inceleyebilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/yeni-sistem-kuranlar-icin-msi-afterburner-rehberi--136506327
  • quote:

Yerinizde olsam oncelikle su konudaki adimlari takip eder ve Frametime - CPU usage - GPU usage grafiklerini incelerdim. Bu dediginiz Droparin oldugu durumlarda herhangi birisinde anormal bir hareket varsa inceleyebilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/yeni-sistem-kuranlar-icin-msi-afterburner-rehberi--136506327
    Teşekkürler rehbere göre tekrar sistemi kontrol edicem. Sisteminizi sonradan fark ettim editledim de bfv oynuyorsanız bir sıkıntı yaşadınız mı ve ramlerinizin modeli nedir?

Ballistix DDR4 Sport LT 2x8GB 3000 - [BLS2K8G4D30BESBK]

Bu model var bende hocam. Islemci 4.250Ghz all core 1.401V, ekran karti da yanlis hatirlamiyoram 1950mhz Core, +750de memory overclocklu sekilde aktif edip oynuyorum. Low-Medium karisik ayarlarda Dx11 100 fps+ oynuyorum 64 kisilik haritada. Ozellikle dikkatimi ceken bir drop olmadi acikcasi, catisma anlarinda olursa kesin fark ederdim, bir sikinti yasamadim. Onun disinda harita acilirken falan teklese bile umursamam o yuzden kesin konusmayayim.
  • quote:

Ballistix DDR4 Sport LT 2x8GB 3000 - [BLS2K8G4D30BESBK]

Bu model var bende hocam. Islemci 4.250Ghz all core 1.401V, ekran karti da yanlis hatirlamiyoram 1950mhz Core, +750de memory overclocklu sekilde aktif edip oynuyorum. Low-Medium karisik ayarlarda Dx11 100 fps+ oynuyorum 64 kisilik haritada. Ozellikle dikkatimi ceken bir drop olmadi acikcasi, catisma anlarinda olursa kesin fark ederdim, bir sikinti yasamadim. Onun disinda harita acilirken falan teklese bile umursamam o yuzden kesin konusmayayim.
    Fark edilmeyecek gibi değil olsa mutlaka fark ederdin. 4.250 ghz e iyi sabitlemişsin. Stock fan la stock ayarlarda kullanıyorum 2700x i 3900 seviyelerinde geziyor. Sadece işlemci 50 derece altındaysa çıkıyor 4.1 4.2 seviyelerine. Soğutucunun performansı sıvı olmamasına rağmen başarılı sanırım. Voltaj düşürerekte saat hızı arttırma yöntemi var. Sıvı soğutma vs olmadığı için onu denedim ancak bios dahi açılmadı. Pili çıkartarak reset atmak zorunda kaldım. Genel olarak işlemci ısısında bir problem yok. 65 civarında geziyor zaten yüksek ayarlarda oynuyorum. 70 i yoğun yükte görüyor. Voltaj dalgalanması mı sebep oluyor bu da aklımda ancak kaça sabitlemem gerektiği konusunda pek bilgim yok. Boştayken de yüksek voltajda çalışmasının anlamı yok.

Hocam ben ryzen master kullaniyorum overclock icin sana da oneririm. Acilista sabitlenmiyor frekans-voltaj. 2 profil olusturuyorum, bi tanesi 0.8v 2.2ghz, digeri 1.401v 4.25ghz. Oyuna girerken profile1 i aktif ediyorum, masaustundeyken profile2 yi. Sadece frekans ve voltaj ayarini degistiriyorum smt memory vs ellemiyorum. Deneyerek sen de bulabilirsin maks frekans -voltaj dengesini. Windows ta ayar yaptigin icin bir sonraki acilista boot etmeme gibi bir dertte yok. Ben ilave sogutucu ile kullaniyorum, oda sicakligim da dusuk zaten o yuzden isi sorunu yasamiyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Hocam ben ryzen master kullaniyorum overclock icin sana da oneririm. Acilista sabitlenmiyor frekans-voltaj. 2 profil olusturuyorum, bi tanesi 0.8v 2.2ghz, digeri 1.401v 4.25ghz. Oyuna girerken profile1 i aktif ediyorum, masaustundeyken profile2 yi. Sadece frekans ve voltaj ayarini degistiriyorum smt memory vs ellemiyorum. Deneyerek sen de bulabilirsin maks frekans -voltaj dengesini. Windows ta ayar yaptigin icin bir sonraki acilista boot etmeme gibi bir dertte yok. Ben ilave sogutucu ile kullaniyorum, oda sicakligim da dusuk zaten o yuzden isi sorunu yasamiyorum.
    Programı indirdim hocam. Soğutma yetersiz gelir diye oc odaklı programlardan uzak durdum ama ufak denemeler yapabilirim bu şekilde. Biostan voltaj ayarı zahmetli geldiğinden bir daha uğraşmadım da. Boot etsin bir şekilde gerisi sorun değil. Bu şekilde de problem olmayacak gibi duruyor. Cpu frekansını sabitleme sonucunu merak ediyorym ben de ramden sonraki en büyük şüphem bu konudaydı. Uygun zamanda denemeyi yapıcam.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

Deneme yapmak icin Hwmonitor uygulamasini kurup, oyuna girin. Uygulamada Maks ve Min voltaj - frekans degerleri takip ediliyor. Bu sayede maks hiza cikmak icin anlik ne kadar voltaj verdigini gorebilirsiniz. Ayni sekilde internette de arastirma yapin, 2700x e ne kadar voltaj verip kac Mhz e sabitlemis diger kullanicilar ona bakin. Her ne kadar her cip ayni olmasa da, benzer sonuclar verirler. Kimi 1.35v ta 3.9 yakalar atiyorum kimisi 4 yakalar. Ornek olarak 4.1GHz a 1.376V Core Voltage ile ulasan birisi varmis Reddit'te. Baz alinabilir. Stabilite testi icin Ryzen Master'da Apply and Test yapilabilir ek olarak Cinebench - Prime 95 - BF5 gibi islemci yogun programlar belli sure calistirilabilir.
  • Merhaba,

Ram seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken; anakart firmasının resmi sitesinde yer alan destek sayfasında desteklediği ve onay verdiği ram listesine bakarak karar vermenizdir.

Anakartınız Msi b450 pro carbon ac

İşlemciniz Ryzen 2700x Core Adı : Pinnacle Ridge
    https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PRO-CARBON-AC#support-mem-14

yukarıdaki linkten listeye ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken işlemciniz 2700x Pinnacle Ridge olduğu için siz listeden Memory by RX-2X00 tıklayıp orada yer alan ramlerden uygun olanı tercih edebilirsiniz.

• quote:

Deneme yapmak icin Hwmonitor uygulamasini kurup, oyuna girin. Uygulamada Maks ve Min voltaj - frekans degerleri takip ediliyor. Bu sayede maks hiza cikmak icin anlik ne kadar voltaj verdigini gorebilirsiniz. Ayni sekilde internette de arastirma yapin, 2700x e ne kadar voltaj verip kac Mhz e sabitlemis diger kullanicilar ona bakin. Her ne kadar her cip ayni olmasa da, benzer sonuclar verirler. Kimi 1.35v ta 3.9 yakalar atiyorum kimisi 4 yakalar. Ornek olarak 4.1GHz a 1.376V Core Voltage ile ulasan birisi varmis Reddit'te. Baz alinabilir. Stabilite testi icin Ryzen Master'da Apply and Test yapilabilir ek olarak Cinebench - Prime 95 - BF5 gibi islemci yogun programlar belli sure calistirilabilir.
    Çok teşekkür ederim hocam. Mimari çizimlerin yükü hafiflesin ilk iş bu ayarlamalara yoğunlaşıcam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: dpoyraz

Merhaba,

Ram seçiminde ilk dikkat etmeniz gereken; anakart firmasının resmi sitesinde yer alan destek sayfasında desteklediği ve onay verdiği ram listesine bakarak karar vermenizdir.

Anakartınız Msi b450 pro carbon ac

İşlemciniz Ryzen 2700x Core Adı : Pinnacle Ridge
    https://www.msi.com/Motherboard/support/B450-GAMING-PRO-CARBON-AC#support-mem-14

yukarıdaki linkten listeye ulaşabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken işlemciniz 2700x Pinnacle Ridge olduğu için siz listeden Memory by RX-2X00 tıklayıp orada yer alan ramlerden uygun olanı tercih edebilirsiniz.
    Biliyorum hocam almadan önce de bakmıştım uyum listesinde olmadığını fark etmiştim hatta foruma da sormuş olmam lazım genel kanı sıkıntı olmayacağı şeklindeydi. Yurtiçi piyasasındaki neredeyse hiçbir ram bu listede bulunmuyor.

CMW32GX4M4C3200C16https://www.nanokatalog.com/Corsair-Vengeance-CMW32GX4M4C3200C16-32-GB-DDR4-3200-MHz-Bellek-RAM-CMW32GX4M4C3200C16,PR-859519.html

CMW16GX4M2C3200C16https://www.vatanbilgisayar.com/corsair-16gb-2x8gb-vengeance-ddr4-3200mhz-cl16-rgb-pro-led-dual-kit-ram.html

Aynı marka seri ilk model listede bulunurken 16 gb lık versiyonu bulunmuyor mesela. Ama trident z de özellikle x ayrımı var amd optimizasyonlu ürünlerde. Sorun ram mi bilmiyorum yinede. Bu hafta içi 16 lık modeli arkadaşımdan alıp deneme yapıcam. Droplara çözüm olursa 16 gb lık modeli alabilirim masrafa girmemek için. Ama çözüm olmazsa 32gb lık içinde soru işareti oluşmuş olacak ve sorunun kaynağı belirsiz hale gelecek.

Evet bazı modelleri ülkemizde bulmak zor oluyor. Dediğiniz gibi aynı markanın aynı modelinde harf değişikliği bile fark ediyor. Bende yeni PC toplamaya başladım işlemci Ryzen 5 3600 anakart B450 Tomahawk Max aldım. Ram listesine baktığımda kocaman listede bir tek adam akıllı CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro Led Dual Kit Ram bu bende bundan almayı düşünüyorum.
  • quote:

Evet bazı modelleri ülkemizde bulmak zor oluyor. Dediğiniz gibi aynı markanın aynı modelinde harf değişikliği bile fark ediyor. Bende yeni PC toplamaya başladım işlemci Ryzen 5 3600 anakart B450 Tomahawk Max aldım. Ram listesine baktığımda kocaman listede bir tek adam akıllı CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeance DDR4 3200MHz CL16 RGB Pro Led Dual Kit Ram bu bende bundan almayı düşünüyorum.
    Anakartlarımız benzer sayılır tomahawk düşünüyordum ben de sonra pro carbon ac daha dolu diye almışken bu olsun dedim. X470 seviyesine yakın dedikleri b serisinde bu iki kart vardı zaten. Ancak bahsettiğiniz ram benimkinin listesinde olmadığı için tomahawk max için kontrol ettim ancak yine yazmamışlar. Benim de hedefimde bu ram var ancak listede 32gb lık versiyonu var. Yine şüpheye düşürüyor bu yüzden.

Aynen hocam CMW16GX4M2C3200C16 bu ram Ryzen 5 3600 B450 Tomahawk Max ile eşlesiyor ancak Ryzen RX-2X00 listesinde uyumsuz diyor.

• quote:

Aynen hocam CMW16GX4M2C3200C16 bu ram Ryzen 5 3600 B450 Tomahawk Max ile eşlesiyor ancak Ryzen RX-2X00 listesinde uyumsuz diyor.
    Çok ilginç gerçekten çözemedim. Neye göre sınıflandırmışlar neye göre seçmemiz lazım. B-die öneriyorlar piyasada bulmak imkansız bulunsa da fiyatlar uçuk. İşlemci, anakart, gpu dünya para veriliyor bir de ram le uğraşıyoruz üstüne.
    Maalesef oyle. Amazonda var ise oradan siparis verebilirsiniz en son care olarak

• Bu anakartı daha önce kullandım. Ram uyum sorunu da yaşamıştım. İmzaki ram ile sorunsuz kullanılıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Ryzen masterdan v1.325 - 4100 ghz ayarladım şuan yükte sabitliyor ve ısı problemi yaşanmıyor ancak optimum düzeyde olduğunu nasıl anlayabilirim çözemedim. 4150 ye çıkardığımda ısınma yaptı bir miktar ben de geri çektim tekrardan. Sıvı soğutma olsaydı 4200 e sabitlenebilirdi diye düşünüyorum.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.