Şimdi Ara

Ryzen 2600 aşırı ısınıyor 85 derece

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
3
Favori
3.273
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar ryzen 2600 ve msi b450 gaming plus satın aldım. kasada 4 tane fan var işlemciyle gelen stock fanı taktım ve sistem gayet hızlı çalışıyor fakat aida 64 stres testi yaptığımda işlemci 50 derecelerdeyken başlattığım an stres testini 75 derecelere fırlıyor ve 85 derecelere kadar çıkıyor artmayada devam ediyor 5 dakikada ve korktuğumdan stres testini durduruyorum bu ısınmanın sebebi ne olabilir arkadaşlar msi game boost özelliğinide kapattığım halde durum böyle yani işlemci 3.4 ghzde çalışıyor

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Arkadaşım Bi zahmet şu problemini bir googledan arasan da aynı problemi yaşayanlar nasıl çözmüşler bir görseydin. Bu şekilde 20 tane belki konu var.

• aslında normal bir durum. aida64 baya yükleniyor işlemciye. benim 2700x de 20 saniye sonra falan 89 derecelere çıkıyor. kısacası işlemci bu sıcaklıklara stok halde hiçbir zaman çıkmaz. amaç stabiliteyi sağlamak. oyunlarda max 72 derece gördüm :)

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 2700x ile 2.20'de mi 89 dedin?

• hayır, 4 ghz de stok fan ile. senin frekans kaç? eğer 3.70 falansa voltaj yüksek baya. senin soğutucu da sıvı soğutucu galiba :d

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ein ausländer -- 5 Mayıs 2019; 17:49:45 >
  • Vcore undervolt yapacksın sorunun çözülecek bu kadar basit, intelde alsan amd de alsan bu işlemi zaten yapmak zorundasın.
  • No Way Out kullanıcısına yanıt
    Vcore undervolt ne nasıl yapıcaz
  • BIOS tan gelişmiş frekans ayarları kısmından yapılıyor. Anakart üreticileri stok olarak voltajı köklüyor. mesela benim anakartta core performance boost için 1,5V olarak ayarlanmış stok olarak. yani uzun vadede işlemcinin ömründen ömür gidiyor. onu 1,3V a falan çekmek gerekiyor :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ein ausländer -- 5 Mayıs 2019; 22:22:9 >
  • Çok teşekkürler arkadaşlar voltajı düşürdüm sistem yine kararlı çalışıyor ve işlemci aida 64 stres testinde max 75 derece oluyor artık

• undervolt ben de yaptım dün.aida denemedim ama gta5'te farketti.bir de ben ezbere yaptım belki doğru voltaj değildir 4 ghz'ye sabitleyip 1.3v verdim.
  • hocam sen naptın ya :D ben 4ghz için 1,2-1,23 arasında veriyorum :d 1,3V ile 4.15-4.2ghz e çıkabilirsin diye düşünüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ein ausländer -- 7 Mayıs 2019; 20:49:51 >
  • bendeki biraz takoz olabilir mi çünkü 1.2v daha önce denediğimi hatırlıyorum olmamıştı ama ne olmamıştı o ara çok sorun vardı bundan mıydı bilmiyorum.1.25v deneyelim.oc yapmayı sevmedim ben bu alette kendi haline bıraksan daha iyi ama voltaj kendi halinde 1.45v rahat görüyor can sıkıcı.
  • 1,225 veya 1,25 arası bir değer 4ghz rahatlıkla çalıştırır. çalışmıyorsa maalesef size takoz gelmiş :(

• 1.25v'te cine20 almadı dün.ramden mi oluyor acaba diyorum çünkü benim ramler samsung v2 çip ve ryzen ram calculator'da min 1.39v verin diyor ama ben 1.35v veriyorum 3466 mhz için çünkü ramler 3600 cl17 normalde.anakart 3466'ya kadar veriyor diye öyle yaptım ama 3600 de seçilebiliyor.pek farkını görmedim aida ram testinde çünkü cl18 oluyor.470'lerin orijinalliği midir tek sayı kabul etmiyor 15 17.
  • istersen bi ramlerin voltajını arttır. eğer yine çakılıyorsa işlemci takoz :(

• ben bu işlemciyi ilk aldığımda geçen sene temmuz oc meraklısıyız ya deniyorum 4.3 çıkıyormuş diye duyunca ama ne voltaj biliyorum ne digivrm ayarlarını biliyorum ezbere.o zaman anladım zaten voltaj canlısı bir işlemci olduğunu.bazı işlemciler düşük voltaj sever bu ramler için de geçerlidir bazısı yüksek sever.bu adata samsung ramler verme abi bana voltaj diyor ama öteki corsair hynix ramler ver diyor.benim 8320 de böyle 1.55v verdim 5250 bana mısın demedi yalandan 120mm su soğutmayla ama yabancı bir foruma biri sonuç attı 8320 ya da 8300 5.4 yapmış adam 1.3v muydu neydi kafayı yedik.işlemcilerin üretim yeri zamanına göre çok farklı olabilir ilk çıkan 8300 serisi 4.2 diyip kalıyordu sonradan çıkanlar benimki gibi 5 falan gördü.adamda gaz soğutma varmış ben de yapardım 5.4 ama o voltajda değil.sonra ss falan istedik acayip adamın işlemci default voltajı falan düşük.gazı verdik dedik voltaj ver daha da çıkar ama çıkmadı hiçbir işe yaramadı fazladan voltaj aynı adata ramler gibi 1.39v da versen işlemci 1.25v'te açılmıyor bile.herkes bir duvardan bahsediyor 4.18 yaptım 1.35v ama 4.2 için 1.4 üzeri gerekiyor demiş biri.benim duvar düşük 4.1 ghz üzeri için 1.4 istiyor 4125 bile olsa ve 1.4 verince zaten 4.2 de yapıyor.aslında bu bile iyi auto voltajda 1.45 kızartmaktan ama ben 1.35v 4.1 yaptım tartışılır 1.3v 4 mü iyi diye.takozluk varsa da aynı voltajda 80 mhz yapamıyorum yoksa düşük voltajda çalışmaması takozluk değildir.bu işlemcide oc işini sevmediğim için fx'ten sonra hep stok kullandım ama 1.35v de gayet iyi bence 4.1 için yani takozluk herkeste biraz var ama kimininki voltaj seviyor kimininki sevmiyor ve herkesin duvarı farklı öyle herkes 4.3 yapıp kullanamıyor düşük voltajla o 1.4'e çıkılacak.bakalım umarım ryzen 2'de 5 ghz görür millet uğraşmaz bizim gibi.
  • yaklaşık 10 gün geçti ve gözlemlerimi aktarayım: hocam senin 2700x takoz sanırım :( 1,25v ile 4ghz çıkamaması iyi görünmüyor. stokta kaç v veriyorsunuz? stokta 1,04V verince stabil çalışıyor benimki. 1V vereyim dedim, çakıldı 4ghz için 1,17-1,2V arası veriyorum ve stabil. senin şans yokmuş be hocam :(

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ein ausländer -- 18 Mayıs 2019; 21:12:13 >
  • dostum ram yüzünden olmuyormuş artık anakartın kazmalığı diyelim.max 3466 anakartta 3466 cl16 hatta 3600 kullandığımı farkettim 1.3v altı makine bile açmıyordu.saldım komple 2666 1.2v diye ve her türlü oluyor ama çok performans kaybettim 3333 cl14 yaptım hem performans düşmedi hem de 1.22v kullanıyorum şimdi.biraz daha salsam 1.2v da oluyor.

ısı olarak ne farketti dersen 1.35v 4.1 iken 53 derece oluyordu gta5 yarım saatten sonra ve 1.3v 4 iken 52 oluyordu şimdi 1.22'de soc'u da düşürdüm bu arada 46 47 derece oluyor 24 derece ortamda ve zaten 44 derecede başlıyor oyun.4.2'yi 1.3 müydü 1.35 miydi biri yapıyor ama şimdi çıkaramadım.3800 yapamamıştım ben bu rami demek ki işlemciye 1.45v falan yapıştırmak lazım bu anakartla bu kadar.570'lerin 4000 ram desteği işime yarar aslında ama sırf onun için de uğraşmam.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.