Şimdi Ara

Ryzen 2000 Çıktı / Haziranda AMD Z490 chipset geliyor, B450 temmuz sonu (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
384
Cevap
1
Favori
16.557
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
7 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Hardware unboxed kanali elinden geldigince isini yapan bir kanal. Zaten bu denklik bilinen birseydi. Islemciler ayni frekansta ayni skorlari aliyordi. Oyunlarda dusuk gecikme onemli oldugundan ryzenlar belli bir noktadan sonra intellere yetisemiyordu. Hala bu gecikme yeni seride mevcut. Aradaki oyun farkida bu yuzden kapanmiyor. Benim icin bu fark onemli degil. Cunku 144hz takintim yok ve gun geçtikçe islemcilerin is yuku arttikca intel islemcilerin ucup kaçtığı yuksek fpsler dusup gittikçe ryzenlere denklesecekler. Yani 5ghz 8700k ile 4ghz 2700x ayni fpsde buyuk ihtimalle denklesir. Belkide 8/16 sebebi ile gunun sonunda ryzen one bile geçebilir. Bu devler savasinda i5 8400 gibi cok potansiyel sunmayan islemciler baya bir geride kalacak. 2600x rahat bir sekilde i5 8400 modeline %30 fark atacaktır. En gec 2-3 yila bu sonuçları goruruz. 4/4 islemciler su an rekabet disi. Sirada 4/8 ve 6/6 islemciler var. Eli kulağında yani.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • vamp kullanıcısına yanıt
    Gün geçtikçe işlemcilerin iş yükü ciddi ciddi artıyor ki buna oyunlar da dahil.

Birkaç gün önce theHunter: Call of the Wild isimli oyunu alıp oynamaya başladım ve bir hayli sardı. İşin ilginci ise 8/16 bir işlemcide bile %40+ CPU kullanım oranına sahip ve işlemciye öyle yükleniyor ki sanırsın OCCT testi yapıyorum

Keşke şu oyunu da işlemci incelemelerine dahil etseler, oyun ciddi anlamda sistem kaynaklarını güzel güzel okşuyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ßekir -- 26 Nisan 2018; 14:55:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Goruldugu uzere intelin elinde overclok olabilen bellek erisim suresi dusuk olan islemci disinda hicbir avantaji yok. Amd bu isleri cozup gelseydi intel coktan faaliyet zarari aciklamisti. Adamlar surekli 4 ayak ustune dusuyor. 8/16 intel bakalim 8700k kadar dusuk gecikmelerle gelebilecek mi? Sonuçta 7820x ryzen platformundan daha kotu oyun performansi sergilemekte. 8700k ve 2600x temelde birbirinin dengi islemciler. Bunu da buradaki herkes gormustur umarim. 2600x rahat overclok olabilseydi 8700k direk 1500TL bandinin altina inerdi. Intelin şansı işte. 8/16 inteli gormek lazim.
    İntelin şansı mı şimdi 2600x'in overclock olamaması ? AMD'nin şansı da herhalde i7 8700k'nın IHS ile gelmemesidir . Umarım AMD şeytanın bacağını kırar da şansı yaver gider ve oc olan bir işlemci yapabilir... 8/16 Intel'i göreceğiz. Sağlam gelecek, iyi oc olacak ve oc'un getirisi bu ryzen'ler gibi olmayacak. Bunu öngörebiliriz. Çünkü yıllardır böyle intel. He, şans kısmına gelirsek, IHS'yi lehim ile mi yoksa dandik macunla mı yapar o da artık AMD'nin şansı...

@Mete Can Karahasan AMD'nin XFR 2'si gayet iyi, öyle ki OC'a gerek yok. Yapılan oc'ların getirisi ne kadar oluyor oluşturduğu sıcaklıkların yanında farketmişsinizdir. Wathc Dogs'ta işlemci 87 dereceye çıkmış mı yazıyor ne yazıyor misal paylaştığınız kaynakta.h115i ile 3.9ghz'de 52 dereceyi gören r5 1600x, 4ghz'de 55 derecede çalışan 1800x'ten sonra stok hızda 76-77 dereceleri gören 2600x - 2700x XFR 2 için nelerin feda edildiğini ortaya koyuyor. 21 derece fark var. h115i gibi bir soğutucu ile üstelik. Yazın stok soğutucuda render almaya kalksanız 2700x fail olur mu dersiniz ?

• x470 aorus gaming 7 ve 2700x kullanıyorum birkaç gündür.bugün pubg oynarken, işlemci yüzde 20 yüklerde gezerken 82 dereceyi gördü.kasanın cam kısmı ısınmıştı.ekran kartı

keza yine fazlasıyla sıcaktı.soğutucunun bakır borusu bildiğiniz el yakıyordu.

ilk nesil serin çalışıyor diye kozmetik güzel olsun deyip rgb stok soğutucu yanına 5 li aigo rgb fanlar aldım.fractal desing meshify c kullanıyorum. fanlar düşük hızdayken

sistemi yeteri kadar soğutamıyorlar.yüksek hızda aşırı gürültülüler.ufukta sıvı soğutma ve fan değişimi gözüküyor.şahsen 2700x biraz hayalkırıklığı oldu benim

için.

arctic silver 5 ile değişim sonrası occt ile kasıyorum işlemciyi.yine kasa fanlar düşük hızda olacak şekilde.şu an 33 dakika olmuş max sıcaklık 85.çekirdekler 3800-3900

arası geziyor.
  • CuCuK kullanıcısına yanıt
    Gerçekten hoş deil. Ramleri oberxlock yaptıpımda işlemcinin vdcrr voltaj 0.85 de 1.1 çıkıyordu. 10 derece oynatıyor işlemciyi. Onu fatkettim geçen.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    Hardware Unboxed' da mıydı başka bir yerde miydi tam hatırlamıyorum ama, tam yükte 2700X' in stok soğutucusunun throttle yaptığından bahsediyorlardı.
  • HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Valla, feda edilen hiçbir şey olmadığını düşünüyorum. AMD, ilk kez tüm değişkenleri tek eksende değerlendirebilen bir güç sistemi ortaya koymuş. Bunu diyen de Stilt...
    Alt eşik yok, ama üst eşik var - sıcaklıktan vesaire tam sınırlarda gezdirebiliyor da alt eşik değerine voltajı düşük seyirtme henüz yok - tek kalan elle ayar, o çalışabildiği en aşağı sapma eşiği. C6'yı kapatırsanız tek çekirdekten XFR de düzgünce çalışıyormuş.
    Ryzen 2000 Çıktı / Haziranda AMD Z490 chipset geliyor, B450 temmuz sonu

Güç-verim eğiminde şöyle bir denge var. Nereden baksanız çekirdek başına XFR'de de benzer bir TDP tablosu var.

Yani, her şart altında çekirdek sayısı arttıkça ve voltaj-hız düştükçe verim artıyor. Bu, TDP tablo olasılıklar için olabilecek en iyileri diye düşünüyorum.

Bakır boruların ana derdi o zaten, ışıma yapıyorlar radyant elektrikli ısıtıcı gibi - bir soğutucu için çok ters.
  • Intel 8. nesil Core serisi ile AMD 2. nesil Ryzen "4Ghz" karşılaştırması:

https://www.techspot.com/article/1616-4ghz-ryzen-2nd-gen-vs-core-8th-gen/
  • Ryzen 7 2700x aldım amerikadan rakibi olan 8700k ile karşılaştır her açıdqn daha iyi.

• Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Feda edilen şey serin çalışan eski nesile göre +20 derece daha sıcak çalışan yeni nesil ryzen oldu. Üstte dakika bir gol bir! Bak adam neyden şikayet ediyor. Bu sıcaklık konusunda Amd ryzen in xfr ile güç tüketimi arttı ya da verimliliği düştü demiyorum. Eskisine göre çok fazla ısınıyor, stok soğutucusu çok iyi olmasına rağmen yazın renderda fail olabilir mi diyorum önceki mesajımdaki gibi. Yüksek frekans xfr için ciddi bir kayıp var bu nedenle sıcaklıklarda. Yoksa performans olarak çok iyi, bunda herkes hemfikir.

Kasaniz nedir? Paylasirsaniz daha iyi bir degerlendirme olur herkes icin

Edit:paylasim yapmissiniz inceliyorum. Sanirim sizin kasanin catisinda da fanlar var? Eger durum boyleyse stok fanla kimse idare edemez. Kasanin yan kapagi acilmasi lazim. O da hos degil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vamp -- 27 Nisan 2018; 11:14:14 >
  • vamp kullanıcısına yanıt
    2 ön 2 üst 1 arka olacak şekilde fanlar hocam.12 lik 5 fan.

termal macun değişimi ile aynı pubg senaryosunda yaklaşık 10 derece fark oluştu.72 gibi sıcaklıklarda gezdi işlemci.

afterburner 10 derece kadar fazla ölçüyor sanırım.hw montiör ile 62 civarı gözüküyor işlemci sıcaklığı.daha önce yazdığım gibi occt

30 dakika hwmonitör ile 85 derece max.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CuCuK -- 3 Mayıs 2018; 0:23:31 >
    Aslinda msi afterburner yanlis olcmezdi. Islemci yeni diye yanlis birseyi mi okuyor acaba. Hersey olabilir. Yani kasanizda fan yonleride dogru gorunuyor. Bu kasada ısı oluyorsa daha kapali kasalarda kimse performans alamaz. Biraz daha deneyin bakalim. Daha havalar 10 derece isinacak. Youtuberlar 21-22 derecede test ediyor. Biz ulkemizde 40 dereceyide goruyoruz. Yani en guzel test bu bakimdan kullanici testleri

• HiqhWoltage kullanıcısına yanıt
    Yakın zamana kadar bir SMT goygoyu gidiyordu, neymiş efendim "derleme yaparken fail oluyormuş." Pekala, madem öyle ka-pa-tır-sın. Görev, kritik önemdeyken performans aklına gelmez. Çalışan sistemi riske etmezsin.
    Kaldı ki, benim bahsettiğim tablolarda 2700X'in çalıştığı değerden yüksekte standart voltajla geldiği gözüküyor. Artı, 370 ile 470 çipsetli anakartlar hakkında da açıklamada bulunayım: XFR ile XFR2 arasında hiçbir fark yok; fark PBO denen - eskinin adıyla HPC mode - ayarı var. Siz 1.2v ile aynı miktarda amper çekemezsiniz 1.1v'ye göre - mutlaka TDP size sınır olur. PBO ise TDP sınırını ortadan kaldıran ayar. Anakartına güvenen deniyor, hız aşırtmacı da deniyor ve tam yükte gelişecek akım değerlerinin XFR'nin sigortasını attırmamasını sağlıyor. O nedenle de işlemcinin 105 watt TDP'li değil, takrîbî olarak 125 watt TDP'li çalıştığını söylemişler. Daha önce de dediğim gibi, işlemci XFR düzeneği, yüksek eşiklere hassas ama tasarrufa yatkın düşük eşikler için düzenleme yapmıyor, yani size kalmış işlemcinin taban voltaj seviyesinin kaçta olacağı. Bu da, işlemciden yakınmadan önce şurada verdiğim tablolara göre eksik-fazla kalmış kenarda köşedeki anakart menülerine, Ryzen Master Yazılımına mecbur bırakıyor.

• Ayrıca, XFR2 ile A320'den fazlasına gerek yok. Şimdi öbür tablosunu bulamadım; 1-çekirdeğin TDP'si 95 watt iken, 16-çekirdek iken 105 watt olduğu bir tablo vardı. Hiçbir seviyedeyken XFR2'nin anakartı patlatma riski yok - 470'teki PBO olmadan.
  • Tüketimler çok yüksek gözüküyor.Karşılığı tabiki performans ve sıcaklık.İyi bir soğutucu alınması her zaman gerekli bir durum siz bakmayın kimin ne dediğine.30-32 derecelik oda sıcaklığını görücez önümüzdeki günlerde.
  • 8700K ile o kadar dalga geçtiler çok ısınıyor vs. diyerek, şimdi AMD'nin 4.4ghz görebilmek için insanların yaptıklarına bak.

• X370 ile kullanan var mı 2709x ?

• 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.