Şimdi Ara

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! (47. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.659
Cevap
13
Favori
48.326
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    tweaker's paradise altında olması lazım.
  • Yoizhik kullanıcısına yanıt
    Mi Skew ayarı konusunda ben kullandığım hiçbir biosda değişiklik yapmadım. Şimdiye kadar kullandığım tüm bioslarda otomatik ayarda kullandım.1107 versiyonda disabled ya da auto ayar bende aynı şekilde sıcaklığı gösteriyordu.
    Bu son 9943 versiyon biosda da Me Skew otomatik ayarda ve şu anda HWinfo'da CPU sıcaklığı direkt doğru gözüküyor, ek bir 20 derece düşülmesine gerek kalmadan.
  • OC programinda mi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • batuhano B kullanıcısına yanıt
    bu da iyi olmuş artı 20 saçmalığı neydi öyle birde biosu flashbeck ile mi yapıyorsun yoksa programıyla mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 22 Mayıs 2017; 15:31:46 >
  • mito1172 kullanıcısına yanıt
    Evet, umarım bu dediğin bir an önce olur

Ryzen platformunda ramler için şu anda sweetspot 3200Mhz. Benim tahminim (tabi ki c6h için söylüyorum bunu) ilk official biosda bu hıza (ramleri destekleyen) birçok kişi çıkabiliyor olacak. Ötesi ise biraz daha zaman alabilir, benim için 100 Blck ile 3600Mhz çok iyi bir sonuç olacaktır.
    Bu biosda 4000Mhz de gözüküyor seçenek olarak artık ama henüz çıkabilen olduğunu göremedim
    valla tüm ramler sorunsuz mhz si neyse onda açılsın ayar yapmadan yeter çünkü herkes biosu kurcalamayı bilmiyor birde biosu flashbeck ile mi yapıyorsun yoksa programıyla mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

valla tüm ramler sorunsuz mhz si neyse onda açılsın ayar yapmadan yeter çünkü herkes biosu kurcalamayı bilmiyor birde biosu flashbeck ile mi yapıyorsun yoksa programıyla mı?
    Programla tavsiye etmem hocam cunku guncelleme uzun suruyor daha once kullandigim anakartlara gore. Windowstaki bir kararsizlik ucurur anakarti. Maazallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 1200gs -- 22 Mayıs 2017; 16:1:23 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    1200gs kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz durum 1800X ve 1700X için doğru olabilir, ancak bende (1600x) boşta sıcaklıklar 45-50°C'lerde ki Kraken x62 kullandığım için bu durum bana saçma geliyor. Bir işlemci neden boşta 45-50 derecelerde olsun, sense mi'yi enabled-disabled-auto yapmam ve manuel olarak 272 offset girmem de birşey değiştirmedi şimdiye kadar. Diğer 1600X kullanan arkadaşların boşta ve yükteki sıcaklık değerlerinide görmek isterdim bendemi bir anormallik var diye.

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!

@1200gs ; bios ayarlarında.

• 1200gs kullanıcısına yanıt
    Aynen en mantıklısı biostan güncellemek.
    anlaşılan eskiden beri programıyla bios güncelleme olayını bıraktıracak bu anakart neyse flashbeck ile yaparız eyvallah
    bildiğim x modellerinin hepsinde vardı artı 20 c olayı yanlış biliyorsam da yüüksek performans da çalışıyor olabilir öyleyse boşta 45 c olabilir ısı
  • quote:

Orijinalden alıntı: mito1172

anlaşılan eskiden beri programıyla bios güncelleme olayını bıraktıracak bu anakart neyse flashbeck ile yaparız eyvallah

flashbacke gerek yok hocam o eski biosa dönmek veya kurtarmak için . bios menüsünde ez flash bölümü var ordan flash diskteki dosyayı gösteriyorsunuz o kadar
    anladım ben flashbecki yeni biosuda atıyor sanıyordum teşekkürler oradan yaparız

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mito1172 -- 22 Mayıs 2017; 16:51:9 >
    Daha detaylı bilgi paylaşabilirsen belki daha çok yorum yapma fırsatı bulabiliriz (Önceden bilgi verdiysen görmemiş olabilirim, tekrar verebilirsen sevinirim.)

Öncelikle kullanılan bios versiyonu nedir, işlemci OC'li mi yoksa tüm ayarlar defaultta mı? burada görünen voltajlar biosda girilen değerler mi? Bu ekran görüntüsü yükteyken mi alındı boşta mı? Eğer yükte iken değilse yükte sıcaklık değerleri nedir? gibi.

Benim bu ekranda gördüğüm, işlemci OC'li, eğer öyle ise ve standart bir hıza ayarlıysa (tahminim 3800mhz civarı olabilir) bu voltajla aldığın değerler normal olabilir kasa içi havalandırmaya da bağlı olarak.
    Ramlerin belirtilen hızda çalışması tabi ki güzel olur
    Ancak bu konu sadece ram, bios ya da anakart'a bağlı değil, örneğin işlemci imc'si de önemli bir faktör. AMD bu işlemciler 3600Mhz ram çalıştıracak demedi, dolayısı ile aslında resmi olarak verilen desteğin üzerindeki her hız kardır. YAni 4266Mhz ddr4 ram de var ama ben o hızda çalışabileceğini çok düşünmüyorum. Bu arada aynı şey intel için de geçerli, bu hızda tüm intel işlemci/anakart kombinasyonlarında çalışacağını hiç sanmıyorum.

Bios'u güncellemek için en iyisi easyflash üzerinden, arkadaşlar belirtmiş ancak benim gibi üşengeçler Windows üzerinden yapıyor. Şimdiye kadar bir sıkıntı yaşamadım. Her halükarda olası aksiliklere karşı elinizde flashback için hazırda USB bellek bulunmalı. En önemlisi bios update ederken mutlaka öncesinde default ayarlara alın biosu, sonra update yapın.

• Kullanma kılavuzunda anlatmamışlar nedense bios menüsünden güncellemeyi. Yeni biosu çıkartsalarda ßeta yüklemesek (ram leri 4lemeyi düşünüyorum). iki tane ßeta var üstelik
    Sistem Ryzen Balanced çalışıyor yüksek performansta değil. Ayrıca aşağıdaki resimde 1500X'ten bahsedilmemiş hepsinde offset olmayabilir yani.

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!
    Ramleri 4 lemek için bir ihtiyaç duydun mu? YAni 16gb ramin yetersiz geldiği bir durum oldu mu? Ben şimdiye kadar ihtiyaç duymadım, o nedenle merak ettim.
    bende yıllardır hep windovs üzerinden yaptığım için diğerleri yabancı geliyor yoksa tembellik değilde alışkanlık desek daha doğru olur ram olayını tam bilmiyorum yani 3200 mhz bari desteklemiyor mu bu işlemci oc yapmadan? öyleyse boşuna para vermeyelim 2400 mhz alalım paramız cebimizde kalsın normal şartlarda oc siz bu işlemcinin destteği nedir biliyorsan yazarsan memnun olurum hatta bir çok kişi memnun olur
    Manuel bios üzerinden OC yaptıysanız, ryzen balanced ya da yüksek performans farketmez.

Sistemde OC yoksa da aslında çok farketmez çünkü ryzen balanced neredeyse yüksek performans ayarında çalışıyor, tabi eğer ryzen balanced advanced menüsünden power plan ayarlarına girip işlemci güç ayarlarını değiştirmediyseniz.

Dediğim gibi OC varsa sıcaklıklarınızın normal olma ihtimali var bence. Sorduğum bilgileri paylaşırsanız daha net konuşabilirim.

Ben de x modellerinin hepsinde offset var diye biliyorum ama emin de değilim açıkçası.
  • 
Sayfa: önceki 4546474849
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.