Şimdi Ara

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! (28. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.659
Cevap
13
Favori
48.324
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
19 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Bu başlık altında epey ilgili arkadaşlar var bi konuya temas etmek istiyorum. B350 lerde overclock sonucu özellikle anakart entegrelerinde çok ısınanlar oluyor kışın kurtarsada yazın büyük ihtimalle kurtarmayacak. X370 lerde vrmler mosfetler fazla ve ısınmanın az olduğu bilgisini edindim. Ancak X370 lerde overclock ve işlemciyie yük sonrası ısınma ne düzeylerde hiç bilgi görmedim. Yük altında vrm mos vsoc mos ve pciexpress(program böyle gösteriyor) yada north bridge gibi kısımlar ne düzeyde ısınıyor. Hwinfo olur aida olur yada başka bir utility olur X370 anakartıyla 5-10 dakka prime95 çalıştırıp prime95'i durdurmadan bu sıcaklıkları gösteren biri olursa güzel olur.
  • Mete Can Karahasan kullanıcısına yanıt
    Yok zaten. Sadece siz dortlu olarak 2666mhz in uzerinde hiçbiri calismaz dediginiz icin olisteyi ekledim. Benim ram olmasada 3600mhz caliyor. Liste sadece denenmis olanlar tabiki liste disinda calisacak olacaktir.ama yukarida siz kesinlikle calismaza getiren sozler soylediginiz icin destek listesindeki dortlu 3200 mhz ramleri örnekledim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt
    Ryzen tasarruf işlemcisi. VRM'yi değil, çipin kendisini yakarsınız daha büyük ihtimalle. [Önceki mesaj]
  • quote:

Orijinalden alıntı: eskibirkurt

Bu başlık altında epey ilgili arkadaşlar var bi konuya temas etmek istiyorum. B350 lerde overclock sonucu özellikle anakart entegrelerinde çok ısınanlar oluyor kışın kurtarsada yazın büyük ihtimalle kurtarmayacak. X370 lerde vrmler mosfetler fazla ve ısınmanın az olduğu bilgisini edindim. Ancak X370 lerde overclock ve işlemciyie yük sonrası ısınma ne düzeylerde hiç bilgi görmedim. Yük altında vrm mos vsoc mos ve pciexpress(program böyle gösteriyor) yada north bridge gibi kısımlar ne düzeyde ısınıyor. Hwinfo olur aida olur yada başka bir utility olur X370 anakartıyla 5-10 dakka prime95 çalıştırıp prime95'i durdurmadan bu sıcaklıkları gösteren biri olursa güzel olur.

Bir arkadas pm den sormustu onun icin test etmistim.overcloksuz ramler 3000mhz olarak

AI süitte 5 dakika prime95

motherboard 25

pch 44

vrm 43

• scerit S kullanıcısına yanıt
    Gayet güzel gözüküyor. Bilgi için teşekkürler.
    Ben overclock yapmıyacağım zatende X370 lerde durumu merak ettim. Çipin kendisi derken işlemci mi yani ?
  • Mesutlar amd vega dan haber var henuz bu sitede çikmadi 3DMARK skoru yeni cikti

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! gtx1080 ti den daha yuksek miş

https://nl.hardware.info/nieuws/51958/3dmark-score-van-volledige-amd-radeon-rx-vega-hoger-dan-gtx-1080-ti

ramin bilgileri burada 1r mi 2r mi?.
    sanki 1 rank yazıyor

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 4 Mayıs 2017; 17:19:16 >
    Evet, aynısından iki set kullanmayı planlıyorsanız son hız 2666Mhz. İstiyorsanız hız aşırtmayı deneyin. Ben 1.0.0.5 öncesinde size iyi şans diliyorum. Ryzen özelinde iyi bir set; çünkü dörtlü kullanımda avantajlı her ne kadar masraf olsa da sizin açınızdan. 1R 2R sonradan değiştirme şansınız olmadığından dolayı avantajlısınız.
  • ÖNEMLİ UYARI:

G Skill Trident Z RGB ramleri olan arkadaşlar, ASLA VE ASLA Asus Aura programı ile ramleri kullanmasınlar. Nedenini tam bilmiyorum fakat, bellek kitlerimden birinin XMP profilini komple sildi! @batuhano arkadaşımızın da söylediği gibi, bu konuda dikkatli olmak lazım.
    Bereket ki, güvenilir bir yerden aldığım için ürün değişim programı dahilinde yeni ramlerimi ücretsiz yollayacaklar. Tekrarlıyorum: G Skill Trident Z RGB ramlerin ışıklarını Asus Aura programı ile senkronize edince bu hata oluyor ve Thaiphoon Burner programında Read yaptığınızda bellekler CRC hatası veriyor. CPU-Z ile baktığımda SPD kısmında ramlerin birinin XMP profili gözükmüyor. (Normalde XMP 2.0 yazması gerekir).

Buna mukabil ramler 2933 Mhz hızında stabil çalışıyorlar. (Ramlerimin hızı 3200 Mhz CL 14 Samsung çipli)
  • BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Dostum bu sorunu ilk mesajda mesaj başlığı olarak belirtmiştim, ve ilk mesajın içerisine de koydum açıklamalarını keşke baksaymışsın. Sorun şu, Aura ya da Gskill RGB programları, Ramlerin SPD tablolarını değiştiriyor, bunu da özellikle HWinfo gibi bir monitoring programı da aynı zamanda açıksa yapıyorlar.

Rame tekrar SPD tabloları Taiphoon burner programı ile yazılabiliyor, bu programın lisanslı olması lazım. Dolayısı ile bununla uğraşmak yerine garantiye gönderin, yenisi gelsin.

Bunun gibi kritik bilgileri ilk mesajda paylaşıyorum, tavsiyem yeni system kuranların buradaki ilk mesajı okumaları yönünde.

Geçmiş olsun.
  • Ledler için aura kullanmaya ne gerek var, ramlar rengarenk yanıyor zaten, uğraşıp dert yanmaya gerek yok.
    2933 Mhz ile devam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kralAY -- 4 Mayıs 2017; 19:32:52 >
    dediğiniz gibi son hız 2666mhz. overclok yapmadıkça hız artmıyor.
    denemek için ram hızını 2666 da bırakarak bus speed i arttırarak ramleri 3000mhz e getirdim
    multipliar 35,5 yaptım
    bus speed 112,5 yaptım
    işlemci 4000mhz ramler 3000mhz oldu.

Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scerit -- 4 Mayıs 2017; 19:43:10 >

• quote:

Orijinalden alıntı: batuhano

Dostum bu sorunu ilk mesajda mesaj başlığı olarak belirtmiştim, ve ilk mesajın içerisine de koydum açıklamalarını keşke baksaymışsın. Sorun şu, Aura ya da Gskill RGB programları, Ramlerin SPD tablolarını değiştiriyor, bunu da özellikle HWinfo gibi bir monitoring programı da aynı zamanda açıksa yapıyorlar.

Rame tekrar SPD tabloları Taiphoon burner programı ile yazılabiliyor, bu programın lisanslı olması lazım. Dolayısı ile bununla uğraşmak yerine garantiye gönderin, yenisi gelsin.

Bunun gibi kritik bilgileri ilk mesajda paylaşıyorum, tavsiyem yeni system kuranların buradaki ilk mesajı okumaları yönünde.

Geçmiş olsun.

Dostum, senin mesajını ben çok daha öncelerden okumuştum. Mamafih gel gör ki, o hatayı sen bu uyarı yapmadan yani buraya yazmadan evvel yaptım. Lakin çalışmada sıkıntı çıkarmıyor.
    Dediğin gibi Ramleri değişime yeni Ramler gelince yollayacağım. Bu konuda sıkıntı yok. Zaten Pc toplarken, güvenilir yerlerden alırsanız bu gibi durumlarda sıkıntı çekmeden benim gibi direk yenisini evinize yollarlar.

Bu arada bu konudan başka, sana soracağım bir sorum var: Biosta Ramlerin boot voltajını Auto'dan başka değiştiremiyorum. Seçili ayar Docp olduğu için mi acaba?

• BalistikBomba B kullanıcısına yanıt
    Açıkçası ramleri aldığımdan beri DOCP ayarında hiç kullanmadım, direkt manuel ayarlıyorum herşeyini ve boot voltaj da manuel olarak girebiliyorum. İstersen bir manuel olarak ayarı değiştirip deneyebilirsin.

Denersen buraya da yaz, biz de öğrenelim :)
    Çok iyi sonuç, bence 32 gb kullanmaya devam edin. Tahminimce 3200 Mhz bile cl16 olarak çalışabilirler.

Bu arada Ryzen sistemlerde Command Rate bios tarafından set ediliyor, yani demek istediğim herhangi bir ayar ile 1T ya da 2T gibi bir değişiklik yapamazsınız. Eğer bios versiyonu 2T olarak set edildiyse ve bu biosu kullanırsanız ramleriniz 2T çalışır.

1T olarak istenen ram hızına çıkamayan kişiler, 2T ayarlı bios versiyonları ile şanslarını deneyebilirler. Asus Crosshair 6 Hero için 083 versiyon bios 2T dir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: batuhano

Açıkçası ramleri aldığımdan beri DOCP ayarında hiç kullanmadım, direkt manuel ayarlıyorum herşeyini ve boot voltaj da manuel olarak girebiliyorum. İstersen bir manuel olarak ayarı değiştirip deneyebilirsin.

Denersen buraya da yaz, biz de öğrenelim :)

Bunu başardığım zaman başlığını açıp bios ayarlarının resmini paylaşacağım merak etme ;) Nasıl olsa eski ramlerin yerine yenisi gelecek. Denemekte sakınca yok.
  • proxima35 P kullanıcısına yanıt
    ben zaten mecburen alacağım amd ryzen nin saçma ram seçme olayı olmasa direk kingston alır rahat ederim ama mecbur kaldım kendileri kaybeder beni bir defa severler yamuk olursa bir daha sevemezler bu yüzden pahalıda olsa güvenilir siteden almak şart örnek dün Nanokatalog dan deneme amaçlı ürün aldım tamam hızlı gönderdiler ama eksik ürün yolladılar bunun üzerine canlı destekten konuştum stokta var yazan örünü yollamama sebepleri neymiş elden gelip alacak bir müşteriye ayrılmış komik madem ne diye stokta görünüyor ve neden yoksa paramı alıyorsunuz neyse 1 hafta süre verdim getirip yollayacağız dediler bakalım gelmezse direk şikayet edeceğim buradanda uyarayım bu siteden alış yaparken dikkat edin stokta yazan ürün yok oluyor ve hiç bir uyarıı yazmadan paranı alıp ürünler eksik yollanıyor bu site benim için bitmiştir ucuz diye fazla güvenmeyin derim neyse gelen ürünlerden biri aldığım NOCTUA soğutucuya ilave fandı taktım oldu ürün orijinal ve fiyatı uygun ama bunu yaparlarsa çok müşteri kaybeder bu site
    Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!! Ryzen 1800X, oyun ve benchmarklar - Yeni Bios 1107 - Ramler 3733 Mhz'e çıktı !!!

• ßekir kullanıcısına yanıt
    https://forum.donanimhaber.com/gskill-trident-z-rbg-renk-sorunu--125707196 senin biraz moralini bozayım dedim g skıl rgb ramler ne yapıyormuş oku bu arada konuyu açanın sistemi intel o zaman amd gülün suçu ne diyorum

Sizden aynı zamanlamalarıyla 2400 hızına karşı test etmenizi isteyebilir miyiz? Gözlemleriniz inceleme değeri taşıyor ve sizinle aynı hızda kullanan pek yok. Bir cpu-z testi bile yeterli, işlemciyi ilk halinde ve son halinde değerlendirseniz şahane olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mete Can Karahasan -- 5 Mayıs 2017; 9:33:23 >
  • 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.