Şimdi Ara

Ryzen 1700 Kullanıcı İncelemesi ve Faydalı Bilgiler

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
1.559
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır toplamayı planladığım sistemimi dün akşam topladım. Dün akşam ilk kez sistemi açtığımda çektiğim bir resim;

Uzun zamandır sistem takıp sökmemekten olsa gerek biraz hamlamışım. O sebeple yüreğimi ağzıma getiren bir olay yaşadım. Sıvı metal termal macunum işlemci soketinin içine aktı. Soketi temizlemek için soket kapağını sökmek gerekti. Herhalde bir Crosshair 6 anakartın soketini söken ilk kişi olmuşumdur. Şu resmi de o sebeple bir hatıra olarak paylaşmak istedim, Çıplak AM4 soket;

Kullandığım bileşenler;

Ryzen 7 1700(Vatan Bilgisayar KDV indirimi sırasında alındı)
    Asus Crosshair VI Hero X370(Vatan Bilgisayar KDV indirimi sırasında alındı)
    Adata XPG Z1 16GB 3000Mhz C16 Gold DDR4 RAM(Sahibinden üzerinden 850 TL'ye kapalı kutulu olarak sıfır alındı)
    Sapphire AMD Radeon RX 460 4 GB Nitro(İkinci el olarak 420 TL'ye alındı)
    EVGA Supernova G2 650W(İkinci el olarak 400 TL'ye alındı)
    Samsung EVO 850 250 GB(@fuducuk abimden ikinci el olarak aldım)
    AMD Radeon R7 240 GB SSD(İkinci el olarak 250 TL'ye alındı)
    Dark N10 Kasa(Hepsiburada üzerinden sıfır olarak alındı)
    Thermal Grizzly Conductonaut(Nanokatalog'dan 35 TL'ye 1ml olarak alındı)

Sistemi kurdum ve Windowsu yükledim. Ardından farklı çekirdek konfigürasyonlarının harcadığı elektrik miktarlarını ölçerek Ryzen işlemcilerde stok soğutucu ile stres test altında serin kalabilecek maksimum voltajları ve bu voltajlarla elde edebileceğiniz minimum ve maksimum OC'leri hesapladım. Ve ilk olarak bu değerleri paylaşarak incelemeye başlamak istiyorum ki, forumda Ryzen sistem toplama niyeti olan herkes bu değerlerden faydalanabilsin;

Strest test altında kontrol altında tutulabilecek maksimum voltaj;

Ryzen 1700; 1,22V
    Ryzen 1600; 1,26V
    Ryzen 1500X; 1,32V
    Ryzen 1400; 1,18-1,2V
    Ryzen 1300X-1200; 1,30V

Stok soğutucuyla maksimum hedef OC;

Ryzen 1700; 3,8 Ghz
    Ryzen 1600; 3,9 Ghz
    Ryzen 1500X; 3,95 Ghz
    Ryzen 1400; 3,75 Ghz
    Ryzen 1300X-1200; 3,9 Ghz

Stok soğutucuyla minimum hedef OC;

Ryzen 1700; 3,65 Ghz
    Ryzen 1600; 3,8 Ghz
    Ryzen 1500X; 3,9 Ghz
    Ryzen 1400; 3,6 Ghz
    Ryzen 1300X-1200; 3,8 Ghz

Ryzen işlemcilerinizi stok soğutucusu ile OC yapmak istiyorsanız stok soğutucunuz ile yukarıdaki gibi frekanslar elde etmeniz hayli olası. Ben şahsen 1,22V ile 3,75 Ghz'de stabilim şu anda. OCCT'yi de birkaç saat yaptığımda maksimum 80 derece görüyor. Çok şanslı olup silikon piyangosunu kazanırsanız maksimum OC hedefine bir 50 Mhz daha ekleyebilirsiniz. Ancak genel hatlarıyla stok soğutucuyla kullanılan her Ryzen'in bu dolaylarda bir OC limitinde olacağını söylersek yanılmış olmayız. Testlerin 3200 Mhz CAS Latency 16 ve sıkı timinglerle yapıldığını belirtmek isterim. Bu şekilde aynı frekansta %4-5 dolaylarında daha yüksek performans elde edebilirsiniz. Buna yönelik ayarları da sizin için bellek kiti incelemesi konumda paylaşacağım. Hadi geçelim yaptığım testlerin sonuçlarına;

Blender BMW Renderi ile başlıyoruz;

Karşılaştırmalı sonuç(Diğer CPU'ların sonuçları Anandtech'ten alınmıştır, en düşük olan en iyi);

Şu da ek olarak bulunsun köşede(Forumdaki konuda birçok sonuç var karşılaştırabilirsiniz);

Corona 1,3 Fotorealizm Benchmark;

Karşılaştırmalı sonuç(Diğer CPU'ların sonuçları Anandtech'ten alınmıştır);

Cinebench ile devam edelim, o bir klasik;

Karşılaştırmalı sonuç;

POV-Ray;

POV-Ray karşılaştırmalı;

TrueCrypt AES şifreleme;

Karşılaştırma için bir tablo;

AIDA 64 Bellek-Önbellek testi;

CPU-Z skoru;

Passmark Sonucu;

Satranççılar için bir test ekleyelim;

Chessmark işlemci gücünü tam anlamıyla kullanabilen bir test değil. Biraz da Intel işlemcilerden yana sonuç veren bir test, lakin yine de eklemek istedim. Bu durumda dahi 1800 TL'lik 8700K'yi yakalayan bir sonuç veriyor. Onu da belirtmek lazım.

Şimdi oyun testlerine geçelim. Ben öyle çok oyun oynayan bir insan değilim bu sebeple de pek fazla oyun testi yapamadım. PUBG ve BF1 için fırsat kovalıyorum şu sıralar, onları aldıktan sonra en düşük ayarlara alıp 480P gibi bir çözünürlükle test edeceğim. Bir fikir verir. Yoğun bir şekilde oyun oynamadığım için öyle 200 FPS olsun 5000 FPS olsun gibi bir derdim yok, karşılaştırabilecğim başka bir sistem de yok elimde lakin şunu söyleyebilirim; 3200 Mhz sıkı timingli bir ram kiti ve stok soğutucu ile 3,7 Ghz dolaylarındaki bir hıza OC edilmiş Ryzen 1700 piyasadaki neredeyse her oyunda, GPU'nun yettiği senaryolarda 144 FPS'nin üzerinde kalacaktır diye düşünüyorum.

FIFA 18 testi;

FIFA 18'de frametime analizi dümdüz bir şekilde gidiyor. Herhangi bir dalgalanma yok. FIFA 18 öyle çok test yapılan bir oyun değil lakin, Frostbite motorunu kullanıyor olması gelecekte bu motorla çıkacak oyunlarda yüksek FPS'lerde düzenli bir biçimde dalgalanma yapmadan kalabileceğini gösterebilir.

DOTA 2 testi(768p Lowest, DX9, %40 Scaling);

DOTA 2 testlerinde anladığım kadarıyla inceleme siteleri 120FPS'lik limiti açık unutup öyle test yapıyor. Ben de bu konuda şaşırıyordum. İşlemcinin 200 FPS üzerinde kalmak konusunda pek sorunu yok. Yoğun sahnelerde bu kadar düşük ayarlara rağmen GPU kullanımı %100'ü buldu, minimum FPS olan 100'ün bu sebeple olduğu kanısındayım. Daha güçlü bir ekran kartı aldığımda onunla testi tekrar edebilirim.

Shadow of Mordor(720p Lowest, %33 Render Scaling);

Yine oyunu olabilecek en düşük ayarlara aldım ve testi gerçekleştirdim. Oyun içi benchmark sonucu aşağıdaki gibi;

CS GO(640*480 Low);

Oyun için benchmark sonuçlarıyla karıştırılmasın 20 kişinin oynadığı haritada OBS ile Hardware-Encoding'li yayın yapıyorken alınmış sonuç. Gördüğünüz gibi 6 dakika küsür oynanma süresi var. 30-40 FPS'lere düşülen durumlar ölüm anı ya da yeni oyunun başladığı anlar. Oyun içinde 120-130'ların altında bir FPS görmedim. 144Hz monitörle Vsync açıp gönül rahatlığıyla oynanabilir.

Şimdilik bu kadar test yaptım. Talep ettiğiniz testler olursa seve seve yapar ve sonuçlara eklerim. BF1'de de 144 FPS'yi rahatlıkla alabileceğime eminim. İnce bellek ayarlamaları render testlerinde bile %5 fark ettiriyor ise, oyunlarda muhtemelen %15 belki %20 gibi farklara yol açıyordur. Benim panelim 60Hz olduğu için zaten Vsync ile oynuyorum normalde, o yüzden şahsen benim için fazla FPS'ler pek önemli değil. Arkada render dahi alsam oyunlar 60FPS'de yağ gibi akıyor. 8/16 işlemci kullanmak gerçekten harika bir duygu. Bir de bu işlemcinin fiyatının neredeyse 8600K fiyatına olduğu ve soketinin geleceğinin de 7nm+'a kadar güncel işlemciler takılabilecek şekilde olduğu göz önünde bulundurulduğunda nasıl oluyor da insanlar gidip hala Intel işlemcilere "Krall, kingg!!1" falan diyor gerçekten anlamlandırmakta güçlük çekiyorum. 8 ay önce 1000 USD'ye satılan 6900K'nin bugün 8700K karşısındaki durumuna baksanız bile Ryzen'in ne kadar önemli bir atılım olduğunu, "Intel'ci" arkadaşların dahi başarılı olmasını istemesi gereken bir ürün olduğunu görürsünüz. Platformun birçok sorunu olduğundan bahsetmişler, ancak en son sistemimi sıfır olarak P4 2,66 Ghz ile toplamış bir insan olarak en ufak bir sorun çekmeden tıkır tıkır her şeyi hallettim. Platformun hiçbir kronik sorunu yok. Sistem toplamayı düşünen ya da Ryzen sistem toplayıp aklında sorular olan arkadaşların sorularını cevaplamaktan son derece memnun olurum. Teknik olarak olaya biraz hakim olduğumdan sorunlarınıza çözüm bulabileceğim kanaatindeyim.

Edit: İşlemciyle biraz oynama fırsatı bulduktan sonra Ryzen serisinin Monero madenciliğinde çok ama çok iyi olduğunu fark ettim ve Monero madenciliğine başladım. RX 560(460'ı BIOS flash ile 560 yaptım)+Ryzen 1700@3,75 Ghz sistemimde 840H/sn ile kazıyorum ve harcadığım elektrik 200W dolaylarında. Bu hesaba göre Monero bir değer kaybına uğramazsa seneye RX 560+Ryzen 7 1700'ü amorti ediyor üzerine de biraz para kazanıyorum. Sene sonunda bugünkü Monero kuru üzerinden hesap yaparsak 614 USD'lik Monero olacak. Bunun 200'ü komisyon+elektrik parasına gidiyor ve cebime 414 USD kalıyor. İşlemci 50 derecede çalışıyor, GPU'ya da 50 derecede sabit olacak şekilde fan eğrisi ayarı yaptım. 14nm silikonlar 50 derecede muhtemelen 10-15 yıl sorunsuz çalışır. Crosshair VI anakart da öyle 1,2V voltajı %50 yük ile çalıştırmakla bozulacak bir anakart değil. O yüzden "Sistem eskiyor, akılsızca" diyecek arkadaşlar şimdiden öyle şeyler dememeliler. Emin olun 75 derecede 2 saat çalışmak 50 derecede 12 saat çalışmaktan daha fazla aşındırır silikonu. Şimdi gelelim sonuç capslerine. Detaylı bir rehberimsi yazıyı da konuya ekleyeceğim yakında. Ryzen'ciler Monero ile işlemcilerini bedavaya getirme keyfini yaşasın. Intel'ci arkadaşlar da 80 derecede 289 FPS ile CS-GO oynar :) Monero kazarken sistemin çok rahat kullanılabildiğini söylemeliyim. Oyun açmaya çalışmadım. Ancak GPU ile kazmıyorsanız oyun da oynarsınız diye düşünüyorum.

RX 560;

Ryzen 1700@3,75Ghz;

Şuradan da Türkiye için hesaplama yapabilirsiniz. Mesken elektriğinin kw/h ücreti şu anda 41,1 kuruş bu da 0,107 USD ediyor. Benim kar oranım bu şekilde, biraz daha güçlü bir kartınız varsa onlarla biraz daha kazançlı bir şekilde kazabilirsiniz.
    https://www.cryptocompare.com/mining/calculator/xmr?HashingPower=840&HashingUnit=H%2Fs&PowerConsumption=200&CostPerkWh=0.107

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 27 Mart 2018; 2:7:2 >

• İyi günler de kullanin. Bendede rx 460 var islemci olarak 4ghz de calisan ryzen 1400 kullaniyorum daha islemciyi oyunlarda %40 üzeri göremedim size de kendimede ilerisi icin güçlü gpu diliyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.C.B -- 12 Kasım 2017; 19:45:42 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sağolun hocam. Ben de Dota 2-Shadow of Mordor-FIFA 18-Doom 2016 oyunlarında %20-25'in üzerini ayarları sonuna kadar kıssam da göremedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 12 Kasım 2017; 19:47:50 >
  • Öncelikle hayırlı olsun. Belirtiğiniz overclock değerleri bana göre silikon şansı kazanan chipler. 4 Ghz için Ryzen işlemciler 1.35v ve üstünü istiyor genel olarak (Altı için bir yorumda bulunamayacağım çünkü daha alt değerler için ne istediğini ne test ettim ne de araştırdım). Ben r5 1600 4 GHz olarak 75 derecelerde stok soğutucusu ile kullandım 1.362-1375v ile. Şuan sıvı soğutma ile 55 derecenin altında takılıyorum.
    Diğer yandan bu cpu-z testinde ram frekansı ve zamanlaması çok büyük fark ediyor. Anakart kafasına göre ayarladığı yüksek timing ile 4 GHz sc 410 ve altı alırken, timing değerleri düzgün iken 468 sc performansı aldım. Değerlerimi de paylaşacağım.
    Sistemde keşke dediğim nokta Bu kasa'yı almanızı dilerdim kdv indiriminde 165 lira idi ve bana göre daha hoş bir kasa.
    4.125 GHz ve 4.0 GHz değerindeki testler. Ram 2933 MHz 15-16-16-35-2T

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mr.ED -- 12 Kasım 2017; 20:5:48 >

• Gule gule kullanin. Aramiza hosgeldiniz. Guzel bir inceleme ve degerlendirme olmus. Emeginize saglik.

1200tl ye 7600k satılıyor sanirim sizde 1200tl ye aldiniz. Aradaki islem gucu farki nerdeyse 3 kat. Paranin alabilecegi en iyi fiyat performans urununu aldiniz. Tekrardan gule gule kullanin.

• Mr.ED kullanıcısına yanıt
    Kasa konusunda haklı olabilirsiniz, ben de Dark'ın sıkı bir fanı değilim aslında Corsair 100R ve ayrıca fan alma niyetim vardı ancak aldığım yer kasayı uzun bir süre yollamayınca o siparişimi iptal edip bunu 200 TL'ye görüp aynı gün teslim şeklinde almış bulundum. Gönderdiğiniz kasa biraz daha şık duruyor da, zannediyorum yan penceresi de yok. Bahsettiğiniz sıcaklıklar oyun için zannediyorum. Benim stress testten kastım OCCT Linpack ya da Intel burn test. Ben kazanan ve kaybedene göre iki farklı değer verdim hocam. Belki tam anlaşılmamış. Yani; render alacaksanız stok soğutucuyla en fazla o tablodaki kadar voltaj verin, minimum yazılan frekansa %99 ulaşırsınız demek istemiştim. RAM frekansı ve timingler, sub timingler gerçekten de çok performans fark ettiriyor. Ben bu görece ucuz RAM kiti ile 1200 TL'ye satılan Flare-X'in XMP ayarından daha iyi performans alıyorum hem latency hem bant genişliği olarak. Bu sebeple de benim sonuçlarım bütün inceleme sonuçlarından %5 kadar daha iyi çıkmış.

• Keyif olsun diye 4,1 Ghz 2/4 bir Cinebench single thread testi yapmıştım onu da asıl konu mesajından bağımsız olarak paylaşayım.

Ne olursa olsun, stok soğutucuya sahip bir Ryzen işlemciyle 170 puanı görmek güzel

• anlatımın için teşekkürler çok faydalı bir konu olmuş
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mr.ED

Öncelikle hayırlı olsun. Belirtiğiniz overclock değerleri bana göre silikon şansı kazanan chipler. 4 Ghz için Ryzen işlemciler 1.35v ve üstünü istiyor genel olarak (Altı için bir yorumda bulunamayacağım çünkü daha alt değerler için ne istediğini ne test ettim ne de araştırdım). Ben r5 1600 4 GHz olarak 75 derecelerde stok soğutucusu ile kullandım 1.362-1375v ile. Şuan sıvı soğutma ile 55 derecenin altında takılıyorum.
    Diğer yandan bu cpu-z testinde ram frekansı ve zamanlaması çok büyük fark ediyor. Anakart kafasına göre ayarladığı yüksek timing ile 4 GHz sc 410 ve altı alırken, timing değerleri düzgün iken 468 sc performansı aldım. Değerlerimi de paylaşacağım.
    Sistemde keşke dediğim nokta Bu kasa'yı almanızı dilerdim kdv indiriminde 165 lira idi ve bana göre daha hoş bir kasa.
    4.125 GHz ve 4.0 GHz değerindeki testler. Ram 2933 MHz 15-16-16-35-2T

Benim puan ve değerlerim de bu şekilde. Açıkçası ram timinglerinden pek anlamıyorum ama sanki puanım düşük gibi geldi

• Ryzen 1600 , crosshair 6 ve 2400mhz ramim var. Isterseniz kac Cl olduguna da bakarim ramin. Sogutucum u12s . Ben islemciyi 3.9 civarinda imkan varsa 4.0ghz yapmak istiyorum. Ama inanin ryzeni nasil overclock yaparim bilmiyorum. Ram timinglerini duzenlemeyi de bilmiyorum.

Yardimci olur musunuz acaba ? Ha birde en son biosu kurmali miyim anakarta asus web sitesinden indirip

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Konu sahibi umarım kızmaz bu konu altında devam etmemize.

CAS değeriniz benim değerimi bir tık üzerinde ve işlemciniz 100MHz daha düşük frekansta sonuç almışsınız. Aldığınız sc puanı bu duruma göre normal. Eğer voltaj vermeden ya da çok az voltaj arttırımı ile 4GHz görüyorsanız 4.1 için zorlayabilirsiniz ya da 4050MHz olarak kullanabilirsiniz.

@` quaD.

İlk olarak bios güncellemesini yapmanızı öneririm. Bildiğiniz gibi ryzen yeni bir platform olduğu için bios sorunları olabiliyor. 4 GHz için 1.375v verin. prime95, intelburntest, occt gibi bir programla kararlılık testi yapın. Sistem kararlı ise ya voltaj düşürün ve en düşük değeri bulun ya da aynı voltaj ile daha yüksek değerlere çıkmayı deneyin. Bunun getirisine kendiniz karar verin. Yine elimden geldiğince ilgilenirim.

@nightsniffer

Hocam siz CnQ aktif kullanıyor musunuz bios üzerinden oc yaptığınızda? Ben bios üzerinden yaptığımda CnQ aktif iken düşük saat hızında sistemi çalıştırıyor ve bu hıza sabitliyor. Ryzen master ile yapınca sorun olmuyor. Bios sorunu büyük ihtimalle benim yaşadığım ama hiç benzer problem bulamadım nette bununla ilgili.

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr.ED

Konu sahibi umarım kızmaz bu konu altında devam etmemize.

CAS değeriniz benim değerimi bir tık üzerinde ve işlemciniz 100MHz daha düşük frekansta sonuç almışsınız. Aldığınız sc puanı bu duruma göre normal. Eğer voltaj vermeden ya da çok az voltaj arttırımı ile 4GHz görüyorsanız 4.1 için zorlayabilirsiniz ya da 4050MHz olarak kullanabilirsiniz.

@` quaD.

İlk olarak bios güncellemesini yapmanızı öneririm. Bildiğiniz gibi ryzen yeni bir platform olduğu için bios sorunları olabiliyor. 4 GHz için 1.375v verin. prime95, intelburntest, occt gibi bir programla kararlılık testi yapın. Sistem kararlı ise ya voltaj düşürün ve en düşük değeri bulun ya da aynı voltaj ile daha yüksek değerlere çıkmayı deneyin. Bunun getirisine kendiniz karar verin. Yine elimden geldiğince ilgilenirim.

@nightsniffer

Hocam siz CnQ aktif kullanıyor musunuz bios üzerinden oc yaptığınızda? Ben bios üzerinden yaptığımda CnQ aktif iken düşük saat hızında sistemi çalıştırıyor ve bu hıza sabitliyor. Ryzen master ile yapınca sorun olmuyor. Bios sorunu büyük ihtimalle benim yaşadığım ama hiç benzer problem bulamadım nette bununla ilgili.

1.37 yuksek degil mi ? Birde ram timingleri isi varmis sanirim

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam selamlar. Estağfurullah. Burada Ryzen hakkında genel tartışmaların yapılması beni son derece memnun ediyor. Maksat kullanıcılar bilgilensin. Ben açıkçası 1.nesil Ryzen'lerde 4 Ghz üstünün gereksiz olduğu kanısındayım. İşlemcinin ömrü ciddi derecede azalıyor. Çoğu Ryzen(1800X, 1900X, 1920X ve 1950X dışında hepsi) 4 Ghz stabil için en az 1,35V en çok 1,45V istiyor. 1,35 isteyen iyi bir parça bulduysanız 1,42 verip 4,1 yapmaya çalışmak bana biraz gereksiz gibi geliyor hocam. Ayrıca ben işlemciyle Monero Mining yaptığım için CnQ zaten aktif değil. CnQ OC'li sistemlerde kapatılsın diye tavsiye ediyor herkes.

@Quad

Hocam BIOS'u kesinlikle güncelleyin. U12S ile 1,375V acayip fazla. 1,3V 3,85 ya da 3,9 Ghz deneyebilirsiniz. Tavsiyem o yönde hocam. Daha fazla voltajda gerçekten çok fazla elektrik tüketimi oluyor. Zaten elinizdeki soğutucu da soğutamaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nightsniffer -- 14 Kasım 2017; 22:0:17 >
    https://www.reddit.com/r/Amd/comments/7daunj/the_elusive_ryzen_155ghz_bug_and_a_quick_fix_by/

Hocam galiba anakartlarda alakalı sizin sorun. Olası çözüm verilmiş. Bilginize.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 200w sadece işlemcinin çektiği elektrik ise normalde 95w civarlarında 650 civarı h/s alınıyor diye biliyorum. Yok eğer toplam sistemin çektiği ise çok iyi skor.

• ysakay kullanıcısına yanıt
    Hocam bütün sistem 200-210W çekiyor. HWMonitor'e göre CPU 70W çekiyor GPU 80W. Diğer sistem bileşenleri ve sensörler tarafından okunmayan harcamalar da 60W civarı demek ki. CPU %100 yükte değil. SMT'ler boşta olduğu için 3,75 Ghz'de 1,23V ile dahi 67-70W çekiyor CPU HWMonitor'e göre. Ben 210W sistem tüketimi ile ortalama 850 H/s alıyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: nightsniffer

Hocam bütün sistem 200-210W çekiyor. HWMonitor'e göre CPU 70W çekiyor GPU 80W. Diğer sistem bileşenleri ve sensörler tarafından okunmayan harcamalar da 60W civarı demek ki. CPU %100 yükte değil. SMT'ler boşta olduğu için 3,75 Ghz'de 1,23V ile dahi 67-70W çekiyor CPU HWMonitor'e göre. Ben 210W sistem tüketimi ile ortalama 850 H/s alıyorum.

Merhabalar hocam. Bende de GTX1060 6GB ve Ryzen 1600 var 1.25v 3.9ghz stabil kullanıyorum. Bu monero madenciliğinden ayda ne kadar kazanabiliriz? 1 yılda işlemci amorti demişsiniz ama sanırım bu hesabınız 1700 üzerinden yapıldı.
  • Şu anki Monero fiyatı 200 USD. 1060 6GB+ Ryzen 1600 3,9 Ghz ile sizin sisteminiz günde 0,8 USD elektrik tüketir 3,1 USD'lik de Monero kazar. 1 ay her gün günde 8 saat kazdırırsanız ayda 90 TL kadar karınız olur. 24 saat kazar ise şayet 1 yılda 3200 TL civarı bir kar yapar. Monero'nun fiyatının artması da bir olasılık, çünkü geleceği çok iyi bir crypto para. O sebeple bayağı iyi. İşlemci fiyatının amorti olması olayını hesaplarken 24 saat en azından işlemcinin çalıştığını varsaydım. Şayet sadece işlemci ile 24 saat madencilik yapma niyetindeyseniz, işlemciniz bu ayarlarıyla 1 yıl sonunda 350 USD kadar kar getiriyor.
  • nightsniffer kullanıcısına yanıt
    Hocam senin monero h/s oranına baktım. Cpu değerin biraz düşük gibi config ve sistem ayarlarını yaptın mı en iyi performans için. Senin min 600 alman lazım.
  • Hocam chesmark tam kullanamıyor CPU yüksek yazmışsın fritz chess 15 indirip bir infinity analiysys yapsana 5 dakika dayanabilecek mi bu frekanslar size sadece oyun oynatır vray render Corona render 10 dakika olmadan mavi ekran verir benchmarklara guvenmeyin

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.