Şimdi Ara

Ryzen 1700'den 8700k'ya geçmek (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
0
Favori
2.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eski intel yeni ryzen kullanıcısı olarak imzada bulunan sistemim ile Black desert online ile arka planda 4k olarak başında durmadan life skill işlemleri yaparken bende Bf1 i 4k olarak oynuyorum hemde herhangi bir o.c. yapma ihtiyacı duymadan rahatlıkla uygun fps limitleri içerisinde oynuyorum. Ryzen ilk çıktığında aldım ve tüm yeni bios ları yükledim ve standart ayarlarında kullandım ve hiç cold boot sorunu ile karşılaşmadım, belki benim ram den kaynaklı belkide bios ayarlarını kurcuklamadığım içindi. Tabiki intel uyumlu 3000 mhz olan ram lerimin bu frekansla çalışmayacağını biliyorum, en uygun olan 2933 mhz bandında sıkıntısız kullanıyorum, belkide işlemci olarak çok iyi bir işlemciye denk geldim. Benim sıkıntım Tctl nin +20 derece fazla gösterme sorunuydu, bunuda bios güncellemesi ile çözmüşlerdi zaten, başka bir sorunum olmadı bu işlemcilerle alakalı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • CombatGT kullanıcısına yanıt
    Dediğiniz gibi ya siz sanşlısınız ya da biz sanşsız :) intelden amd ye geçip tekrar intele geri dönüyoruz biz.

• quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Sahsen 1700x kullanicisi olarak 100 fps altini cok nadir gordum. Sizin aldiginiz fpslerin dusuklugu mmo oyunlarin dandik oyun motorlarindan kaynaklidir. 5fps nedir hocam. Ben 4 tane AAA kaliresinde oyunu ayni anda actim 1700x te ona ragmen 40 fps nin altina dusmedi oyunlar. Bazilari 100fps vermeye devam etti. Ryzen platformunu 5 fps ye dusurcek bir istek talep hicbir oyunda yok. Mmo yapimcilarinin tembelligi. Saolsunlar.

Bu videoyu bizzat kendim cektim. 1700x, gtx1080,2400mhz ram. Oyun ve sistem tavsiyesi geçerken suursuzca ryzen tavsiyesi vermiyoruz. Bilinclice tavsiye veriyoruz. Suursuzca tavsiye verenler yuzunden su an 7600k alalnlarin hali ortada. Bugun 1700x almasam ve 8700k ve 1700x ayni anda ciksa yine gider 1700x alirim. Bunun fanlikla falan ilgisi yok. Intel guvenini kaybettirdi insnalara bu kisilerden biriside benim.

3-5 fpslere Black Mesa oynarken bazı alanlarda rastladım. keza gpu kullanımı %20lere kadar düşüyor. oyun baştan sonra 5 fpslere kadar düşmüyor tabiki yanlış anlaşılmış olabilir. BF1'de öyle genel olarak sorun yok ama bazı anlarda problem yaşıyordum. Oynadığım MMO oyunu 2 çekirdek ancak kullanabiliyor dolayısı ile frekanslar daha önemli hale geliyor. ama oyun motorları realite hocam ve uzun süredir piyasada varlar. piyasaya bir ürün sürülürken geçmişe yönelik uyumlu olması gerekiyor ki benim gibi görece eski oyunları oynamayı seven biri iseniz ryzen bir risk oluşturduğu kanaatindeyim. bir de şöyle düşünün black mesa oynamak istiyorsunuz 5 fps görünce problem oyun motoruymuş diyince içiniz rahatlamıyor ya da keyfinizin kaçmaması gibi bir durum olmuyor keza intelde böyle bir sıkıntı yok.

öte yandan ryzen ilk tanıtıldığında heyecan duyup alanlardanım. amd duron/athlonlar zamanında da hep tercihimi amd'den yana kullandım fakat sandy bridge işlemcilerden sonra maalesef amd için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

benim için ryzen rekabetci olması dolayısı ile sadece iyi bir başlangıç. Rekabetin getirdikleri sonucu intelde 6 çekirdek i7'leri gördük. belki zen2'lerde durumu çok daha düzeltip kullanıcı tarafında daha faydalı durumlar oluşur.

sizin içinse 1700x'den memnunsanız zaten sorun yok umarım öyle ya da böyle sıkıntı yaşamazsınız. aslında umarım kimse benim yaşadığım sorunları yaşamaz. yaşanılan sorunlar bana fayda sağlamıyor sonuç olarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: MnTotoro

quote:

Orijinalden alıntı: vamp

Sahsen 1700x kullanicisi olarak 100 fps altini cok nadir gordum. Sizin aldiginiz fpslerin dusuklugu mmo oyunlarin dandik oyun motorlarindan kaynaklidir. 5fps nedir hocam. Ben 4 tane AAA kaliresinde oyunu ayni anda actim 1700x te ona ragmen 40 fps nin altina dusmedi oyunlar. Bazilari 100fps vermeye devam etti. Ryzen platformunu 5 fps ye dusurcek bir istek talep hicbir oyunda yok. Mmo yapimcilarinin tembelligi. Saolsunlar.

Bu videoyu bizzat kendim cektim. 1700x, gtx1080,2400mhz ram. Oyun ve sistem tavsiyesi geçerken suursuzca ryzen tavsiyesi vermiyoruz. Bilinclice tavsiye veriyoruz. Suursuzca tavsiye verenler yuzunden su an 7600k alalnlarin hali ortada. Bugun 1700x almasam ve 8700k ve 1700x ayni anda ciksa yine gider 1700x alirim. Bunun fanlikla falan ilgisi yok. Intel guvenini kaybettirdi insnalara bu kisilerden biriside benim.

3-5 fpslere Black Mesa oynarken bazı alanlarda rastladım. keza gpu kullanımı %20lere kadar düşüyor. oyun baştan sonra 5 fpslere kadar düşmüyor tabiki yanlış anlaşılmış olabilir. BF1'de öyle genel olarak sorun yok ama bazı anlarda problem yaşıyordum. Oynadığım MMO oyunu 2 çekirdek ancak kullanabiliyor dolayısı ile frekanslar daha önemli hale geliyor. ama oyun motorları realite hocam ve uzun süredir piyasada varlar. piyasaya bir ürün sürülürken geçmişe yönelik uyumlu olması gerekiyor ki benim gibi görece eski oyunları oynamayı seven biri iseniz ryzen bir risk oluşturduğu kanaatindeyim. bir de şöyle düşünün black mesa oynamak istiyorsunuz 5 fps görünce problem oyun motoruymuş diyince içiniz rahatlamıyor ya da keyfinizin kaçmaması gibi bir durum olmuyor keza intelde böyle bir sıkıntı yok.

öte yandan ryzen ilk tanıtıldığında heyecan duyup alanlardanım. amd duron/athlonlar zamanında da hep tercihimi amd'den yana kullandım fakat sandy bridge işlemcilerden sonra maalesef amd için aynı şeyi söyleyemeyeceğim.

benim için ryzen rekabetci olması dolayısı ile sadece iyi bir başlangıç. Rekabetin getirdikleri sonucu intelde 6 çekirdek i7'leri gördük. belki zen2'lerde durumu çok daha düzeltip kullanıcı tarafında daha faydalı durumlar oluşur.

sizin içinse 1700x'den memnunsanız zaten sorun yok umarım öyle ya da böyle sıkıntı yaşamazsınız. aslında umarım kimse benim yaşadığım sorunları yaşamaz. yaşanılan sorunlar bana fayda sağlamıyor sonuç olarak.

Sizin oynadığınız oyundan kaynaklı sıkıntı dediğiniz gibi. Ben hiçbir zaman sıkıntıya düşmedim. Oyun motorunu değiştirmek ve geliştirmek inanılmaz maliyet isteyen bir konu. Bu bakımdan sizin oynadığınız oyunda müdahele olmamış. Yapacak birşey yok. Eminimki o oyunda 7350k ryzen 1800x modelinden iyi çalışır. Çünkü oyunun amacı 2 core ve yüksek frekans. Fakat 7350k ile 1700x modeli mukayese bile edilemeyecek konumda şu an. Sizin için hayırlısı olsun. Yukarıdaki kullanıcı arakdaş gibi benimde hiçbir sorunum yok. Hatta geceden rendera bıraktım makineyi 8 saaat sürdü ve 64 dereceyi hava soğutmayla geçmedi. İntel beni bu lüksten vazgeçirmesi için 7820x modelinin 2 kanal bellekli halini 1600TL ye satması gerekiyor. Belki 1 yıl sonra intel fiyat konusunda rekabetçi olur. z390 zaten 2 kanal bellek 8/16 gelir. 8700k yı geliştirip 6 ghz hızında çıkartamazlar piyasaya. Dediğim gibi z370 arada kalan bir platform güven vermeyen bir platform. Fakat sizin yapacak birşeyiniz yok. Eliniz mahkum yüksek hızlı intel işlemciye.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: V2

quote:

1700x'ten 8700k'ya geçmiş biri olarak kesinlikle değdiğini söyleyebilirim.

Ne gibi farklar gördünüz?

Öncelikle ryzen aldığım andan itibaren anlam veremediğim sıkıntılarla karşılaştım. bios güncellemeleri ile çoğu sorun halledildi en önemli kısmı ram uyumluluğu.

-corsair belleklerim hynix olduğu için bir türlü 3200mhz çalıştıramadım. sonra samsung b-die bellek almak zorunda kaldım ki fiyatları gerçekten yüksek.
    -artık çok oyun oynamama rağmen özellikle bazı oyunlarda anlamsız FPS düşüşleri yaşadım. Bazı MMO oyunları. Tek tek örnek verirsem Black Mesa anlamsız fps'in bazı yerlerde 5'e kadar düşmesi. Half Life 2 keza öyle. bunun yanında görece daha güncel oyun kısa zaman önce aldığım BF1 yine anlamsız FPS düşüşleri yaşadım.
    -ekstrem olmasa da oc ile uğraşmayı sevdiğim için ryzen işlemcilerin tabiri caizse takoz olarak nitelendirmek yanlış olmaz. 4ghz'in üstü hayal üstelik işlemci doğru düzgün ısınmıyor bile.
    -EK olarak masaüstü kullanım senaryolarının da hissedilir düzeyde iyileştiğini gördüm.(bu placebo etkisi olabilir sonuç olarak elimde sayısal ölçebileceğim bir veri yok.)

Sonuç olarak iş vesilesi ile hobilerime ayıracağım zaman kısa ve benim için çok değerli. Ryzen ise bu zamanı, yaşadığım problemler nedeni ile verimli kullanamama neden oluyordu.

8700k geçtikten sonra bir kaç hareketle 5ghz görüyorsunuz üstelik 1,3v altında kalarak. ram xmp profil 3200mhz. zamanlamalarını kurcalamadım bile. ısınma problemi yok (H110i 280mm soğutma). oyunlar için zaten sonuçlar ortada.

Yukarıda saydıklarım sizin için önemli olmayabilir ama en azından kafam rahatladı hocam :) sistem değiştirirken ettiğim zarardan bahsetmedim bile.

Teşekkürler.

"artık çok oyun oynamama rağmen özellikle bazı oyunlarda anlamsız FPS düşüşleri yaşadım. Bazı MMO oyunları. Tek tek örnek verirsem Black Mesa anlamsız fps'in bazı yerlerde 5'e kadar düşmesi. Half Life 2 keza öyle. bunun yanında görece daha güncel oyun kısa zaman önce aldığım BF1 yine anlamsız FPS düşüşleri yaşadım."

Eğer yukarda bahsettiğiniz genel bir sorunsa gerçekten can sıkabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi V2 -- 15 Kasım 2017; 15:35:34 >

• 1700 de kötü işlemci değil, bence sonraki intel neslini bekleyin.
  • Bu forumda Fx 8350 ye sallayanda çok var daha işlemcinin bir kusurunu görmedim oyunlar ve günlük kullanımla alakalı ama kullanmayan şahıslar bol keseden sallıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: MogoLKhan

Bu forumda Fx 8350 ye sallayanda çok var daha işlemcinin bir kusurunu görmedim oyunlar ve günlük kullanımla alakalı ama kullanmayan şahıslar bol keseden sallıyor.

Onun bir üst modeli çıkmış fx 9590. 220 watt tdp'si var ona rağmen i5 ayarında fps veren bir işlemci. Sen ona yükselt bence.

Biz 8350'leri yıllar önce kullandık, ölçtük, biçtik, değerlendirdik emekliye ayırdık. Sen amerika'yı yeniden keşfediyorsun mogol kardeş. Neyse öğreneceksin bazı şeyleri.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 15 Kasım 2017; 16:51:6 >

• 8700k oyunda gösterdiği yüksek performans ve overclock kabiliyeti nedeniyle ryzenlardan daha makul bir işlemci.Ryzenlar yeni mimari olduklarından da dolayı oturmamış bazı tarafları mevcut.Saat hızlarının düşük olmasıda oyun performansını doğrudan etkiliyor.Haliyle platform altyapıları nerdeyse aynı fiyata gelebilidği için tercihi çoğu kişi 8700k dan yana kullanmış olması süpriz değil.İlerde çekirdeği daha kuvvetli bir ryzen çıktığında oyunlarda rekabet eder halede gelebilcektir.
  • donanımcı123 kullanıcısına yanıt
    Arkadas FX boylardandir. Mesajlarina bakarsaniz 3-4 kelimesinden biri FX dir.

Buarada Fxlere salladigim yok yanlis anlasilmasin. Fakat belli bir gideri olan ancak nispeten beklentinin altinda kalan bir seri oldu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 15 Kasım 2017; 17:58:56 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: donanımcı123

quote:

Bu forumda Fx 8350 ye sallayanda çok var daha işlemcinin bir kusurunu görmedim oyunlar ve günlük kullanımla alakalı ama kullanmayan şahıslar bol keseden sallıyor.

Onun bir üst modeli çıkmış fx 9590. 220 watt tdp'si var ona rağmen i5 ayarında fps veren bir işlemci. Sen ona yükselt bence.

Biz 8350'leri yıllar önce kullandık, ölçtük, biçtik, değerlendirdik emekliye ayırdık. Sen amerika'yı yeniden keşfediyorsun mogol kardeş. Neyse öğreneceksin bazı şeyleri.

fx 8350 kullanmış olablirsin lakin zamanı gelince bulduğum vakit bu sisteme Vega 56 gibi üst seviye kart takıp burada oyun testlerimi paylaşacağım.

Burada hiç eline Fx 8350 serisi geçmeden bol keseden sallayan var kngiht oynarken 3 5 fps alıyormuş yok witcher 3 oynarken 15 fps nin üstüne çıkamıormuş yani birileri var işleri güçleri yalan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MogoLKhan -- 15 Kasım 2017; 20:14:25 >

• quote:

quote:

quote:

fx 8350 kullanmış olablirsin lakin zamanı gelince bulduğum vakit bu sisteme Vega 56 gibi üst seviye kart takıp burada oyun testlerimi paylaşacağım.

Burada hiç eline Fx 8350 serisi geçmeden bol keseden sallayan var kngiht oynarken 3 5 fps alıyormuş yok witcher 3 oynarken 15 fps nin üstüne çıkamıormuş yani birileri var işleri güçleri yalan.

Ok paylaş

• Ben olsam en kötü ryzen yeni nesili bekler ona göre karar verirdim. Para sıkıntısı yoksa bile kolay kazanilmiyor platformu degistirdiginizde gereksiz zarar edersiniz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Chillout

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: V2

quote:

1700x'ten 8700k'ya geçmiş biri olarak kesinlikle değdiğini söyleyebilirim.

Ne gibi farklar gördünüz?

Öncelikle ryzen aldığım andan itibaren anlam veremediğim sıkıntılarla karşılaştım. bios güncellemeleri ile çoğu sorun halledildi en önemli kısmı ram uyumluluğu.

-corsair belleklerim hynix olduğu için bir türlü 3200mhz çalıştıramadım. sonra samsung b-die bellek almak zorunda kaldım ki fiyatları gerçekten yüksek.
    -artık çok oyun oynamama rağmen özellikle bazı oyunlarda anlamsız FPS düşüşleri yaşadım. Bazı MMO oyunları. Tek tek örnek verirsem Black Mesa anlamsız fps'in bazı yerlerde 5'e kadar düşmesi. Half Life 2 keza öyle. bunun yanında görece daha güncel oyun kısa zaman önce aldığım BF1 yine anlamsız FPS düşüşleri yaşadım.
    -ekstrem olmasa da oc ile uğraşmayı sevdiğim için ryzen işlemcilerin tabiri caizse takoz olarak nitelendirmek yanlış olmaz. 4ghz'in üstü hayal üstelik işlemci doğru düzgün ısınmıyor bile.
    -EK olarak masaüstü kullanım senaryolarının da hissedilir düzeyde iyileştiğini gördüm.(bu placebo etkisi olabilir sonuç olarak elimde sayısal ölçebileceğim bir veri yok.)

Sonuç olarak iş vesilesi ile hobilerime ayıracağım zaman kısa ve benim için çok değerli. Ryzen ise bu zamanı, yaşadığım problemler nedeni ile verimli kullanamama neden oluyordu.

8700k geçtikten sonra bir kaç hareketle 5ghz görüyorsunuz üstelik 1,3v altında kalarak. ram xmp profil 3200mhz. zamanlamalarını kurcalamadım bile. ısınma problemi yok (H110i 280mm soğutma). oyunlar için zaten sonuçlar ortada.

Yukarıda saydıklarım sizin için önemli olmayabilir ama en azından kafam rahatladı hocam :) sistem değiştirirken ettiğim zarardan bahsetmedim bile.

Ryzen işlemcileri şuursuzca tavsiye eden fanboylara kapak niteliğinde bir kullanıcı değerlendirmesi. AMD fiyatları gerçek anlamda ucuz olmadığı sürece intele tercih etmek anlamsız. Firma teknolojik ve ARGE altyapısı olarak intelin çok gerisinde ve bu tür optimizasyon sıkıntıları kullanıcıları benchmark olarak kullanmasından kaynaklanıyor ve çıkıp intelle aynı fiyata işlemci satmaya kalkıyor marka imajını kurtarmak için. Bugün 1700x ile 8700k aynı fiyatta. 1700x tercih etmek için heralde kendini kaybetmiş olmak gerekiyor.

Kafalar pırıl pırıl gene... İntelin 1000 dolara sattığı işlemcinin 300 dolara satılabildiğini gösterdi sizlere daha ne yapsın? Ar-ge çalışması ve teknolojik olarak geri olan bu firma ryzen serisini çıkartmasaydı siz hala i5 leri 4 çekirdek olarak alıyordunuz...

Haklısınız firma teknolojik ve ar-ge olarak o kadar geri ki rakibi parasını verip ekran kartlarını kullanıyor.

Şu anda dx12 içerisindeki daha az sistem kaynağı kullanan bölümün fikir babası da mantle'dır

Bu teknolojik ve ar-ge olarak o kadar geri firma ben işlemci ve ekran kartını aynı kutunun içine koyacağım dedi millet bir tarafları ile güldü şimdi parasını verip alıyorlar...

Amd'yi sevmeyebilirsiniz eyvAllah ama taktir etmeyi bilin.

Hatta ben size piyasada dönen bir dedikoduyu da yazayım, amd tepe yöneticileri ekran kartı bölümünü yeniden yapılandırmayı düşünüyormuş.

Buna göre; artık yüksek performans ekran kartları son kullanıcı tarafında çıkmayacak, onun yerinde daha fiyat performans ürünleri çıkacakmış. Eğer bu doğru ise amd fiilen piyasada ama perde arkasında piyasadan çekilecek. Bunun yerine endüstriyel alana daha çok ağırlık vereceklermiş, anladığım kadarı ile profesyonel ekran kartları (yukarıda bahsettiğim f/p kartları bu kartların kırpılmış versiyonları olacakmış), ai ler için gpu tabanlı hızlandırma v.s...

Şimdi nVidia fanları düşünsün... Bir sonraki jenerasyon 1060'a 1000 dolar ister herhalde...

Kaynak veremiyorum bunu yazan adam yazdıkdan 1-2 saat sonra mesajını silmiş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lacano -- 15 Kasım 2017; 20:29:1 >

• Cannonlake bekleyin hocam 10-20 fps fazla alıcam diye 1 sene bile olmadan Değiştiriceğiniz sistem cebinize zarardan başka bişey vermez.
  • Ryzen islemcilerin hepsi ram hızları ile doğru orantılı çalışırlar Ram hızları ne kadar yüksek ise fps o kadar iyi olur.Bu durumda unutmayınki ryzen anakartlarin çoğu 3200mhz Ram destekler bunun nedeni ryzen islemciler için tavsiye edilen Ram hızı 3000mhz ama en yüksek verim için 3200mhz Ram alarak ryzen islemcileri çok verimli bir şekilde kullanabilirsiniz.

• Elinde Titan X Pascal'ı da görünce geçmeye değer. Yazın bende sistemi kurdum o dönem alınabilir olan Ryzen'di şuan oyun oynayacak bir adamın aşırı indirimli bir durum oluşmadıkça Ryzen toplamasını doğru bulmuyorum. Şuan Ryzen fazla da değer kaybetmedi elden çıkarırken başka zaman daha çok zarar edebilirsiniz. Ben şuan Volta/Amper'de GPU değiştirebilir miyim diye baktığımdan diğer sistem parçalarına ellemek istemiyorum

• Ryzen kadar başınıza taş düşsün,
    Ryzen çıkmasaydı 8700K ları görebileceğinizi mi sanıyorsunuz?
    devenin dikeni sevdiği gibi şeyapmayın şu inteli..
  • Hocam o 5fps dusme olayları tamamen sıstemınden kaynaklı ryzenla hıcbır alakası yok.

Ryzen kullanma rehberım var ona bak ıstersen.Cogu kısı cok memnun kaldı

https://forum.donanimhaber.com/ryzen-ile-nvidia-kart-kullanma-rehberi--129451226#129457420
  • quote:

Geçipte memnun olmayanı yok sanırım. hem cold boot, ram sorunlarının bıçak gibi kesilmesi, üstüne oyunlardaki ciddi fps artışı bunu kanıtlar nitelikte.

Yılların amd kullanıcıları bile artık bu durumu açık açık itiraf ediyor, oyun oynayacaksanız intel alacaksınız maceraya hiç gerek yok.

nightsniffer ve wartime gibi tarafsızlıktan uzak kişilerin yanıltıcı, hatalı, manipüle edilmiş yorumlarını kesinlikle dikkate almayınız.

Yorumlarına denk geliyordum, yukarıda arkadaş 4 oyunu aynı anda çalıştıran kendi çektiği videoyu atarak yorumunu kanıtlamış ama siz ve sizin gibi arkadaşlar da bunu göremedim yorumlarını artık ciddiye ve kaale almamak gerekiyor. Eğer Amd'yle ilgili sorun yaşayan arkadaş varsa buraya kanıtlı videolu koyar o zaman deriz ki adam haklı konuşuyor ama onun dışında kalan yorumlara artık itibar edemiyorum maalesef.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-AEF248198 -- 16 Kasım 2017; 20:54:7 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.