Şimdi Ara

RYZEN 1600 RX5700XT YE DARBOĞAZ YAPAR MI? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
1
Favori
4.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Suppordle kullanıcısına yanıt
    Hocam bendede r5 1600 var ve vega 56 düşünüyorum. Isınmadan ve yüksek güç tüketiminden dolayı alma diyorlar. Siz tavsiye edermisiniz? 2k 144hz monitörüme Rx580den sonra çağ atlatır gibime geliyor.

• Online fps oynarken çok fazla shutter yaşayabilirsin
  • Aksi Müddea A kullanıcısına yanıt
    Açıkçası Vega 56 ve 64 arasında dramatik bir tüketim farkı var.

UV denen bir olay var mesela güç tüketimini ve buna bağlı ısınmanın önüne minimum kayıpla geçmeyi sağlıyorsunuz. Ancak Vega 56 da bu duruma bile gerek yok zaten rx 580 den hallice güç tüketiyor. Dengeli modda en fazla 200w çekiyor bu durumda suya sabuna dokunmanıza bile gerek yok. Ha UV yaparım derseniz de 160 180w arası tüketim değerleri ve daha düşük sıcaklıklar elde ediyorsunuz performans kaybı da %2 3 oluyor en fazla. Zaten Vega serisi kartlar garip bir şekilde saat hızlarının değişikliklerinden pek etkilenmiyorlar hayvan gibi hız aşırtma yapsanız bile maks. %10 performans artıyor ama güç tüketimi %30 40 civarı artıyor. Bu durumda da zaten hız aşırtma yapmanın bir esprisi olmuyor. Ha keza UV yaparken de öyle, düşük voltaj değerleri saat hızlarını aşağıya çekiyor ama kayıp çok çok daha minimal oluyor. Bu mimarinin hız aşırtma kapasitesi maalesef çok kısıtlı.

Ancak Vega 64 performans olarak %10 15 fark atarken tüketim olarak neredeyse 300w ları görüyor. Bu da Vega 56 çok daha cazip kılıyor. Vega 56 ile 64 arasında performans olarak fark çok az ama tüketim ve buna bağlı ısı değerleri çok daha fazla durumda, neden kaynaklandığını bilemiyorum ama Rx 580 kullanan birisi için psu tarafında kaygı oluşturmayacak bir kart, ilk çıktığında Vega 56 64 ün kötü imajından isim yönüyle çok etkilendi ancak daha sonra potansiyeli farkedildi.

Diğer yandan RX 5700 varken sıfır almanızı tavsiye etmem 2000 lira bandına satılan referans tasarım rx 5700 oldu çünkü.

Bir taraftan ryzen 1600 ile FHD çözünürlükte yer yer darboğaz yaşayacağınız da aşikar. O kısım da aklınızda bulunsun.

Vakit ayırıp çok detaylı yazmışsınız teşekkür ederim.

1600liraya 1 sene daha garantisi devam eden temiz bir vega54 buldum o yüzden sormuştum fiyat sizce bu kartın ederimidir peki yoksa ikinci el bi 5700mü bakmamı tavsiye edersiniz.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Aksi Müddea A kullanıcısına yanıt
    Bence alınabilir iyi fiyat.
    Vakit ayırdığınız için teşekkür ederim. İyi günler.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ryzen 1600 Rtx 2060 ile darbogaz yasıyorum.
    Ram 8 gb 3000 mhz. %15 darboğaz ortalama.

• Beratt06 kullanıcısına yanıt
    8gb ram yetmez.

• Beratt06 kullanıcısına yanıt
    sen darbogazı ramden yaşıyorsun işlemcid egil
  • FIRAT_G_ kullanıcısına yanıt
    İşlemcide o.c yok, 5700XT seviyelerinden bir kart.

1080p
    RYZEN 1600 RX5700XT YE DARBOĞAZ YAPAR MI?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GuvenDMRK -- 12 Nisan 2020; 5:35:59 >

• i Am Not Dead kullanıcısına yanıt
    Gelince bi 8 gb ram alicam hocam. Askerdeyim 3 ayim kaldi.

• Arkadaşlar benim ryzen 1600 işlemcim var ve 5700xt düşünüyorum. Yani yukarıdaki videolardan darboğaz olduğu belli 1080p de.

Peki önümüzdeki senelerde daha ağır ve grafikli oyunlarda bu rx5700x i ister istemez 1080p de en azından 144hz de akıcı olması için oynadığınızda ne olacak? Bu darboğaz hala devam edecek mi?

2 sene sonraki (mesela)1080p ultra ayarlarda oynarken (rx5700xt ile) ryzen 1600 hala darboğaz yapar mı?

Yani şuan ki oyunlarda bu ekran kartı 144 FPS civarında ryzen 1600 darboğaz yapıyor evet ama ileriye yönelik sadece ekran kartına yani rx5700xt ye vermek saçma mı şimdi?

Ben bir ekran kartı alacağım ve elimde ryzen 1600 halihazırda var. Bunun için rx5700xt yi düşündüğüm için şuana bakarak hareket etmek bana saçma geliyor.

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.