Şimdi Ara

RX480' DEN VEGA 56' YA GEÇİŞ ? --ALINDI POWER COLOR RED DRAGON VEGA 56-- (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
94
Cevap
1
Favori
3.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: DaisyLucky59

Bence rx480 ile devam et 1080p oynuyorsan. AMD'nin 2019da cikaracagi kartlari bekle.
    Katılıyorum. Navi serisi geldiğinde geçersiniz. RX 480 ile vega 56 arasında upgrade etmeye değecek kadar büyük fark yok. Naviyi bekleyin de yükselttiğinize değsin en azından. Şimdilik 480 le de bir iki ayar kısarak rahatlıkla idare edersiniz.
  • ben karar verene kadar Newegg de Asrock stok tükenmiş, geç kaldım, fırsat kaçtı...
    şu an kendime kızmakla meşgulüm...
  • MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    Güzel fiyat ama stok bitmiş. Yılbaşına doğru güzel kampanyalar olabilir.
  • Merhabalar,
    MSI RX Vega 56 kullanıyorum. Bir iki saat uğraşırım, çekirdeğin vereceği en iyi değerleri test ederim diyorsanız RX Vega 56 insanı şaşırtan bir kart.
  • MuratBayrakçı kullanıcısına yanıt
    Evet hocam Vega 64 aldım Newegg'den ancak henüz gelmedi.

Benim monitör 2K 144Hz olduğu için tercih ettim hocam. Bununla beraber render ve ekran kartının gücünü kullanan bazı hesaplama ve analiz programları kullandığım için ihtiyacım oluyordu. Eğer 1080P'de oynayacaksanız Vega 56-64 serisini pas geçin derim. Ama bildiğiniz gibi kur ve enflasyon gibi tehlikeler de var. Şu anda X fiyata aldığınız kartı ileride (özellikle seçim öncesi doların artmasını bekliyorlar) X+₺1000'ya almak durumunda kalabilirsiniz. İnce bir hesap söz konusu üzerinde iyice düşünün derim.

Blower soğutucu diye çekinen arkadaşlar hiç çekinmesin çünkü tüm referans tasarım Vega 64 ve Vega 56 kartların metal blokları aslında vapor chamber olduğu için soğutma başarımı yüksek. Aynı zamanda blower soğutucu kasanın içindeki soğuk havayı alıp arkadan dışarı attığı için kasa içini ısıtmıyor. Kasa içi hava akışı iyi ise üzmeyecektir.

Diğer yandan Newegg'de nedense black friday/cyber monday indirimlerinden sonra Türkiye için hesapladığı vergi miktarı yaklaşık %10 arttı.

Hemen almak isterseniz en uyguna şu var:https://www.newegg.com/global/tr-en/Product/Product.aspx?Item=N82E16814131741&Description=vega%2056&cm_re=vega_56-_-14-131-741-_-Product

biraz bekleyip takipte kalayım derseniz:https://www.newegg.com/global/tr-en/Product/Product.aspx?Item=N82E16814150819&Description=vega%2056&cm_re=vega_56-_-14-150-819-_-Product bunu öneririm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wakari_mayo -- 27 Kasım 2018; 14:7:52 >

• wakari_mayo kullanıcısına yanıt
    gülegüle kullanın, yanıt için teşekkürler.
    dediğiniz gibi 1080p 75hz için aslında gereksiz derece kuvvetli Vega56, şu an oynadığım oyunlarda RX480' den memnunum da lakin yeni çıkan oyunlarda RX480 60 fps altını görmeye başladı, beni değişim yoluna sokan bu durum aslında.
    yeni gelecek Navi kartlarda pek performans farkı yaratmayacak gibi görününce o kartları beklemenin pek faydasının olmadığını düşündüm.

dediğiniz gibi bir de seçim sonrası kur artış riski söz konusu, iyi karar vermek gerek.
    verdiğiniz linkte ki ürün de şu an yüksek fiyatlı, Türkiye içinde Amazon dan alınmış sıfır kutusunda bir kart buldum şu an üstelik referans model değil 2.300 TL, o kartı alabilirim ayrıca ikinci el garantili referans modeller de bulunuyor 2000-2200 TL bandında.
    ya garantisi devam eden referans soğutuculu ikinci el bir kart ya da garantisiz ama sıfır ve özel soğutuculu kart, bunlardan birine karar vereceğim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratBayrakçı -- 27 Kasım 2018; 16:0:14 >

• quote:

Orijinalden alıntı: nkvelioglu

Katılıyorum. Navi serisi geldiğinde geçersiniz. RX 480 ile vega 56 arasında upgrade etmeye değecek kadar büyük fark yok. Naviyi bekleyin de yükselttiğinize değsin en azından. Şimdilik 480 le de bir iki ayar kısarak rahatlıkla idare edersiniz.

Alıntıları Göster
    Nasıl fark yok ve insanlar nasıl bukadar yanlış yorumlar yapabiliyor bir internet sitesine girip bi araştırın bişey yapın yani.

RX480' DEN VEGA 56' YA GEÇİŞ ? --ALINDI POWER COLOR RED DRAGON VEGA 56--

Vega 56 ile rx 480 aarsında büyük fark yoksa gtx 1070 ile rtx 2080 arasındada büyük fark yoktur ne biliyim belki sadece nvidia kartlar hakkında bilgisi vardır mesaj sayısı artsın diye yorum yapıyordur nvidiadan örnek gösterirsem anlar belki.

• Ben fark yok demedim değiştirmeye değecek kadar fark yok dedim. Hemen dellenip cevap vermeden önce okuduğunuzu iyi anlayın derim. Zırt pırt ekran kartı değiştirmeyi siz seviyor musunuz bilmiyorum ama ben sevmem. Ekran kartımı değişeceksem istisnai şartlar dışında (monitör değiştirilir çözünürlük yükselmiştir veya elimdeki ekran kartı çok ısınıyordur sorunludur vb.) en azından 2 katına yakın fark olması gerekir. %30 40 lık fark için değiştirmeye değmez hele ki elimdeki kart bir tık ayar kısmayla sorunsuz akıcı oynatıyorken.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 27 Kasım 2018; 22:41:58 >
  • nkvelioglu N kullanıcısına yanıt
    Hakatten 480 ile vega 56 arasındaki performans % farkını çıkaran var mı, böyle 20 küsür oyun ortalaması ile. Yukarıdaki (BF V) örnekte 1440p'de 34 fps fark var ve bu yaklaşık 70%'den biraz fazla.
    Ekran kartı bölümünde dellenmemek elde değil hiç girmezdim buraya en son 3 yıl önce r9 390 çıktığında gtx 970 ile ilgili konular dönerken aktiftim şimdi yeni kart alınca yine giresim geldi ve yine heryer yanlış bilgi.
    Birkaç ayar kısıp fps yi 60 a çıkarırsınız ama vegadada birkaç ayar kısıp 100 fps üstüne çıkabilirsiniz. Siz 2 katına yakın fark için kart değişir diyorsunuz ozaman 2080ti dan bile daha iyi birşey bekliyorsunuz gtx 1070 67fps X 2 = 134fps 2080ti 116fps
  • LeviGerman kullanıcısına yanıt
    Oyunların çoğunda o kadar fark çıkmıyor. BF oyunları AMD donanımları sever biraz. Zaten rakibi olduğu kartlara da fark atmışlar. rx 480 1060 dan çok önde. vega 56 da 1070-1080 arasında olması gerekirken 1080 e fark atmış.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 27 Kasım 2018; 22:52:33 >
  • Sizin dediğiniz ihtiyaç dışı kart değişimi oluyor. Bunun için kaçırılmayacak bir fırsat yakalamış olmam lazım. Zamanında 1800 liraya düşen gtx 1080 ler gibi. Yoksa 60hz monitörümle göremeyeceğim fps lere çıkmak için ve zaten akıcı oynayabiliyorken durduk yere neden birkaç binimi harcayayım?

Bu arada 1070 nerden çıktı onu anlamadım. rx 480 in iki katına bakıyorduk. Onu geçtim 2080ti ın orada darboğaza uğradığını anlamış olmanız gerekirdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi nkvelioglu -- 27 Kasım 2018; 23:29:53 >
  • Burada iki temel düşünceyi savunuyorsunuz, ikiniz de kendince haklısınız.

Özellikle eskilerde bir nesilde performans sıçraması 100% veya üzeri olabiliyordu. Ama artık teknoloji o sıçramaları kolay kolay yapamayacak bir "karmaşıklıkta". İşin bir tarafı da piyasa koşulları tabi, ekonomik tarafı da göz ardı etmemk lazım. Günümüzde tepe kartları (seriler 1080-2080 gibi) arasındaki 30-40% performans artışları tabiki de küçük görünebilir, özellikle benim gibi "eski" kullanıcıları için.

Diğer düşünce de fps ve monitörün hz kıstası. Misal 2080 ti en üst grafik ayarlarda 4k 60fps tutturan tek oyuncu kartı. (gerçi benim için o çözünürlük veya ultra ayarlar o kadar da mühim değil. Zaten 2080 ti da katıksız bir oyuncu kartı değil, temelde bir quadro devşirmesi )

Bir de adaptive sync olayı var tabi.

Yani ikiniz de haklısınız ve saatlerce tartışsanız bence yine de birbirinizi pek ikna edemeyeceksiniz.

• LeviGerman kullanıcısına yanıt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Wey-Yu -- 27 Kasım 2018; 23:21:48 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    1080p 75hz' de bir çok oyunda Vega56 en azından şu an için kullanılmayacak bir güç anlamına geliyor farkındayım, lakin RX480 1080p 75hz de yeni çıkan oyunların bir çoğunda 75 fps altında kalmaya başladı, dün frostpunk oynamaya başladım 50 fps altına indiği anlar oldu.

dediğiniz gibi RX480 bir kaç ayar kısarak devam edilebilir, 3 yılda oyun otnatmaya devam eder, lakin mevcut kartın yeni gelen oyunlarda 75fps altına inmesi benim ekran kartının değişim zamanının yavaş yavaş geldiğini gösteriyor bana.
    bu elbet benim bakışım ile alakalı, ben ayar kısmayı pek sevmem, sevsem 2k veya 4k monitör kullanmaya razı olurdum, yeri geldiğinde ayar kısmayı göze alırdım.

ayrıca şu an RX480 hala güncel ve iyi bir kart iken elden çıkartmak daha kolay.
    velhasıl değişim isteğimin sebepleri bunlardır.
  • 500w psu ile BF1 oymarken ilk reseti yedim, sanırım psu yeterli gelmeyecek.
    UV olayını çözmem lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MuratBayrakçı -- 29 Kasım 2018; 22:23:24 >
  • Kartın görünümü çok güzel, güle güle kullanın. Reset atması normal. Kartın sitesinde 650w önermiş. Almışken 750w alın.

https://www.powercolor.com/product?id=1521537060#spe
  • teşekkürler hocam, dediğiniz gibi 650w minimum yazılmış, lakin forumda 500w ile kullanan arkadaşlar var, sanırım UV ile mümkün oluyor, umarım durum böyledir ve bir daha masraf etmem.
  • Açıkçası 2800 liraya vega 56 pek iç açıcı bir seçenek değil. Şuan mesela amazon.de de 3 fanlı gigabyte 1070 ti 2700 TL ye alınabiliyor. Her türlü de daha performanslı, daha az güç tüketen ve daha iyi OC olan bir kart. He vega 56 daha performanslı sanıyorsan kendini kandırıyorsun demektir buyur piyasada ki en iyi inceleme sitelerinden olan hardware unboxed ın 25 oyunda yaptığı genel performans testi..

Görüldüğü gibi 1070 Ti daha önde ve bu farkı düşüren saçma sapan dirt 4 testi oluyor tam bir AMD optimizasyonlu oyun ortalama 1070 Ti a 15 fps fark atıyor koskoca piyasada ki tek oyun.. 1070 Ti ın fark attığı oyunlara bakalım mesela; Frostpunk 41 fps, GTA 5 39fps, fortnite 27fps, project cars 2 21fps, Prey 17 fps, PUBG 15fps, AC orijins 12 fps, hepsi piyasanın sevilen ve çok oynanan oyunları. Vega 56 nın fark attığı oyunlar da bir elin parmağını geçmiyor üstelik attığı maks fark 7 fps oda sadece R6 da BF1, arma 3 gibi oyunlarda fark 1 fps özetle ciddi anlamda 1070 Ti daha üstün bir kart bunu tartışmaya bile gerek yok.. zaten sırf kem küm etmeyin diye piyasada ki en iyi incelemeyi yapan adamların testini buraya attım

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.