Şimdi Ara

###RX 560 CROSSFIRE MİNİ İNCELEME## -BATTLEFIELD 1 TESTİ EKLENDİ -

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
0
Favori
2.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
4 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Merhaba arkadaşlar, elimdeki ref tasarım rx 470 in piyasası artması sebebiyle elden çıkardıktan sonra yıllardır fantezisi kurduğum cf yi giriş seviyesi bu kart kombiniyle denemek ve ufak bir kaç incelemeyi sizlere sunmak istedim. Yabancı forumlar dahil adam gibi kartın incelemesi pek yok, kaldı ki CF ye dair bir gram bilgi edinemedim, sanırım TR ve dünyada bir ilk olacak.

Öncelikle bilinmesi gerekenler.

-Kartlardan birisi gigabyte diğeri ise msi ın 4 gb lık kartları, msi da ek güç girişi mevcut değil.
    -RX 560 üretim sebebiyle 8x te çalışmaktadır, neden 16x değil diye kafanıza takmayın.
    -MSI olan karta Gigabyte ın biosu atılarak aynı hızlarda çalışması amaçlanmıştır, ayrıca oc yapıldığında gpu hızının dalgalanma sorunu da bu şekilde çözülmüştür(beklenmeyen bir gelişmeydi). Ayrıca garip bir şekilde oc potansiyeli daha stabil halde çalışmaktadır. +30 mhz daha oc edebilmekteyim MSI model kartı. İlerisini denemedim ancak daha ileriye gidebileceğini düşünüyorum.
    -Kartlar 8x + 4x olarak çalışmaktadır.

Ve ufak bir test sonuçları.

Battlefield 4 ü nedense Mantle da deneyemedim, tam ekrana geçince oyun açılmamakta. Borderless te tekrar deneyeceğim, olursa onu da eklerim.
    Not : W10 da mantle hata veriyor w7 kurup denedim, zaten w7 de bf4 daha düşük performans verdiği bilinen bir şeydi, performans bir miktar düşüktü ancak mantle ile durum çok daha kötüydü.

Deneyimlerime gelirsek,

+Benchmarklarda RX 470 killer diyebilirim. Biraz daha oc ederek RX 480 i yakalayabilirsiniz.
    +ZCash madenciliğinde 230h/s gibi değerleri yakalayabiliyorsunuz. Mining yapacak arkadaşlar için bir alternatif olabilir.
    +Nispeten daha düşük güç tüketimi.

Problemlere gelirsek,

-Her oyunda bildiğiniz gibi destek sağlayamıyor.
    -BF4 te "Çerçeve Denetimi" ayarı internette yazanların aksine performans kaybı yarattı(frame pacing). Kapatınca yukarıdaki test sonucunu yakalayabildim.
    -Gerçekten frame konusunda biraz olsun titizseniz, akıcılık konusunda "ya sanki 130 fps değil de 50 60 arası bir değer alıyorum" gibi bir hisse kapılmanız olası. Ben bunu BF4 te yaşadım.

03.07 Editi

-Henüz ilk CF deneyimim olduğu için eklemem gereken bir kaç nokta mevcut.

1. Frame pacing(çerçeve denetimi) fpsyi daha stabil yapmakta, ancak karşılığında scale i biraz aşağıya çekmektedir. Mesela kapalı olduğu zaman 90 fps aldığım BF4 ile açıkken aldığım 75 fps arasında ciddi fark var; bu ayar açıkken oyunlar çok daha akıcı durumda oluyor.
    2. Sanki CF driver olayı W10 da tam oturmamış gibi W7 de bazı durumlar daha stabildi, W7 tamamen olgun bir işletim sistemi olmasının da bir etkisi vardır sonuçta.

GTA V için de testi,

BF 1 TESTİ,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Suppordle -- 23 Eylül 2017; 14:39:58 >

• Güncel oyun testlerini bekliyoruz. Hitman ,Rise of the tomb, Farcry Primal .... vs vs,

Birde Firetrike ve Timespy + Superposition (1080P Extreme) yapsaydınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sangreal_1905 -- 1 Temmuz 2017; 14:12:2 >
  • 3dmark11 skoru toplam puan mi yoksa grafik skoru mu?islemciniz nedir?
  • Grafik skoru.

Skylake i7 mevcut.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • sangreal_1905 kullanıcısına yanıt
    Pek oyun yok hocam. Gta v denerim bir de istediğiniz benchleri koyarım.

• 3dmark11 sonucunda 380 gostermissiniz ben de 380 kullaniyorum o yuzden sordum.islemciyi toplam puan olma ihtimaline karsi sordum ama grafikse islemci etki etmez.pcie 3.0 olunca sizin sistem benden yuksek aliyorsunuz biraz.
  • PCI E 3.0 in ciddi bir etkisi yok, 2.0 lı anakartta da en fazla 150 200 puan farkediyordu grafik skorunda. Ben kartın oclu stabil değerlerini bulup, biosunu editleyip flaşlamıştım.
  • Guzel bir konu olmus. Bugunlerde ancak RX 560 veya 1050 Ti bulunabiliyor. Desteledigi durumlar icin 560 CF gayet guzel bir cozum. Diger kartlarin fiyatlari zaten ortada.
  • %100 scale neredeyse çok iyi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Victini

PCI E 3.0 in ciddi bir etkisi yok, 2.0 lı anakartta da en fazla 150 200 puan farkediyordu grafik skorunda. Ben kartın oclu stabil değerlerini bulup, biosunu editleyip flaşlamıştım.

anladim ayni hizda degil kartlar biraz da o etkilemis sadece pcie 3.0 degilmis.

ben 990/1425 stok hizda Graphics Score 12 672 aliyorum 1125/1575'te ise Graphics Score 14 367 oluyor.toplam puanda 11.800 civari yaptim 8320 islemciyle ve ups yuzunden full dayayamiyorum islemciyi.daha iyi islemciyle 13000 toplam olmayacak sey degil bu model kartta.su gicikligi farkettim win7'de yaparsan islemci puani yuksek oluyor win10'da yaparsan grafik puani yuksek oluyor ayni surum surucu olmasina ragmen.

ben bu 380'e cf yapmistim kuzendeki karti alip ama yanlis slota mi taktik nedir hic guzel olmamisti 990fxa ud5 anakartta.windows sapitmisti zor cikarmistim karti.bendeki asus kuzenin kart sapphire idi yani bu cf isi garip sen yapiyorsun cok guzel ben yapiyorum oyle olmayabiliyor.ben daha once de 6850 cf yapmistim asus ve msi marka kartlarla hic sorun cikmamisti.

560 da bana 6850'yi animsatiyor az ceken iyi kacan o yuzden guzel kullanilabilir.6850 cf'yi bozma sebebim 1gb ram olmasiydi.560'lar 4gb ise sorun yok gule gule kullanin.

• Yeni test eklendi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wilson Fisk

quote:

Orijinalden alıntı: Victini

PCI E 3.0 in ciddi bir etkisi yok, 2.0 lı anakartta da en fazla 150 200 puan farkediyordu grafik skorunda. Ben kartın oclu stabil değerlerini bulup, biosunu editleyip flaşlamıştım.

anladim ayni hizda degil kartlar biraz da o etkilemis sadece pcie 3.0 degilmis.

ben 990/1425 stok hizda Graphics Score 12 672 aliyorum 1125/1575'te ise Graphics Score 14 367 oluyor.toplam puanda 11.800 civari yaptim 8320 islemciyle ve ups yuzunden full dayayamiyorum islemciyi.daha iyi islemciyle 13000 toplam olmayacak sey degil bu model kartta.su gicikligi farkettim win7'de yaparsan islemci puani yuksek oluyor win10'da yaparsan grafik puani yuksek oluyor ayni surum surucu olmasina ragmen.

ben bu 380'e cf yapmistim kuzendeki karti alip ama yanlis slota mi taktik nedir hic guzel olmamisti 990fxa ud5 anakartta.windows sapitmisti zor cikarmistim karti.bendeki asus kuzenin kart sapphire idi yani bu cf isi garip sen yapiyorsun cok guzel ben yapiyorum oyle olmayabiliyor.ben daha once de 6850 cf yapmistim asus ve msi marka kartlarla hic sorun cikmamisti.

560 da bana 6850'yi animsatiyor az ceken iyi kacan o yuzden guzel kullanilabilir.6850 cf'yi bozma sebebim 1gb ram olmasiydi.560'lar 4gb ise sorun yok gule gule kullanin.

Zaten uzun vadede iş yapsın diye 4 gblık kartları aldım RX 470 mining furyasından ötürü 1050 liraya satmıştım ref tasarımı. 100 lira daha koyarak hem kartları sıfırlamış hem de referans tasarımdan kurtulmuş oldum. Yine de tek kart her zaman daha iyidir sözü boşa söylenmemiş, her oyunda scalingi iyi değil. GTA V te çok memnunken, BF4 te pek tatmin etmedi, %50 civarı scale oluyor. Belki BF1 de DX 12 ile çok seviyedir, o kısmı merak ediyorum. Uzun süre götürür bu kombinasyon kartların kıtlık döneminde mining dahil çok iyi bir alternatif oluşturuyorlar.

• Rx 460 cf mi yapsam acaba hic aklıma gelmemişti. Bf1 gta5 ac ve far cry serisi oynyuyorsaniz degerler ne durumda acaba

• ben 6850 cf kullanirken hic sorun yasamamistim 20 ise 40 30 ise 60 direkt katliyordu ama win7 kullaniyordum win10 ile surucu olaylari degisti WDDM mi diyorlar nedir ondan olabilir dx12 de etki edebilir dedigin gibi.ucuz kartlarla kurduktan sonra sıkıntı yok bence hani gidip 390x ile kurarsin pahali cok ceken kart onda olmaz da 560'da cf olur oldugu kadar kullanirsin.sonucta abarti para vermedin ne kadar fark verse kar.oynanan oyunlara gore de degisebilir cf tecrubesi o yuzden genel anlam cikarmiyorum ben yapin yapmayin diye ama yapacaksaniz ust seviye ile yapmayin verim alamazsaniz verdiginiz paraya yazik olur ustune sinir olursunuz ama 560 ile %50 fark verdi diye bir yere kadar sinir olunur.
  • Şimdi çok fazla oyun arşivine sahip birisi değilim, ancak frame pacing denen şey her oyunda farklı etki ediyor deneyim açısından. Bf4 te average fps bir miktar düşüyor ve scale de buna bağlı verim düşmesi yaşıyor. Ancak akıcılıkta çok iyi bir deneyim sunuyor. Öbür türlü ilk postta dediğim gibi % 90 gibi bir verimli diyebileceğimiz sonuçlar elde edebiliyoruz.

GTA V e gelirsek verimlilik neredeyse %95 in üzerinde seyrediyor ve çok güzel bir deneyim yaşatıyor. Zaten dediğiniz gibi CF nin amacı alt seviye kartlarla güzel bir deneyim yaşayabilmek. Adam alır bir tane RX 460, 1 sene sonra destekliyorsa 2. elden temiz bir RX 460 daha alır performansını üst seviyelere taşır hem de deneyimlemiş olur.

Genel olarak pişman edici değil. Ayrıca sıcaklık değerlerini paylaşmamışım şunu da söylemem gerekir 1. kart 70 derecelerde, yani alt seviye kart kullanmanın güzelliğini yaşıyorsunuz bu yönden ısınma kaygınız yok. Hele ki bu sıcaklıklarda çok güzel değerler alıyorsunuz. 2. kart ise tek fanlı olma sebebiyle nispeten daha fazla olsa da voltajlı olarak oc yaptığımı ve buna hava sıcaklıklarının etkisini de göz önüne alırsak pek tereddüt edilmeden yapılabilir şu an ki karaborsa piyasa koşullarında.

• RX 470'i 700 liraya aldı millet, şimdi 1000 lira üzerine çıkılıp stok yüzünden aynı performans yakalanmaya çalışılıyor. CF ve SLI'ya oldum olası sıcak bakmamışımdır, o kadar emek ve harcamaya kadar o performansta tek kart alınır ve mis gibi kullanılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi neutumn -- 5 Temmuz 2017; 19:39:28 >
  • sli cf isi her kullaniciya hitap etmiyor biraz deneyimli olmak biraz da sifirdan sistem kurarken buna gore kurmak gerekiyor o yuzden kurun kurmayin diye genelleme yapmam dedim.sizin durumunuzu konusuyoruz kullanilir mi kullanilir daha sonra 480 580'e gecilir ya da idare edilir yeni kartlar beklenir sonucta dediginiz gibi kimi oyunlarda super kimilerinde tatminkar kimilerinde ise o kadar tatminkar olmayabilir ama bu da bir tecrube.
  • GTA V oynanış videosu eklendi.
  • yahu daha dün yazmıştım cf için. Yalnız çalıştığım firmada hep 2gb lik modelleri mevcut acaba alsam sıkıntı yaşar mıyım? kullanacağım çözünürlük 2560*1080
  • Gerçekten çok değerli bir konu. Sürekli güncelleniyor. Teşekkürler.

Konu başlatılalı çok olmamış ama,CF ile araştırma yaparken ufukta win10 da kaynaklanan optimizasyon sorunlarının çözülme ihtimalini gördün mü?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.