Şimdi Ara

Rüzgardan elektrik üretiminde yeni rekor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
207
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Rüzgardan elektrik üretiminde yeni rekor

Türkiye’de yenilenebilir enerjinin payı artmaya devam ediyor. Rüzgar enerjisinde 2021’e rekor başlangıç yapıldı.

Ocak 2021’de Türkiye’de 27.046 GWh elektrik üretildi. Üretilen elektriğin yüzde 10,7’si rüzgar enerjisi santrallerinden karşılandı. Rüzgardan elektrik üretimi, tarihte ilk defa aylık bazda yüzde 10'u geçti

Ayrıca Bkz.Elektrikli Hyundai Ioniq 5 tanıtıldı: İşte tasarımı ve özellikleri

Yukarıdaki grafikte de görebileceğiniz üzere Ocak ayında üretilen elektriğin yüzde 34,7’si kömürden yüzde 30,8’i doğal gazdan, yüzde 15,9’u hidrolik santrallerden yüzde 10.7’si rüzgardan elde edildi. Kalan yüzdelik dilimleri ise jeotermal, güneş ve biyokütle kaynakları oluşturuyor. Ocak’ta üretilen elektriğin yerli ve yenilenebilir kaynaklardan karşılanma oranı yüzde 49,5 oldu.

Kurulu güç bakımından toplam 96 bin 271 MW’a ulaşıldı. Geçen ay 380 MW’lik kapasite artışı gerçekleşti. Rüzgarda kurulu toplam güç 9 bin 7 megavat olarak kayıtlara geçti. Yani toplam kurulu gücün yüzde 9,4’ünü rüzgar enerjisi oluşturuyor.

• https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2020/02/28/turkey-benefits-from-more-world-bank-support-to-renewable-energy

Çok haklısın. World Bank en son YENİDEN 300 milyon euroluk / 2.600.000.000 lira Türkiye'de wind tirbune'ler için para sağlamış. Eee bu Tirbünleri yapan şirkette World Bank'ın hissedarları olacak. Muhtemelen köprü-tünel yap işlet devret modeli ile yani akpnin bu ülkeye çaktığı beton kazıklarına benziyor proje.

• yenilenebilir enerji fiyat ve kapasite olarak rekabetci noktaya geldi. tek sikinti sureklilik devamlilik. bu yuzden ruzgarin gunesin olmadigi saatlerde fosil yada nukleer guc gerekiyor. elektrigi buyuk olcekde depolamanin ucuz bir yolunun bulunmasi gerek.

• Daha bu birşey değil. Yeni başlıyor furya. Çok daha fazla artacak o oran.

• Kendi rekorunu kirdi bende global sandim :)

• Çevre için sevindim ama faturalarda hiç bir zaman etkisini göremeyeceğiz sanırım.
  • Bu haberler siradanlasmaya basladi, ulke olarak artik her konuda liderlige oynuyoruz..
  • quote:

Orijinalden alıntı: WB

Bu haberler siradanlasmaya basladi, ulke olarak artik her konuda liderlige oynuyoruz..

https://www.worldbank.org/en/news/press-release/2020/02/28/turkey-benefits-from-more-world-bank-support-to-renewable-energy

Çok haklısın. World Bank en son YENİDEN 300 milyon euroluk / 2.600.000.000 lira Türkiye'de wind tirbune'ler için para sağlamış. Eee bu Tirbünleri yapan şirkette World Bank'ın hissedarları olacak. Muhtemelen köprü-tünel yap işlet devret modeli ile yani akpnin bu ülkeye çaktığı beton kazıklarına benziyor proje.

• Chp olsa yüzde 0.00001 rekor sayılırdı.😂
  • Görselde sağ sol tarafı kıyas yapabilmemiz için keşke aynı sırada koysalardı, bir tek takılan ben miyim buna bilmiyorum ama görsel bile baştan savma.

• Tek başına yaşayan biri olarak 100Tl fatura ödedikten sonra bu tip haberler malesef ilgimi çekmemeye başladı :/

• Nice rekorlara..

• WB kullanıcısına yanıt
    Bu kafayı yaşamak istiyorum

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.