Şimdi Ara

Rüzgardan elektrik üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
15 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Rüzgardan elektrik üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı

Dün Türkiye genelinde rüzgarlı hava hakimdi. Rüzgar şiddetinin, rüzgar enerjisi santralleri için ideal hızlarda olması sayesinde dün rüzgardan elektrik üretiminde rekor kırıldı.

Rüzgar enerjisi santrallerinde 204 bin 375 megavatsaat elektrik üretildi

Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre 21 Kasım 2022 tarihinde rüzgardan 204 bin 375 megavatsaat elektrik üretildi. Toplam üretilen elektrik enerjisi ise 817 bin 296 megavatsaat olarak gerçekleşti. Toplam üretimin yüzde 25’ini rüzgar enerjisi santralleri oluşturdu. Rüzgar üretiminde en son 2 Nisan 2022 tarihinde 203 bin 6 megavatsaat üretim gerçekleşmişti.

Ayrıca Bkz.Türkiye’nin rüzgar enerjisine 1 milyar dolar yatırım bekleniyor: Rüzgar enerjisinde Türkiye ne konumda?

Dün tüm kaynaklardan 817 bin 296 megavatsaat elektrik enerjisi üretilirken Türkiye’deki tüketim ise 826 bin 281 megavatsaat oldu. En yüksek elektrik tüketimi 40 bin 116 megavatsaatle 12.00'de, en düşük tüketim ise 25 bin 690 megavatsaatle 05.00'te gerçekleşti. Dün 9 bin 591 megavatsaat elektrik ihracatı, 18 bin 576 megavatsaat elektrik ithalatı yapıldı.

Kaynak:https://www.aa.com.tr/

• Aslında hükümet yaratıcı olacak, nasıl ağaç dikme kampanyaları var. Öyle bir yazılım kuracak ki, misal bir rüzgar paneli kaç paraya mal oluyor ve ne kadar üretiyor şimdi bilmiyorum ama sallıyorum. Diyelim ki 200 bin lira. Ve yıllık 20 bin lira üretiyor. Öyle bir yazılım kurulacak ki, isteyen istediği oranda bir rüzgar paneline ortak girebilecek ve hissesi kadar oradan üretilen elektiği ev/dükkan faturasından düşme hakkı verilecek. Üygulama üzerinden sahiplik oranını, ürettiği enerjiyi, kullanıp bakiyeden düştüğü enerjiyi falan görebilecek. Hem çevreye fayda, hem ileride çocuklarına bile belki (revize, yenileme vs masrafları olabilir 20 yılda bir) bırakabileceği bir menkul kıymet olacak.

İnsanlarımız çiftlik banklardaki sanal tavuklardan, saadet zincirlerine, ortak ev projelerine, coinlere, sanal arsalara kadar nelere paralarını gömdü. Adam gibi devlet güvencesi ile böyle bir sistemi kuracaksın, 2 senede elektrik üretim kapasitemiz 10 katına çıkar halkın da yatırıma katkısı sayesinde.

Günümüzde enerjinin ihtiyacının hızla arttığı ve elektrikli araçlar ile iyice de artacağı bir dönemde hızla bu yönde gelişmemiz gerekli. Ama tabi güvenilir bir sistem olmalı. Misal bir önceki konuda bunu yazdığımda bir arkadaş şak diye yapıştırdı yakın geçmişten bir haberi; çiftçilere elektrik sistemlerini kurun, fazlasını biz devlet olarak alacağız, parasını vereceğiz diyerek bir ton yatırım yaptırtıp sonra vazgeçtik para mara vermeyeceğiz denmiş.

Hal böyle olunca güvenilir bir hükümet olması da gerekli tabi, sonra 180 derece dönmeyecek.

Güvenilir hükümet olsa, ben gömerim paramı. Herkes küçük çaplı bir elektrik üreticisi haline gelebilir. Herkesin çatısına güneş panelleri koyabileceği müstakil bir evi yok, ya da rüzgar panelleri yerleştirebileceği devasa arazili iş yerleri yok. İleride elektrik çok daha da değerlenecek. Bugünden alınan o rüzgar türbinleri ileride daha da kâr ettirir. Ama nerede işte o vizyon.
  • Tuhaf bir şekilde güneş zenginliğimiz rüzgar zenginliğimizden daha fazla olmasına rağmen rüzgarda daha hızlı ilerliyoruz gibi görüyorum.

• rx7enes R kullanıcısına yanıt
    Türkiye dağlık bir coğrafyaya sahip olduğu için durum böyle.Ayrıca yanlış bilmiyorsam rüzgar santrallerinin 2 önemli avantajı var.Biri verimlilik diğeri de gece gündüz enerji üretme imkanı

Güneş santrallerinde mecbur güneşe ihtiyacınız var.Bu da enerji üretme kabiliyetinizi düşürüyor

Ama rüzgar santrallerini bir tepeye kur oldu bitti.7x24 enerji üretir

• Ne güzel yaa. Millet havadan para kazanıyor 🤣

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Her ne kadar Faturamıza olumlu şekilde yansımasa da gezen açısından iyi haber. Yılbaşı zammını bekliyoruz korkuyla.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Aslında hükümet yaratıcı olacak, nasıl ağaç dikme kampanyaları var. Öyle bir yazılım kuracak ki, misal bir rüzgar paneli kaç paraya mal oluyor ve ne kadar üretiyor şimdi bilmiyorum ama sallıyorum. Diyelim ki 200 bin lira. Ve yıllık 20 bin lira üretiyor. Öyle bir yazılım kurulacak ki, isteyen istediği oranda bir rüzgar paneline ortak girebilecek ve hissesi kadar oradan üretilen elektiği ev/dükkan faturasından düşme hakkı verilecek. Üygulama üzerinden sahiplik oranını, ürettiği enerjiyi, kullanıp bakiyeden düştüğü enerjiyi falan görebilecek. Hem çevreye fayda, hem ileride çocuklarına bile belki (revize, yenileme vs masrafları olabilir 20 yılda bir) bırakabileceği bir menkul kıymet olacak.

İnsanlarımız çiftlik banklardaki sanal tavuklardan, saadet zincirlerine, ortak ev projelerine, coinlere, sanal arsalara kadar nelere paralarını gömdü. Adam gibi devlet güvencesi ile böyle bir sistemi kuracaksın, 2 senede elektrik üretim kapasitemiz 10 katına çıkar halkın da yatırıma katkısı sayesinde.

Günümüzde enerjinin ihtiyacının hızla arttığı ve elektrikli araçlar ile iyice de artacağı bir dönemde hızla bu yönde gelişmemiz gerekli. Ama tabi güvenilir bir sistem olmalı. Misal bir önceki konuda bunu yazdığımda bir arkadaş şak diye yapıştırdı yakın geçmişten bir haberi; çiftçilere elektrik sistemlerini kurun, fazlasını biz devlet olarak alacağız, parasını vereceğiz diyerek bir ton yatırım yaptırtıp sonra vazgeçtik para mara vermeyeceğiz denmiş.

Hal böyle olunca güvenilir bir hükümet olması da gerekli tabi, sonra 180 derece dönmeyecek.

Güvenilir hükümet olsa, ben gömerim paramı. Herkes küçük çaplı bir elektrik üreticisi haline gelebilir. Herkesin çatısına güneş panelleri koyabileceği müstakil bir evi yok, ya da rüzgar panelleri yerleştirebileceği devasa arazili iş yerleri yok. İleride elektrik çok daha da değerlenecek. Bugünden alınan o rüzgar türbinleri ileride daha da kâr ettirir. Ama nerede işte o vizyon.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Spider_hip -- 22 Kasım 2022; 16:30:31 >

• Spider_hip kullanıcısına yanıt

sanırım üretim aşamaları sıkıntılı, üretimi çok uzun sürüyor gibi geliyor. yoksa para toplamaya gerek yok, yerli yabancı firmalar sıra bekliyordu, ihaleye açılan alanların 5-10 misli talep vardı rüzgar santrallerine, yanlış hatırlamıyorsam.

• Dün açılan Yusufeli barajından bile günlük 5 bin megavatsaat elektrik üretilecek. Rüzgar enerjisi bambaşkaymış.

• elektiriğe indirim mi gelecek Rüzgardan elektrik üretiminde tüm zamanların rekoru kırıldı 

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.