Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.929
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Şu sistemde güzelmiş ;

• quote:

mrb arkadaşlar bu rüzgar türbünü ile bir arkadaşımla beraber bizde ilgileniyoruz fakat alternatör olarak bildiğimiz şarj dinamosu kullancagız fakat şarj dinamoları yüksek çalışma devirleri istediği için statordaki orjinal sargıları süküp daha ince kesitli telden sipir sayısını artırarak sardık yaklasık 500 devirde 110 volt gibi çıkış gerimi veriyor pervanemiz 2,5 mt çapında 8 kanatlı ve 500 mm lik bir kasnaga hareket veriyor dinamo milindeki kaplin 60 mm çapında ama direğimiz olmadı için daha hayata geçiremedik ama bu dinamodan umutluyuz

normal şarj dinamosu 4 kutuplu olsa gerek. o dinamolar 12V ve 35-120 Aarasında değişiyor. sen hangisini kullandın bilmiyorum ama tel kesitini düşürmen çekeceği akımı azaltır ve aşırı yükte yanma tehlikesi artar. spir sayısını artırma sadece voltajı artırır. dinamonun gücünü değiştirmez.

senin dinamonun gücünü hiç ölçtünüz mü?

birde alan sargılı alternatörler küçük rüzgar türbinlerinde akünün aşırı boşalmasında sıkıntı yapıyor.
    akü çok boşalırsa pervane çok zor dönüyor.

ama yinede güzel olur inşallah.
    çalışmalarında başarılar.
    kolay gelsin.

• quote:

Orjinalden alıntı: crainmeerd

birde alan sargılı alternatörler küçük rüzgar türbinlerinde akünün aşırı boşalmasında sıkıntı yapıyor.
    akü çok boşalırsa pervane çok zor dönüyor.

Bu soruna karşı şöyle birşey düşündüm ;

Alternatör ile akü arasına bir regülatör bağlanarak bu regülatöre otomatik akım kontrolü yapılabilir ;

Şayet rüzgar hızı X den küçükse ve akü voltajı X2 den az ise az akım geçirecek.

Şayet rüzgar hızı X den büyükse ve akü voltajı X2 den az ise çok akım geçirecek

Şayet rüzgar hızı X den büyükse ve akü voltajı X2 den büyükse rezistansı devreye sokarak sistemi frenleyecek. Yani pervanenin fazla hız yapmasını engeleyecek. Ve akünün fazla şarz olmasını engeleyecek.

Böyle bir regülatör yapılabilir galiba....

• quote:

Orjinalden alıntı: Nikolay_22

arkadaşlar ben izmirde rüzgar türbünü yaptım çok basit bir işlem yapmak istediğinizde öncelikle sanayide
    2 milim saç kestiriyorsunuz bunlar 5 metre oluyor 4 adet genişliği 15 cm daha sonra bunu 18 lik bir düz videya geciyorsunuz tabiki demir bilginiz olması lazım 100x100 10 metrelik profil alıyorsunuz montajı bu profile yaptıkdan sonra kimyasal dübellerle havaya dikiyorsunuz daha sonra 10 kv jenatör bobini alıyorsunuz zaten 2 el takım bula bilirsiniz daha sonra bu pervaneye bağlıyorsunuz 10 kv regülatör koyup seri bağladıktan sonra rüzgarınız oldukca elektirik bedava regulatör olduğu için volt düşmüyor resimlerini yollarım isterseniz istiyenlere istiyorsanız bu rüzgar tübünün maliyeti yaklaşık en düşük 1.500 1.700 civarı . iyi çalışmalar

s.a dostlar

hocam bu projenin resimlerini ve detayını gösteren bilgileri gönderebilirmisiniz yada detaylı görebileceğimiz bir adres varmıdır?

başarılarınızın devamını dileriz....

• Nikolay_22 resimleri ve detayları bekliyoruz. ben izmir bornovadayım sizin türbin izmirin neresinde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acarcim -- 28 Eylül 2007; 9:02:27 >
  • şarj dinamosunu modifiye ediyorlar. rotora mıknatıs bağlıyorlar

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • iki foto daha... yapacağınız türbin için fikir verebilir

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • regülatör şeması ile bir dinamo resmi

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • pervaneleri PVC den yapabilirsiniz. 100 lük PVC yi dekupaj testeresi ile dörde bölüp pervane yapabilirsiniz.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • pvc pervane şemaları

• rüzgar tirbünleri için miknatisli alternatörler... (Permanent magnet alternator)
  • miknatisli alternatörler... (fotolar gitmemişti)

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • tirbün yaparken size yardımcı olur...

1nci fotoda kullanılabilecek malzemeler...
    2nci fotoda pvc den yaptığınız pervaneleri vidalayıp dinamoya takacağınız malzemeler...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• 1nci başka bir tirbün fotosu.

2nci dinamodan aşağıya inecek kablonun bükülmesini önlemek için yüzük (slipring) yaparsınız. bunu araba alternatör tamircilerinde bulabilirsiniz. yüzük 4 ytl civarında. fırcalar ??

hadi kolay gelsin...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• Bu yüzük olayına dikkat edin edin arkadaşlar. Kesinlikle şart. Yoksa kablolarınızın kopma ihitmali çok yüksek.

quote:

Orjinalden alıntı: hodja65

1nci başka bir tirbün fotosu.

2nci dinamodan aşağıya inecek kablonun bükülmesini önlemek için yüzük (slipring) yaparsınız. bunu araba alternatör tamircilerinde bulabilirsiniz. yüzük 4 ytl civarında. fırcalar ??

hadi kolay gelsin...

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

• üzerinde çalıştığım savons tipi rüzgar türbini li aşağıda

http://www.youtube.com/watch?v=lUpXokjLF1o
  • arkadaşlar 100watt lık bir güce ihtiyacım var ve bu gücü mobil( sistem küçük ve taşınabilir olmalı) olarak üretip kullanabileceğim bir rüzgar türbini yapmak istiyorum. türbin mobil olması gerektiği için çok fazla büyük olmayacak. bu konuya yeni olduğum için size birkaç sorum olacak
    1- ne kadar büyüklükte pervaneler kullanmalıyım
    2- rüzgar hızı minimum tahmini ne kadar olmalı
    3- tam bi sistem için nelere ihtiyacım var ( alternator, regulator, inverter,rotor vb.)
    4- bütün devreleri kendim yapacağım için devre şemalarını bulabileceğim bir site yada bana gönderebilecek birisi varmı
    sorularım bunlar ama bunlar dışında bilmem gereken bişey varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim.
  • Arkadaşlar bende rüzgar gülü konusunda tez hazırlıyorum.maliyeti 500-600 ytl yi geçmiycek bir sistem yapmam lazım.hesaplamalarını yapabilirim.fakat malzemeler konusunda yardımcı olabilirmisiniz?Detaylı bir biçimde anlatabilecek arkadaş varsa çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orjinalden alıntı: hodja65

pervaneleri PVC den yapabilirsiniz. 100 lük PVC yi dekupaj testeresi ile dörde bölüp pervane yapabilirsiniz.

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

Sn.Hodja

PVC ile kanatları yapmak kolay ve kurnazca bir düşünce fakat sert rüzgarda dayanacağını sanmıyorum. Çünkü güneşte fazla duran PVC çok kırılgan oluyor. Çabuk kırılır. Ancak yeni iken biraz esneme payı olur tabi ama uzun vadeli olmaz. Belki dışına koruyucu birşeyler yapılıp daha dayanaklı hale getirilebilirse olur. Yinede sonuçta sert plastik. Denemek lazım.

Birde şarz dinamosunu modifiye edenler kimler ? Rotora taktıkları mıknatısı satarlarmı aceba ?

Saygılar...

• 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.