Şimdi Ara

Rüzgar türbünü yapıyorum (412. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10.310
Cevap
109
Favori
2.447.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: WebFaresi

30 mm çapında
    5mm kalınlığında

kayda değer birşeyler cıkarsa bunlarla yapmak istiyorum.

yok değmez geometrisinden dolayı hiç iyi verim alamazsiniz diyorsanız mecbur satip dikdörtgen miknatis alacam

mıknatısın gücü nasıl hesaplaniyor bilmiyorum ama alanla ilgili birşey ise

40x20x10 mm lik dikdörtgen miknatisin bobine bakan kısmının alanı: 40x20 = 800 yapıyor.

benim miknatısın ise Pixr2 förmülünden alanı: 3.14x15*15 = 705 yapıyor.

bu konuda bilgili abilerimiz değerlendirebilirlerse memnun olurum.

geometrisiyle alakalı sıkıntısı yok.çokta güzel olur.bobin sardığın kalıp mıknatısla aynı geometride olursa sıkıntı yok.yuvarlak mıknatıslarla çok yapan var.hadi kolay gelsin

• quote:

Orijinalden alıntı: fuattoksoy

quote:

30 mm çapında
    5mm kalınlığında

kayda değer birşeyler cıkarsa bunlarla yapmak istiyorum.

yok değmez geometrisinden dolayı hiç iyi verim alamazsiniz diyorsanız mecbur satip dikdörtgen miknatis alacam

mıknatısın gücü nasıl hesaplaniyor bilmiyorum ama alanla ilgili birşey ise

40x20x10 mm lik dikdörtgen miknatisin bobine bakan kısmının alanı: 40x20 = 800 yapıyor.

benim miknatısın ise Pixr2 förmülünden alanı: 3.14x15*15 = 705 yapıyor.

bu konuda bilgili abilerimiz değerlendirebilirlerse memnun olurum.

geometrisiyle alakalı sıkıntısı yok.çokta güzel olur.bobin sardığın kalıp mıknatısla aynı geometride olursa sıkıntı yok.yuvarlak mıknatıslarla çok yapan var.hadi kolay gelsin

bu geometri nasıl olacak

mesela dikdörtgen mıknatıslar için bobin yaparlarken biraz üçgenimsi yapmışlar ayni noktadan kesmemesi gerekiyor felan yazılmış yuvarlakta nasıl olacak.

1) ekteki resimdeki geometriden hangisi olabilir yuvarlak miknatis için

2) 2 bobin arasındaki kalınlık miknatisin çapı kadarmı olmalıdır.

3) 80 sarım 120 sarim gibi şeylerden bahsediyorlar bu hesabı nasıl yapaabilirim. yani kafama göremi sarıcam :)

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi WebFaresi -- 15 Kasım 2012; 23:45:53 >

• mıknatısların yuvarlak.bitane mıknatısı suntanın üzerine koyup çiz ve çizdiğin yerden kes.bobini bu yuvarlağa sar.2.lik telden 80 spir sar.ama hepsi 80 spir olsun.9 tane sar.bobinlerin aralıksız yerleşmesinde en güzel bobin tekniği üçgen.ama yabancı forumlarda ve youtubede yuvarlak bobin sarıyorlar genelde tabi eğer mıknatıs yuvarlaksa.
  • elmimde 24 volt oldugunu bildigim bi adet şarj dinamosu var buna neler yapa bilirim

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  •  Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  •  Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • Oto alternatörleri oldukça güçlü olmalarina karsilik 2 ana olumsuz tarafi vardir.

1.Bize göre çok yüksek devirlerde çalisirlar.

Araçlarda az yer isgal etmesi için oldukça küçük tasarlanirlar.Bu yapi onlari yüksek devirde çalisma zorunluluguna sokar.
    Bu durum araçlar için sorun teskil etmez ! Araç motorunun sagladigi yüksek devir ve tork bu sorunu kolayca asar !
    Bir otomobilin askari çalisma devri olan rolanti 800-1000 devir dolayindir.Alternatör ise krank milindeki kasnaga en az 3 kat küçük
    ikinci bir kasnakla baglanir.Böylece motor en düsük devirde çalistiginda bile alternatör 3000 devir civarinda döner.
    Bu,küçük rüzgar türbinleri için ulasilmasi neredeyse imkansiz bir rakamdir.

2. Uyartim akimi gereksinimleri vardir.
    Bu alternatörler ve diger jeneratörlerin rotorlarinda manyetik alanin olusturulmasi için daimi miknanatis yoktur.
    Miknatislandirma,Rotorun göbegine sarilmis bobin teline kontrollü elektrik verilerek elektro miknatis meydana getirilir.
    Dönen rotora ihtiyaci olan elektirik akimini iki adet karbon firça iletir.
    Kontrol görevini,konjektör isimli bir elektronik devre yapar.
    Bu devre, akünün voltajini sürekli olarak ölçerek yükseldikçe rotora gönderdigi enerjiyi azaltir.Böylece rotorda olusturulan manyetik alanin gücüde
    kontrol altinda tutulmus olur.Konjektör bos bir akü için tam kapasite,tam dolu bir akü için minimum kapasite ile çalisir.

Benim çalismalarimda tespit ettigim 12 volt bir alternatörün rotoru 1500 devirde maksimum 2 amper çekmekte.Ancak bu pik deger.
    Sürekli olarak bu devirde çalistiginda devir düsük oldugu için rotorda veya konjektörde hasar olusabilir.Nitekim manyetik alanin gücünü
    arttirmak için konjektörü devreden çikarip rotora direk enerji verdigimizde ise 4 amper çekti,sarj voltajina 600 devirde ulasmasina ragmen rotor bobinleri
    6 dakika sonra yandi ! Yani manyetik alani güçlendiremiyoruz !

Manyetik alanin kestigi ilekenin uzunlugu arttirmak istedigimizde bizi sinirlayan unsur statordaki oyuklarin büyüklügü olacaktir.
    Çogunlukla tika basa dolu olur ! Böyle bir durumda ayni kalinlikta tel sararak iletkeni uzatmamiz mümkün olamaz.
    Fakat ayni oyuga daha ince tel sararak mümkün olabilir.yani .Bu durumda da güç kaybi olusacaktir.
    Mesela,50 amperlik bir alternatörün oyuklarda sarilmis olan tel adedinin 10 sipir oldugunu varsayarsak,3000 olan ideal devir sayisini 5 kat
    azaltmak için 50 spir sarmamiz gerekir.Böylece alternatörümüzün saglikli çalisma sinirini 600 devire düsürsekte alternatörümüzün gücüde
    50 amperden 10 ampere düsecektir. Buda olmadi !

Peki kesme hizini arttiramiyormuyuz ?
    Illede oto alternatöründen yapmak istiyorum diyorsaniz kullanmanin yegane yolu Kanatlardan elde ettiginiz enerjiyi alternatöre iletmeden 20/1
    rediktör kullanmak.Bu sekilde alternatörünüzde degisiklik yapmaya gerek kalmadan kullanabilirsiniz.

Bu durumda da karsiniza rediksiyon kayiplari çikar ki oldukça yüksektir.
    Bu kayiplari asmak için çok kanatli türbin tasarlanabilir ama sorun hala bitmedi !

Düsük rüzgar hizinda rotorun fazla akim çekmesinden dolayi daha yüksek rüzgar hizi gereksinimi olacaktir.
    Rüzgar hizi arttiginda rotorun çektigi akimda azalacak ama bu seferde akülerimiz doldugunda türbinimizi frenleyecek bir yapi olmazsa kanatlarimiz
    bosta kontrolsüz biçimde kendini parçalayana kadar deli gibi dönecektir.Alternatörün çikislarini bir dirence baglamamizda fayda etmez çünki,o anda
    aküler dolu oldugu için konjektör rotora enerji vermiyor ve rotorda manyetik alan olusmuyor !

Konuyu toparlarsak beki biraz daha ele alinirsa performans alinabilir gibi görünsede mekanik ve rotorda uygulanan enerji kayiplari ile beraber
    güvenlik problemleri daimi miknatisli sistemlere göre çok büyük dez avantaj olusturmakta.

Bu güne kadar geçmiste oto alternatörü ile üretim yaptigini söyleyen bir çok kimse ile konusmus olmama karsilik çalisan tek bir sistem bile görmedim !

SONUÇ OLARAK OTO ALTERNATÖRÜ ILE RÜZGAR TÜRBINI OLMAZ

Tüm bu olumsuzluklarina ragmen eger rüzgar degilde yeterli su kaynaginiz var ise iyi planlanmis bir sistem ile siradan bir oto alternatörü 1 evin tüm
    ihtiyaci olan enerjiyi kolaylikla üretebilir.

• bu şekilde oluşturacağım alternatörden verim alabilirmiyim

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • quote:

bu şekilde oluşturacağım alternatörden verim alabilirmiyim

Rüzgar türbünü yapıyorum

bunlar bobinler.bobinlerde sorun yok..bide aynı ölçülere mıknatıs yerleşimi yap bakalım
  • quote:

quote:

bu şekilde oluşturacağım alternatörden verim alabilirmiyim

Rüzgar türbünü yapıyorum

bunlar bobinler.bobinlerde sorun yok..bide aynı ölçülere mıknatıs yerleşimi yap bakalım

ee miknatislari yerleştirince 2 kutup ayni denk geliyo yav yanlış bişeymi yapiyorum niye ikitane denk geldi

bobin 9 tane var nerde hata yaptik :S

Rüzgar türbünü yapıyorum

• mıknatısı 9 değil 12 yapacaksın
  • quote:

mıknatısı 9 değil 12 yapacaksın

hocam ortalama şöyle birşey cıkıyor verim alınırmı nedersin

uğraşmaya değerse yarın başlıyorum hemen

Rüzgar türbünü yapıyorum
  • son çizdiğini gerçek ölçülerde çıktısını alıp öyle çalış.mıknatıs yerleşiminde ve bobin yerleşiminde santim oynarsa titreme kasma ve kayıplar oluşur.ayrıca son çizdiğin tam olarak ölçülü olmamış.biyerde kaçırmışın dereceyi.hassas çalışmalısın.yani olay şu.12 mıknatısı aynı yörünge üzerine hiç kaçırmadan hepsi birbirine eşit uzaklıklarda olmalı.bobinlerde öyle
  • quote:

Orijinalden alıntı: musa_ay

çok daha profesyonel bir yapım

http://www.youtube.com/watch?v=kGT-YNlo7JQ&feature=related

Sayin musa_ay yukarda gordugunus miknatisli rotorun miknatislari cok zayif olsa gerek ,statorun icerisinde durmuyor
    ve kisi cok kolay ceviriyor bir hata var sanki,
  • quote:

bu mıknatısla verim almamız cokmu zor
     Rüzgar türbünü yapıyorum

elimde 24 adet var
    mıknatislar pahali bunlari degerlendirip alternatör yapabilirmiyim

yoksa yapmaya degmezmi yuvarlaklarla cok düşük mü enerji alinir

Rüzgar türbünü yapıyorum

Altta gordugunuz rotorun kanatlari uzerindeki delikleri (Balans delikleri) elinizdeki miknatislarin
    capinda genisletir ote kanatlara - kutuplarini butaraftaki rotor kanatlarina'da
    + kutuplarini yapistirirsaniz randiman alirsiniz

Rüzgar türbünü yapıyorum

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulvi51 -- 18 Kasım 2012; 2:13:56 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ulvi51

quote:

Orijinalden alıntı: musa_ay

çok daha profesyonel bir yapım

Sayin musa_ay yukarda gordugunus miknatisli rotorun miknatislari cok zayif olsa gerek ,statorun icerisinde durmuyor
    ve kisi cok kolay ceviriyor bir hata var sanki,

Ulvi bey,
    bence stator saclarını 316 krom sactan yaptıkları için öyle.
    Keza anahtarı gayet iyi tutuyor !

• Ulvi bey benimde dikkadimi çekti fakat başka linklerdede aynı uygulamayı gördüm. memox un dediği gibi kullandığı materyalden kaynaklanıyor olabilir.Sizin çizimi ben şu an uygulama aşamasındayım mıknatısları bekliyorum.

Bayramdan önce türbin işi yapan bir yere uğradım komple sistem yapıp ihraç edttiğini söyledi ben kanat aldım orada biraz inceleme fırsatı buldum

n32 mıknatıs kullanmış ve elle çok rahat dönüyordu benim yaptığım kasma yapıyor dediğimde rotora yerleştirdiği mıknatıslarrın arası eşit fakat bir tanesinin aralığı yaklaşık

yarım mıknatıs genişliği kadar fazla idi böyle olması gerektiğini söyledi anlam veremedim fazlada soru soramadım çok meşguldü.fırsat bulursam bir daha uğramayı düşünüyorum
  • v.a.w.t yapıyorum çalışmalar devam ediyor
  • Alttaki linkteki veriler o kadar emege gore cok dusuk bence,

http://youtu.be/wAMRxBVDUDM

Rüzgar türbünü yapıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ulvi51 -- 18 Kasım 2012; 13:29:10 >

• 
Sayfa: önceki 410411412413414
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.