Şimdi Ara

Rusya yeni bir uzay silahı mı üretti?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
1.012
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yakın zamanda bir Amerikan diplomat, ekim ayında Dünya yörüngesine fırlatılan bir Rus uydusunun tuhaf davrandığını ve bu uydunun bir çeşit uzay silahı olabileceği konusunda kamuoyunu uyardı. Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı’nda silah kontrolü, doğrulanması ve uygunluğundan sorumlu sekreter Yleem Poblete, Cenova’da düzenlenen Silahsızlanma konferansında Rus yetkililerin bu uyduyu “Uzay Aparatları Kontrolörü” olarak tanımladıklarını söyledi. Poblete bu uydunun, Rusların uydu denetim faaliyetleri ve konumsal farkındalık yetenekleri de dâhil olmak üzere hiçbir Rus uydusunun davranışları ve yörüngesiyle örtüşmediğini belirtiyor. Poblete “Ne olduğunu kesin olarak bilmiyoruz ve söylediklerimi doğrulamanın herhangi bir yolu yok” diye ekliyor.

Poblete, Rusya’nın niyetlerin oldukça belirsiz olduğunu ve bunun Amerika için rahatsızlık verici olduğunu düşünüyor. Rus Uzay Kuvvetleri Komutanı’nın, Uzay Kuvvetleri Ordusu’na ait yeni prototiplerin yakın zamanda faaliyete gireceğini belirttiğini ve bunun kendi düşünceleriyle örtüştüğünü söylüyor.

Uydu imha eden sistemler 

Son 10 yıl içerisinde Rusya Savunma Bakanlığı’nın anti-uydu teknolojilerine odaklanarak bu konuda yeteneklerini geliştirmek istedikleri bilinen bir gerçek. Bununla ilgili birçok yetkili belirli aralıklarla açıklamalarda bulundu. Bu doğrultuda, 2017 yılında Rus Hava Kuvvetleri, uyduları yok etmek üzerine özelleştirilmiş roket sistemlerini duyurdu. Poblete’nin bu verilerin de içinde bulunduğu yazısına buradan ulaşabilirsiniz.

Poblete’nin söyledikleri son yıllarda Amerikan Hükümeti’nden bu konuyla ilgili gelen açıklamalarla birebir örtüşüyor. ABD askeri yetkilileri ve üst düzey siyasiler, ülkenin uzay egemenliğinin tehdit altında olduğunu ve ülkenin son sınırlara kadar uzanan bir savaşa hazır olması gerektiğini süreç içerisinde defalarca vurguladılar. Hatta bu durum Trump Yönetimi’nin “Uzay Gücü” adında yeni bir askeri şube kurmasına yol açtı. ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence “Son jenerasyon ile uzaydaki konjonktür tamamıyla değişti” diyor ve ekliyor “Bir zamanlar barışçıl ve kavgasız olan uzay artık kalabalık ve çekişmeli. Günümüzde, diğer ülkeler uzay tabanlı sistemlerimizi bozmaya ve uzaydaki Amerikan üstünlüğüne daha önce hiç olmadığı kadar meydan okumaya çalışıyorlar.” 

Pence ve diğerleri, Rusya'nın ve Çin'in, ABD'nin bu uyduların, uydu karşıtı amaçlarını ve faaliyetlerini gerekçe göstererek izlemesi gereken düşman olarak işaret ediyorlar. Örneğin, Çin, 2007'deki bir test sırasında yörüngesindeki kendi yok edici uydularından birini kullanarak kendi uydusunu yok etti ve hala Dünya yörüngesinde dönen binlerce parça çöplük üretti.

Rusya iddiaları reddediyor

Rus ve Çinli yetkililer sürekli tekrarlanan saldırgan tutum sergilediklerine dair iddiaları tamamen reddediyorlar. Rus diplomat Alexander Deyneko, Poblete’nin açıklamalarının şüphelere dayanan, asılsız ve temelsiz iftiralara benzediğini söylüyor. ABD’nin kendi aktiviteleri dışındaki tüm uzay aktivitelerini tehlikeli ve saldırgan olarak görmesi, hatta bu aktivitelerin uzay ortamındaki barışı bozduğunu iddia etmesi de yüzyıllardır süregelen Amerika’nın tek taraflı bakış açısından başka bir şey değil.

[/html]

• ben beğenmezdim sebebini tamamen açıkça yazayım da kafanızda yer yapsın. Tamamen yerli üretim başka Türkiye de üretilip tasarlandı başka anlam ifade etmektedir. Türkiye de tasarlanıp üretilen kabul edilebilir ama kıçı kırık kapasitörü bile Japonya dan gelen kart parçalarının burada işçilik kullanılarak tamamen yerli ve milli demek ne kadar mantıklı ?
  • Poblete “Ne olduğunu kesin olarak bilmiyoruz ve söylediklerimi doğrulamanın herhangi bir yolu yok” diye ekliyor.
    o zaman devamını okumaya gerek yok

• Amerikanın korkuyor olması bile yeter.

• Valla olması çok mantıklı olur. Bir ülkenin uyduları onun gözü kulağı her şeyi. Uyduları olmadan ne füzeler hedefleri vurur, ne de tankları hareket edebilir. Değilse bile yapılmalı. Hatta İran'ı, Kore'si de yapmalı, biz de keşke yapabilsek. Sürekli kitle imha silahı bizden başka kimse yapmasın diye yanıp tutuşuyorlar. Yapmayı deneyene ya demokrasi getiriyorlar ya da demokrasi getirmek yemiyorsa ekonomik yaptırım uyguluyorlar. Bana bulaşırsan seni 1900 e geri döndürürüm. Evet nükleerim yok ama senin uydularını alırım demek bence güzel bir tehdit. Sonra ne tv var ne telefon var :)

• Kendileri (abd) yapınca bir şey yok rusya yapinca yok silahsizlasma kongresi yok bilmem ne cart curt

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Biz yapsak bu silahı bizim istemezükcüler begenirmiydi acaba

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • haylaz__ kullanıcısına yanıt
    Biz daha YERLİ diye lanse etmeye çalıştığımız bir çok şeyin motorunu yapamıyoruz.
    Saman ithal etmeyi, şeker fabrikalarını satıp genetiği bozan katkılı şeker ithal etmeyi
    bıraktığımız zaman bi şeyler yapmaya başlarız inşallah...
    ben beğenmezdim sebebini tamamen açıkça yazayım da kafanızda yer yapsın. Tamamen yerli üretim başka Türkiye de üretilip tasarlandı başka anlam ifade etmektedir. Türkiye de tasarlanıp üretilen kabul edilebilir ama kıçı kırık kapasitörü bile Japonya dan gelen kart parçalarının burada işçilik kullanılarak tamamen yerli ve milli demek ne kadar mantıklı ?
  • Dosta güven düşmana korku salıyor putin reis

• "Günümüzde, diğer ülkeler uzay tabanlı sistemlerimizi bozmaya ve uzaydaki Amerikan üstünlüğüne daha önce hiç olmadığı kadar meydan okumaya çalışıyorlar.”

Karın ağrısı buymuş :)

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Biz daha YERLİ diye lanse etmeye çalıştığımız bir çok şeyin motorunu yapamıyoruz.
    Saman ithal etmeyi, şeker fabrikalarını satıp genetiği bozan katkılı şeker ithal etmeyi
    bıraktığımız zaman bi şeyler yapmaya başlarız inşallah...
    Motor a bugün başla yarın imal et kolay değil herkes biliyor

Amaç başlamak bugün motoru vs.ithal eder birleştirir satarsin yarın daha fazla parça üretir birleştirir satarsin.

1 - 2 senedir bu saman mevzusu ortada dönüyor bugün saman uretemezsin bu konu zaafmıdır evet zaaf incirde kayısıda rekor kirarsın bunuda görmek lazım keşke herşeyi uretsek satsak.

Geçen günde burda konu vardı cargill firmasını akp soktu ülkeye deniyor bakınız kaç yılında ülkeye girmiş

Bizim ülkede tarım geriledi tarımı teşvik versen yapan yok

Hep yaşlılar kaldı genç tarımcı kalmadı herkes okuyup çok para kazanmak istiyor

• 60'larda da karşı iddia var , karşı red de vardı ..

70'lerde de .. 80'lerde de ... vs..

• quote:

Orijinalden alıntı: ParaMounT99229

ben beğenmezdim sebebini tamamen açıkça yazayım da kafanızda yer yapsın. Tamamen yerli üretim başka Türkiye de üretilip tasarlandı başka anlam ifade etmektedir. Türkiye de tasarlanıp üretilen kabul edilebilir ama kıçı kırık kapasitörü bile Japonya dan gelen kart parçalarının burada işçilik kullanılarak tamamen yerli ve milli demek ne kadar mantıklı ?
    Kafanizda yer yapsın cümlesi ağır bir cümledir tanımadığın her insana söylenmez burda uyarayim sizi .

Gelişmekte olan ülkeler için parça al birleştir sat kendinizden düşük ülkelere pazarlamak gayet mantıklı

Dünyada yüzde yüz yerlilik le üretim yapan ülke yok

Ben dünyada sağlık cihazları üreten firmalara hayranım adamlar emar tomografi röntgen tahlil makinaları üretiyor ve tüm dünya muhtaç bunlara

• quote:

Orijinalden alıntı: haylaz__

Motor a bugün başla yarın imal et kolay değil herkes biliyor

Amaç başlamak bugün motoru vs.ithal eder birleştirir satarsin yarın daha fazla parça üretir birleştirir satarsin.

1 - 2 senedir bu saman mevzusu ortada dönüyor bugün saman uretemezsin bu konu zaafmıdır evet zaaf incirde kayısıda rekor kirarsın bunuda görmek lazım keşke herşeyi uretsek satsak.

Geçen günde burda konu vardı cargill firmasını akp soktu ülkeye deniyor bakınız kaç yılında ülkeye girmiş

Bizim ülkede tarım geriledi tarımı teşvik versen yapan yok

Hep yaşlılar kaldı genç tarımcı kalmadı herkes okuyup çok para kazanmak istiyor

Alıntıları Göster
    Saçma sapan ve hakaret dolu mesajlar vermediğin için çok teşekkürler.
    Hepimiz bu vatanın evladıyız. Keşke silah sanayide olduğu gibi her konuda gelişsek, kalkınsak.
    Başta kimin olduğu önemli değil. Tayyip'i sevmiyorum ama Kılıçdaroğlu'ndan da hiç hoşlanmıyorum.
    Umarım ülkece uyumayız da hızlıca gelişiriz. Mesela az önce 4 tane lastik aldım. Lastikleri Petlas
    aldım. Ülkeme katkı olsun, Türk malı satılsın, gelişsin diye. Kendi malımıza güvenmezsek, gelişemeyiz.
    Ama malı üreten firmanın da iyi mal satması lazım. Japonlar nasıl geliştiler. İyi mal üreterek...
    İyi geceler..

Rusya yeni bir uzay silahı mı üretti?

• Rusya olmasa halimiz ne olurdu. Tek denge unsuru ABD karşısında. Çin falan hikaye.

• quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Saçma sapan ve hakaret dolu mesajlar vermediğin için çok teşekkürler.
    Hepimiz bu vatanın evladıyız. Keşke silah sanayide olduğu gibi her konuda gelişsek, kalkınsak.
    Başta kimin olduğu önemli değil. Tayyip'i sevmiyorum ama Kılıçdaroğlu'ndan da hiç hoşlanmıyorum.
    Umarım ülkece uyumayız da hızlıca gelişiriz. Mesela az önce 4 tane lastik aldım. Lastikleri Petlas
    aldım. Ülkeme katkı olsun, Türk malı satılsın, gelişsin diye. Kendi malımıza güvenmezsek, gelişemeyiz.
    Ama malı üreten firmanın da iyi mal satması lazım. Japonlar nasıl geliştiler. İyi mal üreterek...
    İyi geceler..

Alıntıları Göster
    Rica ederim bende hakarete karşıyım

Lastikleriniz hayırlı olsun güle güle kullanın

• Bizde de uzay eriğinden hoşaf yaparlar Rusya'ya rakip olarak.

Yok ya, 43 yaşındayım ama araba ehliyetim yok. Babamda da bende de motosiklet var.
    Rider ım ben. Araba vardı. Kullanılmıyor diye sattık.
    Bunu bir abime aldım. Markayı da ben seçtim.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.