Şimdi Ara

Rusya'nın yeni 5. nesil tek motorlu savaş uçağı tanıtıldı: 'Checkmate'

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
2.339
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
9 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• 20 Temmuz Salı günü, devlet başkanı Vladimir Putin’in de katıldığı, Rusya'nın Jukovski şehrinde düzenlenen MAKS-2021 havacılık ve uzay fuarında, 18 tondan daha az kalkış ağırlığına sahip, yeni 5. nesil tek motorlu, stealth özellikli hafif sınıf avcı uçağının lansmanı yapıldı.

Aviaport analitik ajansının başkanı Oleg Panteleyev, proje adı "Checkmate" (Şah-Mat) olarak isimlendirilen savaş uçağının, Amerika Birleşik Devletleri öncülüğünde üretilen F-35 hayalet avcı uçağına rakip olarak lanse edilmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

''Hayalet özelliklere sahip ve işletme maliyeti düşük''

Rusya'nın devlet havacılık ve savunma şirketi Rostec ise uçağın tespit edilmesinin zor olduğunu ve işletme maliyetlerinin düşük olacağını aktardı.Geçen günlerde yayınlanan teaser videosunda, BAE, Hindistan, Vietnam ve Arjantin'den pilotların yer alması, Moskova'nın uçağı küresel pazara ihraç etme potansiyelinin yüksek olduğunu gösteriyor.Bilindiği üzere F-35 hayalet avcı uçaklarının bakım ve idame maliyetlerinin yüksekliği sebebiyle birçok ülke bu uçaklara mesafeli duruyor.Bu bağlamda Rusya’nın, gelişmiş 5. nesil uçak pazar payında elini kuvvetlendirmesi muhtemel gözüküyor.

Ağır sınıf 5. nesil savaş uçağı olan Su-57’den daha küçük boyutlara sahip olan Checkmate’nin, 1,8-2 Mach hıza ulaşabilmesi ve harekat menzilinin 3000 km civarında olması bekleniyor.

Uçağın ilk uçuşunu 2023 yılında gerçekleştirmesi planlanırken,seri üretime geçmesi ve envantere girmesinin ise 2026 yılını bulacağı kaydedildi.

Kaynak:https://www.reuters.com/business/aerospace-defense/russia-expected-unveil-stealth-fighter-jet-air-show-attended-by-putin-2021-07-20/

• Önce sana şunu söyleyeyim En az senin kadar aklım başımda ve en az senin kadar her şeyi algılayabiliyorum.

Çok merak ediyorum mesajımdaki hangi kelimenin üzerindeki buluttan nem kaptınız?

Ya arkadaş siz 2 şeyi anlayamadınız bu işte. Çok bilmişlik yapıyorsun ama gerçekte en ufak fikrin bile yok.

1- Şuan ne dersen de kim ne derse desin; Bizim gerçekten yeni nesil uçağa "acil" ihtiyacımız var.

2021 yılındayız ve 9 yıl sonra envantere gireceği yalanı söyleniyor, Altay bile kaç yüz defa ertelendi.

Bana 9 yıl içinde yeni bir savaş uçağına ihtiyacımızın olmayacağının garantisini vermek zorundasın.

2- Tekrarlıyorum 2021 yılındayız ve 2030'da yani 9 yıl sonra envantere girecek diyorsun. Palavra.

Sadece uçuş testleri 2 yıl sürer.

Hala bir vida bile sıkılmadığının farkındasındır umarım. Hiç bir haber, hiçbir işlem yok. Yapacağız dedikleri görseller bile 1998 yılının teknolojisiyle yapılmış görsellerdi. Maketini bile Almanya'ya yaptırdınız.

İşin ciddi ilerlemesi gerektiğini bildiğim için hiç bir çivi çakılmadığının farkına varıp sorguluyorum.

AKP diye diye artık çıldırmışsınız. Burnunuzun ucundakini bile göremiyorsunuz.

• Bizim yerli milli süper uçağımız ne oldu?
    donanımAhaber.com seçim çalışmalarına başladı ama işi sıkı tutmuyor.

• Herhalde bu f-16 sınıfında avcı bir uçak. rusya bu araçları nato sistemlerine tam uyumlu bir versiyon yapsa dünya pazarında daha başarılı olabilir mi acaba

• yine mi 2023. seçim yatırımı. pardon yanlış oldu

• Bizimkiler yanlasin iste buna.

• infom@n kullanıcısına yanıt
    Numune misiniz ya siz? MMU 2030'lu yıllarda envantere girmeye başlayacak anca. Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz ya. Bu işlerin nasıl ciddi ilerlediğini Geliştirdiğimiz onlarca Silah sisteminden hala algılayamadınız mı?

• akp yüzünden f35'ten olduk.
    yunanistan f35 alarak üste geçti.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bir gün kullanmak nasip olur inşallah

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AnadoluEfes -- 22 Temmuz 2021; 18:15:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: hollowman_

Numune misiniz ya siz? MMU 2030'lu yıllarda envantere girmeye başlayacak anca. Neyin kafasını yaşıyorsunuz siz ya. Bu işlerin nasıl ciddi ilerlediğini Geliştirdiğimiz onlarca Silah sisteminden hala algılayamadınız mı?

Önce sana şunu söyleyeyim En az senin kadar aklım başımda ve en az senin kadar her şeyi algılayabiliyorum.

Çok merak ediyorum mesajımdaki hangi kelimenin üzerindeki buluttan nem kaptınız?

Ya arkadaş siz 2 şeyi anlayamadınız bu işte. Çok bilmişlik yapıyorsun ama gerçekte en ufak fikrin bile yok.

1- Şuan ne dersen de kim ne derse desin; Bizim gerçekten yeni nesil uçağa "acil" ihtiyacımız var.

2021 yılındayız ve 9 yıl sonra envantere gireceği yalanı söyleniyor, Altay bile kaç yüz defa ertelendi.

Bana 9 yıl içinde yeni bir savaş uçağına ihtiyacımızın olmayacağının garantisini vermek zorundasın.

2- Tekrarlıyorum 2021 yılındayız ve 2030'da yani 9 yıl sonra envantere girecek diyorsun. Palavra.

Sadece uçuş testleri 2 yıl sürer.

Hala bir vida bile sıkılmadığının farkındasındır umarım. Hiç bir haber, hiçbir işlem yok. Yapacağız dedikleri görseller bile 1998 yılının teknolojisiyle yapılmış görsellerdi. Maketini bile Almanya'ya yaptırdınız.

İşin ciddi ilerlemesi gerektiğini bildiğim için hiç bir çivi çakılmadığının farkına varıp sorguluyorum.

AKP diye diye artık çıldırmışsınız. Burnunuzun ucundakini bile göremiyorsunuz.

• Ruslar jetlerindeki düşük motor "güvenilirlik" puanları nedeniyle hep çift motorlu tasarımlara yönelmişlerdir. İzdeliye-30' lar belirli bir seviyeye gelmiş olacak ki artık tek motorlu uçak üretmeyi de göze almışlar.

• TIGERSHARK kullanıcısına yanıt
    Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda ve Lüksemburg tarafından 17 Mart 1948'de imzalanan ve Soğuk Savaş'ın başındaki Sovyet tehdidine karşı ortak bir savunma antlaşması olan Brüksel Antlaşması, NATO'nun kuruluşunun öncüsü olarak değerlendirilmektedir.

• Yolcu uçağı olan, göklerde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kartal Göz -- 23 Temmuz 2021; 11:41:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bizim uçaklar göklerde hiç yere inmeden tur atıyor. ruslar hala 2023 beklesin.

Kıskanan ülkeler arasına abd, almanyadan sonra rusya da eklensin.
    Bu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tam bir dıctator.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ne yakıyor acaba

Sevgili dostum, bir kere arkadaş işin zorluğundan bahsetmiş, siyaset ile ilgili tek bir şey dememiş.

Merak etme savunma sanayi sandığın kadar AKP seçmenleri ile dolu değil, hatta her gün ortalıkta sayıp söven bolca adam görürsün.

Bir çok alt sistemi entegre etmeyi bir kenara bırakalım, 100'lerce entegrasyonu kolaylaştırmak için yazılacak kodu üretilmesini sağlayarak süreci hızlandıran araç yazan birisi olarak söyleyeyim, sandığın kadar kolay olmuyor.

Hele ki avyonik tarafında işler onlarca kat daha zor, 10 metre uzaklıktaki iğne deliğinden başka bir iğneyi geçirmek bile gerekebiliyor bazen. Kilitlendiğinde yeniden başlatabileceğin ya da 2-3 senede bir yeniden alabileceğin telefon değil bunlar. Arabada bile sorun yaşasan çekici seni alıp sanayiye götürüyor, bunlarda sorun oldu mu düşüyor!

Son olarak ekleyeyim, eleştiri konusunda yeri geldiğinde sonu SAN ile bitenleri ben acımasızca eleştiriyorum, burada forumda da bolca görebilirsin. Ama bunu yaparken doğru bir şekilde yapıyorum, amacım da bir şeylerin daha doğru, daha iyi yapılmasını, yanlışlardan da dönülmesini sağlamak. Ankara'daki mühendislik ekosistemi içinde olanlar savunma sanayinin nasıl bir şey olduğunu zaten gayet iyi biliyorlar. Ama bu insanlar aynı zamanda kusursuza yakın bir ürün çıkarmanın zorluklarının da farkındalar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raxetul -- 24 Temmuz 2021; 13:39:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: raxetul

Sevgili dostum, bir kere arkadaş işin zorluğundan bahsetmiş, siyaset ile ilgili tek bir şey dememiş.

Merak etme savunma sanayi sandığın kadar AKP seçmenleri ile dolu değil, hatta her gün ortalıkta sayıp söven bolca adam görürsün.

Bir çok alt sistemi entegre etmeyi bir kenara bırakalım, 100'lerce entegrasyonu kolaylaştırmak için yazılacak kodu üretilmesini sağlayarak süreci hızlandıran araç yazan birisi olarak söyleyeyim, sandığın kadar kolay olmuyor.

Hele ki avyonik tarafında işler onlarca kat daha zor, 10 metre uzaklıktaki iğne deliğinden başka bir iğneyi geçirmek bile gerekebiliyor bazen. Kilitlendiğinde yeniden başlatabileceğin ya da 2-3 senede bir yeniden alabileceğin telefon değil bunlar. Arabada bile sorun yaşasan çekici seni alıp sanayiye götürüyor, bunlarda sorun oldu mu düşüyor!

Son olarak ekleyeyim, eleştiri konusunda yeri geldiğinde sonu SAN ile bitenleri ben acımasızca eleştiriyorum, burada forumda da bolca görebilirsin. Ama bunu yaparken doğru bir şekilde yapıyorum, amacım da bir şeylerin daha doğru, daha iyi yapılmasını, yanlışlardan da dönülmesini sağlamak. Ankara'daki mühendislik ekosistemi içinde olanlar savunma sanayinin nasıl bir şey olduğunu zaten gayet iyi biliyorlar. Ama bu insanlar aynı zamanda kusursuza yakın bir ürün çıkarmanın zorluklarının da farkındalar.

Dostum DH ve sosyal medyaya bakarsan herkes savunma sanayi uzmanı, herkes bilgisayar uzmanı, herkes biyokimya uzmanı, herkes ekonomi uzmanı, herkes mühendis herkes profesör. Onun için burada yazılanlara elle tutulur bir şey yoksa zerre kadar tamah etmem.

Kusura bakma ama uzun uzadıya yazdıklarının bizim için hiçbir anlamı yok. Kısacası zor demişsin. Zor geliyorsa tarih vermesinler hatta yapmasınlar bile. Ben zor veya kolay demedim. Zor olduğunu bende biliyorum ve o yüzden 2030'a yetişmeyeceğini hatta yapamayacaklarını düşünüyorum. Bunun bir çok sebebi var. Öncelikle bu tür projelerde liyakattan uzak torpille işe girmiş diploma notu çok düşük insanlar çalışıyor, ikincisi bu projelere harcayacak paraları yok.

Bir iş ancak yetersiz insanlara zor gelir.

Genel olarak doğru bir açıklama yapmışsın özellikle bitirme tarihi kısımlarında. MMU sadece bir donanınımı yaptık koydu uçtuk demekle yapılabilecek bir şey değil. İnsanlı araçlar için kabul etsek de etmesek de zaman isteyen bir alan. Sadece 1 nesli geliştirmek için bile ne kadar vakit ve nakit harcandığını F-35'ten görüyoruz, IHA ile karşılaştırmamak gerekir.

Sadece şöyle bir düzeltme yapmak istiyorum. İş aslında liyakatlı insanlara zor gelebilir, liyakatlı olunca zorlukları daha detaylı görür bu insanlar. İş siyasetçilere, işin içine girmemişlere kolay gelir çoğunlukla.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi raxetul -- 24 Temmuz 2021; 15:20:50 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: raxetul

Genel olarak doğru bir açıklama yapmışsın özellikle bitirme tarihi kısımlarında. MMU sadece bir donanınımı yaptık koydu uçtuk demekle yapılabilecek bir şey değil. İnsanlı araçlar için kabul etsek de etmesek de zaman isteyen bir alan. Sadece 1 nesli geliştirmek için bile ne kadar vakit ve nakit harcandığını F-35'ten görüyoruz, IHA ile karşılaştırmamak gerekir.

Sadece şöyle bir düzeltme yapmak istiyorum. İş aslında liyakatlı insanlara zor gelebilir, liyakatlı olunca zorlukları daha detaylı görür bu insanlar. İş siyasetçilere, işin içine girmemişlere kolay gelir çoğunlukla.

Süper haklısın. Dünyadaki en haklı insan sensin.

• biraz önce dondurma almaya gittim orda alırken bi almancı yaklaştı altında son model bmw ile geldi 1 külah dondurma aldı gitti dondurma satan adam bizi bunlarmı kıskanıyomuş ulan bu arabayı ben 10 tane dükkanım olsa gene alamam diyip bayabi hükümet halk saydırdı :D yani alamanya bizi kıskanıyo :D okuyunca tekrar aklıma geldi :D

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.