Şimdi Ara

Rusya kendi mobil işletim sistemini geliştirmeye hazırlanıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
674
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Rusya kendi mobil işletim sistemini geliştirmeye hazırlanıyor 

Büyük devletlerin teknolojik gelişmelerde en çok çekindiği nokta genelde yazılım oluyor. Başka bir ülkenin geliştirdiği yazılım altyapısını kullanmak istemeyen ülkelerin zaman zaman kendi işletim sistemlerini geliştirdiklerini biliyoruz. Hatırlanacağı üzere ülkemizde de benzer şekilde bir linux dağıtımı olan Pardus işletim sistemi hazırlanmıştı.

Rusya ise bu konuda yeni bir adım atmaya hazırlanıyor. Bilgisayarlardan sonra mobil platformda da kendi işletim sistemine sahip olmak isteyen ülke Sailfish OS tabanlı bir işletim sistemi geliştirmeyi amaçlıyor. Haberleşme ve iletişim bakanı bu konu hakkında Nikolai Nikiforov yazılım şirketi Jolla ile görüşmelere başlamış durumda. Ayrıca Nikiforov Rusya içerisinde iOS ve Android işletim sistemli cihazların %95'lik bir pazar payına sahip olduğunu belirtirken, yerli bir işletim sisteminin hem ekonomik açıdan kazanç sağlayacağını hem de kitle gözetimine imkan vermeyeceğini söyledi.

Teknik olarak SailFish OS'de farklı bir ülkeye ait olsa da açık kaynak kodlu yapısı nedeniyle özelleştirilerek tehditlerden arındırılabilecek. İletişim bakanı on yıl içerisinde yerli mobil işletim sisteminin kullanımını %50 seviyesine kadar çıkarmak istediklerini belirtti. Şimdilik bu kullanım oranını yaygınlaştırmak için ne gibi planlar olduğundan bahsedilmedi. Rus kullanıcıların kendi işletim sistemlerine nasıl yaklaşacağı merak konusu.

• atı alan üsküdarı geçti

• 10 yıl geriden geliyor bunlarda ,Facebook'a A rakip de VK yapmışlardı ama tabii bizim gibi hiç bir şey yapmadan durmaktan iyidir.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ruslara her zaman güvenim tamdır.

• Simdi baslasalar ancaaa 15 yila pazarda yer bulurlar tabi diger pazarlar nereye yelken açar bilinmez. Bizim ulkede hic yok mesela.

• quote:

Orijinalden alıntı: silver0021

Simdi baslasalar ancaaa 15 yila pazarda yer bulurlar tabi diger pazarlar nereye yelken açar bilinmez. Bizim ulkede hic yok mesela.

Amaçları pazarda yer bulmak değil ki zaten, kendi ülkelerinde yaygın olsa yeter.
    Çoğu ülkenin aksine google'ın ülkelerinden tonla veri toplamasından rahatsız oluyorlar belli ki.
  • Şimdi böyle konuşuyorsunuz da, yapılıp öne sürülünce konu açarsınız . Asla ön yargı ile bakmayın.
  • Bizimkilerde güzelim pardustan vazgeçsinler

• oyun servırlarına girmesinlerde hile hurda çakallık bunlarda

• quote:

Orijinalden alıntı: Görmebak

Bizimkilerde güzelim pardustan vazgeçsinler

Pardus kesinlikle vazgeçilmemesi gereken ubuntu kadar kaliteli milli bir sermayeydi yazık oldu ben Pardus mobil platformdada destek verirdim logomuz bile çok güzeldi

• Şu bürokrasilerini bir azaltsalar önce...
  • Adamlar 10 yıl sonrası için mobil os geliştirmekten bahsediyor, bizimkiler 2 sene sonra 5g ye geçmekten.

• Yahu arkadaş sanki Amerika uzay yarışını Kongolularla yaptı.

Zamanında Amerika akıllıca halkınada bu teknolojiyi öğretecek sevdirecek sistemi yaptı. Sovyet kafası ise sadece orduculuk ve sidik yarıştırmada tıkanıp kaldı. Yaptığın ettiğin ve geldiğin seviyeyi halkına açsan bu yerli işine girmen gerek kalmazdı.

Ne yani Amerika Bill Gates e gidipte ''bro bana işletim sistemi yap'' mı dedi? Yada "hey Steve bana mobil market yap" diye teşvikte mi bulundu.

Sen halkını eğit öğret ki sana onlar neler kazandırır neler şaşırıp kalırsın.

Rusya gibi bir ülke bile 20 yıl geriden geliyorsa bunlar hep eğitim.

Eğitim şart!!!

• Farklı işletim sistemleri kesinlikle lazım. Şuan için bütün mobil işletim sistemleri birbirinin tıpatıp aynısı. Birininde bir şeyde farklı olmasını istiyor insan.

• Rusya google' un geleceği domine edeceğini görüyor. İleride google amerikanın bile kontrolünden çıkıp skynet benzeri bişey olabilir. Bkkz. ( robot üreten şirketleri satın alması )

• çok güzel bir gelişme.
    1) jolla yani sailfish os android ile uyumludur. Android uygulamalarını çalıştırır. İşletim sistemini en başından itibaren android uygulamalarını çalıştırsın diye yazdıkar.
    2)sailfish os tamamen gesture tabanlıdır. Yani telefonda ekran tuşları yok. Ekran tuşları boşuna yer kaplamıyor. Onun yerine bir iki kaydırma işlemi ile her işinizi görüyorsunuz.
    3)sailfish os modern bir işletim sistemidir. Eski işletim sistemlerinin geçmişten getirdikleri yüklere sahip değildir.
    4)sailfish os düşük donanımla yüksek performans sağlar.Öyle android sistemindeki gibi aşırı derecede donanım ihtiyacı yoktur.
    5)sailfish os'de gerçek anlamda multitasking vardır. Videoları izleyebilirsiniz.
    6)jolla telefonlarda önemli aksesuar desteği vardır. Kişiselleştirme seçeneği çoktur.
    7) ios ve android manuel araba gibiyken sailfish os otomatik araba gibidir. Gesture'larla telefon büyük olsa bile cihazı tek elle kullanabilirsiniz.
    8)jolla küçük bir firmadır. Bu nedenle çok bilinmez. Bir telefonları bir de tabletleri var. Arkasında durulursa çok iyiyerlere gelebilir.
    9)ios'un verdiği güncellemelerle telefonu kullanılmaz hale getirmesinden, android'in yeni sürümü çıktığında bunu ancak 6 ay sonra cihazınıza almaktan bıkmadınız mı? Android muffin gelecek. Bakalım s6, s6 edge, htc m9, lg g4 bunu kaç ay sonra alacak. Zaten sizin telefona android muffin geldiğinde android 6.2 çoktan çıkmış olacak.
    Jolla güncellemeyi yapıyor hemen dağıtıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• jolla Finlandiya merkezli bir firmadır, bünyesinde eski nokia çalışanlarını da barındırır.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Birtek kızlarını severim bu milletin

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: yoksulseytan22

Yahu arkadaş sanki Amerika uzay yarışını Kongolularla yaptı.

Zamanında Amerika akıllıca halkınada bu teknolojiyi öğretecek sevdirecek sistemi yaptı. Sovyet kafası ise sadece orduculuk ve sidik yarıştırmada tıkanıp kaldı. Yaptığın ettiğin ve geldiğin seviyeyi halkına açsan bu yerli işine girmen gerek kalmazdı.

Ne yani Amerika Bill Gates e gidipte ''bro bana işletim sistemi yap'' mı dedi? Yada "hey Steve bana mobil market yap" diye teşvikte mi bulundu.

Sen halkını eğit öğret ki sana onlar neler kazandırır neler şaşırıp kalırsın.

Rusya gibi bir ülke bile 20 yıl geriden geliyorsa bunlar hep eğitim.

Eğitim şart!!!

Rusya eğitim konusunda geride değil, hiç merak etmeyin.

Önce kendimize batıralım iğneyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

çok güzel bir gelişme.
    1) jolla yani sailfish os android ile uyumludur. Android uygulamalarını çalıştırır. İşletim sistemini en başından itibaren android uygulamalarını çalıştırsın diye yazdıkar.
    2)sailfish os tamamen gesture tabanlıdır. Yani telefonda ekran tuşları yok. Ekran tuşları boşuna yer kaplamıyor. Onun yerine bir iki kaydırma işlemi ile her işinizi görüyorsunuz.
    3)sailfish os modern bir işletim sistemidir. Eski işletim sistemlerinin geçmişten getirdikleri yüklere sahip değildir.
    4)sailfish os düşük donanımla yüksek performans sağlar.Öyle android sistemindeki gibi aşırı derecede donanım ihtiyacı yoktur.
    5)sailfish os'de gerçek anlamda multitasking vardır. Videoları izleyebilirsiniz.
    6)jolla telefonlarda önemli aksesuar desteği vardır. Kişiselleştirme seçeneği çoktur.
    7) ios ve android manuel araba gibiyken sailfish os otomatik araba gibidir. Gesture'larla telefon büyük olsa bile cihazı tek elle kullanabilirsiniz.
    8)jolla küçük bir firmadır. Bu nedenle çok bilinmez. Bir telefonları bir de tabletleri var. Arkasında durulursa çok iyiyerlere gelebilir.
    9)ios'un verdiği güncellemelerle telefonu kullanılmaz hale getirmesinden, android'in yeni sürümü çıktığında bunu ancak 6 ay sonra cihazınıza almaktan bıkmadınız mı? Android muffin gelecek. Bakalım s6, s6 edge, htc m9, lg g4 bunu kaç ay sonra alacak. Zaten sizin telefona android muffin geldiğinde android 6.2 çoktan çıkmış olacak.
    Jolla güncellemeyi yapıyor hemen dağıtıyor.

Keşke test edebilme olanağım olsa.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.