Şimdi Ara

Rusya'da Üniversite Okumak? (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
88
Cevap
2
Favori
26.096
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar haberden görmeler ve kulaktan dolmalar dışında yapıcı ve objektif şekilde artı ve eksileri söyleyebilecek tek bir Allah'ın kulu yok mu yahu?
  • Güncel bilgi sahibi arkadaşlar var mıdır? Yarın itibari ile pasaport işlemlerine başlamayı düşünüyorum.
  • rusyada iyi sayilabilecek (onlarda turkiyenin yanindan gecemiyor) 2 universite var onun biri baskentte biri de en pahali sehri zaten. ama illa gitmek istiyorum diyorsan git hazirliga basla sinavi gec. baktin olmuyor don. ruscani belgelemis olacaksin. yada moskovaya gec. orada hayat pahali ama okul en azindan ilk 500de diye hatirliyorum. moskova gecersen hazirligi atlayip direk okula baslarsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: sellim81

Güncel bilgi sahibi arkadaşlar var mıdır? Yarın itibari ile pasaport işlemlerine başlamayı düşünüyorum.

hocam kusura bakmada sen inandirmissin kendini oranin iyi olduguna. sana herkes kotu dese bile gideceksin o zaman niye soruyorsun. acik ve net okul kotu. rusyadaki tum okullar kotu zaten. mimar aslan diye bir yazilimci var oda o taraflardan bi okuldan mezun senelerce surundum diyor. moskova devlet ve petersburg universitesi haric rusyada duzgun egitim alinan okul yok. kendine bunu inandiramiyorsun o kadar insan yazmis. gideceksen moskovaya git en azindan dunya siralamasinda yeri var. diger okullardan alacagin diplomayi anca masa ayagini dengelemek icin kullanirsin.

arkadas bizi polisler aldi diyor sen diyorsun o gunler geride kaldi sukur olsun falan bir daha gelmeyecegini nereden biliyorsun? bunlar sadece konuyu iyiye yormak. oraya gidersen ruscadan baska bi isine yaramaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DA02D78F4 -- 18 Mayıs 2017; 14:12:48 >

• Yok hocam ne kusuru tabii ki yorumları bekliyorum, ancak ben artı ve eksileri istiyorum. Böyle herkes sizin gibi yalnızca çemkirircesine anlatınca ben tabii ki çok ciddiye almam. Siz orada bulundunuz mu? Çünkü ilk Moskova ve St. Petersburg üniversitelerini sıralamalarla vs iyidir demişsiniz ancak KFU'da sizin bahsettiğiniz gibi ilk 500 gibi bir sıralamada bulunmakta. Böyle çelişkili cevaplardan dolayı iyiye yoruyorum çünkü kimse yapıcı eleştiride bulunmuyor yalnızca sizin gibi yermek için yazınca benim ne kadar ciddiye almam gerekir ki?

Milletimiz eleştiriyi yalnızca kötülemek olarak gördüğü için böyle olması normal. Yapıcı bir şekilde, madde madde, kulaktan dolma bilgiler dışında bir şekilde şu şöyledir bu böyledir olarak sıralayan, yalnızca eğitimden bahseden, siyasete girmeyen yorum maalesef bulunmamakta. Bu da milletimizin düştüğü rezillikten başka bir durum değildir benim gözümde.

• quote:

Yok hocam ne kusuru tabii ki yorumları bekliyorum, ancak ben artı ve eksileri istiyorum. Böyle herkes sizin gibi yalnızca çemkirircesine anlatınca ben tabii ki çok ciddiye almam. Siz orada bulundunuz mu? Çünkü ilk Moskova ve St. Petersburg üniversitelerini sıralamalarla vs iyidir demişsiniz ancak KFU'da sizin bahsettiğiniz gibi ilk 500 gibi bir sıralamada bulunmakta. Böyle çelişkili cevaplardan dolayı iyiye yoruyorum çünkü kimse yapıcı eleştiride bulunmuyor yalnızca sizin gibi yermek için yazınca benim ne kadar ciddiye almam gerekir ki?

Milletimiz eleştiriyi yalnızca kötülemek olarak gördüğü için böyle olması normal. Yapıcı bir şekilde, madde madde, kulaktan dolma bilgiler dışında bir şekilde şu şöyledir bu böyledir olarak sıralayan, yalnızca eğitimden bahseden, siyasete girmeyen yorum maalesef bulunmamakta. Bu da milletimizin düştüğü rezillikten başka bir durum değildir benim gözümde.

ben oranın kötü yanlarını sana söyleyerek seni oradan soğutunca ne kazanıyorum? eğer para yada değerli bir karım yoksa bunu niye yapayım? demek ki kötülemek için akıl karı bir sebebim yok. yani kötülemek için kötülemiyorum. öyle olduğu için kötülüyorum. artılarını yazmıyorsunuz diyorsun ama artısı yok :D sana tek artısı rusça öğrenmek olur. sana o kadar söyleyeyim :D

http://www.shanghairanking.com/ARWU2016.html buyur türkiyenin ve dünyanın kabul ettiği sıralama kuruluşu bu. gördüğün sıralamalar dünyada kabul görüyor. burada ben kazan federali göremiyorum. rusyadan 2 okul var onları da zaten söylemiştim. petersburg state, moscow state ve novosibirsk state (listeye yeni girmiş 2015de buda yoktu) üniversiteleri var. aralarından en iyisi moskova devlet üniversitesi. eğer gidebiliyorsan oraya git. evet oraya gidersen iyi bir eğitim alırsın. ama unutma bu sıralamalar okulun genel puanları.

şimdi okulun istediğin bölüme göre sıralamalarını inceleyelim bakalım kaçı ilklerde kaçı sonlarda. bunun içinde yine kabul görmüş bir servis olan topuniversities'i kullanıyorum.

https://www.topuniversities.com/universities/kazan-volga-region-federal-university kazan federal

https://www.topuniversities.com/universities/lomonosov-moscow-state-university moskova devlet

burada görüyoruz kazan federal yine ilk 500de değil. moskova döktürmüş helal olsun. kazan fedaralin en iyi sıralamaya sahip olduğu bölüm ise linguistik. mühendislik sıralamasında gözükmüyor maalesef. yani üniversitenin ana dalı mühendislik değil. moskova ile farkını verdiğim linkten inceleyebilirsin.

şimdi sen bilgisayar mühendisliği okuyacağına göre o alanda üniversite sıralamasında kaç rusya okulu var ona bakalım.

https://www.topuniversities.com/university-rankings/university-subject-rankings/2017/engineering-technology

evet rusyadaki okulların mühendislik ve teknoloji üzerine sıralaması. sıralama şöyle bir göz atıyoruz ve görüyoruz ki kazan federal listeye girememiş. en başta benim sıraladığım gibi moskova ve petersburg var.

moskova - 115.
    petersburg - 269.
    novosibirsk - 275.
    petersburg politeknik - 292.
    moskova fizik ve teknoloji - 322.
    bauman moskova - 325.

artık gerisini saymaya gerek bile yok. şimdi neden kazan federali kötülediğimi anlamışsındır. aldığın mühendislik eğitiminin anadoluda bir üniversiteyle eş değer olduğunu anlamanı istiyorum.

• Teknik ve yapıcı bir şekilde açıklayıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Böyle açıklamalar yapalım mutlu olalım. :D

Benim elbetteki yanlış bilgi edinmeye açığım. Daha önce böyle bir araştırmaya girmedim sonuçta. Ayrıca dediğim gibi, bana somut yorumlarla gelen insanlar yok. Ya "orası mükemmel gel bak ben ucuza götürüyorum" diyenler geliyor ya da işin içine bilmeden "orda ne yapacan bi halta yaramaz" modunda kötülemekten başka bir şey yapmayanlar fırlıyor. Siz de benim tutumumu anlamışsınızdır milletimizi biliyorsunuz.

Peki işin sosyal kısmı ile ilgili bir fikriniz var mıdır? Madem anadolu ile eşdeğer ve mali olarakta fark çok küçük, ekstra bir dil + dolu dolu bir cv oluşturabilir miyim? Daha önceden de belirttiğim gibi burada gidersem ya memleketim Düzce ya da Zonguldak gibi yerlere gideceğim ve buralarda elimde dımdızlak diploma ile mezun olmaktan başka pek bir etkinliğim olmayacak.

• quote:

Teknik ve yapıcı bir şekilde açıklayıp yorum yaptığınız için teşekkür ederim. Böyle açıklamalar yapalım mutlu olalım. :D

Benim elbetteki yanlış bilgi edinmeye açığım. Daha önce böyle bir araştırmaya girmedim sonuçta. Ayrıca dediğim gibi, bana somut yorumlarla gelen insanlar yok. Ya "orası mükemmel gel bak ben ucuza götürüyorum" diyenler geliyor ya da işin içine bilmeden "orda ne yapacan bi halta yaramaz" modunda kötülemekten başka bir şey yapmayanlar fırlıyor. Siz de benim tutumumu anlamışsınızdır milletimizi biliyorsunuz.

Peki işin sosyal kısmı ile ilgili bir fikriniz var mıdır? Madem anadolu ile eşdeğer ve mali olarakta fark çok küçük, ekstra bir dil + dolu dolu bir cv oluşturabilir miyim? Daha önceden de belirttiğim gibi burada gidersem ya memleketim Düzce ya da Zonguldak gibi yerlere gideceğim ve buralarda elimde dımdızlak diploma ile mezun olmaktan başka pek bir etkinliğim olmayacak.

şimdi konuya bu açıdan bakınca tabi ki kazan federal tokatlar. oraya 5 seneni vereceksin. o 5 senede çok güzel rusçan olacağına eminim. sen diyorsan ben zaten burada düzce üniversitesine gidebiliyorum o zaman tabi ki kazan federal sana çok çok iyi gelir. tekrar türkiye dönmek istiyorsan belki görüşüm değişebilir burada iş bulma sıkıntısı yaşatır mı emin değilim. benim demek istediğim kazan federal de oranın en iyi okulu değil (iyi okulları sıralamıştım) ama bizim düzce kadar kötüde değil. şimdi düzce üniversitesi ilk 1500 de bile değil. kazan federalin en azından belli bir sıralaması var.

orada kazanacağın sosyal çevre zevkli bir üniversite hayatı kazanacağın yabancı arkadaşlar falan buradaki anadolu üniversitelerini tokatlar. ama bunun yanında getirdiği risklerde var. 5 sene boyunca hafiften diken üstünde olacaksın. rusya türkiye ilişkileri ne olur eder bilemeyiz. türkiyede ailende bir sıkıntı çıkabilir geri dönmek zorunda kalır mısın kalmaz mısın bunları bilemeyiz. öyle ha dedin mi gelebileceğin bir yere gitmiyorsun. uçak biletleri ilerde ne olur ne eder bilemeyiz. ruble tl değeri arasındaki fark açılır mı kapanır mı bunu da bilemeyiz. türkiyede bir ekonomik kriz olsa tl çok fazla değer kaybetse ailen altından kalkabilir mi bunu da düşünmen gerekiyor. hazır parayla gidiyorsan düşünmene gerek yok ama sürekli ailen para yollayacaksa bunu da değerlendirmelisin.

sonuca gelirsek bana soracak olursak düzce zonguldak tarzı yerlerde üniversite okumaktansa tabi ki kazan fedaral :D bu kadar ezdim okulu ama bizim anadolu da daha kötü üniversiteler var o kadarda hakkını yemeyeyim :D ama gidebiliyorsan listedeki okulları dene. novosibirsk olabilir ona bir bak. moskova ve petersburgu önermiyorum çünkü rusyanın en pahalı şehirleri. eğer novosibirsk gidebilirsen kazan federalden alacağın eğitimden daha iyisini alacağında kesin.

ekleme : kazan federal ilk 600 de. kötü bir sıralama değil. ama bu genel sıralaması. okul sitesinde şunu yazmışlar.

Öncelikli Alanlar
    Biyomedisin ve Farmakoloji
    Petrolcülük, Petrol İşlemesi, Petrolcülük Kİmyası
    Perspektifli Malzemeler

okulun alanı mühendislik dışında birazcık fen bilimleri ağırlıklı. bunu da değerlendir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-DA02D78F4 -- 23 Mayıs 2017; 23:25:39 >

• Yorumlar için tekrardan teşekkürler. Ben hep bu açıdan artılarını eksilerini düşünmek istedim hepte bunu belirttim ama insanlar buradaki ODTÜ İTÜ ile karşılaştırdığı için biraz tepkili karşılık verdim başta, affola. :D

Aynen o şekilde ben de tamamen kendimi geliştirip CV'mi doldurabileceğimi düşündüğüm için biraz da böyle bir düşünce içerisindeyim. Bakalım artık bundan sonra hayırlısı demekten başka elimden gelen bir şey gelmiyor. Özellikle de finansal ve siyasi durumlar konusunda. :D

Ekleme : Şu an zaten halihazırda bir yazılım firmasında çalışmaktayım. Biraz da bu sebeple içim rahat açıkçası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sellim81 -- 24 Mayıs 2017; 9:8:4 >
  • quote:

Yorumlar için tekrardan teşekkürler. Ben hep bu açıdan artılarını eksilerini düşünmek istedim hepte bunu belirttim ama insanlar buradaki ODTÜ İTÜ ile karşılaştırdığı için biraz tepkili karşılık verdim başta, affola. :D

Aynen o şekilde ben de tamamen kendimi geliştirip CV'mi doldurabileceğimi düşündüğüm için biraz da böyle bir düşünce içerisindeyim. Bakalım artık bundan sonra hayırlısı demekten başka elimden gelen bir şey gelmiyor. Özellikle de finansal ve siyasi durumlar konusunda. :D

Ekleme : Şu an zaten halihazırda bir yazılım firmasında çalışmaktayım. Biraz da bu sebeple içim rahat açıkçası.

Kazan federalin okul ucretine baktim ayni fiyatta novabirsk var ve okul dunya siralamasinda daha onde ayrica muhendislik siralamasinda da daha onde. ucak biletleride cok fazla degil 800 liraya bulunabiliyor. bence sen o okulu degerlendir.

• Tabii ki bir araştırayım, çok teşekkür ederim destek ve inceleme için. :)
  • Hocam pardon, üniversite fiyatlarına nasıl bakıyoruz? Bu sene Moskova ya da Petersburg'a gitmeye niyetliyiz.

• Arkadaşlar Kazan'da üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Bu sene hazırlık yılındayız. Ben kimseden net bilgi alamadım bilgi almak isteyenler yazsın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada Rusyada üniversite düşünenler sakın ola rusyadaegitim(.)com adresinden işlerini gören firma ile anlaşma sağlanıp Orçun bey ile işlem yapmasın. Parayı pasaportu gönderdikten sonra ne bir bilgi alabilirsiniz ne de bir iş doğru yapılır. Sırf kendisine daha çok para kalması için Samara'dan Kazan'a uçakla gelmedik taksilere sıkışıp 6 saat yol çektik. Üstelik bunun böyle olacağını havaalanında öğrendik. Hazırlık yılında farklı okulda olacağımızı ise yine Türkiye'de havaalanında öğrendik. Kesinlikle bahsi geçen site ve şahıs ile iş yapılmasını tavsiye etmiyorum.
  • quote:

Arkadaşlar Kazan'da üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Bu sene hazırlık yılındayız. Ben kimseden net bilgi alamadım bilgi almak isteyenler yazsın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Bu arada Rusyada üniversite düşünenler sakın ola rusyadaegitim(.)com adresinden işlerini gören firma ile anlaşma sağlanıp Orçun bey ile işlem yapmasın. Parayı pasaportu gönderdikten sonra ne bir bilgi alabilirsiniz ne de bir iş doğru yapılır. Sırf kendisine daha çok para kalması için Samara'dan Kazan'a uçakla gelmedik taksilere sıkışıp 6 saat yol çektik. Üstelik bunun böyle olacağını havaalanında öğrendik. Hazırlık yılında farklı okulda olacağımızı ise yine Türkiye'de havaalanında öğrendik. Kesinlikle bahsi geçen site ve şahıs ile iş yapılmasını tavsiye etmiyorum.

ben okulla mailleşip hallettim herşeyi.sen hangi okuldasın hocam kazanda

• quote:

Orijinalden alıntı: hellovictory

quote:

Arkadaşlar Kazan'da üniversiteye gelmiş bulunmaktayım. Bu sene hazırlık yılındayız. Ben kimseden net bilgi alamadım bilgi almak isteyenler yazsın elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Ben bu sene için KSAU'dayım hocam sen de Kazan'da mısın? Hangi okul?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hellovictory

quote:

Ben bu sene için KSAU'dayım hocam sen de Kazan'da mısın? Hangi okul?

Ben kazanda değilim hocam komi Cumhuriyetindeyim. Lisans için kazana gelmeyi düşünüyorum nasıl yurtlar falan, şehir nasıl alıştın mı, aylık ne kadar gidiyor?

• hellovictory kullanıcısına yanıt
    Yurtlar klasik hocam herhangi bir artısı eksisi yok yalnızca ucuz olmalarını bir artı olarak sayabiliriz. Ancak KFU yurtları direk Rusya'nın en iyi yurtları olarak geçiyor ve aynı zamanda en ucuzu senelik yaklaşık 300-400 TL civarına denk geliyor. Aylık olarak ben alkol sigara kullanmıyorum güzel bir şekilde doyacağım şekilde bazen dışarda bazen yurtta yiyorum maksimum 8.000 ruble gidecektir o da 600 TL civarında tutmakta.
  • quote:

Yurtlar klasik hocam herhangi bir artısı eksisi yok yalnızca ucuz olmalarını bir artı olarak sayabiliriz. Ancak KFU yurtları direk Rusya'nın en iyi yurtları olarak geçiyor ve aynı zamanda en ucuzu senelik yaklaşık 300-400 TL civarına denk geliyor. Aylık olarak ben alkol sigara kullanmıyorum güzel bir şekilde doyacağım şekilde bazen dışarda bazen yurtta yiyorum maksimum 8.000 ruble gidecektir o da 600 TL civarında tutmakta.

Gayet iyi hocam ne zaman başladı hazırlık kursunuz? Dil ile aran nasıl, okula ne kadar ödedin? Sınıfınız da öğrenciler nereli genelde

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hellovictory -- 16 Kasım 2017; 1:43:50 >
  • hellovictory kullanıcısına yanıt
    Hazırlık 2 hafta önce başladı biz de hazırlıktan 15-16 gün önce gelmiştik adaptasyon adına. Henüz işin grammar boyutuna girmedik okuma-yazma alfabe tonlamalar yanında kelime öğreniyoruz şimdilik sorun yok ancak insanlarla öyle böyle anlaşabiliyoruz şimdiye kadar anlamıyorum diye burun kıvıran olmadı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.