Şimdi Ara

Rusça Hakkındaki Sorulara Cevaplar (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
216
Cevap
39
Favori
42.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: rodelero

quote:

Orijinalden alıntı: Latissimus Dorsi

Antalya'da Rusça öğrenmek daha mı kolaydır ?

Antalya'da Rusça öğrenmek daha kolay değildir, pratik yapmak daha kolaydır. Hiç bilmeyerek kulaktan dolma öğrenme yanlısı değilim, dili yazılı kaynaklardan en iyi şekilde öğrenmek yararınıza olacaktır.

Kulaktan öğrenme yöntemi konusunda da bence bu kadar katı olmayın. biz ana dilimizi de kulaktan dolma yöntemlerle öğreniyoruz. yurt dışına çıkan insanların yabancı dili kısa sürede örenmesinin sebebi de biraz bu zaten
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: rodelero

quote:

Antalya'da Rusça öğrenmek daha mı kolaydır ?

Antalya'da Rusça öğrenmek daha kolay değildir, pratik yapmak daha kolaydır. Hiç bilmeyerek kulaktan dolma öğrenme yanlısı değilim, dili yazılı kaynaklardan en iyi şekilde öğrenmek yararınıza olacaktır.

Kulaktan öğrenme yöntemi konusunda da bence bu kadar katı olmayın. biz ana dilimizi de kulaktan dolma yöntemlerle öğreniyoruz. yurt dışına çıkan insanların yabancı dili kısa sürede örenmesinin sebebi de biraz bu zaten

Hayır bu konuda sandığınız kadar katı değilim. İnternet olsun, kitaplar olsun, kurslar olsun; günümüzde o kadar çok kaynak var ki ve bunlara rağmen yazılı kaynaklara hiç bakılmadan direkt olarak kulaktan öğrenmeye karşıyım sadece. Kulaktan öğrenilecek dil sokak dilidir. Biz kendi dilimizi kulaktan öğreniyoruz lakin dilimizi ders olarak görene kadar, siz de bilirsiniz ki şahit de olmuşsunuzdur; argo, küfürlü ve kuralsız konuşulur. (Yedi göbek İstanbullu olup Türkçeyi yalamak yutmak ayrı :) ) Ben konumun en başında da belirttiğim gibi "bir dili en iyi şekilde öğrenme yanlısı olduğum" için kulaktan duyma öğrenmeye karşıyım. Özellikle yabancı dil öğreniyorsak neden kurallı ve düzgün öğrenmeyelim ?
    Kulaktan duyarak, yazılı kaynakları kurcalamadan öğrenmek isteyenler buyursunlar öğrensinler, benim onlara lafım yok.

• Ben de Rusça öğrenmek istiyorum.Temel tanışma tekniklerini öğrendim, üst düzey öğrenmek için ne yapmalıyım?
  • Ben de Rusça öğrenmek istiyorum.Temel tanışma tekniklerini öğrendim, üst düzey öğrenmek için ne yapmalıyım?

rusyaya yada ukraynaya git ))
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tembel Yazar

böyle bir konu arıyordum, iyi oldu. İzmir'de tavsiye edebileceğiniz kurs veren bir kurum var mı?

Banada tavsiye lazım.. Rusça kursuna gitmeyi düşünüyorum ama bilip bilmediğim bir yere para harcamak istemiyorum, varsa tavsiye edebilecek makbule geçer, Karşıyaka ya da Alsancak tarafında olursa iyi olur..
  • benim sorum biraz farklı rusyada para olarak ne geçiyor ruble mi dolar mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ROMA1927

benim sorum biraz farklı rusyada para olarak ne geçiyor ruble mi dolar mı?

ruble
  • Rusça öğrenmek gerek...
  • Güzel paylaşımlar için saolun. Bende rusçayı ingilizceden sonra ikinci dil olarak seçenlerdenim. İngilizce benim için elzem ama rusça o kadar elzem değil. Yani sadece hobi olarak öğreniyorum. Fononun bir kitabı vardı rus bir arakadaşıma gösterdim ve çok hatalı olduğunu söyledi. Rusça kolay diyen ya dahidir ya delidir. Neye göre kolay kime göre kolay? Orda yaşayan birine göre kolay olabilir ama türkiyede yaşıyorsanız elbette zor.
    Adam yazıyor; ben rusçayı tv syerederek öğrendim. Çok kolay. Tv nin duyumsal anlamda faydası çok ama rusçanın gövdesini oluşturan o koca grameri nerden söktün ya arakadaş. Bu koca bir yalan. Yani iyi biliyorum diyenlerin çoğu neyi bildiğini bilmeyenlerdir. üç beş basit selam kelam öğrendikten sonra ben biliyorum öğrendim diyor. Dil bilmek bumudur? Bu bizim toplumda bir hastalık. Çoğusu cv sinde yazar orta derece ingilizce biliyorum. Halbuki başlangıç aşamasındadır. Hep bildiklerinin bir üstünü yazarlar , genelde test edilmezler çünkü. 17 yıldır ingilizcenin içindeyim orta ile iyi arasında gidip geliyorum. Her dil bir okyanus gibi, dibi ucu bucağı yok. Ben ingilizce öğrendikçe hiç birşey bilmediğimi anlıyorum. Korkuyrum o derinliği gördükçe gerçekten korkuyorum..Dil böyle birşey...
    Gelelim rusçaya; aralıklı olmak üzere 1 yıldır kendi kendime rusça öğrenmeye çalışıyorum. Yeri geldi 2- 3 kez öğrenmekten vazgeçtim. kitapları kaldırdım rafa. Bir müddet sonra tekrar iştaha geldim tekrar açtım. Bu rusçanın en zor kısmı padej denilen ismin halleri. Ki bu haller sizi bi hallere sokar. Bu konuya geldiğinizde yavaş yavaş başınız dönmeye başlar, önce alkol etkisi sonra morfin etkisi yapar bir yerden sonra hayata küsmeye başlarsınız. Çok takıntı yaparsanız sizi intihara bile sürükleyebilir.Amacım kimseye umutsuzluk aşılamak değil. Ama benim gözümde padejler rusçanın yarıdan fazlası demek. Ezberlemek geçici bir çözümdür. Ezber kalıcı birşey değildir. Eğer beynin kabul etmesi için makul bir neden sunamaz iseniz beyin o bilgiyi geçici olarak kaydediyor.
    Rusçanın güzel yanlarıda var. zaman konusunda ingilizcedeki kadar sıkınıtı çekmezsiniz. Soru kalıpları kolaydır. bazı kelimeleri çok şirindir kullanmak için can atarsınız.
    Rusça bilen birisine sormanız gereken asıl soru " rusçayı nasıl öğrendiniz?" değil. " padejleri nasıl öğrnediniz ?" sorusu olmalıdır. İşte bendede takıntı olmuş bu padejler. Dediğim gibi rusça kolay bir dil değil, azmi olan insan çaba gösterirse ve çevresel şartları müsaitse öğrenebilir. Birde ne için öğrenmek istediğinize göre de rusçanın zorluğu değişebilir. Ben çat pata derdimi anlatayım yeter diyorsanız ben şu anda o anlamda " biliyorum" diyebilirim. Benim için biliyorum demenin anlamı çok farklı. Bu çat pat rusça ile başarabildiğim en büyük başarı ne diye sorarsanız yurtdışında kendi başıma telefon edip bir taksi çağırmıştım. Kapının önünde duran taksiler maliyetli olduğu için çat pat rusçamın faydasını gördüm. Bilginin zararı olmaz.

1 yıldır rusça ile haşır neşir olan biri olarak seviyem henüz başlangıç diyorum.Ve öğreneceklere tavsiyem şu. Burada mümkünse 6 ay- 1 yıl rusça ders alın , ve iyi derecede öğrenmek istiyorsanız kesinlikle en az 2 yıl rusyada yaşayın derim. En az 2 yıl evet dolu dolu 2 yıl eğitim ve yaşam gerekiyor. Asla 10 derste rusça öğretirim diyenlere, tv seyrederek öğrendim diyenlere , 6 ayda öğrendim diyenlere İNANMAYIN.
    Kısa bir yaşanmış olayla yazıma son veriyorum.. Bir bayan rus arkadaşım ki kendisi çok iyi türkçe öğrenmiş ve konuşan birisidir; geçenlerde yaşadığı birşeyi anlattı. Türkiyeden ev almak için rusyada stand kurmuş ve ev satan bir firmanın standına yanaşmış. Stand ta rusça konuşan pazarlamacı türk arkadaş bu rus kadına yaklaşıp rusça ne derse beğenirsiniz?.. " kız ! sen ev istiyormusun kız " . Bu da rusça biliyorum diyenlerden. Bir kadınla bir bir kızıa hitabı ayıklayamayan kişinin ne kadar rusça bildiği tartışılır. Türkçem bozuk biraz kusura bakmayın bu sıralar rusça çalışıyorum da o yüzden.
    Saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi carrot -- 6 Ekim 2012; 11:32:17 >

• Rusça gerçekten zor bir dil ben çok uzun zamandır bu dile başlamak istiyordum. Eskiden çok rahatlıkla konuşuyordum ancak ara verince herşeyi unuttum.
    Şu aralar bakıyorum bu dile, ingilizcem iyi derecede ve rusça ya başladıktan sonra diyorum ki ingilizce öğrenmek çocuk oyuncağı!
  • seçmeli ders olarak rusçayı seçtim hadi hayırlısı yardımlarınızı ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
  • rusçada Турция nasıl oluyorda Турцию haline dönüşüyor.. e hali kuralına uymıuyor sanırım. takıntı oldu bu rusça. cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.
  • Kiz icin ogrenmek istiyordum konuyu acan arkadas ingilizce yeterli demis

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • teşekkürler
  • quote:

Orijinalden alıntı: carrot

rusçada Турция nasıl oluyorda Турцию haline dönüşüyor.. e hali kuralına uymıuyor sanırım. takıntı oldu bu rusça. cevap vereceklere şimdiden teşekkürler.

-i hali gibi olmasın.. cümleyi tam olarak yazarmısın bi bakalım neymiş
  • Ya benim sorunum, arkadaşlar;; Dilim dönmüyor resmen ,dilim kitleniyor; ne önerirsiniz acaba nasıl pratik yapmalıyım ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lene

Ya benim sorunum, arkadaşlar;; Dilim dönmüyor resmen ,dilim kitleniyor; ne önerirsiniz acaba nasıl pratik yapmalıyım ?

Şarkı dinle öncelikle arkadaşım. Sonra onlarıın sözlerini okumaya çalış rusça konuşmaları dinle -anlamıyorsan da en azından telafuzu anlarsın.
    mesela
    нюша var telafuzlarını gayet rahat dinleyebilirsin.
    ика var bunlar hepsi çok düzgün telafuzla söyleyen şarkıcılar. bunları dinlemeni öneririm. şahsen ben telafuzlarımı geliştirmek için başka dillerde olsun rusça da olsun bu yöntemi kullandım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Voilet

quote:

Ya benim sorunum, arkadaşlar;; Dilim dönmüyor resmen ,dilim kitleniyor; ne önerirsiniz acaba nasıl pratik yapmalıyım ?

Şarkı dinle öncelikle arkadaşım. Sonra onlarıın sözlerini okumaya çalış rusça konuşmaları dinle -anlamıyorsan da en azından telafuzu anlarsın.
    mesela
    ика var bunlar hepsi çok düzgün telafuzla söyleyen şarkıcılar. bunları dinlemeni öneririm. şahsen ben telafuzlarımı geliştirmek için başka dillerde olsun rusça da olsun bu yöntemi kullandım.

Önerini dikkate alacağım ,teşekkürler /Yalnız varya ingilizcenin gözünü seveyim hiç değilse dil dönüyor ,ama rusca resmen dilimi kitledi resmen peltek peltek konuşmaya başladım :)

• quote:

quote:

quote:

mesela

Önerini dikkate alacağım ,teşekkürler /Yalnız varya ingilizcenin gözünü seveyim hiç değilse dil dönüyor ,ama rusca resmen dilimi kitledi resmen peltek peltek konuşmaya başladım :)

ingilizce kadar basit bir dil yok kardeşim. Rusçaya ben hayranım anlamaya başladıkça bu da çok kolay geliyor. ilk başta bunlar ne diyor yahu diyorsun, ancak anlamaya başladıktan sonra çok hoşuna gidiyor farklı insanlarla anlaşmak onlarla sohbet etmek.
    Zamanla düzelir telafuzun rahat ol :) bende öyleydim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

mesela

ingilizce kadar basit bir dil yok kardeşim. Rusçaya ben hayranım anlamaya başladıkça bu da çok kolay geliyor. ilk başta bunlar ne diyor yahu diyorsun, ancak anlamaya başladıktan sonra çok hoşuna gidiyor farklı insanlarla anlaşmak onlarla sohbet etmek.
    Zamanla düzelir telafuzun rahat ol :) bende öyleydim.

http://www.youtube.com/watch?v=ii_YJyC-hbQ Burdaki videoyu ezberlemeye başladım;,Videodaki Bayan özellikle vurgulama yaparak konuşuyor buda demekki Rusça da vurgulama çok önemli anlam taşıması için;,Allah sonumuzu hayır etsin :) çok zor ya ;;,

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.