Şimdi Ara

Ruhsata işlenmemiş LPGli full kaskolu araç yandı (kasko ödermi) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
0
Favori
9.899
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Bu örnek hakkında yorum yapmak çok güç aslında. Çünkü sigortalı iyi niyet prensibi çerçevesinde LPG tesisatı kullanımını sigortacıya bildirmemiş.

Tahkim ve Mahkeme kararlarına bakıldığında, bu ve benzeri şekillerde, kesin ispat gerektiren durumlarda, öncelikle baktıkları şey iyi niyet kurallarıdır. Eğer sigortalı akla uygun bir mazeret göstererek, bildirimi yapamadığına dair bir kanı oluşturabilirse heyette, ödemesini eğer hak etmişse alabilir. Şimdi üçe ayıralım;

Eğer yangın LPG'den dolayı çıkmışsa ödemeyi asla alamaz.

Eğer LPG'den çıkmadığı kesin bir dille itfaiye raporunda belirtilmişse, ödemeyi alır. Çünkü LPG sistemi olsa da olmasa da o yangın çıkacaktı.

Eğer raporda yangın çıkış sebebine değinilmemiş, muallakta bırakılmış ise, ispat yükünün kimde olduğuna bakılmalıdır bu durumda. İyi niyet kuralı ihlalinden, ispat yükü sigortalıya bırakılabilir. Ancak, ödemeyi reddeden şirkete de ispat yükü bırakılabilir. Çok muallakta bir konu. Bana biri bu konu ile alakalı akıl danışsa önerim şu olurdu, yangın branşında ruhsatnamesi bulunan tecrübeli bir eksperden ekspertiz raporu al. Bunu inanın sigortacı da yapmaz, çünkü yangın branşı ekspere vereceği 300-500 tl den kar edeceğini düşünür. Ödeme kararı çıktığında da aval aval bakar ancak.

• sorunuza 6 yıl sigorta şirketlerinin hasar servisinde çalışmış ve şu anda kendi işini yapan biri olarak ben cevap vermek isterim

LPG bilindiği üzere araca montajı sonradan yapılan ve aracın orjinalinde olmayan bir parçadır şüphesiz aracın orjinalinde olmayan tüm parçalar gibi (sonradan takılan jant,park sensörü,müzik sistemi,cam filmi vb) kaskoya eklenmesi şarttır kaskoya eklenmeyen bir aksesuarın riski satın alınmadığından dolayısıyla herhangi bir hasarda sigorta şirketinin hasar ödeme zorunluluğu yoktur

şöyleki aracınızı satın aldınız 2.el olarak ve kasko poliçesi yapacaksınız araçta LPG varsa bunu sigortacınıza bildirme yükümlülüğü size aittir LPG gibi orjinalinde olmayan tüm aksesuarlarda böyledir zaten işini düzgün yapan bir sigortacı aracı kaskolatmadan önce kendisi görür ve resimlerini çeker ve internet ortamında saklar çünkü araç kasko yapıldıktan 2 gün sonra kaza yaparsa sigorta şirketi bu aracın resimleri olup olmadığını sigortacınıza soracaktır (öyle ya kazalı aracamı kasko yaptı acaba şüphesiyle) resim yoksa hasar dosyasını incelemeye alacaktır ki inceleme safhası uzun süren bir aşamadır hasarınız kabul görse bile beklemekten mahfolursunuz bu tür durumlarda zor durumda kalmamak adına sigortacınıza bunu hatırlatın zaten resim çekilirken sigortacıda bir uzman gözüyle arabayı inceler orjinalde olmayan parçaları tespit eder size bilgi verir bir nevi riziko teftişi yapmış olur yani sizden resim veya aracınızı kasko yapmadan önce görmek istemeyen sigortacı işini baştan sağma yapıyordur o sigortacının size hasarda da faydalı olabileceğini pek düşünmüyorum kendisinden uzak durun

aracı benzinli aldınız sonradan LPG taktırmaya karar verdiyseniz bu durumda 2 tip insan profili karşımıza çıkıyor
    1.profil LPG yi ruhsata hemen işletenler bu kişiler ruhsata LPG yi işlettikten sonra veya önce sigortacılarına haber vermeliler sigortacıda ek bir zeyil ile bu lpg yi kaskoya eklemeli bu sayede LPG kaynaklı bir hasar olursa sigorta şirketi bu hasarı ödemek zorundadır
    2.profil aracına LPG taktırıp muayene vb prosedürler ile hemen uğraşmak istemeyen ruhsata işletmek için aracın muayenesinin dolmasını bekleyenlerdir bunlarda yine sigortacılarına bilgi vererek LPG zeyli ile bu teminatı almalıdırlar
    yalnız bu 2.profildeki kişiler için risk şudur BURASI ÇOK ÖNEMLİ İYİ OKUYUN LÜTFEN: bu kişilerin ruhsatlarında LPG ibaresi muayeneye girene kadar olmayacaktır ama kaskolarında LPG ekli olacaktır diyelimki araç yandı veya başka bir hasarı oldu LPG kaynaklı bir hasarda teminatı poliçeye eklenerek satın alındığı halde sigorta şirketi ruhsata işletmemişsin diyerek hasar ödememe hakkını kendinde görebilir bu normalde etik bir davranış değildir ama yapmak isterse yapar bu durumda olay mahkemelik olur uğraşır durursunuz bunun önünü kesebilmek adına yapılan LPG zeyline şöyle bir açıklama notu düşülmelidir (ARAÇTA LPG SİSTEMİ BULUNUYOR OLUP İLGİLİ SİSTEM RUHSATA İŞLİ DEĞİLDİR) bu açıklama notu ile birlikte bu sorunun önüne geçilebilir

Bu gibi ruhsata işli olmayan LPG aksesuar vb durumlarında sigortacılıkta önemli olan şey olabilecek tüm olumsuzlukları bilip sezip bunlar için önlem almaktır

Sigortacı resim isteyerek veya aracı görmek isteyerek araçta aksesuar varmı orjinal dışında başka bir şey varmı bunu kontrol etmiş olur ayrıca 2 gün sonra kaza olduğunda sigorta şirketi kazalı aracımı kasko yaptın hani resimleri derse tak tak tak resimleri önüne koyar sigorta şirketi bu sayede olumsuz bir şey öne süremez

veya LPG yi poliçeye eklemişsin ama ruhsata işlenmemiş bu sebeple ödemiyorum dediğinde LPG zeyilindeki açıklamayı önüne koyarsınız sesi kesilir bir nevi sigorta şirketinin atacağı çalımı bilip önünü kesmiş olursunuz

zaten düzgün yapılan bir poliçede kolay kolay sorun çıkmaz

belirtmiş olduğum gibi işi bilen yerlerden sigorta yaptırın amacı komisyon peşinde koşmak olup hasarda müşterisini yalnız bırakan çok sigorta acentesi var bunlardan uzak durun mesleğin yüz karaları bunlar piyasada çok olduğu için sigortacılara bu forumda laf atan arkadaşımıza da kızamıyorum

sigorta,hasar,araç değer kaybı vb konular ile ilgili herhangi bir sorunuz olursa mesaj atın elimden geldiğince bilgi veririm

mutluluklar dilerim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pago -- 28 Aralık 2016; 15:54:19 >

• Merhabalar konuyu biraz hortlatmis olucam ama en yakın ve uygun başlık burası gibi göründü bugün itibari ile bir kaza geçirdim aracımda lpg sistemi takılı fakat muayene zamanı gelmediğinden isletmedim sorum şu sistemden bağımsız şehirler arası yolda kaza yaptım ve aracın kaputu ve on panel ve bir far dışında motor blogunda bir problem yok yani tüple alakalı hicbir problem yok tramerden beklenti en fazla %50 kusur. Bu baglamda sigortayı devreye sokmam benim için bir dezavantaj getirir mi ve işlenmemiş lpg sistemi kullandığım için herhangi bir cezai yaptırım olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler cevaplarınız için

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.