Şimdi Ara

Rufus Rufus 2.16 - Önyüklemeli USB sürücü oluşturmanın en kolay yolu

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
1
Favori
2.881
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• Rufus, USB anahtar/bellekler, hafıza kartları vb. gibi USB sürücüleri biçimlendirmeye ve önyüklemeli hale getirmeye yardımcı olan bir araçtır.

Özellikle şu yerlerde kullanışlı olabilir:
    Önyüklemeli ISO'lardan (Windows, Linux, UEFI, vb.) USB yükleme medyası oluşturmanız gerektiğinde
    İşletim sistemi yüklü olmayan bir sistemde çalışmanız gerektiğinde
    DOS üzerinden BIOS ya da diğer firmware yüklemelerine ihtiyaç duyduğunuzda
    Düşük seviyeli bir araç çalıştırmak istediğinizde

Rufus, küçük boyutuna rağmen ihtiyaç duyduğunuz herşeyi sağlar!

Evet, Rufus hızlıdır. Örneğin, ISO'dan Windows 7 USB yükleme sürücüsü oluşturmada, UNetbootin, Universal USB Installer ya da Windows 7 USB download tool araçlarından yaklaşık iki kat daha hızlıdır. Üstelik ISO'dan Linux önyüklemeli USB oluşturmada da en uç hızlardadır.
    Rufus'un desteklediği ISO'ların ayrıntılı olmayan bir listesine sayfanın alt kısmından ulaşabilirsiniz.

Desteklenen Diller:
    Bahasa Indonesia , Bahasa Malaysia , Български , Dansk , Deutsch , Ελληνικά , English , Español ,
    Français , Hrvatski , Italiano , Latviešu , Lietuvių , Magyar , Nederlands , Polski , Português ,
    Português do Brasil , Русский , Română , Slovensky , Slovenščina , Suomi , Svenska , Türkçe ,
    العربية , 简体中文 , 正體中文 , 日本語 , 한국어 .

Sistem Gereksinimleri:

Windows XP ya da üstü, 32 ya da 64 bit farketmeden destekler. İndirildikten sonra, uygulama kullanıma hazırdır.

Hem Rufus'un hemde bu web sayfasının farklı dillere çevrilmesini mümkün kılan çevirmenlere minnettarlığımı ifade etmek istiyorum. Eğer Rufus'u kendi dilinizde kullanma şansını bulduysanız, onlara gerçekten bir teşekkürü borç bilmelisiniz!

İndirin ve çalıştırın – yüklemeye gerek yoktur.

Çalıştırılabilir dosya dijital olarak imzalanmıştır ve imza şu şekilde olmalıdır:
    "Akeo Consulting" (v1.3.0 ya da sonrası)
    "Pete Batard - Open Source Developer" (v1.2.0 ya da öncesi)

DOS desteği notları:

DOS önyüklenebilir bir sürücü oluşturacaksanız ve US(Amerikan İngilizcesi) olmayan bir klavye kullanıyorsanız, Rufus sistem diline göre bir klavye seçimini dener. Bu sayede varsayılan seçim olan FreeDOS, daha fazla klavye desteği ile MS-DOS'tan daha çok önerilir.
    ISO desteği notları:

v1.1.0 sürümünden itibaren Rufus'un tüm sürümleri ISO yansımasından (.iso) önyüklenebilir USB oluşturmaya izin vermektedir.

Ücretsiz olarak erişebileceğiniz CDBurnerXP ya da ImgBurn gibi CD yazdırma uygulamalarını kullanarak fiziksel bir sürücüden ya da bir takım dosyadan doğrudan ISO yansıması oluşturmak çok kolay.
    UEFI & GPT desteği notları:

1.3.2 sürümünden beri, Rufus yükleme medyaları için hem UEFI hemde GPT desteği sunuyor. Bu Windows 7, Windows 8 ya da Linux yüklemelerinizi EFI modunda yapabilmenize izin verdiği anlamına geliyor.
    Fakat tam bir UEFI/GPT desteği için Windows Vista ya da sonrasını gerektiriyor. İşletim sistemi kısıtlamalarından dolayı Windows XP UEFI önyüklenebilir sürücü oluşturulmasını MBR moduna sınırlandırıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi e-Militarist -- 30 Ağustos 2017; 11:30:49 >
    < Bu ileti m.bolumsonucanavari.com kullanılarak atıldı >

• bu sorun nedir? 2-3 adet farklı usb bellekte iso dosyası seçmeme rağmen hata veriyor , win to flash ile sorunsuz yükleniyor.

edit: iso bozukmuş.

Bu mesaja eklenen görseller:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hayati54 -- 24 Nisan 2016; 12:30:03 >
  • hayati54 kullanıcısına yanıt
    Hocam merhaba. Benim denemediğim iso kalmadı yaklaşık 7-8 tane farklı windows indirdim denedim olmuyor. Iso dosyası bozuk derken kastettiğinz nedir. Bende de aynı hata var ve internette çözümünü bulamadım
  • bu işler için UltraISO kullanıyorum.

File -> Open menüsünden ISO dosyasını açıyorsunuz.
    Bootable -> Write Disk Image menüsünden usb'ye yazdırıyorum.

• Teşekkürler...
  • Merhaba

Ben şu ana kadar rufusla format atarken hiç sıkıntı yaşamadım. Bütün sistemlerde çalışıyordu fakat intel desktop board d915gev/d915pcy/d915grf markalı bir anakarta format atmaya çalışıyorum olmuyor. Yükleme için bir tuşa basın yazan yerde tuşa basıyorum gerisi gelmiyor bilgisayar yeniden başlıyor. Tuşa basmayınca windows açılıyor. kaç sefer denedim olmadı. linux vs deneyim dedim lubuntu boot disk oluşturdum onu yapıyor. Aynı usb ile windows açıkken eski windowsun üstüne yükleme yapıyor sıkıntı yok. Ama bir türlü boot da başlamıyor. tam anlamadım ilk kez başıma geldi. yardımcı olabilecek kimse var mı acaba?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi davidddd -- 5 Ağustos 2017; 18:36:46 >
  • Bu arada UEFI kurulum yapmak isteyenler, Disk bölüm düzeni ve hedef sistem türü kısmını GPT bölüm düzeni olarak ayarlayarak kurulum yapmalılar.
  • e-Militarist E kullanıcısına yanıt
    Eski anakartlarda kullanacaksanız eski bioslar için düzeltme ekle seçeneğini işaretleyin. Bu hata alma şansınızı azaltır. Rufus dosyaları tam okuyamayabiliyor. Özellikle ne olur ne olmaz i386 klasörünü Flash diske bir de elle kopyalayın. Yoksa sürekli falanca dosya gerekli der durur.

XP için konuşuyorum. Microsoft XP isolarını usb boot destekli vermediği için;
    sonradan üçüncü şahıslar tarafından usb boot uyarlamaları sorun çıkarıyor. Vista ve sonrasında usb boot desteği olduğu için sorun çıkmıyor genelde.
    Bir anakartta çalışan başkasında çalışmıyor. Çalışsa da kurulumun bir aşamasında falanca dosya bulunamadı gibi bir hata verebiliyor.

En sorunsuz yol rufus ile msdos diski oluşturmak.
    Ardından i386 klasörü,
    smartdrv.exe ve himem.sys yi diske kopyalamak. config.sys ye
    [COMMON]
    himem.sys /testmem=off
    eklemek.
    Ardından bellekten sistemi boot etmek. Ve sırayla ekranda c:>_ yazarken
    smartdrv.exe (enter)
    cd i386 (enter)
    winnt.enter

Sonra ekrandakileri takip edin.

İkinci yol ise Flash belleği cd rom yapma.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 31 Ağustos 2017; 19:41:23 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.