Şimdi Ara

RTX 3080 Thermal Throttling Sorunu ve Çözümleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
71
Cevap
2
Favori
6.677
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Kullanıcı dostu derken :) Hocam bende sizin gibi bilirdim ama kasım ayından bu yana RMA ile uğraşıyorum. RMA'dan cevap almak çok zor. Konuyu içeren forum başlığım şöyle;

https://forums.evga.com/Where-is-the-support-service-m3158527.aspx

Kısaca Kasımda RMA açtım ocak sonunda ürün geldi, (Gelen ürün ne olduğu belirsiz düz karton kutuda lekeli bereli bir güç kaynağı) ve yine arızalı çıktı. Belirttiğimden bu yana halen cevap alamadım.

• StreamRolleR kullanıcısına yanıt

Ben belleklerden önce fanlar çökecek diyorum ve bahsi artırıyorum.Çünkü %100 fan ile 7/24 kullanıyorlar bir kaç ay içinde fan milleri bozulmaya başlar.Nereden biliyorsun kardeşim diyenlere gtx 295-780 deneyimlerime dayanarak söylüyorum.Bu 2 kartım 80 derecenin üstüne çok sık çıktığı ve kasa da odamın içinde olmadığı için %100 fan ile 1-2 ay kullandım ve fan arıza ile servise gönderdim.RTX 3080 Thermal Throttling Sorunu ve Çözümleri  Ha sonradan geliştiyse bu durumlar bilemiyorum ama mantıken bir makineci olarak bu kadar yükte bir parça zorlanırsa kesinlikle bozulur diyebilirim. Benim aklıma takılan ve cevap bulamadığım tek bir şey var aslında hangi derecelere kadar çalışırsa sıkıntı olmaz ?

Yeri geliyor 10 saat render alıyorum.En yüksek 86-88 ve 30 derece olan oda içinde 90 gördüm ve kart normalde 50 derece olmasına karşın fanı elle artırdım.Millet 100 lü derecelerden şikayet ediyor da 85-90 arası çalışsa bir şey olur mu sorusunun cevabı yok.Pinpirikli adamım ben olmadı evin derecesini düşüreyim yeter ki kartım üzülmesin.RTX 3080 Thermal Throttling Sorunu ve Çözümleri 

• 2 adet Asus TUF 3080 aldım birisi sorunsuz birisi problem yapıyor. Kendim termal pad'leri değiştirdim ama sonuç alamadım yine aynı. Daha kaliteli thermal pad'ler almak gerekecek sanıyorum. Yada bu konuda fikri ve tecrübesi olan arkadaşlar yanıt verirse çok daha iyi olacak.

• Hangi marka model pad aldınız? Bendeki tuf şimdilik sorun cikartmiyor ancak founders edition'lardaki pad'leri gelid extreme ile değiştirdim. Sonuçtan oldukça memnunum. Tuf'un genellikle pad'leri ortalamadan iyi deniliyor ancak bazi durumlarda pad ile heatsink temas etmediği oluyormuş, ona bir dikkat edin isterseniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tabi kartı kasa dışında veya açık kasada çalıştırdığınzi varsayıyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Öncelikle bu yazdığım yazı mining ile alakalı. Sanırım 3070 ve 3080 de tüm markaların tüm modellerin VRAM derecesini test etmişimdir çünkü çevremde herkes miningi bana soruyor bana kurduruyor. Harika dünyanın en iyisi denen markalar konu mininge gelince sonlarda kalabiliyor.

İlk olarak 5 adet ASUS TUF OC RTX 3080 satın almıştık ve kartların hepsi 35 - 40 derece de çalışırken oto Fan'da %90 %100 fan açıyorlardı çünkü VRAM'leri 104 derecede çalışıyordu. Belki programın sınırı 104'dür HiveOs göstermediği için VRAM derecelerini Windows üzerinden HWiNFO ile kontrol ettik. ASUS TUF'ların mining için berbat bir seri olduğuna karar vermiştik fakat bir süre sonra 4 adet ASUS TUF 3080 aldık bunların hiçbiri OC modeli değildi. Kartların hepsi %50 fan açarak serin bir şekilde çalışıyordu bayağı şaşırdık yani sonuçta aradaki fark bir overclock farkıydı.

ASUS TUF OC model kartların BIOS'unda mı sıkıntı var düşüncesiyle ASUS TUF OC'lere başka ekran kartlarının BIOS'unu attık buna rağmen kartlar %90 fan devriyle çalışmaya devam etti. Ya OC olmayan versiyonların üretiminde farklı bir şey vardı ya da revizyon değişti bilmiyorum. Fakat geçen forumdan ekim-Kasım faturalı 3080 TUF aldık onda da fanlar düşük devirde çalışıyor gayet iyi durumda.

Şöyle örnek vereyim 5 adet MSI RTX 3080 suprim aldığınızı varsayıyorum;

Bu kartların hepsinin çıktığı VRAM farklı olacak ve bu yüzden verdiği hasrate farklı olacak. Biri 250W de hasrate düşürmezken biri 230W de çalışacak yani popüler ayarlar değil sizin kendi kartınızın ayarlarını bulmanız gerek. Bir MSI RTX 3080 suprim 40 derece de %60 fanla 102 hasrate verirken bir MSI RTX 3080 suprim %100 fan ile 90 hasratenin üzerine çıkamayabilir.

Ayrıca bu konu sadece VRAM'i soğutabilmekle alakalı değil iş Mining'e yani VRAM yüküne gelince Galax ile ASUS STRIX'i aynı kefeye koyabilirsiniz. Bazı kartları klimanın altına %100 fan açıp koysan da 96 hasratenin yani ortalama hiveos ye göre 1800 Memory'nin (Windows'a göre +900 Memory) üstüne çıkamıyor. Daha doğrusu o karta 2000 Memory girdiğinde 96 yerine 95 hasrate verir o VRAM'i ne yaparsan yap sınırı 1800'dür bu sıcaklıktan ayrı bir sınırdır. VRAM kalitesi Galax RTX 3070 de de ASUS STRIX 3070'de de aynıdır bunu oyundaki OC potansiyeliyle kıyaslamamak gerek VRAM tamamen farklı bir olay. RTX 3070 serilerinde kartların potansiyelleri birbirine daha yakın hepsi 122W - 132W arasında ortalama 2.500 Memory'de sorunsuz çalışıyor iş RTX 3080'lerde değişiyor. 3090 hiç kullanmadım sadece geçen bir arkadaş birkaç RTX 3090 almış sorun var dedi onun kartını ayarlamayı denedim. 120 Hasrate vermesi gereken bir kartı 80 hasrate de %100 fan açık kalıyordu artık nasıl yapmışlarsa hiç termal pad koymasan öyle olur herhalde.

Mesela bir RTX 3080 modeli var kimsenin tahmin etmeyeceği bir model bu konuda yazan birkaç arkadaşa söylemiştim yaymak istemiyorum o yüzden söylemeyeceğim. Hiçbir RTX 3080 220W altında hasrate düşürmeden kalamazken o marka model 160-170W çekerek çalışıyor. Hatta tüm markalarda VRAM 100 derecede çalışırken o model de 80 derecelerde çalışıyor kartın kendisi de 40 derecelerde oluyor ve düşük fan devrinde çalışıyor. Olaya mining olarak bakıyorsanız biraz ASUS STRIX çok iyi EVGA FTW kral bakış açısından çıkmanız gerek. Ocak ayından beri miningle ilgili çok değişik şeyler gördüm yani durum 2 tane video izleyip ayar ezberleyip her karta o ayarları girip %100 fan açmakla bitmiyor. Şahsen %100 fan açmayı da kesinlikle doğru bulmuyorum bir kartın soğuması için %100 fan açmasına gerek kalıyorsa o karttan zaten hayır gelmez.

• JeaLeusy kullanıcısına yanıt

Bu kadar yazı içinde mantıklı bulduğum sayılı yorumlardan bitanesi. Bende mininge rtx 3070 ve 3080 alarak başladım. Yeniden 3080 almak istiyorum ama ortada vram problemi olduğunu söyleyen çok kişi var. Benim kartlara dönecek olursak. İlk 2 tane palit 3070 aldım ve vram derecekeri sadece 62 kartlar kendisi 40 dereceyi geçmedi. Samsung chiple geldi. Diğer 3080 lerim ise msi gaming x trio modeli. Onlarda aynı samsung chiple geldi 4 tane. Şuan kartlar 37 derece vram ıse 82-84 derece. Yeniden msi gaming x 3080 almayı düşünüyorum ama vram sorunu olacağından korkuyorum. Benim şansımamı ne karlarımda ısınma sorunu olmadı. Youtubda izledim gaming x seri kartları 90% thermal pad değişerek sorunu çözüyor. Hatta daha iyi mh değerleri alıyor. Açıkcası kafam karıştı alsammı almasammı diye.

• Yetkili servisi arayıp pad eklenmesini söyle normalde garanti varken ücretsiz olarak termal macun ve pad değişimi yapıyorlar olmayan padi eklesinler bi zahmet

• < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-84B7F5BB9 -- 1 Temmuz 2021; 13:18:53 >

• quote:

Orijinalden alıntı: rocky_balbao

Yetkili servisi arayıp pad eklenmesini söyle normalde garanti varken ücretsiz olarak termal macun ve pad değişimi yapıyorlar olmayan padi eklesinler bi zahmet

Yetkili servis gene en dandik padleri satıyor. Geçen kendi sattığım padleri kullanmıştım: https://forum.donanimhaber.com/satilik-gelid-120x120-w-m-k-12-yuksek-performans-termal-pad-0-5mm-1mm-1-5mm-2mm-ve-3mm--148894140#148894140

Bunlarla beraber epey fark ediyor ama şöyle olaylar var.

Bazı üreticiler padlerin kalınlığı çok kısa tutmuşlar. O yüzden arka plaka ile temas olmuyor ve aşırı ısınma oluyor. 1mm yerine 1.5mm veya 2mm pad koyuyorsun, sorun çözülüyor. Geçen 3080 Suprim kullanan birine satmıştım padleri, 30 derece fark etmişti, VRAM 75 derece oluyordu (HOTSPOT).

Bazı üreticiler ise kalınlığı tuttuyor ama çok dandik padler koyuyorlar. Tonla para veriyorsun ama hala daha bu davranış vazgeçemediler.

Bu arada bu pad olayına dikkat eden en çok EVGA gibi görünüyor. Her ürünlerin kalite akıyor.

• sniper23 kullanıcısına yanıt

dandik padler yerine molped taksınlar daha iyi soğutur RTX 3080 Thermal Throttling Sorunu ve Çözümleri 

• selalar,

amazon.com.tr den EVGA GeForce RTX 3080 XC3 ULTRA GAMING almıştım 25 haziran 2021 de nbminer ile 99.01-100 araası hash alıyorken 2 gün önce inanılmaz dalgalanmalar başlardı OC ayarım -200 2400 240w . Dalgalanmalar çok fazla 89 ile 99 arası inip çıkıyor. Sorun termal padlerin erimesi olabilir mi? Ne yapmak lazım ürünü amazon geri almak için iade talebi oluşturdu. şu durumda iade etmek daha mı doğru olur. yoksa pad değişmek daha mı doğru olur, doğru pad nerden nasıl bulabilirim ?

Bir fikriniz var mı nası hareket etmeli

• farukisin F kullanıcısına yanıt
    Sıcaklık ne durumda? Eskiden nasıldı? En önemli şeyden bahsetmemişsiniz.

Pad eskimesinin en önemli göstergesi ortam ve diğer parametreler aynı iken sıcaklığın yükselmesidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hicks -- 23 Ağustos 2021; 20:31:29 >
    < Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hicks

Sıcaklık ne durumda? Eskiden nasıldı? En önemli şeyden bahsetmemişsiniz.

Pad eskimesinin en önemli göstergesi ortam ve diğer parametreler aynı iken sıcaklığın yükselmesidir.

hocam vram göstermiyor hiveos ama ben sıcaklığı hep 59'a set etmiştim fan ona göre artıp azalıyordu.Fan 80 üsütne gelince ekstra olarak vantilatörü çalışıtıryordum yani bugüne kadar 59 derece üstüne çıkartmadım ve hala aynı değişiklik yok. Buradaki durum çekilen elektrik 240 sabit ken son iki gündür artıp azalıyoru ona göre de hash azalıp artıyor. Diğerler 6700ler ve 6800 sabit , onlar stabil.

Sadece 3080 inişler ve çıkışlar var, bende ternal ped olabilieceğini düşündüm. diper minerlar ile de deneim onlarda da inip çıkıyor. kabloyou değiştirdim yine aynı. riserdan alıp anakarta doğrudan bağladım onda da aynı.

2 ay da termal pedlerde sorun çıkması da ilginç sonuç olarak benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Amazon.com.tr ürünü alacağını söyledi ama şu an bir daha 16k 3080 bulamam diye yapabileceklerimin hepsini deneyip olmazsa iade etmek istiyorum. Her türlü tavsiyeye açığım.

RTX 3080 Thermal Throttling Sorunu ve Çözümleri

• quote:

Orijinalden alıntı: farukisin

hocam vram göstermiyor hiveos ama ben sıcaklığı hep 59'a set etmiştim fan ona göre artıp azalıyordu.Fan 80 üsütne gelince ekstra olarak vantilatörü çalışıtıryordum yani bugüne kadar 59 derece üstüne çıkartmadım ve hala aynı değişiklik yok. Buradaki durum çekilen elektrik 240 sabit ken son iki gündür artıp azalıyoru ona göre de hash azalıp artıyor. Diğerler 6700ler ve 6800 sabit , onlar stabil.

Sadece 3080 inişler ve çıkışlar var, bende ternal ped olabilieceğini düşündüm. diper minerlar ile de deneim onlarda da inip çıkıyor. kabloyou değiştirdim yine aynı. riserdan alıp anakarta doğrudan bağladım onda da aynı.

2 ay da termal pedlerde sorun çıkması da ilginç sonuç olarak benim aklıma başka bir şey gelmiyor. Amazon.com.tr ürünü alacağını söyledi ama şu an bir daha 16k 3080 bulamam diye yapabileceklerimin hepsini deneyip olmazsa iade etmek istiyorum. Her türlü tavsiyeye açığım.

Alıntıları Göster

HiveOS'de 3080 için CORE değerini +1150 yapın öyle deneyin. Orada vereceğiniz + değer Absolute olacak yani 1150 sabitt çalışacak iniş çıkış olmaması lazım. Böyle bir deneyin...

• quote:

HiveOS'de 3080 için CORE değerini +1150 yapın öyle deneyin. Orada vereceğiniz + değer Absolute olacak yani 1150 sabitt çalışacak iniş çıkış olmaması lazım. Böyle bir deneyin...

Alıntıları Göster

Teşekkürler hocam ilgin ve yardımın için, ilginç bir şey oldu nbminer yeni upgrade çıktı onu yaptım şu an stabil 240 w sabitlendi ve has 99.60 99.80 devam ediyor büyük inişler çıkışlar bitti. Ayarlar aynı hiç bir şeye dokunmadım, sadece nbminer updati yaptım. bu durumda padlerle ilgili bir şey değil gibi duruyor.

Rica ederim, sevindim.. Dediğimi deneyin yine de 20-30w kazanırsınız…

• quote:

Rica ederim, sevindim.. Dediğimi deneyin yine de 20-30w kazanırsınız…

Diğer değerler aynı kalacak ve absolute core +1150 yapacağım doğru mu ?

Evet aynen

• quote:

Evet aynen

237w indi, hash 100,4 sabitlendi:)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farukisin -- 24 Ağustos 2021; 13:5:49 >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.