Şimdi Ara

RTS TÜRÜ ÖLDÜ MÜ? (TARTIŞMA) (3. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
5.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Falchon

quote:

Orijinalden alıntı: designr

c&c generals2 nin durumuna göre rtslerde bir kalkınma olabilir. generals2 nin başarısı diğer eski rts marklarını hareketlendirebilir.

Abi Command & Conquer'a hiç güvenme..
    C&C3 - Tiberium Wars gibi eğlenceli bir oyundan sonra büyük beklentiyle C&C4 - Tiberium Twilight çıkardılar. Kurduğum gibi sildim. Benim için hayal kırıklığı oldu... Örnek; Red Alert 3. Tutsun diye duvar gibi hatunları oyuna dizdi, sonuç? Yine hüsran. Yani demek istediğim bir seri genelde sadece 1 oyunda başarıyı yakalıyor. Sonrası ticari kaygıyla beraber hayal kırıklığı.
    Commandos serisi de öyle. Commandos - BEL ile devamında Commandos - BTCOD iyi hayran yakaladı. Sonra Commandos 2 ile zirve yaptı. Ki benim en zevk aldığım oyundur, müzikleri bile arşivlik. Hala dinlerim. Kaç kere bitirdiğimi bile bilmiyorum. Commandos 3 çıktı, 1 kere bitirdim ama Comm2'nin tadını alamadım. Herkes öyle. Sonra oyunu kaybetmeyeyim diye FPSye çevirdiler güzelim oyunu, iyice battı...
    Age of da öyle... Sayacak çok şey var aslında....

dedim ya yeni oyun ne kadar çok eski sevenleri tarafından tutulursa ona göre diğer markalarda da kıpırdanma olacaktır. eğer bu oyunda kötü olursa rtsyi gömebiliriz

• quote:

quote:

quote:

c&c generals2 nin durumuna göre rtslerde bir kalkınma olabilir. generals2 nin başarısı diğer eski rts marklarını hareketlendirebilir.

C&C3 - Tiberium Wars gibi eğlenceli bir oyundan sonra büyük beklentiyle C&C4 - Tiberium Twilight çıkardılar. Kurduğum gibi sildim. Benim için hayal kırıklığı oldu... Örnek; Red Alert 3. Tutsun diye duvar gibi hatunları oyuna dizdi, sonuç? Yine hüsran. Yani demek istediğim bir seri genelde sadece 1 oyunda başarıyı yakalıyor. Sonrası ticari kaygıyla beraber hayal kırıklığı.
    Commandos serisi de öyle. Commandos - BEL ile devamında Commandos - BTCOD iyi hayran yakaladı. Sonra Commandos 2 ile zirve yaptı. Ki benim en zevk aldığım oyundur, müzikleri bile arşivlik. Hala dinlerim. Kaç kere bitirdiğimi bile bilmiyorum. Commandos 3 çıktı, 1 kere bitirdim ama Comm2'nin tadını alamadım. Herkes öyle. Sonra oyunu kaybetmeyeyim diye FPSye çevirdiler güzelim oyunu, iyice battı...

dedim ya yeni oyun ne kadar çok eski sevenleri tarafından tutulursa ona göre diğer markalarda da kıpırdanma olacaktır. eğer bu oyunda kötü olursa rtsyi gömebiliriz

• Sektörde büyük bir durgunluk var.Eskinin başarılı stratejileri yapılmıyor artık.Yine tüm diğer türlerde olduğu gibi(fps,rpg gibi) grafik ön plana çıkıyor.Ve strateji türüne en büyük baltayı vuran da grafik kalitesine öncelik vermektir.Eski hardcore Rts oyuncuları için grafiğin bir anlamı yok.Ama yeni kuşak grafiğe bakıyor.Bu türün en büyük sıkıntısı tür daha kendisini tam gelişiremedi.Yani Rts türü 1990-2012 yılları arasındaki mazisi boyunca gelişim göstermeye devam ediyor.Ama son zamanlardaki durağanlık bu gelişmeyi de yavaşlatıyor.
  • Ben hergün gameranger üzerinde Battle for Middle Earth II oynuyorum ve oynamak isteyen arkadaşlarıda bekliyorum. Çok çok küçük bir umutta olsa "Hobbit" filmi çıktıktan sonra EA kalkıp bir Battle for Middle Earth III çıkarması yapsa çok güzel olur. Bu tür bir oyuna ihtiyacımız var gerçekten...
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Colibri.

Ben hergün gameranger üzerinde Battle for Middle Earth II oynuyorum ve oynamak isteyen arkadaşlarıda bekliyorum. Çok çok küçük bir umutta olsa "Hobbit" filmi çıktıktan sonra EA kalkıp bir Battle for Middle Earth III çıkarması yapsa çok güzel olur. Bu tür bir oyuna ihtiyacımız var gerçekten...

bu aralar ea nın gözünü para bürüdüğü için sevmediğimiz ne kadar özellik varsa daha çok satmak için oyunu ekler o özellikler. Elinde olan oyun serilerinin hangisini eskisinden daha iyi olarak çıkardı?! Bırak hiç dokunmasın bence bioware in acısı daha taze zaten
  • Bu tür kesinkle öldü...Kaç gündür AOE rise of nations empire earth tarzı oyun arıyorum bir tane yok...Strateji dünyasında ne büyük bir eksiklik.Şöyle adam akıllı bir oyun yapsalar çok tutacak ama yapmıyorlar...Umarm yaparlar
  • arkadaşlar fps'lerin yada rpglerin geldiği noktaya bakın , son 10 yılda muazzam geliştiler. Birde rts'lerin durumuna. Hemen hemen birbirlerini tekrar eden oyunlar. Tabi birde bunların üzerine savaş simülasyonları örneğin total war serileri vs.. eklenince rtsler iyice gözden düştü. Onun dışında mmo oyunları gibi, oyun çıktıktan sonra asıl sorunlar başlıyor balans patchleri olsun, ek paket olsun pek fazla oynayan oyuncuda olmayınca yapımcı uğraşmak istemiyor. Birde bilgisayar kullanan kitlenin yaş ortalamasıda düşünce, artık çabuk tüketilen, oynaması kolay, tamamen grafiğin ön planda olduğu(her ne kadar rtslerde grafik önemli değil densede artık yıl 2012 olduğun bir parça grafiğede önem verilmeli) oyunlar rağbet görmekte ve yapımcıların kazandığı parayı arttırmakta. Neyseki relic sayesinde piyasada 2 tane elle tutulur oyun var bunlar company of heroes ve dawn of war 2. Starcraft 2'yi saymıyorum nedeni her ne kadar en çok oynanan rts olsada, türe pek fazla yenilik getirmediği düşüncesindeyim.

• Öldüğü kesin. Belki arada türü kurtarmaya çalışan yapımlar çıkacaktır ama tür kesinlikle öldü. Artık tüm oyunlar tek-tip asker ol-öldür bazında*. İnsanlar bunu seviyor.

Ben de RTS severdim
  • quote:

Orijinalden alıntı: ParZ

quote:

quote:

quote:

bu kadar üzülme ya sıra tabanlıda güzeldir

• Konsol
  • Ah ah ne generals oynardık okuldan kaçıp be
  • Öldü gerçi Age of oynasam hala sarıyor ama
  • rts ölmedi ama yavaş yavaş ölüyor. bkz: stronghold RIP. son oyunu ile stronghold serisinide toprağa verdik. Başımız sağolsun.
  • Neden herkes öldü demiş anlamış değilim. RTS açıkcası çok zevkli bir türdür ve ölmeyecektir. Oyun çeşitlenmesi öldüğünü göstermez. insanlar çeşitli oyunlara giriyor. Age of empires 2,Rise of nations (Kısaca eski rtsleri) oynamamak demek.(Oyuncularının azalması) RTS'in öldüğü anlamına gelmez. Hala company of heroes oynuyorum arada paradox oyunlarına kaptırıyorum. Ama bundan 5 sene öncesine kadar generals oynardım. ondan daha öncelerine gidersek red alert 2 ve age of serisi gelir.
  • Dark Colony'de kaliteli bir strateji oyunuydu.Gözlerimden yaş gelirdi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BigHammer -- 24 Nisan 2012; 9:36:59 >

• quote:

Orijinalden alıntı: skull_lord

Neden herkes öldü demiş anlamış değilim. RTS açıkcası çok zevkli bir türdür ve ölmeyecektir. Oyun çeşitlenmesi öldüğünü göstermez. insanlar çeşitli oyunlara giriyor. Age of empires 2,Rise of nations (Kısaca eski rtsleri) oynamamak demek.(Oyuncularının azalması) RTS'in öldüğü anlamına gelmez. Hala company of heroes oynuyorum arada paradox oyunlarına kaptırıyorum. Ama bundan 5 sene öncesine kadar generals oynardım. ondan daha öncelerine gidersek red alert 2 ve age of serisi gelir.

Hocam işte sende eskileri örnek verdin, bizim demek istediğimiz türe yeni bir şeyler eklenmiyor artık. Senede 1-2 adet RTS çıkıyor, onlarında bazıları felaket. (Bakınız Stronghold 3, güzelim seri nasıl katledilir.)
    Son 4 senedir çıkan RTSler arasında oynamaya değer Dawn of War2,SC2,Anno,RUSE dışında bir şey yok. Bunlardan da bir tek SC2 uzun ömürlü diğerleri 1-2 sene mp oynanmış, şu an çölleşmiş durumdalar.

Eskiler iyi, güzel, hoş, RTS gerçekten de zevkli bir tür.(generalsta kazanmaya yakın müttefiklerimin üzerine nükleer füze atmak gibisi yoktur mesela :)) Ama çeşitlilik istiyor insan. 10 yıldır aynı oyunları evirip, çevirip oynuyoruz. Yokluktan SC2 yi o kadar çok oynadım ki ondan bile sıkıldım artık.

Ölmemiş olsa bile duraklama, sürünme dönemine girmiş durumda.

@jezter2k

Dark Colony baba oyundu hakketen, mantığını çözene kadar çok dayak yemiştim bilgisayardan. Videoları da güzeldi, gayet bahşi bir oyundur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siberarmi -- 24 Nisan 2012; 9:39:47 >

• Starcraft 2 gibi rts varken diğer firmalar yeni oyun çıkarmaktan çekiniyorlar anladığım kadarıyla ancak oyuncular özelliklede modern savaş temalı rts lere aç starcraft 2 furyası ne zaman değer kaybetmeye başlarsa o zaman c&c gibi oyunlar yeniden değer kazanmaya başlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: siberarmi

quote:

Orijinalden alıntı: skull_lord

Neden herkes öldü demiş anlamış değilim. RTS açıkcası çok zevkli bir türdür ve ölmeyecektir. Oyun çeşitlenmesi öldüğünü göstermez. insanlar çeşitli oyunlara giriyor. Age of empires 2,Rise of nations (Kısaca eski rtsleri) oynamamak demek.(Oyuncularının azalması) RTS'in öldüğü anlamına gelmez. Hala company of heroes oynuyorum arada paradox oyunlarına kaptırıyorum. Ama bundan 5 sene öncesine kadar generals oynardım. ondan daha öncelerine gidersek red alert 2 ve age of serisi gelir.

Hocam işte sende eskileri örnek verdin, bizim demek istediğimiz türe yeni bir şeyler eklenmiyor artık. Senede 1-2 adet RTS çıkıyor, onlarında bazıları felaket. (Bakınız Stronghold 3, güzelim seri nasıl katledilir.)
    Son 4 senedir çıkan RTSler arasında oynamaya değer Dawn of War2,SC2,Anno,RUSE dışında bir şey yok. Bunlardan da bir tek SC2 uzun ömürlü diğerleri 1-2 sene mp oynanmış, şu an çölleşmiş durumdalar.

Eskiler iyi, güzel, hoş, RTS gerçekten de zevkli bir tür.(generalsta kazanmaya yakın müttefiklerimin üzerine nükleer füze atmak gibisi yoktur mesela :)) Ama çeşitlilik istiyor insan. 10 yıldır aynı oyunları evirip, çevirip oynuyoruz. Yokluktan SC2 yi o kadar çok oynadım ki ondan bile sıkıldım artık.

Ölmemiş olsa bile duraklama, sürünme dönemine girmiş durumda.

@jezter2k

Dark Colony baba oyundu hakketen, mantığını çözene kadar çok dayak yemiştim bilgisayardan. Videoları da güzeldi, gayet bahşi bir oyundur

hocam CoH oynayan çok kişi var. multiplayer kısmında oyun bulmakta zorlanmıyorum açıkcası. rts sayıları cidden eskiye nazaran azaldı ama bu türe gönül vermiş firmalar var. kolay kolay ölmez.

• Hocam işte gene 7 senelik oyunu örnek verebiliyoruz. Dana şahsen 2.Dünya Savaşı temasından gına geldiği için Dawn of War2 ya da World in Cobflict oynuyorum ama sevindirici CoH un hala bu kadar oynanması. Zaten oyuncular yönünden bir sıkıntı yok, elimizdeklier ile gayet güzel idare ediyoruz yıllardır

Bu arada bize CoH,WH40k gibi cevherleri sunan THQnun da bir ayağı çukurda şu an ne yazık ki. Firma baya bir finansal problemler ile uğraşıyor.
    Gidip EA, Ubisoft veya Activision ile birleşmezler umarım ama durumları bu yönde. Bu 3 firma RTS serilerini çok güzel katlediyor.
  • thq yu seviyorum çünkü bünyesinde bulunan firmalara karışmıyor oyun yapımı sırasında. elinde relic gibi bir firma var. batması söz konusu ise sırf bu firma sayesinde batmaz. biraz abartmış olabilirim ama seviyorum relic i ne yapayım:) thq marka olmuş dövüş oyunları falan saçmalıklarla uğraşıyor.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.