Şimdi Ara

RTS TÜRÜ ÖLDÜ MÜ? (TARTIŞMA)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
104
Cevap
0
Favori
5.293
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Soru gayet açık. Eskiden Red Alert,Age of empires,Empire earth,Company of hereos,Stronghold crusader,Warcraft,C&C:Generals,Battle for middle earth(efsanedir) tarzında Türkçesini Gerçek Zamanlı Strateji olarak tercüme edebileceğimiz türden oyunlar çıkardı piyasaya...Şimdi ben mi bulamıyorum yoksa gerçekten bu tür Total War'dan yayılan Turn Based furyasına yenik mi düştü? Sonuçta hiçbirimiz yeni bir age of empires beklemiyoruz, ancak birtakım asılsız söylentiler duyuluyor, o kadar... Sanırım oyuncular kaynak topla-üret ikileminden zamanla sıkıldılar...Açıkçası bu duyguyu ben kendimde de hissetmiştim çünkü Turn Based ile birlikte strateji oyunları derinliğin ötesinde bir boyut kazanıyordu.RTS Türü bence kesinlikle öldü.Ne dergilerde görebiliyorum incelemelerini nede büyük oyun sitelerinde...Ancak yukarıda saydığım oyunların tadına yeni çıktıkları tarihte varanlar (ne mutlu onlara ) biliyor artık bu türü ve pek çoğu da gözlemlediğim kadarıyla arşivlerinden indirip kurmaya bile üşeniyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Shuffy -- 20 Nisan 2012; 12:57:54 >

• Age of Empires Online var yeni 'Age of' olarak nitelendirebileceğimiz, çoğunluk zaten Starcraft 2 oynuyor ama genel olarak konsol kesimini menun etmek için tps, fps daha risksiz ve kazançlı olduğu için büyük firmalar genel olarak rts ile uğraşmak istemiyor diye düşünüyorum..
  • Evet, bence de bu tür artık öldü. İnsanlar, iki saat kaynak topla-teknoloji bas-askerleri geliştir vs. mantığında bir oyun türünden genel olarak sıkıldılar bence. Zamanında neden oynadılar, bilmem. Ama şu anda aksiyonun içine hızlıca dalabileceği oyunlar arıyor insanlar. Ha, hala toplanıp age of atanlar var mıdır, vardır; biz de age of oynuyoruz hala. Ama aksiyonun içine hemen girebildiğimiz oyunlar öncelikli hep...
  • dawn of war 2 serisi ile devam ediyor, ölmeden. civ serisi, anno, total war tarzı oyunlar sağolsun dediğin türde oyunları azalttı iyice.
  • Ölmediler fakat eski popülaritelerini kaybettiklerini düşünüyorum. En büyük sebebinin aksiyon ve rpg oyunlarının özellikle 7-8 yıl öncesine kıyasla muazzam geliştiğini(yapay - zeka, grafik) bunun yanında rts oyunları ne yazıkki aynı oranda ilerleyemediler. Belki dawn of war 2'yi bunun dışında tutabiliriz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hydralisk -- 20 Nisan 2012; 0:11:31 >
  • Red Alert ve C&C Generals i eklemeyi mi unuttuk ne?
  • Tür ölmedi de azaldı. Çünkü artık oyun firmaları (hakaret için değil sosyolojik ve tıbbi manada) eblehlere, gerizekalılara oyunlar yapıyorlar. Oyunların büyük bir kısmı düz bir çizgide oynanışsa sahip, hatta çoğu oyunda nah şoraya parmak basında aksiyon olsun türünden açıklamalar mevcut.Çoğu oyunun en zoru 20 yıl evvel çıkmış bir oyunun ilk bölümünün zorluğu kadar. Sanki bir güç oyunları özellikle böyle dizayn ettirip insanların oyun oynarken beyinlerini geliştirmelerini ve kullanmaların istemiyorlar. Oyun firmaları o yüzden RTS gibi insanın beynini kullanması gereken oyunları artık yapmıyorlar. Bu satmadıklarından falan filan değil. Bakın son zamanlarda çıkan oyunlara ne demek istediğimi anlayacaksınız. Özellikle konsol oyunları tuş ameleliği ve ekrandaki olan biteni seyredip melül melül bakmak üzerine kurulu. Oradan pcye port oyunlarda ha keza!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hellmarch -- 20 Nisan 2012; 4:20:10 >

• Şaka filan mı yapıyorsunuz siz ? Sizin Star Craft 2'den haberiniz var mı? Dünya üzerinde şu anda en çok oynanılan rts dir. Her ay para ödüllü turnuvalar bile yapılıyor. Hatta en son taksimde sc2 turnuvası vardı. Rts nereye ölüyormuş. Rtsleri age of empires, red alertten ibart mi sanıyorsunuz ?
  • Generals 2 de geliyor türün duraklama dönemine girdiği aşikar tabiki.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Teslaman

Şaka filan mı yapıyorsunuz siz ? Sizin Star Craft 2'den haberiniz var mı? Dünya üzerinde şu anda en çok oynanılan rts dir. Her ay para ödüllü turnuvalar bile yapılıyor. Hatta en son taksimde sc2 turnuvası vardı. Rts nereye ölüyormuş. Rtsleri age of empires, red alertten ibart mi sanıyorsunuz ?

Eskiden 3-4 ayda bir iyi-kötü bir RTS çıkardı. Supreme commander, ground contol, dark colony, KKND, C&C serisi, Homeworld, myth, Dark reign,Middle earth ilk aklıma gelen seriler.

Artık elimizde bir tek SC , bir ayağı çukurda olan THQ , komik bir online dönüşen AoE serisi ve 4-5 kişinin oynadığı R.U.S.E/World in Conflict var. MoBA tarzı DoTA,LoL oyunlarda tam olarak bu isteklerini karşılamıyorlar. Tek adamla taklıyoruz sonuçta.

Ve SC2 ile Dawn of War/Company of Heroes, dışındakiler online olarak can çekişiyor.

Bir tek SC2 yi örnek gösterebilmen türün süründüğüne en iyi örnek zaten.

Eklenti:@Maul*

Valla hocam Generals 2 yi bekliyorum, proje lideri eskilerden sevdiğimiz Jon Van Caneghem, 3DO nun kurucularından ve Kings Bounty,Might&Magic serilerinin yaratıcısı.
    Ama projeyi yapan Bioware'in bir kolu, ne alaka bilemiyorum. Üstüne tamamen EAya bağlı bir proje, bundan dolayı aceleye gelmiş, DLC yumağı bir oyunda olabilir.
    Gene de çok erken konuşmak için, bekleyip göreceğiz :) Umarım güzel bir çalışma olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siberarmi -- 20 Nisan 2012; 10:25:44 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Hellmarch

Tür ölmedi de azaldı. Çünkü artık oyun firmaları (hakaret için değil sosyolojik ve tıbbi manada) eblehlere, gerizekalılara oyunlar yapıyorlar. Oyunların büyük bir kısmı düz bir çizgide oynanışsa sahip, hatta çoğu oyunda nah şoraya parmak basında aksiyon olsun türünden açıklamalar mevcut.Çoğu oyunun en zoru 20 yıl evvel çıkmış bir oyunun ilk bölümünün zorluğu kadar. Sanki bir güç oyunları özellikle böyle dizayn ettirip insanların oyun oynarken beyinlerini geliştirmelerini ve kullanmaların istemiyorlar. Oyun firmaları o yüzden RTS gibi insanın beynini kullanması gereken oyunları artık yapmıyorlar. Bu satmadıklarından falan filan değil. Bakın son zamanlarda çıkan oyunlara ne demek istediğimi anlayacaksınız. Özellikle konsol oyunları tuş ameleliği ve ekrandaki olan biteni seyredip melül melül bakmak üzerine kurulu. Oradan pcye port oyunlarda ha keza!

Altına imzamı atarım.

@siberarmi, Generals 2'den benim beklentim çok yüksek ve içimden bir ses oyunun çok iyi olacağını söylüyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musAKka -- 20 Nisan 2012; 10:27:04 >

• quote:

Tür ölmedi de azaldı. Çünkü artık oyun firmaları (hakaret için değil sosyolojik ve tıbbi manada) eblehlere, gerizekalılara oyunlar yapıyorlar. Oyunların büyük bir kısmı düz bir çizgide oynanışsa sahip, hatta çoğu oyunda nah şoraya parmak basında aksiyon olsun türünden açıklamalar mevcut.Çoğu oyunun en zoru 20 yıl evvel çıkmış bir oyunun ilk bölümünün zorluğu kadar. Sanki bir güç oyunları özellikle böyle dizayn ettirip insanların oyun oynarken beyinlerini geliştirmelerini ve kullanmaların istemiyorlar. Oyun firmaları o yüzden RTS gibi insanın beynini kullanması gereken oyunları artık yapmıyorlar. Bu satmadıklarından falan filan değil. Bakın son zamanlarda çıkan oyunlara ne demek istediğimi anlayacaksınız. Özellikle konsol oyunları tuş ameleliği ve ekrandaki olan biteni seyredip melül melül bakmak üzerine kurulu. Oradan pcye port oyunlarda ha keza!

Güzel yazı hocam, arada gene düşümeye sarfeden oyun yapan firmalar var. Bluebyte mesela settlers/Anno tarzını güzel oturttu. Paradox İnteractive firmasından da soğuk terler akıtan oyunlar geliyor Crusader Kings tarzında ve Total War seriside kendini koruyor.

Ama hiç biri aradığımız türde değil, zaten saydıklarımın Anno/Settlers dışındakiler RTS bile değil. Settlers tarzınıda ben daha çok dinlenmek için oyunuyorum. Anno 2070 den önce hiç savaşa girmezdim o oyunlarda.

• quote:

her kelimesine katılıyorum bu kolaycılık dünya üzerinde her şey de olduğu gibi oyunları da etkiledi yeni nesil zahmetsiz bir şey elde etmeye o kadar alıştı ki neredeyse ben tuşlara bile basmayayım kendisi oynasın seyredeyim havasındalar .

• quote:

Orijinalden alıntı: kara duman

her kelimesine katılıyorum bu kolaycılık dünya üzerinde her şey de olduğu gibi oyunları da etkiledi yeni nesil zahmetsiz bir şey elde etmeye o kadar alıştı ki neredeyse ben tuşlara bile basmayayım kendisi oynasın seyredeyim havasındalar .

Eskilerden Dragons Lair diye, interaktif çizgi film şeklinde bir oyun vardı. Resmen ona doğru gidiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: siberarmi

quote:

Orijinalden alıntı: kara duman

Eskilerden Dragons Lair diye, interaktif çizgi film şeklinde bir oyun vardı. Resmen ona doğru gidiyorlar.

dediğiniz oyunu bilmiyorum ama ne yazık ki gidişat o yönde yaşlanıyoruz herhalde ara sıra dinazor oyunculara göre oyunlar çıksa bari

• Neden ölmüş olsunki Blizzard öldürmez Warcraft IV duyurulcak yakında. Starcraft II var babalar gibi. Daha ne
  • c&c generals2 nin durumuna göre rtslerde bir kalkınma olabilir. generals2 nin başarısı diğer eski rts marklarını hareketlendirebilir.
  • Bence RTS işin içine 3D grafikler girdiği gün öldü. En iyi örneğini bizzat Blitzkrieg serisinde yaşadım. B2'nin 3D çıkacağını okuduğum gün Sudden Strike olarak başlayıp Blitzkrieg adıyla daha muhteşemleşen serinin bir anda yokolacağını maalesef adım gibi biliyordum. Çünkü dünya üzerinde hiçbir oyun firması oyuncuları kendi kafalarına göre şekillendirme girişiminde bulunup da başarılı olamadı ama RTS dünyasında maalesef bu salakça hayalin peşinden koşan o kadar firma var ki. RTS'nin en iyilerinden sayılan Starcraft 2 bile 3D'yi son derece tadında ve o eski izometrik perspektife uygun olarak eklediği için eski tadından hiçbirşey kaybetmeden oynanabiliyor ve başarısını devam ettiriyor.
  • 2D demişken DUNE 2000 aldığım zevki ve akıttığım teri hiç yeni strateji için almadım ve akıtmadım .
  • Oynadığım tek Strateji oyunu Heroes 4 ona da strateji diyorsanız elbette. Kafa almıyor abi karmakarış bir şey. Ölmüş olsa da pek bir şey değişmedi yani benim için. Sizler tartışın
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.