Şimdi Ara

Romanya'da ev sahiplik oranı %96,4

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
411
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
Giriş

Yüzölçümü 238bin küsür km2

Nüfus 20 milyon.

Ülkenin topoğrafik haritası na böyle %60 dağlık-engebe

Bu adamlar ne yaptı veya yapıyor da kiracı denen kavram yok ülkede çözemedim.

Çavuşesku herkese bi ev verip, ev satmanın okullarda kötü bir şey olduğunu yıllarca öğretti mi nedir,

aklıma başka ihtimal gelmiyor..

Ya da ev satmak-kiralamak idam cezasını mı gerektiriyor?

Adam öleli 30 yılı geçti ama ülkede hala %96,4 oran.

helal olsun valla.

• Umarim herkesin bir evi olur

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Keşke şu komünizm'in fikir insanları ve uygulayanları Arap olsaydı, o zaman ülkemizde bir sürü destekçisi olurdu, en azından mecliste bir parti kesin olurdu.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Çavuşesku halkı komünist tipi toplu konutlara tıkarken kendine dünyanın en büyük sarayını yaptırdı.Halk açken karısı batılı lüx markalardan giyindi.Ailecek ülkeyi soydular.

Ve sonunda yargılanıp kurşuna dizildiler.

Merak edenler gogıldan bakabilir

• Bana bir yerden tanıdık geldi ama

• bizdeki gibi işsizlikten kendılerını uremeye vermemısler, ucuz işçi köle olsun dıye 3 çocuk afgan, afrika, surıye, ırak, ıran, azeri, pakıstan goc olaylarıda yok mutemelen mutlu mesutlar

• 2 ay Bükreş'te kalmıştım, tanıştığım insanların hemen hemen hepsi kirada kalıyordu, hatta bir iki hafta evlerinde bir oda kiraladığım çift karı koca öğretmendi, kirada yaşıyorlardı ve geçinebilmek için de odalarının birini kiraya veriyorlardı. Çok da inanılır bir bilgi değil bence.

• Komunizmin güzellikleri

Barinma saglik gıda gibi seyler herkeste olmak zorunda

Amerikan kapitalizmini kabul etmek hem elon musk benzeri uber zenginler hem sokakta yatanlar var olsun demektir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Normalde 100 yıl eskiye gitsek herkesin bir bahçesi ve tarlası vardı herkesin kendi evi vardı. Şehirleşme ile beraber yani okuma oranını artmasıyla aslında şehirleşme arttı ve insanlar ufacık şehirlere milyonlar olarak sığmaya çalışıyor. Aslında Türkiye coğrafi açıdan çok büyük bir ülke dikey mimarı değil de Amerika da gibi yatay mimari şehirler olması lazımdı.

• Hocam Ceaușescu her aileye bir daire verdi dogrudur komunizm 33 yil once yikildi zaten hala eski degil sahip olunan evler sistem degistikten sonra kucuk bir vergi odenerek vatandaslara verildi.Komunizmde tam bir hak sahiplik yoktu insanlar 1000 euro gibi bir vergi odeyip ustlerine aldilar o evleri.

Tabi ustunden cok zaman gecmedigi icin hala o evleri kullaniyorlar vefat edenler cocuklarina aktardilar vs. Yinede %96 orani cok yuksek ben sanmiyorum o kadar oldugunu ama direk itiraz da edemem.

Ikinci kisim ise Romanyada Prima de Casa kanunu var. Evi olmayan her vatandas devletin yardimiyla cok kolay sekilde muthis avantajli kredi aliyor evine gore 100-200 euro odeyerek 30 yil civari ilk evine sahip oluyor. Benim tanidigim her arkadasim bunu yapti oduyor. Cunku dusunun ayni evde kiraya 300-400 euro verecekken bu sekilde ev sahibi oluyorsunuz pesinat cok dusuk belki yuzde 5 civari veriliyor.

Benim de bunu yapma niyetim var vatandaslik olmadan, yakinda ins sinirsiz oturuma basvuruyorum statum ve haklarim degisiyor. Prima de Casa olayina ben de birkac yil icinde basvurup bir ev sahibi olmak istiyorum Bukresde.

• 
Sayfa: 1
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.