Şimdi Ara

Romanya'da asgari ücretin 3670 TL olması!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
0
Favori
3.503
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Romenlerin ve Bulgarların bize fark atması çok pis zoruma gidiyor. Bulgarların asgari ücretiyle bizimki aynı ama alım güçleri çok daha fazla. zaten 1 bulgar levası bile 4 TL ediyor! 

Romanya ve Bulgaristan'dan göçenler, şuan dizlerini dövüyor olabilirler. hatta bi ara bi bulgar Türk'ü konu açmıştı, "nasıl Bulgar vatandaşlığı alabilirim" diye. 

velhasıl, hayaller aç karnına "TOGG" araba, gerçekler ise at arabası ve rikşa! gelecek yıllarda baya bir yaygınlaşacaklar. 

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Asgari ücret karşılaştırması Romanya ve Bulgaristan'a büyük haksızlık.

Bizde çalışanların yüzde 50'si asgari ücret alırken orada sadece bahşişli işlerde çalışanlar ya da deneme sürecinde olanlar asgari ücret alıyor.

Lütfen adamları bize az fark atmış gibi göstermeyin. Ayıp. Fark çok daha fazla.

Bulgaristan'da slav kimliğini ve hristiyanlığı reddeden, "İYİ" damgalı "Tangra"cılar (Tanrıcılar) var. aynı şey bizde olsa, arap dilini bırakıp Türkçe olarak Tanrı'ya ibadet edeceğiz desek, bize çarmıha gererler. 

ayrıca biz Türküz diyen Bulgar tarihçiler bile var. http://www.haberalp.com/m/?id=86991

not: İYİ damgası, kayı boyunun damgası değildir! şamanizimin ve Tanrıcılığın damgasıdır! ayrıca "Ay Yıldız" islam simgesi değildir! 5000 bin yıllık Türk simgesidir. hatta Romanya'da yaşayan hristiyan Sekel Türklerinin bayrağı bile Ay Yıldızlıdır!

10 puanlık soru kesmez beni! zaten cevabı basit olduğu için vermeyeceğim. eğer gerçekten merak ediyorsan bu iki ülkenin ihraç kalemlerine bakabilirsin.

ama ben sana her biri 100 er puanlık sorular soracağım!

Bulgaristan'dan saman, savaştaki suriyeden patates ve zeytin ithal eden Türkiye'de gerçekte katma değeri yüksek ne üretiliyor? tohumu ve gübresi yurt dışından satın alınan domates mi? ama bak yüzde yüz pancar şekerimiz vardı! fabrikalar yok pahasına satıldı, bir çoğu kapandı! işçi çıkarıldı. peki neden? Amerikan Cargill'in kalitesiz gdo'lu mısır şurubunu kullanalım diye. hatta başka ülkelerin çiftçilerini kalkındırmak için bazı ülkelere gümrük vergisini kaldıran, ve kendi çiftçisini zarara uğratıp iflas ettiren ülke hangisi? tabiki Türkiye! peki hangi ülkenin gıda, tarım ve hayvcancılık bakanı, Fransa tarımına yaptığı katkılardan dolayı Fransa’dan şövalye nişanı aldı? tabiki Türkiye'nin bakanı!

ayrıca Hindistan dünyanın en zengin 7inci ekonomisi. Türkiye ise 19uncu. 7inci Hindistan'da mı yaşamak istersin yoksa 49uncu sıradaki Romanya'da mı? tabiki Romanya'da yaşaman istersin!

not: cevapları bile bizzat kendim verdim, sen ararken yorulma diye.

40 senem avrupada geçtiği için bahsettiğiniz ülkeleler içerisinde en zor yaşam şartı Türkiye dedir. Bizim ülkemizde insanlar daha fazla çalışır ama daha az kazanır. Daha az kazanmasına rağmen daha çok vergi verir. Sebebide vergilerin adaletsiz olmasından kaynaklanır. Birde bizi yönetenler devletin sanki sahibi gibi her türlü yolsuzluğu yapar ama hesap vermez. Kimseninde hesap sorma yetkisi yoktur. Fransa da Mitterand ın başbakanı Pierre Beregovoy devlet bankasından imtiyazlı kredi alması gazeteciler tarafından ortaya çıkarılması ile intahar etmişti. Aldığı kredi ile sadece oturduğu evi satın almıştı. Faizide yüzde 8 yerine yüzde 2 ile kendisine avantaş sağlanmıştı. Orada gazetecilerin tek görevi politikacıların yaptığı yolsuzlukları bulmaktır. Politikacı çalamaz. Bizde düşünün bunu yapan gazetecinin başına gelecekleri. Romanya veya Bulgaristan bizden daha az üretmelerine rağmen halkı bizden iyi yaşar paranın daha iyi kullanılması yüzünden.

10-15 yıl önce bu Doğu Avrupa ülkeleri bizden kat, kat ve kat yoksuldular.

Bu komünizm enkazında yıllarını kaybetmiş ülkeler bile artık bizi solladılar.

Çünkü onlar, Sovyetler dağıldığından beri aşamalı olarak liberal demokrasiye ve serbest piyasaya geçiş yaptılar/yapıyorlar.

Bizse hem ekonomi hem toplumsal alanda günden güne komünizme doğru gidiyoruz. AKP ülkeye komünizmi sağ oylarla getirmeyi başarmış bir partidir.

Oooo Sanu Ciorba başkanın memleketi Foruma konu olmuş. Alırım bir dal. Bilmeyen öğrensin bu değeri:

Aha bak bunlar bize basalı yıllar oldu. O kadar çalış, üret, didin... Sonuç? Hurdalıkta egzoz kaldıran dobalaklar senden çok kazansın.  Ne dediğimi anlamayanları da şu videoyu izlemeye davet ediyorum:

İzlemeye tahammül edemeyen 1.15'e atlasın. "Hurdalıkta egzoz kaldırma" ne demek öğrensin. Ancak Sandu Ciorba bir dünya mirasıdır. Dinleyin, dinlettirin. İzleyin izlettirin.  Mehmet dayının lastik atölyesinde klip çekmiş herif.

Not: Romanyalılar yorum yapıyor: "Ben Romen'im, bu herif ne diyor ben bile anlamıyorum" diye.  

-------------------------------

Neyse. Düşünün, taşının, kaşının... Haftada ortalama 55 saat çalışan yurdum insanı, sırf tercihlerinden ötürü böyle yaşıyorsa hayatını, kendi bilir aga. Ne yapalım? Biz arada kaynamasaydık iyiydi de, olmuyor öyle... Başkalarının yanlış kararlarının olumsuz etkilerini ister istemez yaşıyoruz.

Türkiye’nin en büyük sorunu rant, talan, peşkeş, yozlaşmışlıktır. Romanya’nın sektörlerinin bizimle yarışma şansı normalde yoktur. Bizim her sektörde köklü ve iyi çok sayıda işletmelerimiz var. Cam sanayi, demir çelik sanayi, petkim, tüpraş, kartonsan, nuh çimento, akçansa işbankası ve iştirakleri vsvsvs böyle gider. Yahu bunların peynir üreten firması bile yoktu. Nasıl olsun özel sektörleri yoktu ki.

Bunlar Çavuşevsku faciasından, hivli doğan rekor sayıda bebeklerinden, yozlaşmışlığın tavana vurduğu diktatöryel düzenlerinden sonra dibe de vurdular.

Çok basit bir şey yaptılar. Bizim 2001 krizi döneminde Ecevit ile yapmaya çalıştığımız gibi yapısal reformları gerçekleştir, altyapını kurmaya çalış ve yozlaşmayla savaş, Ab uyumlu sistemi kur. Bu kadar basit.

Bu ülkenin normalde seninle rekabet etme ihtimali yok sen de düzgün sistem kurarsan fakat sen yargı bağımsızlığında ilk yüzde değilsin. İnsani gelişmişlik endeksinde ilk 70’te değilsin
    Her gün birisiyle kavga ediyor, komşu ülkenin başkentinde namaz kılarım gibi sözler söylüyorsun.
    Her gün başkasıyla kavga ediyorsun. Liyakat yerine yandaşçılığı koyuyorsun. Halk ile parayı, rantı, ülkenin zenginliklerini paylaşmayıp onlara iki gram makarna üç gram kömür verip kendin balina kasa mersolarla, yandaşlarına 5 maaş vere vere yaşıyorsun. Halbuki bal arılarındır. Sen balı geçtim, kovanı bile yandaşlarına veriyorsun.

E normal. Hem normal hem de müstahak.
  • Evet şimdi 10 puanlık soru soralım
    romanya ve bulgaristan ne üretiyor.?

Romanyanın bulgaristanın olmadığı listelerde ilk 10 larda falanız ya.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi buradan bir taytlı geçti -- 29 Temmuz 2020; 21:4:20 >
  • Türkiye'nin kıyaslanacağı ülkeler artık Orta Afrika ülkeleridir.

• Gürcistan yunanistan bulgaristan güzel ülkeler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: buradan bir taytlı geçti

Evet şimdi 10 puanlık soru soralım
    romanya ve bulgaristan ne üretiyor.?

Romanyanın bulgaristanın olmadığı listelerde ilk 10 larda falanız ya.

10 puanlık soru kesmez beni! zaten cevabı basit olduğu için vermeyeceğim. eğer gerçekten merak ediyorsan bu iki ülkenin ihraç kalemlerine bakabilirsin.

Bulgaristan'dan saman, savaştaki suriyeden patates ve zeytin ithal eden Türkiye'de gerçekte katma değeri yüksek ne üretiliyor? tohumu ve gübresi yurt dışından satın alınan domates mi? ama bak yüzde yüz pancar şekerimiz vardı! fabrikalar yok pahasına satıldı, bir çoğu kapandı! işçi çıkarıldı. peki neden? Amerikan Cargill'in kalitesiz gdo'lu mısır şurubunu kullanalım diye. hatta başka ülkelerin çiftçilerini kalkındırmak için bazı ülkelere gümrük vergisini kaldıran, ve kendi çiftçisini zarara uğratıp iflas ettiren ülke hangisi? tabiki Türkiye! peki hangi ülkenin gıda, tarım ve hayvcancılık bakanı, Fransa tarımına yaptığı katkılardan dolayı Fransa’dan şövalye nişanı aldı? tabiki Türkiye'nin bakanı!

ayrıca Hindistan dünyanın en zengin 7inci ekonomisi. Türkiye ise 19uncu. 7inci Hindistan'da mı yaşamak istersin yoksa 49uncu sıradaki Romanya'da mı? tabiki Romanya'da yaşaman istersin!

• adamlar try almıyor ki. hem roman deyip geçme adamların kökü romalılara dayanıyor.

• Bunların ataları yüzyıllarca bizim egemenliğimizde yaşamış.. Tabi bi de bunların aslının Türk olması ayrıca trajikomik. Boris Hristiyan olunca asimile oldular tabi 18.yy a gelince Türk değiliz biz demeler falan

Sonuç olarak yazık harbiden

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lazer__ -- 29 Temmuz 2020; 22:9:27 >
  • Knights of Cydonia kullanıcısına yanıt

onların kazandığı paraya göre bile alım güçleri daha fazladır!

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-13B66B2D0

Alıntıları Göster

Ama sen şimdi hocanın istediği cevabı vermedinki.

(hoca derken kendimi kastetmiyorum)

Sıfır alırsın. Romanya'da asgari ücretin 3670 TL olması! 

• lazer__ kullanıcısına yanıt

Bulgaristan'da slav kimliğini ve hristiyanlığı reddeden, "İYİ" damgalı "Tangra"cılar (Tanrıcılar) var. aynı şey bizde olsa, arap dilini bırakıp Türkçe olarak Tanrı'ya ibadet edeceğiz desek, bize çarmıha gererler. 

ayrıca biz Türküz diyen Bulgar tarihçiler bile var. http://www.haberalp.com/m/?id=86991

not: İYİ damgası, kayı boyunun damgası değildir! şamanizimin ve Tanrıcılığın damgasıdır! ayrıca "Ay Yıldız" islam simgesi değildir! 5000 bin yıllık Türk simgesidir. hatta Romanya'da yaşayan hristiyan Sekel Türklerinin bayrağı bile Ay Yıldızlıdır!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-13B66B2D0 -- 29 Temmuz 2020; 23:44:4 >

• Asgari ücret karşılaştırması Romanya ve Bulgaristan'a büyük haksızlık.

Bizde çalışanların yüzde 50'si asgari ücret alırken orada sadece bahşişli işlerde çalışanlar ya da deneme sürecinde olanlar asgari ücret alıyor.

Lütfen adamları bize az fark atmış gibi göstermeyin. Ayıp. Fark çok daha fazla.

• Romanya diyip geçmeyin adamların yıllardır yerli ve milli otomobili var. Ayrıca ford da orada üretim yapıyor. Bitdefender bile Romen markasıymış.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Anlatmaya çalıştığım şey doğru ama anlatma yolun yanlış. Bir ülkede asgari ücretin kaç TL olduğu o ülkenin zengin ya da fakir olup olup olmadığını göstermiyor. Önemli olan paranın satın alma gücüdür. Romanya da asgari ücret 10000 lira olduğunu varsayalım , kiralar 5000 TL , bir kilo et 300 liraysa 10000 TL nin hiçbir anlamı kalmıyor. O yüzden aktrolller olsun muhalif olsun, birim hesabı yapan, doğru hesap yapmıyor. Ama dersen ki Romanya'da asgari ücretle şu kadar et alınıyor şu kadar süt alınıyor. Türkiye'de kaç kg alınıyor belirtirsen o zaman karşılaştırma yapmış olursun. Çünkü hiç kimse Romanya'da çalışıp akşam türkiyeye gelip barınmıyor.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • amadeus99 A kullanıcısına yanıt

haklısın. bilmiyordum, bende yeni öğrendim. ortala kazançları asgari ücretten daha fazla imiş. ayrıca büyük şehirde ve zengin semtlerde çalışanlar daha çok kazanıyormuş.

• helluri kullanıcısına yanıt

yav arkadaş, "armut piş ağzıma düş" diyorsunuz! biraz araştırın. bu iki ülkenin ötv denen illetten haberleri bili yok! bilmiyorum hangi dünyada yaşıyorsun ama vergilerle en çok yolunan halk Türk milletidir! Romenler 17 ay çalışıp dacia sandero alabiliyorken, Türkler aynı arabayı 55 ayda alabiliyor. (şimdilik) ayrıca vergisi yüksel olan üst modellerde uçurum feci şekilde büyüyor. 

https://forum.donanimhaber.com/romanya-da-et-fiyatlari--124799960

• üretmeyip sürekli tüketen ülkelerin, ekstra gelirleri yoksa para birimleri değer kaybeder! romen ve bulgar para birimlerinin bizim paramızdan daha değerli olması; üretim yapıp, bizden daha çok katma değerli ihracat yaptıklarının göstergesidir. zaten bu iki ülkenin ihracat ve ithalat oranları dengelidir. bizim gibi aşırı dengesiz değildir.

bulgar sins yarış arabası. (normal versiyonuda mevcut.) bizdeki onuk sazan gibi kolpadan ve şirket reklamı için üretilmiş bir araba değildir. hali hazırda düz ve yarış versiyonu dünyadaki zenginler için satıştadır.

Romanya'nın ihracatı

• Fade to Black kullanıcısına yanıt

benimde bir türlü anlam veremediğim nokta o. hatta dilleri bile Türkçe ve Azerbaycan Türkçesi kadar yakın birbirine. ama bugün İtalyanlar, 3 5 Romen göçmenden bile aşırı derecede nefret ediyor, ülkelerinde istemiyorlar. heralde romenlerin bahtsızlığı köylü ve cahil slavlarla karışmak! İtalyanların bahtı ise zeki germen topluluklarıyla karışmak. hatta bu germenler ilk başta köle olarak İtalya'da zorla çalıştırılırken, sonrasında Roma'nın tahtına bile çıkmışlardı. ayrıca Almanlar uzun bir süre "kutsal roma cermen imparatorluğu" adını kullandı.

• Romanya AB ülkesi. Türkiye'yi AB ülkesi olunca kıyaslayın.

• romanya bu kadar zengin bir ülke ise.. avrupada en kötü yaşam standartlarına sahib olması.. ve romanya halkının kendi ülkesinde kaçma isteği.. veya avrupada romanya nufusunun istenmeme sebebi ?

veya romanyada son 20 yılda kaç tane hastane okul veya sanayi kuruluşu oldu.. bunların kaç tanesi yerli yatırımcı ve kaç tanesi yabancı yatırımcı idi ?

yunanisan banka ve firmalarını neden alman firmalarına devri ve %51 hisse sahibi olma sebebi de yunan asgari ücretinin bizim ülkemizden daha iyi şartlarda yaşaması mıdır ?

peki...

bir mühendis olarak.. sormak istiyorum

ev sahibi olanların tapularını çıkart.. bunların kaç tanesi asgari ücretli işçi sıınıfında kaç tanesi mühendis veya yüksek okul seviyesinde ?

madem her yeri araştırıp inceliyorsunuz.. gelin ülkemizde evi olan .. hatta 1 den fazla evi olan kişilerin öğrenim derece ve çalışırken olan statü deerecelerinin kıyaslamasını da yap..

kendi ülkemizdeki değerleri paylaş.. sağa sola saparak konuları saptırma.. gel ülkemizdeki değerleri paylaş

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.