Şimdi Ara

Roman yazmanin yurtdışı yüksek lisans üzerine etkisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
276
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar ic mimarlik okuyorum. Hobi olarak yazmayı cok seviyorum. Bir roman yazdim (resmi olmasa da bir basimevinde bunu basabildim) ve TRT için bir de film senaryosu yazdim

Senaryo değilde romanin sıradan bir yayinevi tarafindan basilsa yurtdışında yüksek lisans basvurusu yapacagim zaman 3.00 e yakin bir ortalama ile bu universitelerin dikkatini ceker mi?

Yazim icin ozur dilerim otobusteyim suan tekrar okumadan gonderiyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ic mimarlik icin bir etki yaratacagini sanmam, ortalamani yukseltmeye calisman daha yararli olur senin icin zira iyi bir okula 3.00 ile girmek zor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: EndlessAgony3

Ic mimarlik icin bir etki yaratacagini sanmam, ortalamani yukseltmeye calisman daha yararli olur senin icin zira iyi bir okula 3.00 ile girmek zor...

Forumdaki çoğu y.lisans konularini okudum universitelerin cogu basaridan ziyade sosyal ogrenciler de ariyor

• quote:

Orijinalden alıntı: -WOLFIE-

quote:

Ic mimarlik icin bir etki yaratacagini sanmam, ortalamani yukseltmeye calisman daha yararli olur senin icin zira iyi bir okula 3.00 ile girmek zor...

Forumdaki çoğu y.lisans konularini okudum universitelerin cogu basaridan ziyade sosyal ogrenciler de ariyor

Anliyorum ancak kitabiniz dunya capinda odul kazanirsa (newyorkbestseller vs) bir etkisi olur. Ornek vermem gerekirse benim bulundugum okulda master ici sosyal aktiviteler, oduller, gonulluluk tecrubesi vs istiyor ama bunun yani sira 3.8 ortalamaya sahip olmakta sart.
  • quote:

quote:

quote:

Anliyorum ancak kitabiniz dunya capinda odul kazanirsa (newyorkbestseller vs) bir etkisi olur. Ornek vermem gerekirse benim bulundugum okulda master ici sosyal aktiviteler, oduller, gonulluluk tecrubesi vs istiyor ama bunun yani sira 3.8 ortalamaya sahip olmakta sart.

Bence abartiyorsunuz, sayet oyle dediginiz gibi olsaydi yuksek yapanlarin hepsi min 3.5 kisiler olurdu. Oysa forumda da gayet 2.7 ortalamayla munih teknikte okuyanlar var.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bence abartiyorsunuz, sayet oyle dediginiz gibi olsaydi yuksek yapanlarin hepsi min 3.5 kisiler olurdu. Oysa forumda da gayet 2.7 ortalamayla munih teknikte okuyanlar var.

Hedeflediginiz okula bagli elbette...Ilk 30 ile 3000 bir degil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EndlessAgony3 -- 17 Ağustos 2017; 12:21:3 >

• Arkadaş dalga geçmiş kendince. Romanınızın New York bestsellere girmesine gerek yok. Eğer başvurduğunuz okul veya bölüm öğrencilerin bölüm dışı aktivitelerine önem veriyorsa bence bir artıdır romanınızın olması. Ortalamanız da fena değil. Eğer yabancı diliniz de iyiyse ve başvurduğunuz alanda kendinize güveniyorsanız herhangi bir üniversiteye başvurabilirsiniz. Kabul edilip edilmeyeceğini bilemem ama en azından abes kaçmayacağına eminim.

Bir de forumda konu açmaktansa direkt olarak o üniversitede okuyan veya okumuş olan (ve tabii ki güvenilir olan) kişilere PM atarsanız daha iyi olur diye düşünmekteyim. Yoksa forumda birçok insan usturupsuz sallıyor. Okuduğunuz yorumu kimin yazdığını bilmiyorsunuz sonuçta.

• quote:

Orijinalden alıntı: uchiha69

Arkadaş dalga geçmiş kendince. Romanınızın New York bestsellere girmesine gerek yok. Eğer başvurduğunuz okul veya bölüm öğrencilerin bölüm dışı aktivitelerine önem veriyorsa bence bir artıdır romanınızın olması. Ortalamanız da fena değil. Eğer yabancı diliniz de iyiyse ve başvurduğunuz alanda kendinize güveniyorsanız herhangi bir üniversiteye başvurabilirsiniz. Kabul edilip edilmeyeceğini bilemem ama en azından abes kaçmayacağına eminim.

Bir de forumda konu açmaktansa direkt olarak o üniversitede okuyan veya okumuş olan (ve tabii ki güvenilir olan) kişilere PM atarsanız daha iyi olur diye düşünmekteyim. Yoksa forumda birçok insan usturupsuz sallıyor. Okuduğunuz yorumu kimin yazdığını bilmiyorsunuz sonuçta.

Oncelikle cok teşekkür ediyorum hocam. Arkadaşı bozacaktim da bosver dedim ozelden mesaj atiyorum evet ama cok nadir geri dönüş oluyor ve olanlar da malum biraz ego kasiyor.

New York Times bestseller mis ulan oyle olsam okul mu okurum 😂

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Hedeflediginiz okula bagli elbette...Ilk 30 ile 3000 bir degil.

Allahtan kısa kesmissin

• -WOLFIE- kullanıcısına yanıt
    Burada kimin yazdigi belli olmayan yorumlardan heveslenerek basvur istersen bulundugum okula, red kabulun gelince dediklerimin onemini anlarsin :) 2.8 ile alacak okul zaten yazdigina bakmadan da alir, kitlesi de o civardadir, itibarida. Ivy leagude ki okullardan kabul almis biri olarak soyluyorum, oradan hayal kurmasi kolay ancak gercekler her zaman orantili degildir. Gaz vermesi kolay internet üzerinden, o arkadaşların sözüyle gidip başarısız sonuçlar aldığında üzülecek olan da sensin, zamanını ve emeğini boşa harcamış olan da sen olacaksın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EndlessAgony3 -- 18 Ağustos 2017; 17:36:6 >
  • endless agony arkadaşımız haklı. ortalamanı yükseltmeye bak. arkadaşa niye sinirlendin onu da anlamadım, kendisi McGill'de okuyor sanırım imzasında öyle yazıyor. Usturupsuz salladığı falan yok. Kusura bakma ama çoğu iyi okul ilk önce ortalamaya bakıyor. 3.00 ortalamayla şansın çok az
  • quote:

Burada kimin yazdigi belli olmayan yorumlardan heveslenerek basvur istersen bulundugum okula, red kabulun gelince dediklerimin onemini anlarsin :) 2.8 ile alacak okul zaten yazdigina bakmadan da alir, kitlesi de o civardadir, itibarida. Ivy leagude ki okullardan kabul almis biri olarak soyluyorum, oradan hayal kurmasi kolay ancak gercekler her zaman orantili degildir. Gaz vermesi kolay internet üzerinden, o arkadaşların sözüyle gidip başarısız sonuçlar aldığında üzülecek olan da sensin, zamanını ve emeğini boşa harcamış olan da sen olacaksın.

Yani cok merak ediyorum new york times bestseller olmadan nasil kabul edildiniz mcgill e ? Ortalamaniz 4.00 üzerinden 5.00 miydi sayin hocam?

Hocam bakin bir şeyleri abartmayı biz millet olarak cok severiz eyvallah ama sizin bile şuan cogu insanin basarmayi isteyipte basaramadigi bir okula girip oradan bu kadar abartmaniz komik. Tamam hani şunu desen bak Samet kardeşim roman yazman okay evet ama ulusal çapta bir basari gostersen bu universiteler icin.cok daha iştah açıcı olur desen anlayacağım. NY Times bestseller diyerek resmen dalga geciyorsunuz karşı tarafla

Kaldi ki Shadow_Shooter in konusunu okudunuz mu?

Birde bana hayal kurmak kolay demissiniz. Hayalperest degil hedefci biriyim sayet oyle olsaydim her zaman bir roman yazma hayalim olurdu roman yazmazdim.

Isterseniz pm den yazayim hocam olur mu? Konu.hortlayip durmasin diye :)

• quote:

Orijinalden alıntı: heisenbeng

endless agony arkadaşımız haklı. ortalamanı yükseltmeye bak. arkadaşa niye sinirlendin onu da anlamadım, kendisi McGill'de okuyor sanırım imzasında öyle yazıyor. Usturupsuz salladığı falan yok. Kusura bakma ama çoğu iyi okul ilk önce ortalamaya bakıyor. 3.00 ortalamayla şansın çok az

Hayir sinirlenmedim ki aksine benimle dalga gectigini düşündüm.

• A bide 2.7 2.8 ile munih teknikte okuyanlar var dedim o capta itibari vardir dedi arkadas yani munih teknik...,.

Evet arkadasım zaten akademik beklentileri karşılayıp, extraordinary projeler sergilemezsen red cevabını alırsın. Okula girecek herkesten zaten 3.8 beklendi, kabul alanlarında hepsi gerek sosyal gerek sportsal aktivite olsun gerekte gönüllülük hizmetleri, sosyal aktivizm olsun adlarını duyurarak gelmiş insanlar. İkinci soruna gelirsek, her yıl binlerce roman basılıyor, isteyen yazıyor, basıyor ve yazarlık ünvanını kazanabiliyor. Sonuçta kaç tanesi hedeflenen başarıyı yakalıyor, kaç tanesi raflarda ebediyen tozlanmaya mahkum kalıyor? New York Best Seller dememin sebebi ise 2.8 ortalamanı ancak o telafi eder. Yapabileceğine inanman ve hedeflemen güzel ancak realiteye dökmek istiyorsan bu hedefleri gideceğin okulların koşullarını da karşılayabiliyor olman gerekir, pazarlık yapmak veya aksini iddia etmek yerine. Eğer sen işini milyonda bir şansa bırakacaksan o ayrı tabi. Çok çok iyi ortalamarla bile kabul alamayan tanıdıklarım oldu, sırf başvurdukları okuldan mezun olmadıkları için lisans düzeyinde...Demek istediğim şu ki okulların hiç biri hiç bir öğrenciye muhtaç değil, o yüzden olabildiğince kendini cazip kılman gerekiyor çünkü iyi bir okulu hedefliyorsan ilk 50 gibi, rekabetin ne kadar güçlü olduğunu ancak o zaman anlarsın.

• EndlessAgony3 kullanıcısına yanıt
    Gerçekten ezbere konusmaya bayilan bir milletiz.. EĞİTİM SEVIYEMIZ OKUDUGUMUZ OKULLAR NE OLURSA OLSUN gercekten. Sanki yayınevleri kollarini açmışta 200 300 sayfa yazan biri olsa da bassak modundalar ya bu nasil kafa? Hayatında hiç yayinevinden 6 ay boyunca haber bekleyip 6.ay red cevabi aldin mi?

Hayır.

Ve bunu defalarca yaşadın mi?

Peki daha doğrusu hayatında hiç bir şeyler yazdin mi? Ne olursan ol, nerede okursan oku senin "yazmak" gibi bir eylemin anlamının içini boşaltıp ta burada ahkam kesmeye hakkın yok! "Yazarlik unvanı aliyorlar" nedir? Bir ressama resim yapiyor degilde boya yapiyor demek gibi bu. Cidden kırıcı. Kirmayin.

Hayir hala konudan kaciyorsunuz sizin sosyal basarin iznedir diye soruyorum cevap yok. Kaldı ki PM den de yazdim.

Beyefendi (ya da hanfendi) bakin mimarlik okuyorum. Yil.boyunca öğretmenler Inanin burnumuzdan getiriyor yazma eylemi benim tek tutkum, beni mutlu eden tek şey fakat siz sirf sanatin ayaklar altina alindigi bir ulkede birkac yayinevinin densizliginden oturu.bastigi aptalca kitaplari yazan adaylara da atamazsiniz.

Romanimi tam 11 ayda yazdim 11 aylık bir emek demek bu, 11 aylik bir emege yuklenmis duygular demek. Suan konunun amaci degisti evet ama yaptığınız emeklere ve duygulara terbiyesizlik bence.

Mesajlarimdan akademik başarı gereksiz gibi bir anlamda çıkmasın bu arada..

Ve son olarak sizd PM de attim. Cidden bekliyorum mesajlarınızi ve gercekten ama gercekten icten bir sekilde eger kirdiysam cok uzgunum bunun için

• EndlessAgony3 kullanıcısına yanıt
    A şimdi de yaz(a)miyorsun anlaşılan

Oncelikle sorularini PM yerine forum aracaligiyla yazarsan sevinirim, PM den kimse ile mesajlasmiyorum. 24 saatini forumda geciren antisosyal bir insan olmadigim icin senin istedigin zamanda yanitlayamadigim, y(a)madigim anlamina gelmiyor. Kusura bakma ama insanlarin senin burada aglayarak kendini kanitlamaya calismandan daha onemli isleri olabilir...hayatlarini yasamak gibi mesela. Konuya gelirsek, bu camiadan yeterince tanidigimiz oldugundan biliyorum, ezbere konusmuyorum. Kendimde sanat ile ilgileniyorum ve kendi artworklerimi de sergiledim bulundugum sehirde, short novel yazip odullerde aldim. Sanata karsi saygimin sonsuz olmasi her kitap yazanin yazar olamayacagi gercegini degistirmiyor lakin. Basvurdugunuz okullarin sizi reddetigi senaryoda da onlara bu tarz bir mesaj mi atacaksiniz? Gercekten sizin ne hissettiginizi umursayacaklarini mi dusunuyorsunuz? Basindan beri size top-notch bir okula aday ogrenci olabilmeniz icin gereken requirementlari belirttim, neyin etkisi olup, olmayacagini da acikca belirttim. Benim ile munakasa etmeniz gercekleri degistirmiyor maalesef. Son olarakta, forum uzerinde kendimi kanitlama gereksinimi duymuyorum; gerekli yerlere kendimi kanitlamayi basardigim icin bulundugum yerdeyim zaten. Benimle tartismaniz anlamsiz, soylediklerim "opinion" degil kendi yorumumu katayim, sheer "fact"ler. Gereken butun bilgileri sunduguma gore artik bu konuya yazma geregi duymuyorum. Size basarilar dilerim, istediginiz yolda ilerlemekte ozgursunuz lakin her son bir tercihtir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EndlessAgony3 -- 20 Ağustos 2017; 23:15:3 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.