Şimdi Ara

Röle Devreyi Kilitliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
1.784
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba , Arduino kullanarak bir proje gerçekleştirdim RFID projesi projede RFD 522 modülden gelen veri eprom da kayıtlı veriyle eşleşiyorsa çıkışındaki çift röleyi de aktif hale geliyor . Buraya kadar bir problem yok devre boşta iken istediğim gibi çalışıyor . Ancak devreye yük bağladığımda ( rölenin açık uçlarına) devre kilitleniyor ve kalıyor .Rölenin açık uçlarının devreyle ve işlemciyle bir bağlantısı olmamasına rağmen nasıl devreyi kilitleyebilir ?

• Klon mu ? Klonlar her türlü sorun gerçeklestirebilir

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • kingsizesunnia K kullanıcısına yanıt
    Dogrudur klon sorunun arduinoda olma ihtimali düşük aynı şekilde programda da çünkü açık kontakların arduınoyla bağlantısı yok.

• Bahsettiğiniz olay röle kontaklarının yapışık kalması sanırım. Bu durum Arduino ile değil röle kalitesi ve kapasitesiyle alakalı. Genelde kontaklarınından yüksek akım çekince veya yükün endükte olmasından dolayı kontak üzerinde ark yapmasından kaynaklanır. Daha güçlü bir röle sürün.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mustyyyyy kullanıcısına yanıt
    Merhaba , röleleri ktrol edeceğim ancak röleler 2 A benim yüküm 1A yapışma olacağını pek sanmıyorum . Sıkıntı şurada kontak takılı kalmıyor sadece devre kilitleniyor ve tekrar işlemiyor üzerinde bilgi ledleri var onlarda çalışmıyor enerjiyi kesip tektar versiğimde ise çalışmaya devam ediyor .

• röle uçlarına ters diyot bağladın mı? bobinler zır emk oluşturabilir. aşağıda örnek bir devre var.

Röle Devreyi Kilitliyor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dergul -- 21 Şubat 2019; 23:52:30 >
  • dergul D kullanıcısına yanıt
    Merhaba , bir kondansatörle problemi çözdüm ama bu seferde kapı otomatiği anahtarına bağladığımda aynı durumu yapıyor yani rölenin açık kontağı üzerinden kapı otomatiği anahtarının kablolarını geçirdiğimi düşünün kapıyı doğru şekilde açıyor ama bir kez ben elimle anahtara bastığımda kilitleniyor kalıyor.Anahtara basmadığım sürece doğru çalışıyor . Acaba kapı otomatiğindeki bobindemi zıt emk oluşuyor . Bu arada kapı otomatiğinde Dc trafo kullanıyorum .

Duzeltme : Evet diyot bağlı .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LaOtzi -- 21 Şubat 2019; 23:57:10 >
  • rolenin açık kontakları arasına bir RC devresi ekleyin, bu kontaklar arasındaki arkı söndürüp devrenin kilitlenmesini önleyecektir.
  • LaOtzi kullanıcısına yanıt
    her bobin zıt emk oluşturabilir. ama kapı otomatiklerinde mekanik bir sitem vardır. kilidin eski haline gelmesi, kapının hareketine bağlıdır. eski model, zincirli bir kapı otomatiği ise, zinciri çekmen gerekir.
  • dergul D kullanıcısına yanıt
    Merhaba, Hayır ,zincirli bir kapı otomatiği değil .Doğru diyorsunuz bobin zıt emk oluşturabilir ama devreyi nasıl kilitleyip işlemez hale getirebiliyor onun mantığını kurmaya çalışıyorum ancak bir açıklık getiremedim sonuçta rölenin açık kontaklarının devreyle bir bağlantısı yok . Zıt emk konusunda müsait bir zamanda denemeler yapacağım .

NOT: (devrenin kilitlenmesinden kastım tag okutamıyorum tekrar yani röle takılı kalmıyor )
    elektrikte bobinler en sıkıntılı elemanlardır. kondansatör gerilim depoluyorsa, bobinde akım depolama özelliğine sahiptir. diyodu ters bağlama sebeplerinden birisi de bu depolanmış akımı boşaltmaktır. kontak kısmına gelirsek, açma kapama sırasında oluşan ark, kontaklar arasında ufak bir miktar malzeme akışı sağladığı için, yüzeylerde deformasyona ve yapışmalara yol açabilir. normalde bu akış mikro seviyelerde olduğu için sıkıntı yaratmaz. ama bağladığın yük kontağın kapasitesinden fazla ise, daha kısa bir süreçte olabilir. böyle durumlarda kontağa paralel bir kondansatör işe yarayabilir. en iyisi, röleyi kullanacağın yüke göre seçmektir.

kapı otomatiğinde ise, problemin çoğu bobinlerden çok, mekanik yapıdan kaynaklanabilir. uzun süreli kullanımlar, mekanik sistemin aşınmasına yol açabiliyor. elindeki zincirsiz tipse, kapının açılmasını taklit edemediği için, eski konumuna gelemeyebilir.
    Merhabalar, konu ile ilgili bir çözüm üretebildiniz mi merak ettim.Aynı sorunu bende yaşamaktayım. Röleye kapı otomatiği değilde standart bir lamba duyu bağladığımda lamba kesintisiz bir şekilde çalışıyor fakat kapı otomatiği çalışmasını bir süre sonra durduruyor ve Arduino tepki vermemeye başlıyor.İlgili video aşağıdadır.

https://youtube.be/RFkutyC2P-8
  • Cellesss C kullanıcısına yanıt
    Merhabalar, bu konudan sonra çok yoğun olduğum için deneme şansım olmadı ama öncesinde bir çok deneme yaptım hala çözüme ulaşabilmiş değilim .Ben ilk anda DC küçük motor bağladığımda dahi kilitleniyordu ama ben rölenin uçlarına kutupsuz herhangi bir kondansatör bağlayarak onu çözdüm . Kapıya bağladığımda yine aynı sorunla karşılaştım olay büyük ihtimalle Zıt EMK ile alakalı bir durum .

NOT= Gönderdiğiniz link 404 veriyor tekrar gönderir misiniz ? Acaba aynı devreyi mi yaptık ve ya benzer kodlama mı yaptık .
    https://youtu.be/RFkutyC2P-8 link bu şekilde olacak bir daha kontrol eder misiniz. Kondansatörü hangi uca bağladınız acaba? NC NO tarafına mı?
    Video size mi ait devre ilgili detaylı döküman ( kodlama , PCB vb. ) var mı? Aynı sorunla karşılaşıyoruz devre AC ile Kapı otomatiği DC ile mi çalışıyor ve ya aynı kaynaktan mı besleniyorlar ?
  • Video bana ait.Arduinonun kendi sitesindeki forumda da aynı konuyu açmıştım.O yüzden sonunda ingilizce bir ifade kullandım.Oradan bir cevap yazılmadı.Kapı otomatiğim 12V AC ile çalışıyor.O yüzden şebeke hattıma bağlı bir transformatör ile bu gerilimi elde ediyorum.Ordan da röle uçlarına bağlı.Pcb ve Kod konusunda şu an yardımcı olamayacağım ancak yarın sabah paylaşabilirim.Ayni sistemden bir Kapıda daha kullanıyorum.Onda tepkiyi daha kısa süre içerisinde alıyorum.2 3 okutmadan sonra takılma başlıyor.Saygılar.

Öncelikle ben denediğim bazı durumları belirtmek isterim :

-Kapıyı AC ile Devreyide AC ile besledim ( Doğrultma devresi kullandım ) .
    -Kapıyı DC ile Devreyide DC ile besledim .
    -Rölenin benim kullandığım NO uçlarına kondansatör bağladım .
    -Zıt EMK için kapı otomatiğinin uçlarına paralel bir kondansatör bağladım .
    -İki farklı DC kaynaktan besleme yaptım ( Kapıyı ayrı devreyi ayrı )
    -Enerjiyi direk kapı otomatiğine vermek yerine bir otomatik butonu kabloları çekip röle ile uçları kısa devre yaparak açmayı denedim ( Bu durumda kapıyı açıyorum bir problem yok sadece ben kendim dairelerin birinden kapı otomatiği butonuna bastığımda devre kilitleniyor . )

NOT= Sen bence öncelikle rölenin açık uçlarına bir kondansatör ve rölenin bobin uçlarına bir diyot bağlayarak denemelisin. (O rölenin kontaklarındaki kararsızlıkta hatırladığım kadarıyla kapı otomatiğindeki AC akımdan dolayı olması gerekiyor. DC ye çevirirsen gidecektir )

Ben hazır kitleri değilde kendi tasarladığım devreyi kullandım .Çok küçük bir devre hazır satılan emsallerine çok yakın özelliklerde problemi çözersek paylaşacağım burada .
    Ayrıca kodları ve bağlantı şemanızı bekliyorum ilgilenirseniz yarın bende kendiminkileri yükleye bilirim .
  • Merhabalar, Kodlarım aşağıdaki gibidir.Resim Upload etmekte sıkıntı çekiyorum şu aşamada.Problemi çözebilirsem Devre şemasını da göndereceğim.

#include <deprecated.h>
    #include <MFRC522.h>
    #include <MFRC522Extended.h>
    #include <require_cpp11.h>

#include <SPI.h>
    #include <MFRC522.h>

#define SS_PIN 53
    #define RST_PIN 49
    #define ARRAY_SIZE(x) sizeof(x)/sizeof(x[0])
    MFRC522 mfrc522(SS_PIN, RST_PIN); // Create MFRC522 instance.

boolean izin=true;
    boolean isik_durumu = false;
    int role=5; // bu bölümdeki pin numaraları sizin rölerinizi bağladığınız pin numaralarıyla değiştirin.
    int durum;

void setup()
    {
    Serial.begin(9600); // Initiate a serial communication
    SPI.begin(); // Initiate SPI bus
    mfrc522.PCD_Init(); // Initiate MFRC522
    pinMode(role,OUTPUT);
    Serial.println("Approximate your card to the reader...");
    Serial.println();

}
    void loop()
    {
    KartOku();
    SesleKontrol();

}

void KartOku()
    {
    // Look for new cards
    if ( ! mfrc522.PICC_IsNewCardPresent())
    {
    return;
    }
    // Select one of the cards
    if ( ! mfrc522.PICC_ReadCardSerial())
    {
    return;
    }
    //Show UID on serial monitor
    Serial.print("UID tag :");
    String content= "";
    byte letter;
    for (byte i = 0; i < mfrc522.uid.size; i++)
    {
    Serial.print(mfrc522.uid.uidByte < 0x10 ? " 0" : " ");
    Serial.print(mfrc522.uid.uidByte, HEX);
    content.concat(String(mfrc522.uid.uidByte < 0x10 ? " 0" : " "));
    content.concat(String(mfrc522.uid.uidByte, HEX));
    }
    Serial.println();
    Serial.print("Message : ");
    content.toUpperCase();

String rfidler[]={"20 C5 EC A2","A0 C8 4B A4","01 02 03 04","C0 27 FF A4"};
    int sayi=0;
    for(int i =0; i<ARRAY_SIZE(rfidler); i++)
    {
    if (content.substring(1) == rfidler)
    {
    Serial.println("Giriş Başarılı");
    digitalWrite(role, HIGH);
    delay(300);
    digitalWrite(role, LOW);
    delay(300);
    Serial.println();
    sayi++;
    }
    }
    if(sayi==0)
    {
    Serial.println("Giriş Başarısız");
    delay(300);
    digitalWrite(LED_BUILTIN, HIGH);
    }
    }

void SesleKontrol()
    {
    if(Serial.available() > 0)
    {
    durum = Serial.read();
    }

if (durum == 'A')
    {
    digitalWrite(role, HIGH);
    }
    if (durum == 'K')
    {

digitalWrite(role, LOW);
    }
    delay(200);
    }

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cellesss -- 14 Mart 2019; 10:38:41 >
    Ne attığınız gözükmüyor dilerseniz bazı dosya yükleme sitelerine yükleyerek özelden link olarak mesaj atabilirsiniz .
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.