Şimdi Ara

Roketsan’ın Bora Füzesi sonunda gün yüzüne çıktı (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
0
Favori
2.675
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tutturmuşlar bi referandum propagandası diye. Kardeşim zamanında yapılsaydı da diğerleri de seçim malzemesi yapsaydı. Zorunuza mı gidiyor bu füze? Yahu 2009'dan beri üzerinde çalışılan bir füze bu. Seçim propagandasıymış. Adamlar bir şey yapıyor demek ki. Bunu da seçim malzemesi olarak kullanabiliyor. Bitmiş, fuara gitmiş bir füzeye sadece seçim malzemesi olarak gören zihniyeti Allah uzak tutsun bu milletin başından.

• Arkadaşlar dün başlanıp bugün bitirilmiş bir işmiş gibi yorumlar yapanlar olmuş ama projenin sözleşme tarihinin 2009 yılına uzandığını yazıda özellikle belirttik. Fuarda da sergilenmiş. Çok normal şeyler.

SpaceX Türk şirketi olsaydı ve biz haberini yapıyor olsaydık altına gelecek yorumlar da muhtemelen referandum var diye bugünü seçmişler, Amerika aya 1969 yılında gitti bu alanda çok geride kaldık falan olacaktı.

• quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

280 km menzili olan ve 470 kg patlayıcı taşıyan bir füze için 50 metre CEP değeri fazla değil mi? Bu kadar yüksek bir sapmayla sivil hedefleri vurabilir. Örneğin menzili 400 km olan İskender füzesinin CEP değeri yalnızca 5 metre. Yani Bora'nın 10'da biri kadar. Hadi farzı misal sivil hedefi de geçtim, taşıdığı patlayıcı miktarının azlığı nedeniyle bu kadar fazla sapma yüzünden asıl hedefi yok edemeyebilir.

Güdüm sistemlerinin farklılığı var. Siz Tercom veya İNS sistemine mahkumken adam kendi GPS sistemini kullanıyor ve daha hassas güdümleme yapabiliyor.

Bu tür sistemlerde aşırı hassasiyet istiyorsanız GPS tabanlı bir doğrulama şart.Tabi hiç kimse size çok hassan çlçülerde GPS servisi sağlamak istemiyor.Onuda geçtim Aksi bir durumda bize GPS sistemini kapatırlarsa güdümden mahrum olmakta var.

Uzun menzilli füzeler için bir aile oluştukça bunları beslemek için en azından bölgesel bir GPS sistemide şart olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: black_flood

bu yapılan silah iyi olabilir büyük bir atılımda ama sanırım artık çok fazla KÜFÜR yemekten gına geldiği için ilk defa ( %100 yerli yapım ) denmemiş. Anlatmaya çalıştığımızda buydu zaten gerçeği yazın yalanı değil. % 100 olabilmesi içindeki en ince telin dahi bir türk fabrikası tarafından imal edilmesi + yazılımların tüm kaynak kodlarının Türk mühendisleri tarafından yazılması içindeki işlemci ünitesine ait yapının gerek malzemesi gerekse programlama kısmının kendi mühendislerimize ait olması gerekmektedir. biz bunu yapabilecek kapasitede değiliz ama en azından atılım yapıyoruz artık bir gün gelecek ÇALMAYI ÇIRPMAYI SÖMÜRMEYİ bırakabilirsek yukarıda dediklerimi rahatlıkla yapabileceğiz.

Dünyada bu tür tanıma uyacak gelişmiş bir sistem var mı acaba? En azından metalurjik olarak (değerli madenler) herkes bir yerlere bağlı.

Siz küfür ediyorsunuz ama daha neye ettiğinizi bilmiyorsunuz.Öncelikle Yerli üretim ile milli üretim bile farklıdır.Yerli üretim olmasının çokta önemi yok (Bu gün Türkiye'de bir çok şey lisans altında yada başka şekilde yerli olarak üretiliyor ama bize direkt faydası yok)

Aslolan Milli üretimdir.Onunda tasarımı kritik komponentleri üretecek teknolojisi ticari ve Sinai hakları elinizde ise bazı alt parçaların sağdan soldan alınmasının bir mahsuru yok.Biri vermez ise diğerinden alırsınız.O olmazsa dizaynı değiştirir başka bir temin yoluna gidersiniz ama ipler hep sizin elinizde olur.

Yoksa sizin mantıkla vidasını bile üretmek mantığı ticari ve finansman açısından ters olduğu gibi işlerin yürüyüş hızını da direkt etkileyen faktörler.

Tavsiyem küfür etmeden önce bu tür işlerin dünyada nasıl yürüdüğünü öğrenip ona göre eleştiri yapmanız.

• Buna seçim propagandası diyenler gerçekten etkileyici olduğunu kabul ediyorlar demek ki :) Hoşunuza gitmediyse defolun gidin bu topraklardan.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmet.

Arkadaşlar dün başlanıp bugün bitirilmiş bir işmiş gibi yorumlar yapanlar olmuş ama projenin sözleşme tarihinin 2009 yılına uzandığını yazıda özellikle belirttik. Fuarda da sergilenmiş. Çok normal şeyler.

SpaceX Türk şirketi olsaydı ve biz haberini yapıyor olsaydık altına gelecek yorumlar da muhtemelen referandum var diye bugünü seçmişler, Amerika aya 1969 yılında gitti bu alanda çok geride kaldık falan olacaktı.

Sen bunları ne takıyorsun hocam bunların işi din düşmanlığı,Türkiye düşmanlığı.Ülke ve dünya gündeminde bir şeyler eleştiriliyorsa bilin ki birileri bir şeyleri doğru yapıyor zaten bir çoğu liseli bebe.Ben de işçi düşmanı olduğu için radikal bir şekilde akp'den nefret ediyorum ama vatanımızı seviyoruz akp başka bu başka.Bunlar düpedüz hain.Bir tane hdp konusu açın kendilerine gelsinler.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: V4LKyR

quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

280 km menzili olan ve 470 kg patlayıcı taşıyan bir füze için 50 metre CEP değeri fazla değil mi? Bu kadar yüksek bir sapmayla sivil hedefleri vurabilir. Örneğin menzili 400 km olan İskender füzesinin CEP değeri yalnızca 5 metre. Yani Bora'nın 10'da biri kadar. Hadi farzı misal sivil hedefi de geçtim, taşıdığı patlayıcı miktarının azlığı nedeniyle bu kadar fazla sapma yüzünden asıl hedefi yok edemeyebilir.

470 kilo az mı geldi şirket?

Herhangi bir tahkimatı ya da binayı 50 metre hata ile vurduğunda gerçek hedefin imha olması için patlayıcı yetersiz miktarda. Böyle bir CEP değeriyle gerçek hedefi yok etmen için MOAB ya da FOAB benzeri güçlü bir termobarik bomba kullanman gerekli.

• Bunları geliştirip daha iyilerini yapmamız lazım yola devam

• Rusyanın saldırısından sonra savunma sistemlerine daha çok dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum sonuçta en iyi saldırı güçlü bir savunmanın varlığı ile gerçekleşebilir

• Hindistan Mars' a roket göndermeye hazırlanıyor bunlar 280 km menzilli Katyuşa' yı yeniden keşfediyor.

Değerli devlet adamımızın dediği gibi bizden mucit çıkmaz amele yetişir.

• Bu dehenin sahibi ve editör vs artık kimse bu haberi yayınlayanlar koyu akepeli olduklarını düşünüyorum seçim yatırımı sanırım.
  • İran bizden çok daha ileride bu konuda ve İran a da güven olmaz. O yüzden bu füzeleri geliştirme konusunda daha aceleci davranmamız lazım.
  • BekiRoRo B kullanıcısına yanıt
    roketsan uğraşmış yapmış mühendislerin emeğine saygı göster yok göstermem diyosan daha iyisini sen yap görelim.
    ülke olarak tamam teknolojide geriyiz ama yapılan işe göbeğini kaşıyarak b.k atmak da nedir ?
    önce 280 km menzilli katyuşayı! yapmak lazım marsa roket göndermek için

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A2C4E36DE -- 20 Şubat 2017; 22:45:33 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PAUL WALKER

Bu dehenin sahibi ve editör vs artık kimse bu haberi yayınlayanlar koyu akepeli olduklarını düşünüyorum seçim yatırımı sanırım.

bu roketleri yapan hükümet ya da tayyip erdoğan değil roketsan denilen kurum bunu millet olarak öğrenmemiz lazım.20-30 yıl öncede yapılıyodu el bombası,havan vs.(zamanın gerektirdiği teknolojiler)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-A2C4E36DE -- 20 Şubat 2017; 22:52:39 >
  • Kimsenin füzeden anladığı yok ama herkes bilişim uzmanı teknoloji dehası. Google'ı açıp face yazıp feyse girenler kendini hacker sanıyor. Adamlar haklı, bu kadar teknolojiden anlayan bir milleti teknolojiye doyurmak zor tabi...

• quote:

Orijinalden alıntı: W0IkaN

quote:

Orijinalden alıntı: PAUL WALKER

Bu dehenin sahibi ve editör vs artık kimse bu haberi yayınlayanlar koyu akepeli olduklarını düşünüyorum seçim yatırımı sanırım.

bu roketleri yapan hükümet ya da tayyip erdoğan değil roketsan denilen kurum bunu millet olarak öğrenmemiz lazım.20-30 yıl öncede yapılıyodu el bombası,havan vs.(zamanın gerektirdiği teknolojiler)

Bak ben rokete,füzeye,arabaya sallamıyorum kim ne yaparsa yapsın. Ama böyle şeyler madem 2009 ya da 20-30 yıl önce vardı neden her seçimde bu dehenin elemanları sürekli ''yerli'' %100 yerli garip garip başlıklar atarak seçim öncesi göz önüne getiriyor ben bu yüzden dalgaya alıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: Xeblion

ne füzeymiş hergün gün yüzüne çıkıyor

Nasil hergun gun yuzune cikiyor. Ilk defa idex de gosterildi. Bora fuze sisteminin yukaridaki fotoğraflardan baSka Paylaş bakalım hadi paylasmazsan adam değilsin yalancisin

• Güzel ama geç kalınmış bir gelişme. Umarım devletimiz daha moderlerini ve çağın gereksinimlerini karşılayacak birçok gelişmeyi başarır.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çinli B611M'in TR şartları göz önüne alınarak iyileştirilmiş halinden baskası değil Bora projesi. Admin oturduğu yerden 2009 yılından beri demiş ama Balyoz ve Ergenekon yüzünden 3-4 yıl ilerlemedi proje, rafa kalktı bir ara. Ek olarak satış odakli bir sistem de olması neticesinde MTCR anlamasına göre zaten menzilinin 300 km yi geçmesi imkansız. Hal böyleyken taktik sınıfta sıkışıp kalmış bir balistik füze oldu. İyi güzel tecrübe oldu ama yine eksik bilgilerle açılmış boş bir konu.

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.