Şimdi Ara

ROG STRIX B450-F GAMING vs TUF B450 PRO kim alır?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
1.608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Evde canım sıkılıyor diye anakartları geziyordum. TUF'u zaten öven övene lafım yok. Fakat bu övmeler çok kötü sonuçlar doğurdu, hem piyasada zor bulunuyor hem de fiyatı x470 seviyelerine çıkmış durumda. Ben de düşündüm "ulan bir tek B450 TUF PRO mu var bu kadar iyi olan başka anakart yok mu bu bantta?" diye.

ROG STRIX tasarımına ayrı bir hayranlığım var, çok güzel görünüyor hangi parçada olursa olsun. Ayrıca ses kalitesi olarak ayrı bir codec entegre ediliyor. Buna benzer LAN ekipmanında da ufak bir farklılık söz konusu TUF'a kıyasla. Fakat genel kanı olarak fiyatından da anlaşılacağı üzere ROG STRIX daha iyi gözükmesine rağmen karşılaştığım heryerde TUF önde götürüyor.

Durumla alakalı olarak şu siteyi buldum:https://linustechtips.com/main/topic/1046357-motherboard-tier-list-eol/
    Linke tıklamak istemezseniz:
    ROG STRIX B450-F GAMING vs TUF B450 PRO kim alır?

Resimde en iyi AM4 anakartlar derecelendirme sistemiyle gruplandırılmış. Bu gruplandırma da TUF, ROG STRIX'in bir tier üzerinde (yani daha iyi) gözüküyor. Fakat anladığım kadarıyla bu OC performansıyla alakalı (ısınma vs) Peki ben buna neden dikkat ediyorum? OC mu yapıyorum? İşlemcim Ryzen 5 2600 ve stok fanla kullandığım için hayır. Fakat ramlerimi XMP profile 2 de 2933 MHz de kullanıyorum ve bazen pcyi açtığımda kilitlenme oluyor. Bu aşşşşırı sinirime dokunuyor. VE ben bunun asla ama asla olmasını istemiyorum. Bu yüzden OC performansı olayı RAM açısından önem gösteriyor.

Şimdi benim kafama takılan, bu iki anakart arasında devasa ya da orta dereceli bir fark var mı? Yoksa gözle dahi görülemeyecek bir farktan mı söz ediyoruz? RAM desteği olarak ikiside aynı mıdır? 2933 MHz için illa OC gerektirmeyen bir X470 falan mı almalıyım? Eğer ikisi de RAM konusunda aynı sınıfta yer alacaksa veya gözle görülür fark olmayacaksa kalan özelliklerini kıyaslayarak hangisini seçmeliyim? Düşünceleriniz neler beyler görelim

• Bunların arasında devasa bir fark mevcut değil ancak STRIX her halükarda TUF serisine göre daha iyidir.
  • imzandan gördüm anakart ve remi
    sisteminde farklı sorun olabilir stok 3000mhz ram 2933 te mavi ekran veriyorsa bir parçan arızalı 590 ında sıkıntı olabilir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Technical.assistance -- 25 Mart 2020; 15:16:22 >
  • +200 -200 TL aradaki fiyat farkı tuf pro alınabilir arada 200 tl lik fark yok.
  • anakartlar da en alt kalitediki vrm ler strix ve tuf pro da

msı lar tier c de tomahawk max gaming plus max ve mortar max

benim elimdeki msı b450-a pro max bile tuf pro ve strix den daha iyi tier c class da
  • asko56 kullanıcısına yanıt
    Kesinlikle katılmıyorum. Bende de MSI B450-A PRO var (yani sizdekinin max olmayanı) sizinkiyle arasındaki tek fark daha yüksek ram hızlarını da destekliyor oluşu. Fakat anakart daha 2933 MHzde bile tekliyor. Kaldı ki fiyat ve yorum olarak da zaten bunun gerçekliği kendini belli ediyor. Forumda TUFla alakalı konu var orda da VRM konusunda ne kadar başarılı olduğu kanıtlanmış durumda. Bana gelip başka anakart savunsanız eyvallah diyeceğim de MSI B450 serisi bence bu konuda klasmanlarından geride kalıyor.
  • moonson kullanıcısına yanıt
    sen kendi attıgın resimde olanı görmemissin ben gördügümü yazıyorum

tier c de msı anakartlara bir bakın derim

tier d de tuf pro var

tier e de ise strif -f var

msı ın tek hatası sizdeki yani düz olanların bios memleri çok az max larda bios mem problemi ve ram destek mevzusu çözüldü

size gelen bios mecburan düsürlerek geliyor ziplenerek size gelen son bios 9 mb bios memleri az oldugu için yoksa vrm vs gayet iyi sıkıntı çekmen bundan kaynaklı

BİZE GELEN MAX OLANA SON BİOS 13.9 MB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 25 Mart 2020; 18:2:47 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: asko56

sen kendi attıgın resimde olanı görmemissin ben gördügümü yazıyorum

tier c de msı anakartlara bir bakın derim

tier d de tuf pro var

tier e de ise strif -f var

msı ın tek hatası sizdeki yani düz olanların bios memleri çok az max larda bios mem problemi ve ram destek mevzusu çözüldü

size gelen bios mecburan düsürlerek geliyor ziplenerek size gelen son bios 9 mb bios memleri az oldugu için yoksa vrm vs gayet iyi sıkıntı çekmen bundan kaynaklı

BİZE GELEN MAX OLANA SON BİOS 13.9 MB
    Şimdi farkettim sağ tarafta !B450'nin devamında PRO ve PRO MAX olarak verilmiş gerçekten de. Son 1 haftadır sıkıntı yapmıyor ama bu zamana kadar niye böyleydi anlamıyorum. En son anakart driver'ı gelmişti onu indirip kurdum ondan mı oldu acaba diyeceğim fakat alakasız gibi.

• moonson kullanıcısına yanıt
    oda dedigim gibi size gelen bios ile max olana gelen bios farklı

msı bir hata yapıp düz olan modellerde bios hafızasını az koymus

max ile birlikte bu sıkıntı gitti sırf bu bios yüzünden max serisi çıkardı msı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi asko56 -- 25 Mart 2020; 19:31:16 >
  • 2 kartta b450 içindeki en başarılı modellerden dediğin gibi tuf daha önde. ihtiyaca göre tercih yapabilirsin strix sonic radar olmasından dolayı strix b450-f i tavsiye ederim.
  • Her iki üründe kendi kategorisinde çok iyi ve sağlam ama illaki bir seçim yapmamızı istersen ASUS Strix B450-F serisini öneririm.
  • karar yıne kalmıs benımde burda tavsiyem msı b450 gamıng pro carbon ac olurdu mosfet ve vrm acısından daha basarılı ısınma problemı olmuyor en azından guncel bır kart almıs olursun.
    https://www.youtube.com/watch?v=bhhNJd4xqlE lınkte kıyaslamsı var bakabılırsın
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.