Şimdi Ara

Roaccutane - Zoretanin Hakkında Herşey! (173. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
10.289
Cevap
103
Favori
2.352.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 171172173174175
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: aLCoHoL111

Hocam bugün ilacı bıraktım . Toplam 7.5 ay 40 mg 1 ay 30 mg kullandım . Total dozu tamamlamış mıyım şu an ? . Doktor bir de saçlar için çinko + betnovate saç losyonu + imex krem verdi .Eczacı çinkoyu sabah akşam tok karna 1 kez alcaksın dedi . Saç losyonunuda her aksam sürüceksin 24 saat sonra yıkayacaksın dedi . İmexide günde bir kere sürecekmişim . Benim pek aklıma yatmadı losyonu her gece mi süreceğim yani . Cevabınız için şmdiden teşekkürler .72 Kgyim bu arada .

öncelikle geçmiş olsun
    nasıl tedavin başarılı oldumu bizi bu konuda aydınlatırmısın benim şuan 1. ayımı bitirdim açıkcası pek bi fark görmüyorum 40 mg alıyorm senin gibi biraz tecrubeleri anlatırmısın
  • quote:

Hocam bugün ilacı bıraktım . Toplam 7.5 ay 40 mg 1 ay 30 mg kullandım . Total dozu tamamlamış mıyım şu an ? . Doktor bir de saçlar için çinko + betnovate saç losyonu + imex krem verdi .Eczacı çinkoyu sabah akşam tok karna 1 kez alcaksın dedi . Saç losyonunuda her aksam sürüceksin 24 saat sonra yıkayacaksın dedi . İmexide günde bir kere sürecekmişim . Benim pek aklıma yatmadı losyonu her gece mi süreceğim yani . Cevabınız için şmdiden teşekkürler .72 Kgyim bu arada .

Evet hocam anlatırsan çok iyi olur,doktor bana 6 ay yeterli olur dedi yeniden çıkma gibi bir olay varmıdır acaba?
  • Değiştir çalışmıyor böyle sorayım

Bende kepek sorunu oldu bir de,sende böyle bir sorun oldu mu dökülmenin haricinde?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Darth Nihilus -- 29 Aralık 2009; 19:56:23 >
  • Bendede kepek başladı. Head & soulders kullanmaya başladım tavsiye ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: maestro_of_world

quote:

öncelikle geçmiş olsun
    nasıl tedavin başarılı oldumu bizi bu konuda aydınlatırmısın benim şuan 1. ayımı bitirdim açıkcası pek bi fark görmüyorum 40 mg alıyorm senin gibi biraz tecrubeleri anlatırmısın

İlk 3 ay felan felaketti benim yüzüm . Eski halimi mumla arar olmuştum . Şimdi tedavi bitti sivilce hiç yok ama izler duruyor . Ama beni pek rahatsız etmiyor açıkçası şu anki yüzümden memnunum . Aslında doktorum 1 ay daha kullanabiliriz dedi ama ben saç dökülmesine tahammül edemediğim için bıraktım . Aslında ben dışında çevremde herkes hiç bi değişiklik yok saçlarında diyordu ama ben takmıştım işte . O yüzden doktora kessek olmaz mı dedim . O da tamam dedi kestik . Ben kullanırken çok moralim bozuluyordu ama hiçbişeyi kafana takma devam et .
  • Arkadaşlar benim 1 ayım salı günü bitti, kan tahlillerimi de yaptırdım. Şu ana kadar ufak bi dudak kuruluğu dışında bir yan etkisini göremedim. Alevlenme de yok sivilcelerde. Şanslı kesimden miyim yani?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Meshhead -- 1 Ocak 2010; 19:17:00 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Umut

Arkadaşlar benim 1 ayım salı günü bitti, kan tahlillerimi de yaptırdım. Şu ana kadar ufak bi dudak kuruluğu dışında bir yan etkisini göremedim. Alevlenme de yok sivilcelerde. Şanslı kesimden miyim yani?

Aynen bendede sadece aşırı cilt ve dudak kuruması var. Sivilce bile tek tük çıkıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

Değiştir çalışmıyor böyle sorayım

Bende kepek sorunu oldu bir de,sende böyle bir sorun oldu mu dökülmenin haricinde?

bende de kepek oldu başlarda özellikle ilk ayda. Ama elimi saçıma hiç sürmeyince azaldı bi de sık yıkanan saçlar için şampuanlar var onlardan kullanmalısın işe yarıyor sebamed everdays kullanabilirsin ya da pantene kurumuş kepekli saçlar için olanı kullanabilirsin. Saç bakım yağları da faydalı oluyo (:
  • quote:

Orijinalden alıntı: aknetrent

quote:

Orijinalden alıntı: Darth Nihilus

bende de kepek oldu başlarda özellikle ilk ayda. Ama elimi saçıma hiç sürmeyince azaldı bi de sık yıkanan saçlar için şampuanlar var onlardan kullanmalısın işe yarıyor sebamed everdays kullanabilirsin ya da pantene kurumuş kepekli saçlar için olanı kullanabilirsin. Saç bakım yağları da faydalı oluyo (:

Düzeldi kendiliğinden,teşekkürler.

Bugün hastaneye gidip test yaptırdım,doktor kurumaya başlamış dedi,3.ayda bariz düzelme olcakmış.
  • Benimde 10'u gibi kontrolum var bakalım ne olacak. Şimdilik memnunum suratımdan :)
  • bende ilaca başlayalı 5 gün oldu ama hiç bi etki yok gibi şuan acaba dozu az mı gelmiştir bide doktor kilomu sormadan sadece kan testine baktı hatta onuda istememiştide ben yaptırdım yine de ona baktı bana 40 mg verdi günde 60 kiloyum ama sormadı o 6 y falan kullanırsın dedi acaba az mıdır dozu neden hiç etki göstermiyo gibidir ilaç şimdi???
  • quote:

Orijinalden alıntı: ttau

bende ilaca başlayalı 5 gün oldu ama hiç bi etki yok gibi şuan acaba dozu az mı gelmiştir bide doktor kilomu sormadan sadece kan testine baktı hatta onuda istememiştide ben yaptırdım yine de ona baktı bana 40 mg verdi günde 60 kiloyum ama sormadı o 6 y falan kullanırsın dedi acaba az mıdır dozu neden hiç etki göstermiyo gibidir ilaç şimdi???

Nasıl doktor o ya?Benim kontrol ettirmedik yerim kalmamıştı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ttau

bende ilaca başlayalı 5 gün oldu ama hiç bi etki yok gibi şuan acaba dozu az mı gelmiştir bide doktor kilomu sormadan sadece kan testine baktı hatta onuda istememiştide ben yaptırdım yine de ona baktı bana 40 mg verdi günde 60 kiloyum ama sormadı o 6 y falan kullanırsın dedi acaba az mıdır dozu neden hiç etki göstermiyo gibidir ilaç şimdi???

Yalan
  • kir-pi hocamız illallah etmiş sanırım cevaplayabileceklerimi elimden geldiğince tecrübelerime dayanarak cevaplayacağım

quote:

hocam bugun zoratenin 16. günümdeyim ve dudaklarım çok soyuluyor bepanten kullanıyorum gece yatarken bolca sürüyorum ama gündüz beyaz ve parlaklık bıraktığı için erkek olduğumdan süremiyorum çekiniyom.
    bunun için ne önerebilirsiniz ? birde sivilceler bazen artıyo bazen azalıyor günden güne değğişiyorr bu sivilce artışı ne zamana kadar devam edecek

Renksiz lipstikler satılıyor.onlar belli olmuyor ben onlardan kullanıyordum bepanthen çok belli ediyor kendini.onu evde kullan

quote:

Öncelikle herkese merhabalar.

Bende bu akşam almaya başlayacağım Roac'ı. Dozajım 40Mg. Başlamaya çok hevesliyim çünkü suratım gerçekten feci vaziyette. Ama ufak bir araştırma sonucunda edinmiş olduğum bilgiler açıkçası gözümü çok korkuttu. Yan etkileri bu denli ağır mıdır? Teşekkürler.

Bu ilacı dünyada milyonlarca insan kullanıyor.Eğer doktorun sana o ilacı yazdıysa bir sorun olmayacak.Elbet suratın kuruyaacak gözlerin kuruyacak belki kafanda kepek olacak ellerin kızaracak(soguklarda çok oluyor) ama sonunda müthiş bir son var çok sevineceğin bebek gibi suratının olacağı bir son :)

quote:

2 haftadır kullanıyorum. İltihaplı sivilcem hiç kalmadı neredeyse. Acımıyor da hiç biri, cildim kurudu dudaklarıma sürekli hametan sürüyorum. Kızarıklıkları da geçiyor. Hiç sivilcelerim çoğalacak gibi hissetmiyorum sanki yüzüm rahatladı. Acaba önceden kullandığım, tetradox, imex, aklinox, isotrexin, sivex, benzamycin gibi ilaçların ettkisi var mıdır?

Onların etkisi o kadar uzun sürmez rahat ol

quote:

Bendede sivilcelerde azma olmadı. İlk 2 hafta suratın daha kötü olur demişti. Ama 4 ay Tetradox kullandım onun cildimi rahatlatmasından dolayı fazla coşma olmaması imkan dahilide midir acaba. Suratımdada bi azalma oldu kızarıklıklar geçti , sivilce çıkıyor ama uçları beyaz ve içi dolu değil suratımı yıkamamla gidiyorlar. Sanırım düzene giriyor artık. Hocam birde suratımı sabahları moos kükürtlü sabunla yıkıyorum çok kötü kokuyor :D dove'la falan yıkasam olur mu ? :)

Sabun fark etmez zaten ilaçla suratın kuruyor bir de sabunla kupkuru yapma.Ben tedavim boyunca suratı kurutmayan nemli tutan sabun kullandım.En azından suratım o aralar hava alıyordu yoksa suratın kupkuru oluyor.

quote:

hocam ben 6 ay 60 mg kullandım ve asıl sorunum olan sırtımdaki sivilcelerden kurtuldum. size bir kaç şey sormak istiyorum...

1. doktor yüzümdeki yağlanmanın geri dönmesi üzerine 20 mglık tabletlerden haftada bir veya iki tane almamı söyledi. 60 mg sorun yaratmadığına göre bu hiç yaratmaz falan dedi. Ben bu şekilde bu ilacı yüzüm için ne kadar süre kullanabilirim sizce? yüzümdeki yağlanma için ömür boyu bu ilacı bu şekilde mi kullanıcam? bunun bir yan etkisi olmaz mı bu kadar uzun süre kullanmaktan kaynaklı.

2. en son 3 ay önce gitmiştim doktora. bu aralar hiç sivilce çıkmayan bacaklarımda sivilcelenme başladı bu normal mi acaba?

sorularıma vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim...

1.ömür boyu bu ilacı kimse kullanmadı :) en az 6 en fazla 12 ay sürüyor.Şuan ne yan etkisi oluyorsa yine aynı şekilde yan etki yaşarsın.kurumaların biraz daha azalır ancak
    2.beklenmeyen yerlerden sivilce çıkabilir.bunu kafanıza takmayın :)

quote:

Hocam merhaba zoretanin tedavisine 2 gün önce başladım. 18 yaşındayım 55 kıloyum gunde 40 mg kullanıyorum.Sizce kaç ayda tedavim biter.Doktorum en fazla 6 ay dedi bide sizin görüşünüzü almak istiyorum.
    Ayrıca bi sorum daha var kullandıgım gunden beri grip hali var hala kullanıyorum yanında şurup içiyorum 1 kere ise aferin içtim bunu bi sakıncası varmı acaba. Teşekkürler

doktorunuz en az 6 ay demiştir :) sivilce durumunuza göre doktor ilacı keser yada kesmez burdan bilemeyiz.Şurupla birlikte bir sorun olacağını düşünmüyorum.

quote:

Hocam 6 aydır roaccutane kullanıyorum sivilceler geçti ama yüzümde kırmızı izler mevcut acayip psikolojim bozuldu kafayı yiyeceğim intihar etmek istiyorum yemin ederim üşütücem ya ... hocam ne olacak bu izler gecer gecer diyor herkez sizin hastalarınızda gectimi? benimkiler öle küçük değil 4 tane yarım cm capında var kırmızı iz ... offfff offfffff valla kafayı yiyicem.... hocam bi yol gösterin ...

Bu ilacı kullanıpta geçmeyen bir arkadaşımı görmedim :) hepsininde senin bahsettiğinden daha beter sivilceleri vardı.Ben 3 yıl ugraştım sivilce için denemediğim ilaç krem kalmadı.en son bu ilacı kullandm ve 6 ay içinde mutlu son :)

quote:

Bana ilk 2 hafta sivilcelerin dahada çok çıkacak denmişti hem doktor tarafından hemde eczacı kadın tarafından ama sanırım 4 aylık tetradox tedavisinden sonra cildim kıvamına gelmiş ki suratımda çıkmamaya başladı. Ama artık suratımıda kesinlikle ellemiyorum elleyince çok daha seri yayılıyorlar. Neyse inşallah tedavi sonunda herşey normale döner ve bu sivilce işkenceside biter.

Sivilce durumunuza göre değişir ancak şuna inanın.Çektiğiniz her derde deyecek.Sonu kesinlikle mutlu son olacak.Moralleri yüksek tutmaya devam :)

quote:

slm kir-pi arkadaş benim ikinci ayım doldu yarın yani 21 aralık pazartesi günü kontrole gidecem ve kan tahlili yapacam bende ilk ay pek bi yan etki görülmedi her kez diyoya dudak çatlaması çok olur diye yarılır kanar diye hiç öyle olmadı ama şuan biraz çatlama var ama okadar abartacak şekilde degil günlük 60 mg kullanıyorum 40 mg sabah saat 14:00 da akşamda 20 mg saat 20:00 böyle kullanmamın bir zararı olmaz dimi bana doktor bçyle kullan dedi eczacıda bana 60 mgyi ister 1 rer saat arayla al dedi ama 1 rer saat arayla yemek yiyemeyecegin için doktorun dedigi gigbi al dedi bi zararı olmaz dimi cevabınız için şimdiden teşekkürler saygılarımla şuan ise yaşım 17....

Hiç bir zararı olmaz :)

quote:

hocam meraba..
    benim 22. günüm ve dudak kuruması epeyce oluyor bepantenle içli dışlıyım.
    ben bundan 2 ay önce body sporu yapıyordum 1 senelik geçmişim var ve şimdi tekrar başlamak istiyorum bu zoretanini kullanırken bu sporu yapmamın sakıncası varmı birde bu ilaç zayıflatıyor dedikleri sporun yanında ek olarak karbonhidrat alıcam bi zararı olurmu cvp ınız için simdiden tesekkür ederm

Hocam bu ilacı kullanırken bedensel aktivitelerin sınırlanır.çabuk yorulursun.eklem yerlerin ağrır.Ben kendini çok yormanı tavsiye etmiyorum.

quote:

Merhaba hocam;

Hocam dozu 30 mga cikardik ve 1 aydan beride 30 mg kullaniyorum.Hocam benim sorunum saclarimla alakali.
    sadece yağlanmanin fazla oldugu bölümlerde saçlarım inanilmaz gec uzuyor ve seyreklesiyor.elimi atinca öyle sac falanda gelmiyor.ne oldugunu anlayamadim.

2 ay önce falan böyle bir sorun yoktu,çok sıktı ve hızlı uzuyordu.Özellikle şakak kısmındaki şaçlar çok geç uzuyor ve seyreklestiler.

Hocam bu sorun icin bir seyler kullanmaliyim?Bana bir sey önerebilirmisiniz?Revigen tablet kullanmayi düsünüyordum ama size danismadan kullanmayim dedim.

Hocam birde hormon reseptörleri asiri hassaslasmasindan dolayi,bana Benexol ve Çinko önermistiniz,Hocam
    Ayin 10nunda 3 ay bitiyor,devam ediyim mi yoksa birakiyim mi hocam?

yağlanma sadece saclarda var,ön kisimlarinda var,alnimda ve alnin üst kisimlarinda dahi bitti,yüzüm kupkuru.

Simdiden cok tesekkürler hocam.

Konazol ve Sedolin sampuana devam ediyorum,günde 20mg 10mg olmak üzere 30mg Zoretanin aliyorum,sabalari ac karna 5mg Medobiotin aliyorum.

kurumadan dolayı saçlar seyrekleşebilir ancak zamanla düzelecek onlar.
  • quote:

merhaba hocam aknetrent kullanıyorum70 kiloyum 6 ay oldu toplam 8200 mg oldu 50 mg alıyordum günlük 40 mg düşüttürdü doktor bey ama 6 ayın sonunda sivilceler yine ilaca başlamadan önceki haline döndü 2 haftadır günlük en az 2 tane çıkıyor. ilacın faydasının olmadıgınımı gösteriyor bu.

bazı ilaç kullanma dönemlerinde eskisinden bile fazla sivilce çıkabilir.bu kesinlikle etkisizliğiyle alakası yok.rahat olun.ilaca devam

quote:

Merhaba hocam,

Şu anda 4. ayımdayım.Gece yatmadan önce yüzümü yıkayıp temiz tutmak için sabun tavsiyesi alabilir miyim sizden?

Bir diğer sorum ise hocam spor salonuna yazılsam kötü yan etkisi olur mu? Bazı arkadaşlar sporla ilgili sorular soruyorlardıda oradan aklıma geldi.

Başka bir sorun ise oldu ki spor salonuna yazıldık,protein tozunun yan etkisi olur mu ?

Şimdiden teşekkür ederim.

Ben suratını nemlendiren bir herhangi sabun öneririm.çünkü gün boyunca kuruyan surat gece saatlerinde bari 2-3 saat hava alsın nem alsın gözenekler dimi :) spora etkisi olur.çabuk yorulursun.eklem yerlerin ağrır.özellikle belin.

quote:

hocam merhaba 14 gündür rocatonne tedavisi görüyorum.günlük 30 mg lık dozlarda alıyorum.tadavimin başından beri aknelerimde artışlar oluyor.bu normal mi?ve bu artışlar daha ne kadar devam eder.

Bu olay bir hasta üzerinde doktorların beklediği olaylardan birisidir.çoğu kişide de böyle olur.rahat olun :)

quote:

herkese merhaba:) aranıza yeni katıldım.aklıma geldikçe soru yağmuruna tutacağım sizi yardımcı olursanız çok sevinirim:) öncelikle bu ilacı kullanma hikayemle başlıyım
    yaklaşık 3 seneden beri cildiyeye gitmekteyim ve sürekli isotrexin jelle tedavi görmekteyim.çok faydasını gördüm kendisinin ama bana bi türlü kesin çözüm olmadı.bırakınca hemen sivilcelerim tekrarlanıyordu bi de sürekli izler var suratımda.en sonunda dayanamadım ve kesin çözüm istedim doktordan o da bana roaccutane dedi ve bugün 12.günümdeyim. hemen aklıma takılan 1. soruyu soruyorum:) doktor benden ilk başta tahlil istemedi bi ay sonra gel tahlil yapılcak dedi.ancak ben burdaki yorumları okudukça tedirgin olmaya başladım.bu ilacı başlamadan önce illa ki test yapılamlı mı?

Normalde bir doktor ilk başta bir tahlil yapar anlamadım o nasıl bir doktor gerçi o adam tecrübelidir bir bildiği vardır diyelim sonuçta doktor olmuş.

quote:

mrb.2. ayımın dolmasına 5 gun kaldı. hiç çıkmadıgı kadar kızarık sivlicelerım cıkmıstı simdi o kızarıklıkların cıkması durdu ama cok yavaş yenı yenı cıkanlar sadce geçiyor gibi tam olarak hepsi nezaman gecer.ohh be işte işe yarıyomus demeyı inanın cok istiyorum.20mg kulanıorum.

Daha erken sizin için.2.5 ay sonra derin derin ohh be iyiki kullanmışım diyeceksiniz buna eminim.çünkü bu ilacı en az doktorlar 6 ay kullanın diyor.sizinki daha 2 ay olmuş.

quote:

Merhaba hocam,20 gündür kullanıyorum ilacı şu an dudak kuruluğu ve yüzümde soyulmadan başka bir etki göremedim.Tam olarak kaçıncı ayda geçmeye başlayacak sivilceler?

yukarıda yazdıgım gibi doktorlar en az 6 ay biçiyor bu ilaç için.daha başlardasın.hele 2-3 ay bekle sonra buraya dön :)

quote:

Herkese iyi günler... Hocam çok sorunuz birikmiş cevaplamaya fırsatınız olur mu bilmem ama bende 1 hafta önce roaccutane tedavisine başladım... forumu hatim ettim sayılır o yüzden sadece cevap bulamadığım bişey sormak istiyorum eğer daha önce tedavisini tamamlamış arkadaşlarım varsa ve onlarda bu konu hakkındaki tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim... yıllardır yalı bi cilt siyah noktalar yağ bezeleriyle uğraşıyorum ilacı 1 haftadır kullanıyo olmama rağmen cildim hemen kurudu beyaz pul pul dökülmeye ve kaşınmaya başladı her daim yağlı olan burun etrafım kupkuru cilt konusunda şanssız olduğumu düşünerek en yakın arkadaşımda cilt kuruluğundan dolayı egzama oluşmuştu ilacın amacının kurutmak olduğunu biliyorum ama 6 ay kullanıldığı düşünüldüğünde böle bi kurumanın egzamaya yol açma olasılığı varmıdır?

öyle bir olasılık yok gönlünüz rahat olsun.siyah noktaları da geçirir bu ilaç.yağ bezelerini de dengeye sokar

quote:

tedavi sürecinde dökülmeler saç yüzeyinde kuruluk oluyor genellikle.ilacı bırakınca yeniden saçlar dökülüyor.yani o bölgeler kel kalmıyor

quote:

Arkadaşlar benim 1 ayım salı günü bitti, kan tahlillerimi de yaptırdım. Şu ana kadar ufak bi dudak kuruluğu dışında bir yan etkisini göremedim. Alevlenme de yok sivilcelerde. Şanslı kesimden miyim yani?

evet :) sivilceleri artan kişiler oldugu gibi artmayanlarda var aynı sen ve ben gibi.Biraz şanslı sayılırız

quote:

5 gün daha çok erken bir süre.1 ayın olmasını bekleyin sonra kurumayı hissedersiniz :)

kir-pi hocam Allah yardımcınız olsun baya zor işmiş bu yav.Bir de siz 2 yıldır yazıyorsunuz.Bedavaya hiç bir çıkar beklemeden insanları bilgilendiriyorsunuz alnından öpülecek adamsınız hocam
  • Arkadaşlar yeni hastanemizin tam açılışının arifesindeyiz, doğal olarak oranın Dermatoloji, lazer ve güzellik merkezinin işleri aynı zamanda normal çalıştığım tıp merkezimizdeki yoğunluk nedeniyle bir süre ara vermek durumunda kaldım, bazı günler hiç internete bile giremediğim oluyor ayrıca bu koşuşturma esnasında oldukça yorulduğum için sorularınızı cevaplandıramadım, bir müddet daha hastane açılıncaya kadar sanırım bu yoğunluk devam edecek, yine de bu günlerde biraz rahatladım sorularınıza cevap vermeye çalışacağım, bu arada cevap yazamadığım arkadaşlardan özür dilerim
  • ben aknetrent kullanıyorum.O da bu ilaç kadar etkili mi. Bir de başlayalı bir hafta oldu ama yüzümde sivilceler patladı.
  • hocam kolay gelsın...sızın tekrar yazdığınızı görmek ne güzel..
  • quote:

Orijinalden alıntı: yenidenzor

ben aknetrent kullanıyorum.O da bu ilaç kadar etkili mi. Bir de başlayalı bir hafta oldu ama yüzümde sivilceler patladı.

Akne trent, zoretanine, roaccutane tamamen aynı ilaçlardır, etkileride aynıdır , yalnız kişisel farklar olabilir, bu gibi ilaçlar ile aknelerde bir dönem artış yaşanmaı doğaldır, eğer çok fazla arytış var ise doktorunuza tekrar müracaat edip yanına yatıştırıcı bir tedavi kullanabiliriiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: yytz

hocam kolay gelsın...sızın tekrar yazdığınızı görmek ne güzel..

teşekkür ederim , sağolun. gerçekten bu dönem benim için fazlası ile yorucu bir dönem oluyor, demekki yaşlanıyorum
  • 
Sayfa: önceki 171172173174175
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.