Şimdi Ara

Rıza'nın Garaj'ı (tüm şeffaflığı ile otogaz dünyası, teknik, teori, bilgi...) (19. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
636
Cevap
20
Favori
28.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: RFB

Dediğim giibi normal görünüyor...
    Teşekkür ederim rıza ustam. Peki bir sorum daha olacak; AFR ayarının doğru yapılıp yapılmadığının sağlamasını LTFT, STFT değerleri mi verir?

Yani +2, -2 aralıkta olması, AFR ayarımın iyi yapıldığını gösterir mi?

Birde rölantide kontrol edilmesine yorum yapmadınız...
  • Ben afr ye karşıyım. Defalarca da dile getirdim... Afr için yolda kontroller edilmeli. Afr yaptırdığınız yer ile görüşün derim...

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Ben afr ye karşıyım. Defalarca da dile getirdim... Afr için yolda kontroller edilmeli. Afr yaptırdığınız yer ile görüşün derim...
    AFR'ye neden karşısınız? AFR ayarı yaptırıp bir sürü memnun olan var. Bu arada ben doğrusu neyse onun olması taraftarıyım.

Bu arada ODB'li kitler, örneğin benim kit'im atiker gold, ayarını kendisi yapan diyenler var birde, bu konuda ne söylemek istersiniz.
  • ivenrec kullanıcısına yanıt
    Gereksiz ve çoğu kullanıcı memnun değil. Tamamen psikolojik ve araçta montaj ve yzılım esnasında yapılan eksikliklerin, ayar ve yanlış kullanılan ekipmanların düzeltilmesi ile, bazı kalfacıklar ustacıklar, ne yapsak para kazanabiliriz bu LPG kullananlardan :) zihniyeti ile isim verilmiş bir sektör adeta... Dediğim gibi çoğu bölümler psikolojik, yapılan Afr nin bi kere ne olduğunu kullanıcıları bile bilmiyor. Çok açıklamalar yapıldı yazılanlar oldu vs...
    Obd desteği gaz ayarını kontrol eder. Standart değerlerin altını ve üzerini kontrol ederek belli derecede aslında görmemezlikten gelirde diyebiliriz. Yani sensör değerlerine bir miktar müdahele ile uyutma işlemi, kandırma işlemi yapar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RFB -- 14 Eylül 2019; 10:37:20 >
  • RFB kullanıcısına yanıt
    Rıza'nın Garaj'ı (tüm şeffaflığı ile otogaz dünyası, teknik, teori, bilgi...)

Bu bmw nin 3.18i olmasi lazim emissiz motor oluyormus. Emme manifoldu sokulmus normalde sokulmeden de yapilir bu islem.

Afr ayari bencede gereksiz geldi. Obd li sistemler icin ozellikle. Ahim muhim bisey olsa piyasadaki taksiler coktan motor yerdi 500-600 km

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • flyer_mig kullanıcısına yanıt
    Bu işlemi yapanın ellerine sağlık. Prins te gerek yok fakat diğer markalarda yapılmasını öneriyorum...

• Rıza ustam kolay gelsin. Verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Aracım 2017 model Kia Cerato. LPG taktırmak istiyorum. 3 yıl daha garantisi var, servis landirenzo takıyor. 5500 civarı. Siz ne önerirsiniz. Aracı 7-8 yıl kullanmayı düşünüyorum. Beklentim LPG sisteminin hem araca zararı az olsun, hem sorunsuz biçimde uzun yıllar kullanayım.

• ctrl x C kullanıcısına yanıt
    Merhaba. Lr motor garantisi sunmakta servisinize danışın isterseniz. Ekstra motor garantisi de yapılabiliyor belli bir ücret karşılığında. Sanırım 200 250 TL ye 2 ile 3 yıl motoru garanti kapsamına alıyor... Lr de obd desteği yok be bu gerçekten can sıkıcı... Türkiye'de subp sorunu yaşayan araçların nerdeyse tamamının sorumluluğunu Lr almıştır, üstlenmiştir ve müşterilerini mağdur etmemiştir... Fakat neden hep subap sorunu, neden Lr tabi bu biraz şüphe uyandırdı bende... Benim tavsiyem Atiker Gold, Lovato C-obd2 olucaktır. Bu markalarda da motor garantisi mevcuttur... Kolay gelsin.

• Öncelikle merhaba. 2012 model Fiesta 1.4 tam otomatik aracım var.

Aracımın LPG ile uyumu nasıl? sübap sorunu olduğu söyleniyor. Böyle bir durum yaşama ihtimalim nedir?
    Hangi kie tercih edilmeli ve montajda nelere dikkat edilmesi gerekiyor.
    Bu araçta manifold mu delinmeli yoksa pipolu montaj mı tercih edilmeli.
    Ayrıca araç 4 ileri otomatik olduğu için güç gerektiren yerlerde mecburen yüksek devir çeviriyorum. Bu yüzden afr ayarı yapılmalı mı?
    Bildiğim kadarıyla aracın oksijen sensörü dar bir alanı okuyor. Bu yüzden yüksek devirlerde ve klima kullanıldığında değien yakıt hava karışımı oranları nasıl ayarlanıyor ve sağlıklı sonuç veriyor mu?
    Ayrıca sağlayacağım tasarruf ne kadar olur? 100 km de ortalama kça lt benzin tüketimim olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Flying Nimbus

Öncelikle merhaba. 2012 model Fiesta 1.4 tam otomatik aracım var.

Aracımın LPG ile uyumu nasıl? sübap sorunu olduğu söyleniyor. Böyle bir durum yaşama ihtimalim nedir?
    Hangi kie tercih edilmeli ve montajda nelere dikkat edilmesi gerekiyor.
    Bu araçta manifold mu delinmeli yoksa pipolu montaj mı tercih edilmeli.
    Ayrıca araç 4 ileri otomatik olduğu için güç gerektiren yerlerde mecburen yüksek devir çeviriyorum. Bu yüzden afr ayarı yapılmalı mı?
    Bildiğim kadarıyla aracın oksijen sensörü dar bir alanı okuyor. Bu yüzden yüksek devirlerde ve klima kullanıldığında değien yakıt hava karışımı oranları nasıl ayarlanıyor ve sağlıklı sonuç veriyor mu?
    Ayrıca sağlayacağım tasarruf ne kadar olur? 100 km de ortalama kça lt benzin tüketimim olur.
    Merhaba. Lpg uyumu verimli. Obd destekli kitler ile sorun yaşamazsınız. Subaplara Ford v Opel motorlarında biraz hasar oluşturmakta malesef. Tavsiyem gaz geçiş ısısı 45 derece olmalı ve 4500 rpm üzeri benzin takviyesi açılmalı... Afr ayarına karşı olduğumu defalarca dile getirdim, bilinçli şekide yapılırsa zararı olmaz ama eline bilgisayar alan Afr'ci oldu, fayda'dan çok zararı var malesef. Yıllardır ticari taksiler Bir milyon km'lere dayanan yollar yaptı, bundan 2 sene öncesine kadar Afr mi vardı... Pipo ürünü de aynı Afr gibi balon bir iş. Pipo, orlingleriden hava alarak hem motorun dengesiz çalışmasını sağlıyor hemde akabinde hata sinyalleri oluşturuyor, malesef önermiyorum... Benzin tüketimi 100 km'de net yarım litre olabilir... Yakıt hava karışımı zaten aracın kendi sisteminde yüklü, obd sadece takip ederek düzeltmeleri yapıyor... Bu arada, buralarda (internet ortamında) çok fazla bilgi kirliliği var. Negatif yorumlarla yüklenip, aracınızdan verim almayı beklemek ne kadar doğru olur bilemiyorum... Çok fazla detaya takılmayın, yetkili bir serviste usta kişilere emanet edin aracınızı, onlar nasıl müdahele edileceğini bilirler... Kolay gelsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RFB -- 24 Eylül 2019; 9:50:27 >

• İlginiz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi piyasada çok fazla bilgi kirliliği var. Ben diyeyim afr siz anlayın yol ayarı. Kastım aracın tüm devir bantlarının düzgünce kontrol edilip ayar yapılmasıydı. Rakamlar dediğiniz gibiyse en kötü ihtimalle 15000 km sonrasında amorti etmiş oluyorum. Ama supaplardan dolayı sıkıntı yaşamak da korkutmuyor değil. Benim için aracın az yakması kadar sorunsuz olması da önemli. Sanayide tamirci kapısında gezdikten sonra hiç bir kıymeti kalmıyor benim için de. Bu araçlarda ortalama kaç km sorunsuz bir kullanım öngörüyorsunuz. Ayrıca İstanbula ikamet ediyorum. Gelip sizde montaj yaptırmak isterim. Montaj süreniz nedir tavsiye ettiğiniz kit ve montaj ücretini nedir. İsterseniz özelden de görüşebiliriz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Flying Nimbus

İlginiz için teşekkür ederim hocam. Dediğiniz gibi piyasada çok fazla bilgi kirliliği var. Ben diyeyim afr siz anlayın yol ayarı. Kastım aracın tüm devir bantlarının düzgünce kontrol edilip ayar yapılmasıydı. Rakamlar dediğiniz gibiyse en kötü ihtimalle 15000 km sonrasında amorti etmiş oluyorum. Ama supaplardan dolayı sıkıntı yaşamak da korkutmuyor değil. Benim için aracın az yakması kadar sorunsuz olması da önemli. Sanayide tamirci kapısında gezdikten sonra hiç bir kıymeti kalmıyor benim için de. Bu araçlarda ortalama kaç km sorunsuz bir kullanım öngörüyorsunuz. Ayrıca İstanbula ikamet ediyorum. Gelip sizde montaj yaptırmak isterim. Montaj süreniz nedir tavsiye ettiğiniz kit ve montaj ücretini nedir. İsterseniz özelden de görüşebiliriz.
    Rica ederim... Montaj ve ayarlar kaliteli ve doğru yapıldığı sürece, tahminim 100 ile 130.000 km sorunsuz kullanırsınız. Sonrasında hemen sorun olucak diye bir durum yok. Mesela bi arkadaşımın mondeo 1.6 ecoboost'u şu an 32.ooo km'de ve hararet sorunu var, yaptırmadığı kalmadı araca, soğudu araçtan malesef :( bu arada aracı benzinli... Diyeceğim o'ki motor arızalarını genelde kullanıcılar (tabi benim gözümde daha çıraklıklarını tamamlayamamış ustacıkları yönlendirmekte) araçlarındaki arıza ne olursa olsun lpg sistemine yoruyor... Bahsettiğim km örneğinde de olduğu gibi rahatlıkla 100.000 km ler görülmekte... Tavsiyem obd destekli bütçenize uygun kitleri tercih etmeniz olucak. Atiker Gold Grand (yeni romano enjektörlü grand tavsiye ederim) Brc My 32, Prins Silverline, Lovato c-obd2... Kara sizin, fiyatlar piyasada zaten belli, 100 lira eksik olur 100 lira fazla olur :) Keyifli sürüşler diliyorum...

• Rıza Bey.

Atiker Gold montajı yapılmış bir araçta, kalibrasyon tamamlandıktan sonra, "obd düzeltmesi" seçeneği aktif mi kalmalıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ivenrec

Rıza Bey.

Atiker Gold montajı yapılmış bir araçta, kalibrasyon tamamlandıktan sonra, "obd düzeltmesi" seçeneği aktif mi kalmalıdır?
    Araç nedir?
  • quote:

Araç nedir?

Alıntıları Göster
    Dacia sandero 1.0 ambiance 75 beygir atmosferik motor

• quote:

Teşekkürler. DLM yapabiliriz ama çok tavsiye etmem. Kullanıcı geri dönüşlerimizde Vsi2 Di tavsiyem olur...

Alıntıları Göster
    DLM neden tavsiye etmiyorsunuz biraz açmanız mümkün müdür?
    Gen3 olarak gelen kitlerde neler değişti ve bu sıvı sistemde kronik bir sorun var mıdır?
    sıvı sistemi özellikle motorda bir delme işlemi yapılmadığı ve kalorifer tesisatına müdehale olmadığı için düşünüyorum.
  • abi accent era 1.4 select 2010 ne önerirsin en ucuzundan

• Selamlar
    Egea 1.4 fire aracıma prins ecomax kit taktırdım. Araca bilgisayar ile yol ayarı yapılmadı. Takıldığından bu yana (800 km kadar oldu) yol bilgisayarı sürekli tüketim verisini yüksek veriyor ( benzinde ortalama 7 lt civarındayken aynı yolda LPG takildiktan sonra 8.7 veriyor)
    Arac fakir karışımda kalmış olabilir mi?
    Yardımlarınız için teşekkürler

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: zenmavi

Selamlar
    Egea 1.4 fire aracıma prins ecomax kit taktırdım. Araca bilgisayar ile yol ayarı yapılmadı. Takıldığından bu yana (800 km kadar oldu) yol bilgisayarı sürekli tüketim verisini yüksek veriyor ( benzinde ortalama 7 lt civarındayken aynı yolda LPG takildiktan sonra 8.7 veriyor)
    Arac fakir karışımda kalmış olabilir mi?
    Yardımlarınız için teşekkürler
    Selamlar. Yanlış kit seçimi olmuş üzgünüm... Obd cihazı ile kontrol edilerek ayarları yapılırsa çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz...
  • quote:

Orijinalden alıntı: newrophat

abi accent era 1.4 select 2010 ne önerirsin en ucuzundan
    Atiker Nanofast uygundur...
  • 
Sayfa: önceki 1718192021
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.