Şimdi Ara

RESMİ OLARAK YENİ ÖTV ZAMLARI (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.083
Cevap
24
Favori
45.666
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
20 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: WeskaGan

1.6 lt ve fiyati 55.000 alti dedigi aracin ciplak fiyatidir arkadaslar. Ciplak fiyatin uzerine %45 otv , %18 kdv falan biner yani degisen bisey olmaz orta segmentlerde. Premiumlarin ciplak fiyati 55.000 ve ustu oldugu icin onlarin fiyati cosar.

Hocam ben de sizin gibi düşündüm, mesaj da yazdım bu şekilde.

Teorik olarak doğru, ama düşündükçe pratik olarak is farklı yerlere gidecek. Az evel farkettim.

Şöyle ki: a3 ve dizel golf fiyatı uçacak.
    Bir kere golf kendi içinde fiyat uçurumu yaşayacak.
    Yakit turu ve donanıma göre golf un fiyatını dengelemek için 95 altındaki golflere de bayi zam yapacak.

Sonra leon golf uçurumu açılacak. Bugün 10 bin lira farkı insanlar veriyor kalite için. Ama o fark 25 30 olursa golf büyük kan kaybeder. Haliyle leon da hizaya sokarlar .

Her marka için bu olacak. Dizel megane mesela. Dizel mazda, Alfa romeo.

Şimdi sıfır fiyatları ucunca galerici Ahmet Amca da boş durmayacak.

Çok güzel bir domino gösterisi bizi bekliyor. Alttan kalanın yani bizim canimiz ciksin.

Hem de çift kaşarlı. Çünkü satışlar ciddi anlamda düşecek. Otomotiv sektörü krize girecek. Bayi sahipleri neyse. Ayda bir değil de 2 ayda bir villa alırlar. Ama çok kişi işten çıkarılır. :(
    Aşçı usaga usak bahcivana sonra hepsi vatandaşa gibi bişey olacak ışte :)

• ogameci kullanıcısına yanıt
    biliyorum bende okudum sonrasin o is ole cikmadi en azindan biz ole yapmiyoruz pazartesi tekrar sorup sorusturucam biz niye yapmiyoruz

• Yetmez ama evet beter olalım

• Sen devlet olarak vatandaşını çok kısıtlı bir seçeneğe mahkum edersen monopol sistemlerinde olduğu gibi tüketiciyi ezdirirsin.
    Mevcut otv sistemi yüzünden üreticilerin ürün yelpazesinin, sadece %20-30 luk bölümüne (1.6 altı motor hacmi) ulaşabilen Türk halkı, böyle saçma bir düzenleme gelirse ancak %10 luk böşümüne ulaşabilir. Bu yüzden fiyatı vergiler dahil 94 binin altında kalan araçlar hızla zamlanır, 1.6 motoru,2.2 dört çekerden pahalıya satan çok şerefli distributorler fahiş karlar etmeye devam eder, düdüklenne gene biz oluruz,

Sabit bir otv oranı belirle(gerekirse %60 yap) tüketiciler istedikleri motor/donamıma erişebilir hale gelsin, böylece distributorler kazık atamasın

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bakan geçen hafta televizyonda ötv oranalrının arttırılacağını kendi ağzıyla söyledi ama kesin tarih vermedi. aynen ilk mesajdaki fotoğrafta bulunan gibi tarif etti ötv artışını.
    GEnel olarak yılbaşından sonra olacak gibi tahmin ediliyordu ama şimdi hemen kasımda yapmalarının sebebi bu kasım ve aralıkta çok fazla sıfır araç indirimle satılması olabilir, her satışı zarar gibi gördüğü için devlet bu son 2 aydaki satışları da engellemeye çalışıyor olabilir.
    Bence ilk mesajda belirtilen bilgi doğru ve gerçekleşecek gibi geliyor.

Ve çok doğru bir tespit arkdaşların üstte yaptığı: Markaların kendi içinde bile tuhaf ayarlamaları olacak bu oranlara göre. Bazı modellerde tuhaf fiyat artışı olacak. Domino etkileri başka da çok olur...
  • Yine söylüyorum aradaki açılacak fiyat farkını otomotiv firmaları hemen değerlendirip zam olarak farkı kapatırlar. D segment hayaldi c segment hayal oluyor c full düşünenler artık b full bakacak. Bu iş bu kadar açık ve net. Ne güzel bmw mercedesin 130-150 bin dolaylarında olan araçları tavan fiyatı belirliyordu şimdi tavan yükselirse taban uçar.

• quote:

Orijinalden alıntı: mevsimsiz_kar45

Yine söylüyorum aradaki açılacak fiyat farkını otomotiv firmaları hemen değerlendirip zam olarak farkı kapatırlar. D segment hayaldi c segment hayal oluyor c full düşünenler artık b full bakacak. Bu iş bu kadar açık ve net. Ne güzel bmw mercedesin 130-150 bin dolaylarında olan araçları tavan fiyatı belirliyordu şimdi tavan yükselirse taban uçar.

Hocam o dedigin araclara zamda gelse etkılenmez. O arabaları alanlar gider gosterıyor vergiden dusuyorlar otv dahil. Yanı o adamlar yıne vergıden dusecek otv odemeyecekkı

http://www.erolsavas.com.tr/binek.html

• quote:

Orijinalden alıntı: grkankot2

Şuanda satış fiyatı 91.450'den düşük olan araçlar sabit kalacak demek oluyor.
    Mantıklı olmuş

Keşke hocam. Ama
    Maalesef öyle olmaz.
    Dizel golf ek otv ile 15 20 bin zam yerde, kimse benzinli üzerine atıyorum 30 bin verip dizel almaz.

Haliyle benzinliye de bayi zam koyar.

Leon golf arası 30, 35 bin olursa kimse golf almaz.
    Leon'a da ayar çekerler.

Çok kötü şeyler olacak çok.
    Tabi 2. Eller de uçacak doğal olarak.

• tüm markalar 55bin net fiyatın altında kalmak için fiyatı düşürecekler demek ki.

şimdi ilave donanım altında ancak yükselebilir

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • shifisitert S kullanıcısına yanıt
    Orası muhakkak öyle sıkıntı tavan fiyatı belirleyen arabalar yükselirse altindakilere hemen zammı geçirirler sıkıntı yine bizlere zaten ötv kdv filan düşenler için yine sorun yok

• Devletin aslinda en bastan beri yapmasi gereken bir uygulama. Zenginden daha fazla alip orta ve dusuk gelirlilerden az almasi. Ama iste mantigi avrupadan alip uygulamayi turk isi yapip butun olayi batiriyorlar. Ust segmente zam gelmesi guzel olay. Ancak ayni sekilde 2.el piyasanin ve dusuk segment 0 araclarin fiyatlarini artiracak olmasi sacmalik. Bi komisyon kurup, suanki fiyatlarin ve duzenlemeden sonraki fiyatlarin ayni seviyelerde kalmasi amaclanmali. Ancak devletin denge kurmak gibi bir amaci oldugunu sanmiyorum. Sadece daha fazla para kazanmak amaciyla olan biseydir bu.

Gectigimiz sene araci 0 km olarak aldim. Iyide yapmisim diyorum simdi. Ben en azindan 5-10 sene daha binerim dobloya. Tabi bu arada vergisiyle yakitiyla devlette bize binecek ya neyse.

• Premium 1.6 altı ve üstü araçlarının fiyatlarının Artması Anında alt segmentleride vuracak. Onlardan dönenler alt segmente yüklenecek. Artan taleplede bazı iş güzarlar ÖRNEĞİN/ BAYİLER-AL SATÇILAR-GALİRİCİLER-İKİNCİ ELDE KÂR İÇİN SATANLAR acayip fiyat yükseltirler.

Olan yine orta-fakir kesime olacak.

• Geçen sene de distribütörler ötv zammı gelecek, alan aldı, aman acele edin diye yaygara koparmıştı. Yine sazan avı olmasın?
  • besiktas kullanıcısına yanıt
    vw caddy e ötv indirimi oluyormu peki hani ticari ya ?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu saçma bi düzenleme değilmi.

Benzinli passat ötvsiz dizel ötv li olmuş olacak

• quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

biliyorum bende okudum sonrasin o is ole cikmadi en azindan biz ole yapmiyoruz pazartesi tekrar sorup sorusturucam biz niye yapmiyoruz

dostum maddeler burada yazıyor

bilgine

RESMİ OLARAK YENİ  ÖTV ZAMLARI
  • Hani lan hacimden bagimsiz olacakti bu yeni duzenleme. Hukumrt , cari acigi vatandasin cebiyle dengede tutmaya calisiyor. Yani halkta para olmayacak ama gorunurde ekonomi duzgun olacak. Bu da disardan bakildiginda , hersey gulluk gulistanlik gibi gozukecek. Kusura bakmayin ama bu hukumet , tamamen zenginlere oynuyor. Bir firsatini bulup yurtdisina kacin ve gelmeyin. İmkanim olursa yapacagim. Burda surunmektense , duzgun yasarim.

• quote:

Orijinalden alıntı: dodomoco

hayir direk soyle oluyor kdv dusuyor otv dusmuyor amortisman dedigin 5 senede kdv aliniyor yine net kazancin vergisini veriyoruz 100 tane dedigim mecazi ama cok aldik sattik yani ole seyler yok

Aracın kdv ve ötv sini direk gider yazabilirsin muhasebecine bi sor istersen

• 1.6 altı zaten %45 ötv vardı, araçların genellikle çıplak fiyatı 55.000 tl nin altında. Bu durum lux araç tüketimini kısmaya yönelik, ama para babalarını fazla etkilemez. Ben benzinli kadjar alacaktım, tam sınırda beni belki etkileyebilir.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.