Şimdi Ara

Resim Çizmenin Püf Noktaları [REHBER]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
7
Favori
1.340
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • -Canım sıkıldı bldiklerimi paylaşayım dedim
    -Size şöyle çizin böyle çizin diye yönlendirmeyeceğim.dilediğinizi çizmeye çalışın.ama çabalayın.ilk seferde tabiki olmayacak.ben,bildiğim püf noktaları vermeye çalışacağım.
    -Benden çok daha iyi çizenler forumda bolca var bilyorum.onların tavsiyeleri de olursa söylesinler ekleyeyim
    -Şu da referansım olsun
    https://www.instagram.com/yuka.art/
    https://forum.donanimhaber.com/resim-cizimlerim-ss-li--113784239#113784239

-KARAKALEM:
    -mutlaka dereceli kalem kullanın.H'dan B'ye koyuluk artar ama kalem ucu gitgide yumuşar.tavsiyem başlangıç için HB,2B,5B,8B veya HB,3B,8B almanız olacaktır.neredeyse her kırtasiyede bulabilirsiniz ve hazır gitmişken iz bırakmayan bir silgi,hamur silgi ve varsa çubuk dağıtıcı(tortillon) alın
    -Tortillon nedir?Tortillon tonlar arası geçisi sağlayan kağıt kalemlerdir.eğer kırtasiyede 5 tl'nin üzerinde fiyat biçerlerse gelin evde yapın.bir A4 kağıdını ikiye bölerek şekildeki hale getirin.ok yönünde yuvarlayarak çubuk haline getirin.ucunu hafiften kesip zımparalayın.tortillonumuz hazır.ucu kirlendikçe zımparayla temizleyebilirsiniz.alternatif olarak kulak çöpü de kullanabilirsiniz ama ton geçişinden çok iki tarafın tonunu eşitlediği için ben pek sevmedim.
    -A4'e kesinlikle çizmeyin gidin resim kağıdı alın.gramajı falan şimdilik önemli değil.100 tanesini 5 tl'ye almıştım kalitesi günü kurtarıyordu.
    -Metal kalemtıraş alın.mümkünse yedek bıçaklı olsun bıçağı köreldikçe değiştirsiniz hemen
    -HB ile eskiz(resmin taslağı), koyu kalemler ile tonlama yapın.
    -Eskiz atarken çok bastırmayın,hata yapıp sildiğinizde iz kalabilir
    -Mümkün olduğunca sabırlı olun
    -Çizerken ışığın geldiği yeri belirleyin,gölgeleri rastgele çizmeyin
    -Bir cismin gölgesi tek ışıkta aynı tonda olur.işte burada kulak çöpü kullanabilirsiniz
    -Resmi tamamlayıp geçişleri yumuşattıktan sonra resmin bazı çizgilerini koyu kalemi sivriltip üstünden geçerek belirginleştirebilirsiniz
    -Örneğin saç çiziyorsunuz.parlamaları yapmak için parlayan kısımları doldurmamak yerine komple boyayıp üzerine sert bir silgiyle (uçlu kalem silgisi gibi)çizikler atabilirsiniz

-KURU BOYA:

-Başlangıç olarak 24'lü faber castell classic colors alabilirsiniz
    -Kağıt alırken pürüzsüz olmasına dikkat edin
    -Tavsiyem karakalemle elinizi resme alıştırdıktan sonra başlamanız
    -En temel soru:beyaz boya ne zıkkıma yararaslında beyaz boya hayat kurtarır.o instagramda gördüğünüz resimlerde geçişlerin pürüzsüz olması,kağıdın gözükmemesi beyaz boyanın render marifeti aslında. Boyaya dik darbelerle boyanın üzerinden geçilir.çok bastırırsanız boyanın rengi çok, az bastırırsanız az açılır.ama her türlü açılır.yavaş yapmakta fayda var.
    -Render işlemini beyaz boya yerine o boyanın bir açık tonuyla da yapabilirsiniz.ton açılması minimuma iner
    -Koyu yerleri boyarken açık tonun üzerine gri veya siyah boyayarak yapmayın,o tonun koyusunu kullanın
    -YAVAŞ boyayın.hızlı boyarsanız kağıtta kalan beyaz boşlukları renderla bile kapatamazsınız.ayrıca ton grçişinde dengesizlik olur aynı bölgede hem açık hem koyu renk gibi gibi
    -Renk karışımlarını direk resme tahmini bir şekilde uygulamak yerine aynı cins boş bir kağıtta aradığınız tonu elde etmeye çalışın
    -Beyaz kağıt sıkıcı gelmeye başlarsa kahverengi veya siyah kağıtlar da kullanabilirsiniz.beyaz boya burada çok daha aktif kullanılır.
    -Bazı çizgileri çok öne çıkarmak istiyorsanız(araba çizimlerinde mesela) ve kuru boyanın gücü yetmiyorsa,kırtasiyelerde 0.1 veya 0.05 klaınlığında uçlara sahip kalemler var alabilirsiniz bende şunlar var
    -Aman dikkat beyaz boyayla renderladığınız alanı bir daha boyahamazsınız.boyasanız bile hem kağıt yıpranır hem de resim bozulur

-GENEL BİLGİLER:

-Perspektife önem verin.internette bolca bilgi mevcut.
    -İnsan figürü çizmeden önce internetten bir insan vücudunun oranlarına bakın.çizmek istediğiniz figürü hayal edin ve ayna karşısına geçip o pozu verin.kendinizi inceleyin.çok faydası olacaktır.
    -Anatomiyi yüzeysel olarak en verimli,instagramda fitness ve calisthenics sayfalarından öğrenmiştim bensiz de deneyebilirsiniz
    -Kareleme yöntemini kullanabilirsiniz biraz hack açmak gibi oluyor ama olsunçizmek istediğiniz referans resmini eşit karelere bölün.aynı sayıda eşit kareyi kağıdınıza çizin.iş acayip kolaylaşıyor.

Aklima şimdilik bunlar geldi zamanla editlerim

Biraz az ss.li renksiz bir konu oldu şimdiden özür diliyorum

Biliyorum çatladınız özürlü aslanı atın da siz de rahatlayın ben de rahatlayayım

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• Up

• Son Up

• Güzel ve işe yarar konu olmuş. Teşekkürler.
  • güzel çalışmalar hocam de forumda böyle sanatsal şeylere ilgisi olan pek kişi kalmadı 2012-2013 yıllarındaydı o güzel insanlar şimdi heryer tabiri caizse velet
  • Unutma unutturma.

• eyvallah hocam.
  • Belki konu biraz daha zenginleşir takip

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çok güzel paylaşım olmuş klavyene sağlık. Ben beceremiyorum ama ilgililer için yukarı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: RUST CHOLE

güzel çalışmalar hocam de forumda böyle sanatsal şeylere ilgisi olan pek kişi kalmadı 2012-2013 yıllarındaydı o güzel insanlar şimdi heryer tabiri caizse velet

Hocam kalanlar da dh karakalem grubunda takılıyor bilerek konu dışına açtım daha aktif çünkü

• yararlı konu up
  • Ellerine sağlık. O zaman bu eski çizimim de sana gelsin!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tavşanist -- 20 Ağustos 2017; 21:07:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Akanzi Kopanzi

Ellerine sağlık. O zaman bu eski çizimim de sana gelsin!

Hocam anime,karikatür tarzı çizimler bana zor geliyor ya beceremiyorum ellerinize sağlık

• quote:

Orijinalden alıntı: Feysbuk

Unutma unutturma.

Artık şununla dalga geçmeye elim varmıyor. Ülkedeki Nasreddin hoca heykelleri olsun değişik heykeller olsun bundan 100 kat beter ve para karşılığı yapılıyor. Çizim olarak da bundan çok daha beter Marvel-DC çizgi romanları mevcut
  • Kagit mevzusu onemli bir mevzu hocam. A4 boyutlarini temsil eder. Ama fotokopi kagidi standart bir kagit 80 gramdir. Gramaj ne kadar yuksekse ve doku ne kadar artarsa(tabi suluboya kagidi da olmasina gerek yok) o kadar karakteristik cizime ulasirsiniz. Ote yandan zevklidir de. Alex scholler ve canson 1557 200 gramliklari populerdir. Ayrica kendinizi grafit kalemlerle sinirlamayin. Komur kalemi de cok hostur.

Ayrica cidden ilgilenmek isteyen arkadaslar varsa bol bol eskiz calissin. Ve bol bol eskiz incelesin. Ozellikle masterlarin katacagi cok sey var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Genccizer -- 21 Ağustos 2017; 22:47:19 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bu da iyi.

• quote:

Orijinalden alıntı: Genccizer

Kagit mevzusu onemli bir mevzu hocam. A4 boyutlarini temsil eder. Ama fotokopi kagidi standart bir kagit 80 gramdir. Gramaj ne kadar yuksekse ve doku ne kadar artarsa(tabi suluboya kagidi da olmasina gerek yok) o kadar karakteristik cizime ulasirsiniz. Ote yandan zevklidir de. Alex scholler ve canson 1557 200 gramliklari populerdir. Ayrica kendinizi grafit kalemlerle sinirlamayin. Komur kalemi de cok hostur.

Ayrica cidden ilgilenmek isteyen arkadaslar varsa bol bol eskiz calissin. Ve bol bol eskiz incelesin. Ozellikle masterlarin katacagi cok sey var.

Hocam kağıdın gramajı önemsiz derken başlangıç için diyordum. Yoksa ilk kez schoeller kağıda çizim yaptığımda sebepsiz yere gülümsüyordum kalitesini hissettiriyordu

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.