Şimdi Ara

Renault Clio Dizel ve Palio/Albea 1.3 Multijet yakıt tüketimleri (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
66
Cevap
0
Favori
134.931
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bu aracin bakimi ile ilgili.

araclara gelince ikisinide alma
  • quote:

Orjinalden alıntı: breaklock

arkadaşlar ben çesitli zamanlarda istanbulda taksiye çıkmıs biri olarak bu iki aracıda yakından biliyorum herbirini yaklasık olarak 3 er aylık periyotlarda kullandım.
    farkları soyle sıralayım sizlere;
    1)albea multijet ile clio dci arasında gozle gorulur bir performans farkı yok he illada ikisinden biri diye homurdanıcaksak albea belki biraz daha atak..
    2)suan taksilerdeki fiyatlardan bahsedeyim hususiyi bilmiyorum albea multijet 21000ytl diesel ,clio diesel 23000ytl yani fiyat olarak albea daha avantajlı ama uzun periyotta bakarsanız albea şehircinde 160ykr yakarken clio 150ykr yakıyor(istanbul sehir icinde gunluk ortalama) 110 ykr yakar diyen arkadaslar nerede araba kullanıyorlar bilmiyorum ama ole araba varsa 40 milyarda olsa alırım..yani yakıt olarak cilio ama fiyat olarak albea..
    3)clio şasi olarak herzaman icin albea dan daha diridir sakın ama sakın bana yanların plastıgınden bahsetmeyin cunku şasi ondan olusmuyor..yaptıım kazalardan biliyorum..
    4)parçalarına bakacak olursak albeanın parcaları daha ucuz bu bir avantajı ama uzun surede bakacak olursak clionun parcaları daha dayanıklı yani clio 2 parca harcarken albea 3 parca harcar burdada parca degil zaten adama koyan işcilik o yuzden cilio biraz daha cazip.
    5)clioda icerde koltukta oturmak tam işkence biraz kalıplı biriyseniz size gore degil albea clio ya nispeten daha daha genis ic rahatlık istiyorsanız albea tabiki.
    SONUC OLARAK İSE:
    arasındaki fiyat farkı aslında butun bu farklı yanlarının ustunu ortuyor bu yuzden clio da alsanız albeada alsanız zarar etmezsiniz.
    size birsey diyeyim mi arkadaslar aranızda şöför arkadas yoksa bosuna bunları tartısmayın cunku uzun kilometre yapan arkadas varsa bunların farkına varır yoksa ayda 100 km yi gecmeyen bir araba icin bunların hicbirini gozle goremezsiniz.
    ama solediklerime itibar edip etmemek sizin elinizde ama dedigim gibi

• fiatın 1248 cc motorda 180nm tork 70hp güç elde etmesi bile güzel !
    aynı motor astrada 200nm tork 90 hp yazılımla geliştirilmiş olarak kullanılıyor

teknolojik olarak multijet motor üstün

yakıt olarak mantıken clio 1.5dci'in yakıtının düşük olma ihtimali yüksek. daha düşük devirde daha geniş ve yüksek tork veriyor bu da yakıt ekonomisi sağlar. ama %5i geçmez tahminim

eğer aracınızı az kullanacaksanız yılda 20.000 gibi, vergi avantajı konforu için multijetli bir fiat
    eğer aracınızı iş amaçlı yoğun yılda 50.000 gibi kullanacaksanız, sadece sağlamlığı ve yakıt ekonomisi için dci motorlu bir renault

• quote:

Orjinalden alıntı: webbee

1.5 DCİ 45 LT İLE 1050KM YOL YAPAR (90-100KM SABİT HIZ)
    ALANYA-ANKARA DENENMİŞTİR..
    ARAÇLARIN YAKIT DEPOLARINA DİKKAT EDEREK YAZNIZ 1 DEPO DERKEN 60LT ILEDE YAPAR 45 LT ILEDE
     Renault Clio Dizel ve Palio/Albea 1.3 Multijet yakıt tüketimleri

AYRICA SATILIKTIR..

Opel Astrayla 52 lt deposu 48lt'ye 1100km yaptım.

1255kg araç için süper değer. Şehiriçi yakıt tüketimimde şuan itibariyle 5.8lt.
  • Benim izlenimlerime göre multijet motorlar belli kilometreden sonra kara duman atıyor. Birde alt devirlerdeki cansızlık insanı canından bezdiriyor rampada kalkmak extra çaba istiyor gaza basınca 2-3 sn gaza tepki gelmesini beklemek insana çok koyuyo.
  • quote:

Orjinalden alıntı: no_fate

quote:

Orjinalden alıntı: mknsm

quote:

Orjinalden alıntı: tyler78

teşekkürler

Daha çok sonuç gelmesi lazımdı ama. Bu arabalardan çok olmalı forumda

ikisinede sahip degilim ama multijet motorunu kullandım dci motoruda...forumdan ogrendıgımı yazayım sana.arac sahıpleri yanlısım varsa duzeltsınler...

multijet sehırıcı ortalama 130-135 ykr

dci motorda sehırıcı ortalama 115-120 ykr...
    performans olarak ıkısıde dusuk ama multıjet dci'den daha atak...dci gaza cok tepkısız kalıyor ozellıkle otoban suruslerınde...multıjette 2. vıteslerde yokusa cok yuksek devır gırmezsen cok gaz kesıyor...

bunlar benım yorumum 2sınıde uzun sure kullanmadım...kısa kullanımlar

hocam ben palio multijeti 3-4 ay kadar kullandım
    7 aydır dci clio kullanıyorum
    sana şunu söyleyeyim dci multijetten daha seri otobanda daha çok zevk veriyor gaz da kesmiyor
    dci de 2. viteste zorlanmadan çıktığım rampalarda multijet ne kadar gaza yüklenirsem yükleneyim tıkanıyordu ben dci diyorum ama 80bg olacak en az

quote:

quote:

Orjinalden alıntı: frreedom

Merhaba,

yaa kimse 100 km'de kaç litre yakar veya km başına kaç kuruş yakıyo söylememiş..
    böyle bi depoyla 1000 km gittim durumlarını ben anlayamıyorum yaa...depoyu sonuna kadar kullandın, araba durdu mu 1150 km sonunda acaba
    ölçü nedir

araba 1150 km sonunda durmadı zaten benim tek depoyla gittiğim mesafe 1050 km kadar
    ayrıca yakıt tüketimi birazda şöförle alakalı ama en az yakan araç clio symbol bunu kabul edin
    clio symbollerde depo hacmi 55 lt şehirdışı yakıt tüketimi 100 km de 5,2 lt
    bu durumda 1150 km gidebiliyor demektir bu araç tek depoyla

Hepsine tamamen katılıyorum ve değerler doğrudur.
  • arkadaşlar 2005 clio dizel km 130000 binde uygun fiyatla alabiliyorum ama cevremdekilier km fazla dizel araba 100 binden sonra motor ister altından kalkamasssın diyor BİLEN VARSA BİLGİ VERSİN FİKRİ OLAN YAZSIN BEN BEKLİYORUM
  • biz albea da kullandık symbol de kullandık şehir içi klima açık albea 130ykr symbol 115ykr aynı zamanda megane 2 140 ykr
  • Albeanın Crash testi youtube de var aratırsanız bulabilirsiniz.
  • quote:

clio hepsinden düşük
    en az yakanı bende 2005 1.5dci var 1150 km şehirdışı gidiyor tek depo
    palio 1.3 multijetle ist.-samsun gidersin tek depoyla
    clioyu almayı düşünüyorsan hiç düşünme al derim

Dsotum bence kesinlikle albea bendede albea 1.2 16v benzinli var sivastan samsuna 1 depo ile gittim geldim ee dizeli sen düşün ortalama yakıt tüketimi 3.9 sınıfının en az yakan aracı clioda bir kere 0 özellik var verdiğin paraya yazık etme clio plastik can güvenliğin yok.Yol bilgisayarı zart zurt clioda yok boşuna bakma albea tek geçilir unutulmamalıdır Sınıfıını LİDERİ
  • bende palio 1.3 multijet var 90 binde araç.şehirdışında düzyolda otobanda 100 ü geçmezsen 100km de 4.5lt yi geçmez.2200-3500 devir arası çok güzel güç veriyor.fakat 80hp lik dci daha güçlüdür ve düşük devirlerde çok güzel gaz alıyor,toparlaması çok güzel.bence 80hp lik dci şehiriçinde mükemmel performansa sahip,koskoca megane'ı hoplatıyor.ama asla 65 hp lik alma derim
  • Bu konuda hortlamış

Ferrasını satan bilge geldi aklıma

Ferrarı ve sümbül
  • quote:

Orjinalden alıntı: Akincl

quote:

Orjinalden alıntı: mknsm

benım bayılmaktan kastım su...
    herzamankı gıbı rampaya gırmeden evvel yuklenırsın gaza 2000devirle gıdıyorsan normalde 3000-3200 devır falan yaparsın...fakat yınede devır kendını koruyamıyor yınede surej-klı dusuyor.tabı ben bunu denerken gazı tamamen koklemedım sadece normalden fazla bastım gıttıkce gazı arttırmama ragmen bırsey farketmedı...bu normal bırsey araba hakkında dezavantaj denemez zıra bu multıjetler duz yolda benzınlıden farksız calısıyor,ozellıkle kalkıslar.ama dci motor gereklı gazı vermezsen cok tıtrıyor....benım arabada kolay kolay kalkarken gaz vermem trafıkte falan hep gazsız kalkarım hafıf meyıllıysede 2de bıle kalkıyorum bazen ruh haletıme gore...

benım bahsını ettıgım yokus etilerdekı bebek yokusu...orada benım araba 1800 devırın altına dusmedıkce aynı sevıyede gaza basarsam hıc tıkanmıyor aksıne devır yukseltıyor...aynı devır dusurme olayı daha dun kullandıgım 1.4 logandada oluyor...

ama dedıgım gıbı bu dezavantaj degıl motor normal sartlarda gercekten atık...saglamlık olarakta clio hb yi fiata tercıh ederım.yanlız symbol soz konusu olunca ona bır garantı vermem...

Bu motorun hiçbir zayıf yanı yok

devir koruyamama her motorda olur benzinli ya da dizel fark etmez.

yüksek viteste ve düşük devirde rampa hiçbir motor rahat çıkamaz.sen gaza bassan da vites düşürmen gerekebilir bu bir açık değil

1.3 bu motor 1.300 kg doblo yu çekiyor üstelik ben klima yı da açıp denemiştim.

2500 devirin üstünde tutabilirsen multijet le ağrı dağı na bile çıkarsın

bayılma olayına dönelim ferrari nin v12 si de gelse 6 .viteste 100 le gidersen %5 eğimlik bir rampada motoru bayarsın

bu fiziktir.

otomobillerde fizik kanunları konuşur .

k

DOBLO 1.3 MULTİJET MOTORU HEPSİNE TAKAR YAKITTA.YAKIT VE PERFORMANS ÇOK GÜZEL BENCE.1.3 MULTİJET MOTOR VE O KASAYLA MAX.150 KM.HIZ YAPIYOR VE YAKITI YİNE DİĞERLERİNDEN MİNUMUM SEVİYEDE AZ YAKIYOR.O HIZ ZATEN YETERDE ARTAR BİLE.
  • arkadaşım eğer arabanı sürekli şehiriçinde kullanacaksan iki seçenek te mantıklı olur ama şehirlerarası uzun yol kullanacaksan ikisininde performansı çok vasat ben 3 yıldır doblo multijet 1.3 70 hp kullanıyorum uzun yolda araba gerçekten çok vasat kendimi kamyon sürüyormuş gibi hissediyorum.performanslı kullanımıda mümkün ancak o zamanda gaz pedalını tabana yapıştırıyorsun bu seferde yakıt tüketimi artıyor.performanslı kullandığımda araba yaklaşık 7 litre yakıyor 100 k.m de yavaş ve devirli kullandığında 5.5-6 litre civarı yakıyor 100 km de benim arabam 70.000 km de siyah duman falan atmıyor benim gördüğüm siyah duman atan araba ford connectler atıyor .
    multijet motor bana şimdiye kadar bir sorun çıkartmadı.yalnız kalitesiz uzun süreli yakıt kullanımı nedeniyle enjektörleri değiştirmek zorunda kaldım tanesi 280 ytl bilgin olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: no_fate

quote:

Merhaba,

yaa kimse 100 km'de kaç litre yakar veya km başına kaç kuruş yakıyo söylememiş..
    böyle bi depoyla 1000 km gittim durumlarını ben anlayamıyorum yaa...depoyu sonuna kadar kullandın, araba durdu mu 1150 km sonunda acaba
    ölçü nedir

araba 1150 km sonunda durmadı zaten benim tek depoyla gittiğim mesafe 1050 km kadar
    ayrıca yakıt tüketimi birazda şöförle alakalı ama en az yakan araç clio symbol bunu kabul edin

arkadşım en az yakan araba multijet neden dersen kendi denemem 1 depo ile 950 km gittim ki bu 45lt depo ile oluyor.
    senin clionun deposu 55 lt olduğundan daha çok(1150) km gidiyorsun doğrudur.Ama hesap yaparsak aradaki 10 lt depo farkı ile palionun 180-200 km gittiğini var sayarsak. buradan senin clion ila palionun 55lt dizel ile palionun30-50 km fazla gittiğini görebilirz.
    sonuç:Clio bir depo mazot ile daha fazla yol alıyor 55lt=1150km
    palio daha az yakıyor 45lt=950km

hayırlı günler ;)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 500cup -- 13 Ağustos 2009; 11:31:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: 500cup

quote:

Orijinalden alıntı: no_fate

quote:

Merhaba,

ölçü nedir

arkadşım en az yakan araba multijet neden dersen kendi denemem 1 depo ile 950 km gittim ki bu 45lt depo ile oluyor.
    senin clionun deposu 55 lt olduğundan daha çok(1150) km gidiyorsun doğrudur.Ama hesap yaparsak aradaki 10 lt depo farkı ile palionun 180-200 km gittiğini var sayarsak. buradan senin clion ila palionun 55lt dizel ile palionun30-50 km fazla gittiğini görebilirz.
    sonuç:Clio bir depo mazot ile daha fazla yol alıyor 55lt=1150km
    palio daha az yakıyor 45lt=950km

hayırlı günler ;)

Benim fiorino emotion multijet şehir içi bir depo (45 lt) ile 700 civarı yapıyor.Yol bilgisayarı en son depodaki ortalamamı (her alışta sıfırlıyorum) 6.1 gösterdi.

Burada "bir depo" kavramı önemli geçekten...45 mi 50 mi 55 mi? En sağlıklı veri litre/100 km olarak verileni..
  • Aslında bu devirde kullanılacak araçlar bu arkadaşın sorduğu araçlar palio da clio da albea da en az yakıt tüketimi bu araçlarda vallahi
  • multijet kesinlikle..multijetin saglamlıgınıda yabana atmayın yılların ustası bir arkadasım var ve sureklı dizel motor topluyor taksıcılere .ve 720 binde gecen ay bir multijet albea motoru tamir etmiş.ve turbo sorunu olmuyormus ve daha sessizmiş.parçalarıda uygun zaten taksicilerin tercihi olduguna göre fazla üzerinde dusunmeye gerek yok Renaultun clio DCİ motoru bence cok sesli ve turbo sorunu verıyor zamanla.yakıt olarakta aynılar şehir içi kullanıma bağlı 100 km de (5.5 yada 6.5lt) şehir dışı (3.5--4.5lt) gibi yakarlar.bence riske gırmeye gerek yok multijet teknolojisi diyorum ben .
  • yaw boş boş atıp tutmuş bir çok arkadaş...

Senelerce sümbül kullandım iyi arabaydı takii fiata binene kadar :D

1. Yakıt konusunda hemen hemen aynılar diyebilirim ama sümbül biraz daha az yakıyor tabi çok önemsenicek kadar değil..

2. Fiat arabasının sürüşü, konforu, YOL TUTUŞU, gaza verdiği tepki sümbülden kat ve kat üstündür.

3. Sümbül tam bir uçan tenekedir.. çok zorlasan kadran 160'a dayanır o esnada da ayetel kürsiyi ezberlettirir adama..

4. Fiat ta kadranı 200 e rahatlıkla oturtursun araç sümbül gibi korkutmuyor bunu bir çok kez denedim...

5. MJ Motor Boşuna Ödül almamış.. Bakımını düzenli yaptırırsan ömürlük bir motor ki istanbulda yaşayanlar bilir,, bana sümbül olan kaç tane taksi görmüşler anlatsınlar...

6. Ben 720 bine gelmiş sümbül ne gördüm nede duydum ama mj.. var bunun hiç kimse bunun aksini söyleyemez...

Tabi sonuç olarak bizim milletimizde karga yavrusunu şahin... meselesi...

Şunuda hatırlatmakta fayda var tabi . At Sahibine Göre Kişner :)
  • Bende de 1.3 multıjet albea var tam olarak 1 depo yakıtla 989 km yol gitim Sivas İstanbul arası ve 120 130 dan asa ınmemek kaydıyla.(NOT: Depo tam olarak 45 lt )
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.