Şimdi Ara

Renault 9 Kompresyon Test Sonucu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
5
Cevap
0
Favori
2.024
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Renault 9 Fairway 1.6 c2l kodlu motorlu aracıma bugün aldığım kompresyon test cihazı ile test yaptım 1. piston 155 psi 2.piston 160 psi 3. piston 150 psi 4.piston 155 psi sıkıştırma oranı 9.2:1 referans değerler bulamadığım için iyimi kötümü birşey diyemiyorum referans değerleri nasıl hesaplanıyor acaba.Araç 94 model 156 binde.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BaRoN55 -- 31 Ocak 2015; 16:23:30 >

• quote:

Orijinalden alıntı: BaRoN55

Renault 9 Fairway 1.6 c2l kodlu motorlu aracıma bugün aldığım kompresyon test cihazı ile test yaptım 1. piston 155 psi 2.piston 160 psi 3. piston 150 psi 4.piston 155 psi sıkıştırma oranı 9.2:1 referans değerler bulamadığım için iyimi kötümü birşey diyemiyorum referans değerleri nasıl hesaplanıyor acaba.Araç 94 model 156 binde.

Model ve kilometresine göre gayet yerinde değerler ;)
  • Öncelikle şunu açığa kavuşturalım sıkıştırma oranı ile kompresyon tamamen alakasız şeylerdir sen testte psi ölçü birimi kullanıyorsun sıkıştırma oranının ise hesabı çok daha farklıdır conta kalınlığı strok,bore,head volume vs.vs.

Aralarda küçük değer değişiklikleri normal sayılabilir sayıların birbirine yakın olması makbuldür mesela 1.silindirin değeri 150 psi iken diğerlerinden biri 80 psi falan çıkarsa o zaman sorun var demektir.Sağlıklı bir motorda farazi değerlerle 1.silindir 180 psi 2.178 psi böyle birbirine yakın olmalı.

Testi doğru yaptın mı bilmiyorum ama test yaparken gaza sonuna kadar basmalısın,birde basınç ölçerin iğnesi skalada en yüksek yeri gösterene kadar marşa basmalısın.

Her parçanın aynı aşınmasını bekleyemessin mesela üst kapak sökülünce subap iticileri sökülürken tabii usta gerçekten işi biliyorsa her birini işaretleyerek söker ve takarken de aynı yere takar çünkü hepsi aynı şekilde aşınmamıştır ve karıştırılmadan aynı yerine takılmalıdır raconu budur senin işte aynen yukarıdaki örnekte anlattığımla aynı mantıktadır her sekman aynı aşınmaz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi extrem_015 -- 24 Nisan 2015; 1:50:19 >

• Komperyon değerlerinde şurda yazıyormu bi bak bakalım;https://renault9.files.wordpress.com/2007/02/moteurcleon.pdf
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.