Şimdi Ara

REHBER: Yeni Basim Plaklar (61. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.268
Cevap
45
Favori
100.622
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yeni çıkan Ferdi Özbeğen - 20. Sanat Yılı Şan Konseri bence çok başarılı, kayıt ve kapak oldukça kaliteli. Dönemine o kadar para vermek yerine bence alınır. REHBER: Yeni Basim Plaklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ktyd -- 12 Mart 2021; 17:51:7 >
  • REHBER: Yeni Basim Plaklar

Gencebayın müzikalite olarak bence üst düzeyde ilk üçe girecek Nihavent makamında Leyla İle Mecnun şarkısı/çalışmasında tasavvuf müziğinden bol bol esinti sunmakla birlikte batı klasik konçerto müziğine de kalıp olarak kullanılmış bir Gencebay şahaseri. Zira Adnan Saygun Leyla ile Mecnunu dinledikten sonra Gencebay'ı bizzat arayarak tebrik etmiş, batılı bir müzisyen olsaydınız Dünya çapında olurdunuz demişti. Zira bazıları Gencebay müziğini halen Arebesk olarak yaftalasa da Türkiye de Gencebayı yeni yeni anlamaya başlamış ve Güzel Sanatlar akademesinde tezlere, derslere hatta mezuniyet derslerine final ödevi olmuştur. Türk müziğine Gencebay makamını kazandırmıştır.

Gelelim yeni baskıya. Bende hem yeni baskı, hem eski baskısı çıtırtılı çalsa da var. Şimdi biz yabancı örneklerde gördüğümüz gibi yeni baskı eserlerde analog beklentilerimizi yüksek tuttuğumuzda hayal kırıklığı yaşıyoruz. Bu konuda en iyi örnek; bilenler bilir Analogue Production ve Speakers Corner gibi çok üst düzey analog basan plak firmaları var. Ancak her şeyi tükettiğimiz gibi maalesef orjinal makara bantların saklanma kalitesi sanırım düşük olduğundan bu firmaların sunduğu kalitede üst düzey yeni basım örneğine henüz rastlamadım . Plağın vokelleri sazlara göre daha iyi, sazların çözünürlüğü daha düşük. Ben açıkçası bu yeni baskı plağı beğendim (10/8) Bu yoklukta bu kadar oluyor, bu plak alınır. Kapak tasarımında çözünürlükte önceki çıkan üç plağında olduğu gibi saçmalamamışlar;nispetten daha iyi. Gencebayın Leyla ile Mecnun ile birlikte Ben Topraktan Bir canım, Aşkı Ben Yaratmadım LP ile birlikte 3 yeni plağı piyasaya yeni baskı olarak yeniden sürüldü. Bu plakların elimde temiz dönem baskısı olduğundan almadım. Sanırım sırada Dil Yarası, Farkında mısın?, Akma Gözlerimden, Cennet Gözlüm, Emrin olur olacak. Özellikle Emrin Olur ve Akma Gözlerimden dönem baskıları 1000 TL nin üzerinde fiyat görmesinden dolayı yeni baskılarının çıkması durumunda özellikle daha önce plak formatında çıkmayan "Ya evde yoksan, utan dokunma ve Hasret Rüzgarı "gibi eserlerinin LP olarak çıkması durumunda tadından yenmeyecek. Burada mesaj verelim belki Kervan plakçılıktan okuyan olur:)

• ktyd kullanıcısına yanıt

merhaba

ses ekolu mu?

• elimde 15 civarı sıfır ambalajında plak var birinden aldım ama çoğunu satacağım ilgilenen varmı ferdi tayfur gülden karaböcek vsvsvs

• quote:

Orijinalden alıntı: pylori

Erkin koray 2 lp arapsaçı arıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Merhaba; aradığınız plağı izmirli bir firma instagramda satışa sunmuş, iletişime geçebilirsiniz.

REHBER: Yeni Basim Plaklar

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kent Ozanları 1 plağı ses ve kapak açısından gayet iyi bir iş olmuş tavsiye ederim.

• quote:

Orijinalden alıntı: HardMuz

elimde 15 civarı sıfır ambalajında plak var birinden aldım ama çoğunu satacağım ilgilenen varmı ferdi tayfur gülden karaböcek vsvsvs

Liste eklersen daha iyi olabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: metulen

Liste eklersen daha iyi olabilir.

Alıntıları Göster

Biraz plak daha geliyor yolda onlar gelince beraber liste yaparım

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tarkan ahde vefa plağı hakkında fikirlerinizi alabilirmiyim, pioneer pl111z pikapımın orjinal iğnesiyle dinliyorum, kısık seste güzel ama sesi açınca bozuluyor ses enstrumanlar vokaller birbirine giriyor cızırdamaya başlıyor, aynı albüm cd olarakta var elimde orda gayet temiz,pikapımda farklı plaklarıda tertemiz dinleyebiliyorum, bu plakla ilgilimidir ?

• REHBER: Yeni Basim Plaklar

Kaydı güzel. Ben beğendim.

• quote:

Orijinalden alıntı: dncrmdn

Merhaba; aradığınız plağı izmirli bir firma instagramda satışa sunmuş, iletişime geçebilirsiniz.

Alıntıları Göster

5 Mart 2021 tarihinde tekrar satışa sunulacak. Yüksek fiyatlar vermeyin derim.

• yeni donem baskilarin tamami kotudur diye genelleme yapamayiz iclerinde cok kotu ve iyi olanlar var, dinlemeden karar vermemeli, fakat yeni baskilarin koleksiyon degeri maalesef sifir, koleksiyoncular donem baski tercih ederler, yabanci plaklarda donem baskisi olmasi haricinde basildiklari ulkeye-firmaya gore de koleksiyon degeri degisiklik gosterebilir. Cokta kafa yormayin analog ses ile digital sesi ayirt edebilme ve analog sesin hazzina herkes varamaz, yeni baskilar iyidir, donem baskisina yuksek para vermeye gerek yok diyenlere de saygim sonsuz cunku herkesin kulagi farkli.

• Aslında baskıların iyi ya da kötü olmasında en önemli kriter master dijital mi yoksa analog mu?

Yurdumuzda basılan yerli albümler içinde cidden çöp olanlar var. Yalnız çok iyi işlerde var örnek Emre Plak Barış Manço plakları 180 gr ve analog kayıt. Ya da İncesaz albümleri şu ana dek 2 albüm bir single basıldı kayıt çok iyi. Ferit Odman'ın 3.albümü AAA kayıttır. Yeni Türkü Her Dem double LP de öyle. Zülfü Livaneli Ada öyle

Kısaca yerli albüm alırken master ne araştırmak gerek, mümkünse eser sahipleriyle sosyal medyadan yazışmak lazım, ben öyle yapıyorum, yanıtta alıyorum.

İşin yabancı LP ayağına gelirsek, orada korkmanıza gerek yok, 50-60-70 ve 80 lerde olana LP lerin yeni baskıları yine analog bantlardan. Yeni albümler ise örnek, Diana Krall,Paul McCartney, Coldplay vs bu tarz sanatçılar stüdyoya girince albümleri için aynı anda dijital kayıt CD vs için ve analog kayıt yapılıyor. Yalnız market CD si denen ucuz CD ler vardı D&R larda çok olurdu, bunları basan yabancı firmalar LP de basıyor hani acayip ucuza D&R larda olan ,işte onlardan uzak durun.

Plak işi hem zevkli ve hem de meşakatlidir. 1981 den bu yana koleksiyon yaparım ve diyeceğim bu işi seven zevkle devam ettirir...

Meraklılar müzik bloğuma göz atabillirler..

http://bohlener.stereomecmuasi.com/

• bohlener kullanıcısına yanıt

Bantlar bozulmuş olabilir de, master kalıplar nerede? Hurdacıya verip mandal mı almışlar?

Ayrıca 5 nm işlemciler üretilen bir devirde, dönem baskı plaklardan master için kopya çıkaramıyor olmaları da enteresan.

• Dönem baskı plaklarda özellikle 80 lerde ve 79/78 baskılarda petrol krizinden hammaddeden feragat edildiğinden o plaklar çıktıkları günden beri fazlaca çıtırdar. Asolan makara bantlardan(Stüdyo) master yapmaktır plaklar için..

• Ben uzun zamandır yerli plak alımını bıraktım. Dönem baskılarına servet istedikleri yeni basımlarda tamamına yakını kalitesiz ve gene onların da uçuk fiyatlara satılması ( 100tl den aşağı plak satılmıyor artık ) sebebi ile. Tek kaynağım yurt dışından yabancı plak toplamak fırsat buldukça . Bu zihniyetle plağın ikinci ölümünü hazırlıyor satıcılar . Hayırlısı ...

• brl65 kullanıcısına yanıt

Aslında son zamanlarda sizin gibi düşünen çok plaksever var. Bunun çözümü aslında basit, kaliteli işler alıp diğerlerini almamak, son zamanlarda yeni baskı olup kötü olanlar kadar çok kaliteli olanlarda var. Tabiki sayıdı çok fazla değil ama siz de biliyorsunuz dönem baskılarda da çok kötü baskılar var. Benim bu konuyla ilgili kriterim şu, genelde popüler olan sanatçıların baskıları özensiz çünkü nasıl olsa satılır gözüyle baktıklarını düşünüyorum. Ama Kent Ozanları, Hardal gibi dinleyici kitlesi sınırlı olan plaklar bu iyi baskılara iyi örnektir. Şanssızlık şu eğer popüler olan albümleri seviyorsanız genelde kötü baskılara denk gelirsiniz. Bunu aşmanın yolu da yabancı baskılar. Pharaway bu işe uyandı, önce Erkin Koray, Barış Manço, Selda Bağcan ve Cem Karaca'nın dönem baskılarını yeniden bastı. Bir süre önce Erkin Koray'ın daha önce basılmayan Halimem albümünü şimdi de Selda Bağcan'ın daha önce Shadoks'un bastığı albümünü basıyor. Üstüne baktı picture disk furyası var, Erkin Koray albümlerini picture disk olarak basıyor. Demem o ki eninde sonunda bizim yerli firmalarda işini düzgün yapmak zorunda kalacak çünkü dünya artık çok küçük, insanlar biraz araştırmayla her ürünü her yerden bulabiliyor. Sağlıcakla kalın.

• quote:

Orijinalden alıntı: Majeste1

Aslında son zamanlarda sizin gibi düşünen çok plaksever var. Bunun çözümü aslında basit, kaliteli işler alıp diğerlerini almamak, son zamanlarda yeni baskı olup kötü olanlar kadar çok kaliteli olanlarda var. Tabiki sayıdı çok fazla değil ama siz de biliyorsunuz dönem baskılarda da çok kötü baskılar var. Benim bu konuyla ilgili kriterim şu, genelde popüler olan sanatçıların baskıları özensiz çünkü nasıl olsa satılır gözüyle baktıklarını düşünüyorum. Ama Kent Ozanları, Hardal gibi dinleyici kitlesi sınırlı olan plaklar bu iyi baskılara iyi örnektir. Şanssızlık şu eğer popüler olan albümleri seviyorsanız genelde kötü baskılara denk gelirsiniz. Bunu aşmanın yolu da yabancı baskılar. Pharaway bu işe uyandı, önce Erkin Koray, Barış Manço, Selda Bağcan ve Cem Karaca'nın dönem baskılarını yeniden bastı. Bir süre önce Erkin Koray'ın daha önce basılmayan Halimem albümünü şimdi de Selda Bağcan'ın daha önce Shadoks'un bastığı albümünü basıyor. Üstüne baktı picture disk furyası var, Erkin Koray albümlerini picture disk olarak basıyor. Demem o ki eninde sonunda bizim yerli firmalarda işini düzgün yapmak zorunda kalacak çünkü dünya artık çok küçük, insanlar biraz araştırmayla her ürünü her yerden bulabiliyor. Sağlıcakla kalın.

Genel anlamda haklı olabilirsiniz ama benim fikrim plaklar genelde pahalı bu bir. Bir koleksiyoncu olarak eğer plak alacaksam onun dönem baskı olması anlamlı ve değerlidir yeniden basılması bana cazip gelmez . Dönem baskı yerli plaklar ( ki çok var almak istediğim ) yanına yaklaşılmaz durumda , o nedenle artık radarımda değiller . Yabancı plaklar içinse yurt dışından gidip alma imkanım varken burdaki ya yerli ya da çoğunlukla alman baskısını asla almam . Burdan çıkan sonuç ben plak takibini sıfır olmasa da minimuma indirdim. Son düşüncenizse fazla iyimser dostum :) Yerli firmalar işini düzgün yapacak ? uygun fiyatla satacak ? bunlar gerçekçi beklentiler değil malesef . Hem kötü baskılar yapmaya hemde furyadan ( ki artık yavaşlıyor ) faydalanmaya aynı hızla devam edecekler bunu hepimiz biliyoruz. Çünkü Türkiye de ticaret anlayışı budur , fırsatçılık , aza malet çoka sat . Unkapanı hala gittiğim ve alış veriş yaptığım bir yerdir . Ordaki büyük firmaların bile söylediği artık cd basılmıyor sadece plak çıkıyor . Neden ? ben her albümün plağını almak zorundamıyım ? Çünkü plaklar 100-150-200tl arasında satılıyor , cd çıkarsa 25-30 tl satacak. İşte bu kafalardan böyle naif yada ticari hamleler beklemeyin derim. Ben ağırlıkla dijitalden ( network radyo ) sonra cd den , sonra kasetten cok enderde keyif için plaktan dinliyorum müziği. Plağı bu kafalar tekrar öldürecek , uzun sürmez ...

Müzikli günler dilerim ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi brl65 -- 20 Mart 2021; 0:6:46 >

• Özdemir Erdoğan ın albümlerini sevmişimdir. Fakat plak formatlarını almak pek mümkün olmamıştı bu güne kadar hep kaçırmışımdır. Sonunda çok şükür birini yakaladım Yorumcu LP atimüzik den 180 gr analog master , Kayıt çok güzel kimbilir ve uzunince bir yoldayım parçalarındaki analog hissi mükemmel ,böyle yerli lp oldukça insanın yerli plak alası geliyor.

İyi Bayramlar

• bohlener kullanıcısına yanıt

Bülent Bey Merhabalar,

Bir dönem stereo mecmuasında yazılarınızı takip ediyordum. Uzun süredir bir şeyler yazmamışsınız. Stereo mecmuasının pasif durumundan mı kaynaklı bu durum. Mecmuanın forum bölümü de tamamen kapanmış. Hakan Cezayirli nerelerde ne yapıyor acaba? Son sürecin olumsuzlukları malum ama bu kadar da karamsar olmamak gerekir diye düşünüyorum. Yine de sizi buralarda görmek güzel. Selamlar,

• 
Sayfa: önceki 5960616263
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.