Şimdi Ara

REHBER: Yeni Basim Plaklar (37. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.268
Cevap
45
Favori
100.554
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhabalar. 9 adet yeni basım siparişi geçmiştim burdan yararlanıp. Herkese teşekkürler. Dinlemeye başladım yavaştan. Artık yorum vakti. Başka bir forum yok bu konuda kaynak niteliğinde arayışta olan bizler için malum. Yararlı olur inşallah şahsi görüşlerim alma aşamasındaki arkadaşlara bir nebze. Şöyle ki;

1) Mustafa Özkent’in yeni basım analog kayıt Funk Anatolian’ı baya baya iyi olmuş. Gençlik ile Elele efsanesinden 44 yıl sonra analog kayıt edilmiş bu plak yurtdışında. Odayı kaplıyor,aşıyor hatta ses ki sistemim vasat sayılır şuan. Değişik bir çalışma tabi, tarzı bilen arkadaşlar sevecektir. Büyük bir sistemde çok keyifli olur. Gençlik ile Elele Amerikan baskıyı da aldım ama daha gelmedi o. Kötü yorum okumadım hiç o baskıya dair. İnşallah iyi çıkar o da.

2) Cem Karaca Resimdeki Gözyaşları (Türkola 2009 basım) Lp’si merak etmekteydim. Resimdeki gözyaşları parçası kötü olmuş. Bildiğin kısık bir ses. Birşeyler çalıyor kendince. O parçada 1-2 noktada kopuyor parça,Cem baba zirveye çıkıyor. O olayın tersine ses kısılıyor o aşamalarda sanki. 45’liğini edinmem gerek dedim dinledikten hemen sonra. Namus Belası ise ondan halliceydi.

3) Bülent Ortaçgil analog kayıt diye satıştaydı Rainbow45’te ve kendileri düzenlemesini yapmış albümün. 10 üstü 10 bir iş değil belki ama 10 üstü 8 derim ben. Jazz esintileri gayet hissediliyor. Bir parçada 20-25 saniye kadar soldan hanım arkadaşın eşliği,sağdan Bülent Ortaçgil’in sesi geliyor hoparlörlerden. Hoş bir tad bıraktı albüm bende. Zaten sanatçının tarzı da o. Hoş bir tad bırakan işlere imza atıyor üstad. Onu alıyorsun bu Rainbow45’ten çıkan albümünden. Dönem baskısı,iyi kondüsyonda olanı pahalı bir plak bildiğim kadarıyla. Arşivlik aldım,iyi ki almışım dedirtti.

4) İbrahim Erkal seven varsa arşiv amaçlı plağını alabilir. İyi olmuş ki hiç plak formatında çıkmayan bir albümdür. Ses baya iyi. İbrahim Erkal'ın ben de isterim şarkısında misal ''kiraz yanaklardan'' derken yanak'taki k harfini gırtlaktan çıkarışı net şekilde duyuluyor. Düzeltelim vs denmemiş yani. Net anlatabildim umarım demek istediğimi. İngiltere'de basımı olmuş, üstünde Great Britian yazıyor. Şahsen severdim kendisini, çocuktan beri bu şarkılara aşinayız. 65 yada 70 tl’ye almıştım. Zam gelmiş stokta duran plağa! 80-90 gördüm az önce kontrol edeyim diyince fiyatı. Neyse...

5) Oğuzhan Koç hediye diye almıştım. Dinledim tabi dayanamayıp:d Beğenmedim pek. Cd'den basım zaten ama İbrahim Erkal'daki ses yüksekliği ve detaylar pek yok. Oğuzhan Koç seven biri alabilir. Belki de ilk ve tek plağı olur. Çıkarmaz yani. Hediye olarak da seviliyor 20-30 yaş arası için,bilginiz olsun arkadaşlar:)

Devam edeceğim dinleyip plakları. Moğollar’ı merak ediyorum özellikle ve Grup Bunalım’ı. İspanyol firma ikisi de. Dönem plakları binlerce tl. Bunalım’ı zaten göremedim ben google’da. Yok yani. Umarım memnun kalırım yeni basımlardan. Fotoğraf da ekleyeceğim beğendiğim kapakları. Herkese hayırlı bayramlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ttow -- 15 Haziran 2018; 1:28:59 >

• Konu kirlenmesin diye sadece link atıyorum buraya. İlgilenen arkadaşlar ordan yazabilir. Link: Satıldılar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ttow -- 23 Haziran 2018; 13:16:21 >
  • Ttow kullanıcısına yanıt
    merhaba. Temizse ve fırsat bulabilirsem Barış manço için iletişime geçebilirim. teşekkürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ttow

Konu kirlenmesin diye sadece link atıyorum buraya. İlgilenen arkadaşlar ordan yazabilir. Link: Satıldılar.
    Nesrin Sipahi kondisyonu hakkında bilgi verebilir misiniz acaba?
  • Merhaba,

Üç yeni plak için daha önce tek parçalık yorum yapmıştım. Tatilde tamamını dinleme fırsatım oldu.

Erkin Koray "Tamam Artık" LP sıfır baskı ve dahi ilk baskı. Daha önce Plak formatında basılmamış. Kapakta yazdığı üzere "AAA" ibareli ve Analog ses hissi veriyor. Hem donanımlı pikapta hem sıradan pikapta dinledim. Albüm Çetin Akdeniz'in çaldığı bağlama ağırlıklı parçalardan oluştuğu için o analog sesin gevrek ve yaygın tınılarını rahatlıkla duyuyorsunuz. Kalan kısımlar elektronik ağırlıklı. Zaman zaman Baba, gitarıyla giriyor ama yorumları azınlıkta kalıyor haliyle. Çoğu parça elektronik ağırlıklı olunca analog kaydın önemi de azalıyor bir miktar. Bence fiyatı da diğerlerine göre makul düzeydeyken tez elden alınmalı arşive konulmalı. Albümde 6'sı eski 10 parça var. Ancak eski/yeni tüm parçalar yeniden yorumlanmış. Yani orijinal yorumların tekrar baskısı değil arkadaşlar(örneğin Öyle Bir Geçer Zaman, Benden Sana albümündeki yorum değil). Ancak bestelerin özünü bozmamışlar. Hatta bağlama bir başka güzellik katmış diyebilirim. Hare Krishna dışında tamamı alaturka rock parçaları(İlla ki'yi de alaturkaya çevirmiş usta...) Ben albümü Öyle Bir Geçer Zaman için almıştım ama A yüzünün son parçası "Çetin Ceviz"i bir dinledim... Arkadaş bu nasıl bir şeydir, adamı altüst ediyor. Sözsüz olan bu parçada Çetin Akdeniz ve Erkin Koray bağlama ve gitarın hakikaten limitlerini zorlamışlar. Ancak bu parça için kitapçıkta verilen bilgide hata var. Parçanın ana teması Zülfü Livaneli'nin Kan Çiçekleri isimli parçası değil. Ana tema, "Kuşların Vurulduğu Zaman" isimli beste. Ayrıca üç plak içinde içi naylon zarflı iç kapak sadece bu plakta kullanılmış. Bu albüm için verdiğim parayı da helal ettim böylece.

İkinci albüm Ahmet Kaya Yorgun Demokrat. Kapakta dönem kayıtlarından oluşturulduğu yazıyor. Tüm parçalarda, dönem baskısı kasette dinlediğim tınıların hepsini, rahatlıkla duydum. Örneğin giriş parçası Hani Benim Gençliğim'deki elektronik ve cura ayrımları netti. Yorgun Demokrat parçası keza, hızlı geçişlerde yavanlaşmıyor. Bu arada Ahmet Kaya plakları şimdiye kadar gördüğüm en düzenli yerli arşiv serisi olma özelliği taşıyor. Kronoloji, orijinaline sadık kapak tasarımı, şarkılar hakkındaki bilgiler filan tam koleksiyoncu işi.

Barış Manço "Değmesin Yağlı Boya", daha önce de yazdığım gibi 80'lerin bateri dahil her şeyiyle elektronik ortamda hazırlanan plaklarından ve bu özelliği analog kayıt olmasının önemini bir miktar azaltıyor. Stüdyoya akustik çalgılardan çok tuşlu aletlerin konulduğu dönemlerden bahsediyoruz. Çok garip yahu... Zaten benim için oldukça sıradan bir Barış Manço albümüdür Değmesin Yağlı Boya. Osman, Unutamadım, Al Beni gibi bir kaç güzel parça içerir sadece. Plak kayıtları özenli, dinlemesi keyifli, fiyatı pahalı.. Kapak tasarımı orijinali gibi açılır kapak. Ancak bir arkadaşın deyimiyle fotoğrafların "allığını" fazla sürmüşler. Resmen sırıtıyor renkler. Ben bizim koridordaki renkli printerda aynı işi çıkarırım, yani o derece. Buna karşılık her üç albümün de kapak malzemesi iyi, sağlam, ömürlük. İç zarf açısından da en iyisi yine Erkin Koray olmuş. İçi naylonlu iç zarf kullanmışlar. Barış Manço için yüzeyi yumuşak güzel kağıt kullanmışlar. Ahmet Kaya iç zarfı sıradan parlak kağıt. Değiştirdim anında.

Selamlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lami Tiryaki -- 18 Haziran 2018; 15:30:47 >

• quote:

Merhabalar. 9 adet yeni basım siparişi geçmiştim burdan yararlanıp. Herkese teşekkürler. Dinlemeye başladım yavaştan. Artık yorum vakti. Başka bir forum yok bu konuda kaynak niteliğinde arayışta olan bizler için malum. Yararlı olur inşallah şahsi görüşlerim alma aşamasındaki arkadaşlara bir nebze. Şöyle ki;

1) Mustafa Özkent’in yeni basım analog kayıt Funk Anatolian’ı baya baya iyi olmuş. Gençlik ile Elele efsanesinden 44 yıl sonra analog kayıt edilmiş bu plak yurtdışında. Odayı kaplıyor,aşıyor hatta ses ki sistemim vasat sayılır şuan. Değişik bir çalışma tabi, tarzı bilen arkadaşlar sevecektir. Büyük bir sistemde çok keyifli olur. Gençlik ile Elele Amerikan baskıyı da aldım ama daha gelmedi o. Kötü yorum okumadım hiç o baskıya dair. İnşallah iyi çıkar o da.

2) Cem Karaca Resimdeki Gözyaşları (Türkola 2009 basım) Lp’si merak etmekteydim. Resimdeki gözyaşları parçası kötü olmuş. Bildiğin kısık bir ses. Birşeyler çalıyor kendince. O parçada 1-2 noktada kopuyor parça,Cem baba zirveye çıkıyor. O olayın tersine ses kısılıyor o aşamalarda sanki. 45’liğini edinmem gerek dedim dinledikten hemen sonra. Namus Belası ise ondan halliceydi.

3) Bülent Ortaçgil analog kayıt diye satıştaydı Rainbow45’te ve kendileri düzenlemesini yapmış albümün. 10 üstü 10 bir iş değil belki ama 10 üstü 8 derim ben. Jazz esintileri gayet hissediliyor. Bir parçada 20-25 saniye kadar soldan hanım arkadaşın eşliği,sağdan Bülent Ortaçgil’in sesi geliyor hoparlörlerden. Hoş bir tad bıraktı albüm bende. Zaten sanatçının tarzı da o. Hoş bir tad bırakan işlere imza atıyor üstad. Onu alıyorsun bu Rainbow45’ten çıkan albümünden. Dönem baskısı,iyi kondüsyonda olanı pahalı bir plak bildiğim kadarıyla. Arşivlik aldım,iyi ki almışım dedirtti.

4) İbrahim Erkal seven varsa arşiv amaçlı plağını alabilir. İyi olmuş ki hiç plak formatında çıkmayan bir albümdür. Ses baya iyi. İbrahim Erkal'ın ben de isterim şarkısında misal ''kiraz yanaklardan'' derken yanak'taki k harfini gırtlaktan çıkarışı net şekilde duyuluyor. Düzeltelim vs denmemiş yani. Net anlatabildim umarım demek istediğimi. İngiltere'de basımı olmuş, üstünde Great Britian yazıyor. Şahsen severdim kendisini, çocuktan beri bu şarkılara aşinayız. 65 yada 70 tl’ye almıştım. Zam gelmiş stokta duran plağa! 80-90 gördüm az önce kontrol edeyim diyince fiyatı. Neyse...

5) Oğuzhan Koç hediye diye almıştım. Dinledim tabi dayanamayıp:d Beğenmedim pek. Cd'den basım zaten ama İbrahim Erkal'daki ses yüksekliği ve detaylar pek yok. Oğuzhan Koç seven biri alabilir. Belki de ilk ve tek plağı olur. Çıkarmaz yani. Hediye olarak da seviliyor 20-30 yaş arası için,bilginiz olsun arkadaşlar:)

Devam edeceğim dinleyip plakları. Moğollar’ı merak ediyorum özellikle ve Grup Bunalım’ı. İspanyol firma ikisi de. Dönem plakları binlerce tl. Bunalım’ı zaten göremedim ben google’da. Yok yani. Umarım memnun kalırım yeni basımlardan. Fotoğraf da ekleyeceğim beğendiğim kapakları. Herkese hayırlı bayramlar...
    Yeni baskı Türküola plaklarda bu kısık ses sorununu ben de yaşıyorum. İlhan İrem'in "Yazık Oldu Yarınlara" diye bir albümünü yayınladılar. PLağı dinleyebilmek için volümü sonuna kadar açmak gerekiyor. Sesi duymak için epey kasıyorsunuz. Bana kusurlu plak geldi zannetmiştim. Geçen ay aldığım Pencere albümü de yine düşük volümlü. Dinleyebilmek için Yazık Oldu Yarınlara kadar olmasa da epey bir volüm yükseltmek gerekiyor. Bu kusur bir de Emre Plak Barış Manço Sahibinden ihtiyaçtan isimli kaydı rezil plağında var.

Türküola bu ses işine dikkat etmeli bence.

Selamlar

• Lami Tiryaki L kullanıcısına yanıt
    Yazık Oldu Yarınlara plağını ben de dinledim, kayıt gerçekten kötü ama düşük volüme sorunu yoktu, volumu sonuna kadar açmak zorunda kaldıysanız gerçekten size kusurlu plak gelmiş. Pencere albümünün dönem baskısını da dinledim, inanın onun kaydı da kötü.
  • Barış Manço-Dünden Bugüne LP(Pharaway) dinledim birkaç defa ama enstüramanlar çok silik geldi bana. Kapak ha keza vasat üstü yada vasat denebilir. Duyulmuyor sanki davul vs. 110 TL’yi hakediyor mu?muamma. Bir türlü iyi diyemedim basım için kendime yani. Bu plak ile diğer yeni basım Barış Manço’ları aynı anda kendi sisteminde dinleyen var mı kıyas için?

Emre yeni basımlarıyla Pharaway farkı nasıl diye sordum bir plakçı arkadaşa. Analog master bantlar kullanılmış diye okudum Emre’nin bu son basımlarında. Seste var mı bakalım bu olayın olumlu bir etkisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bildiğim kadarı ile Dünden Bugüne toplama bir albümdür , Aslen böyle bir long playi çıkmadı Barış Manço nun. Çok büyük beklentiniz olmasın tercih edilecek bir albüm değil bence. Size Yeni Bir Gün ü tavsiye ederim , Guerssen veya Emre Plak ikisi de iyi deniyor . Bende Guerssen var ve memnunum ...
  • brl65 kullanıcısına yanıt
    Eyvallah,doğrudur etkisi olmuştur muhakkak. Alacak arkadaşlar göz önünde bulundurur bunu.

Plak mağazasıyla görüştüm gündüz bahsettiğim. O da bekliyormuş bu 4 plağı Emre Plak’tan çıkan. Pharaway’lerde enstrümanların bir esprisi yoktu. Emre Plak’tan bu son çıkan plaklar (24 Ayar, Sözüm Meclisten Dışarı,Yeni Bir Gün ve Değmesin Yağlı Boya) Pharaway’den çok daha başarılı olmuş,özenilmiş bu sefer bana göre dedi.

İnşallah bakalım böyle olsun da değsin verilen paraya. Burdan da alan yada plakları canlı dinleyen olursa paylaşır görüşünü, daha da yardımcı olur bu kıyasa. Herkese iyi akşamlar...

• Mfö- ele güne karşı yapayalnız, alıp dinleyen var mıdır? Yapımcı firma, analog masterlardan aktarıldığını yazdı twitterdan ama dinleyicin yorumu daha önemli benim için.

• quote:

Orijinalden alıntı: simsek07

Son dönemde aldığım yeni plaklar ve kayıt kaliteleri;

Zeki Müren- Kandil: Genelde 45'lik dönem baskılardan toplanmış, çok iyi parçalar var. Kayıt kalitesi diğer yeni basımları düşünürsek çok kötü değil, 10 üzerinden 6 puan.

Ayla Dikmen- Klasikler: Bildiğimiz Ayla Dikmen'in en iyi şarkıları toplanmış. Bariz dijital işlemden geçmiş, ilk bir iki şarkı üzerinde dikkatli davranılmış, ama bazılarında sanatçının sesi peltek bir hal almış. 10 üzerinden 4 puan.

İlhan İrem- Dünden yarına: kayıt çok kötü, plak üzerinde üretim sırasında oluşmuş sabit lekeleri de dikkate alırsam, 10 üzerinden 4 puan ancak eder.

Mazhar Fuat Özkan- Ele Güne Karşı Yapayalnız: Kayıt fena değil, bazı parçalarda üst frekansları abartmışlar 10 üzerinden 7

Alpay- Gitme : Bugüne kadar dinlediğim yeni basımlarda en iyi kayıt diyebilirim, seçilen şarkılar, 2 lp olması kısaca mükemmel. 10 Üzerinden 9
    Bir süre önce dinleyip izlenimlerimi paylaşmıştım (nerdeyse 1 sene olmuş ) Kayıtlar fena değil gönül rahatlığıyla alabilirsiniz.

• simsek07 S kullanıcısına yanıt
    çok teşekkürler.

bir de MFÖ'nün best of plağı var. vakti zamanındai yani 90larda CD'sini almıştım. Plağı da çıktı bi zaman önce. Plağını almaya değer mi bilemedim. Alan, dinleyen var mıdır?
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Mfö- ele güne karşı yapayalnız, alıp dinleyen var mıdır? Yapımcı firma, analog masterlardan aktarıldığını yazdı twitterdan ama dinleyicin yorumu daha önemli benim için.
    Mfö - Ele güne karşı ve No problem dönem baskıyla kıyaslamazsanız son zamanlarda çıkan iyi basılmış albümlerden. İkisini de aldım ve memnunum ...
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

çok teşekkürler.

bir de MFÖ'nün best of plağı var. vakti zamanındai yani 90larda CD'sini almıştım. Plağı da çıktı bi zaman önce. Plağını almaya değer mi bilemedim. Alan, dinleyen var mıdır?
    Best of plağıda var bende. Kaydını pek beğenmedim. Kayıt kalitesinde "Ele güne karşı yapayalnız" lp'sinin yanına yaklaşamaz. Ben aldığıma pişman oldum şahsen.
  • quote:

Konu kirlenmesin diye sadece link atıyorum buraya. İlgilenen arkadaşlar ordan yazabilir. Link: Satıldılar.
    Ttow dostumdan plakları satın aldım (Bu, konuya katılan arkadaşlardan ikinci alışverişim oldu. İlki PCkopat065 nickli arkadaş ile olmuştu) .
    Plaklar f/p olarak iyi durumdalar. Kullandığım iğne, setup vs farkından ötürü gerçek performanslarını da göremediğimi düşünüyoruz. Çünkü giriş seviyesi bendeki sistem. Alışverişten memnun kaldım. Her şeyden öte çok kıymetli bir arkadaş ta edinmiş oldum. zaten ticaretle alakası olmayan bir alış veriş oldu :) . Forum aracılığı ile tekrardan teşekkür etmek istedim.

Gün geçtikçe konuda gerçekten forum üstü bir kalite yakaladığımızı düşünüyorum

• forumda bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum. facebookta plak ve pikap konusunda takip edebileceğiniz iyi guruplar var. aşağıya sıralıyorum.

-Audiophile Türkiye Topluluğu
    -PLAK PAZARI
    -PLAK.NET
    -PLAKFİLLER
    -HİFİ TÜRKİYE
    -PİKAP PAZARI

Bu gurpları takip ederseniz bu konuda doyurucu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: s.memo

forumda bilmeyen arkadaşlar için yazıyorum. facebookta plak ve pikap konusunda takip edebileceğiniz iyi guruplar var. aşağıya sıralıyorum.

-Audiophile Türkiye Topluluğu
    -PLAK PAZARI
    -PLAK.NET
    -PLAKFİLLER
    -HİFİ TÜRKİYE
    -PİKAP PAZARI

Bu gurpları takip ederseniz bu konuda doyurucu bilgiye ulaşabilirsiniz.

Saygılar.
    HiFi Türkiye'de ben pek plak paylaşımı görmüyorum. genelde amfi ve hoparlör ağırlıklı fikir ve ilan paylaşımı var. Diğerlerine de öneriniz üzerine bakacağım
  • metulen kullanıcısına yanıt
    Hocam bilmukabele f/p olarak ben de hayırlı olduğu kanaatindeyim son kertede. Hayrını görün inşallah. Gerek paylaşımlar,gerek burda rastladığım siz gibi değerli insanlar sayesinde plak dünyasında 2 çift laf edeceğimiz arkadaşlıklar ediniyoruz aynı şekilde.)

Bir de bilgi vereyim; Ferit Odman-Dameronia With Strings (Turuncu plak) opus3a’da yeniden stoğa girecekmiş. Şuan da var diyen olabilir. Sordum tek 1 adet var ve jelatininde olup olmadığından emin değildi konuştuğum arkadaş ama stoğa gelecek tekrardan bekliyoruz o ürünü biz de dedi bu hafta. Çok iyi bir analog kayıt diye okudum önceki yazılarda. Keyifli bir çalışma olduğu aşikar. Başka plakçılarda yada opusta stok bulunduğu takdirde alınabilir. Herkese iyi akşamlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ttow -- 26 Haziran 2018; 0:21:1 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: metulen

HiFi Türkiye'de ben pek plak paylaşımı görmüyorum. genelde amfi ve hoparlör ağırlıklı fikir ve ilan paylaşımı var. Diğerlerine de öneriniz üzerine bakacağım

Alıntıları Göster
    dikkat ederseniz mesajımda pikap diye belirtmişim. şöyle düzelteyim o zaman. pikap, amfi, kaset deck, cd çalar ve hoparlor gibi ürünleri rahatlıkla bulabilirsiniz hi fi türkiyede. saygılar.

• 
Sayfa: önceki 3536373839
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.